Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №:755/14489/25
Провадження №: 2-а/755/475/26
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" квітня 2026 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі :
головуючого судді Гончарука В.П.,
при секретарі Оніщук Р.О.,
розглянувши в приміщенні суду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу № 755/14489/25 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про визнання протиправною та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,-
у с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася до Дніпровського районного суду м. Києва із адміністративним позовом до Департаменту патрульної поліції про визнання протиправною та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 26.07.2025 поліцейським 2 взводу 6 роти 2 батальйону 1 полку УПП у м. Києві складено постанову про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА № 5319466, якою її притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 121-3 КУпАП.
Вказану постанову вважає незаконною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки вона правил дорожнього руху не порушувала.
Вказує, що індивідуально виготовлені номерні знаки на автомобілі відповідають встановленим стандартам, а тому підстав для притягнення до відповідальності не було.
Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 05.08.2025 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Копію ухвали суду про відкриття провадження відповідачем отримана 06.08.2025, про що свідчить довідка про доставку електронного документа сформована АСДС «Д-3».
Відзив на позов відповідачем до суду не подано.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно положень п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Згідно постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА № 5319466 від 26.07.2025, яка винесена поліцейським 2 взводу 6 роти 2 батальйону 1 полку УПП у м. Києві старшим лейтенантом поліції Лебедєвим А.В., 26.07.2025 о 12 год. 30 хв. ОСОБА_1 , керувала транспортним засобом «БМВ» з номерним знаком, що не відповідає інформації в реєстраційних документах про іменні номерні знаки, чим порушила п. 2.9 «в» Правил дорожнього руху, відповідальність за що передбачена ч. 1 ст. 121-3 КУпАП.
Даною постановою водія ОСОБА_1 за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 121-3 КУпАП, притягнуто до адміністративної відповідальності у виді штрафу у розмірі 1 190 грн.
Відповідно ч. 1 ст. 121-3 КУпАП, керування або експлуатація транспортного засобу без номерного знака, з номерним знаком, що не належить цьому засобу або не відповідає встановленим зразкам або вимогам, з номерним знаком, закріпленим у не встановленому для цього місці, перевернутим чи неосвітленим, закритим іншими предметами (в тому числі прозорими), з нанесенням покриття або застосуванням матеріалів, що перешкоджають чи ускладнюють його ідентифікацію, забрудненим номерним знаком, якщо така забрудненість не дає можливості чітко визначити символи або буквено-числову комбінацію номерного знака з відстані двадцяти метрів, а так само вчинення інших дій, спрямованих на умисне приховування номерного знака, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Як зазначено вище, постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності складена поліцейським 2 взводу 6 роти 2 батальйону 1 полку УПП у м. Києві старшим лейтенантом поліції Лебедєвим А.В., який відповідно до вимог ст. 222 Кодексу України про адміністративні правопорушення має право розглядати справи про адміністративні порушення та накладати адміністративні стягнення безпосередньо за ч. 1 ст. 121-3 КУпАП.
Згідно положень ст. 251 КУпАП (зі змінами), доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа), встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Звертаючись з позовом до суду позивач посилається, як на підставу для визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення на те, що індивідуально виготовлені номерні знаки на автомобілі відповідають встановленим стандартам, а тому підстав для притягнення до відповідальності не було.
Вирішуючи наявний між сторонами спір, суд приймає до уваги наступне.
Відповідно до положень п. п. 1.3, 2.9 «в» Правил дорожнього руху, учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил. Водієві забороняється керувати транспортним засобом, не зареєстрованим в уповноваженому органі МВС, або таким, що не пройшов відомчу реєстрацію в разі, якщо законом встановлена обов`язковість її проведення, а також без номерного знака або з номерним знаком, що не належить цьому засобу; не відповідає вимогам стандартів.
Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що індивідуально виготовлені нею номерні знаки на автомобілі відносяться до підтипу 7-1 та відповідають встановленому стандарту, а тому підстав для її притягнення до відповідальності не було.
Як убачається зі змісту свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_1 , 02.04.2025 ТСЦ 8047 проведено реєстрацію транспортного засобу марки «БМВ» та присвоєно останньому державний номерний знак НОМЕР_2 .
Відповідно до змісту вищевказаного свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, останній в розділі «Особливі відмітки» містить запис: Загальний легковий хетчбек ІНЗ: НОМЕР_3 .
Типи та основні розміри, вимоги до інформаційного змісту та загальні технічні вимоги, вимоги до пакування, транспортування та зберігання, методи контролювання, правила приймання та застосування номерних знаків автомобілів, автобусів, мопедів, мотоциклів, моторолерів, мотоколясок, квадроциклів, трициклів та інших прирівняних до них транспортних засобів, самохідних машин, причепів та напівпричепів, великотоннажних транспортних засобів та інших технологічних транспортних засобів, тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, а також номерних знаків транспортних засобів, що виготовляються за індивідуальними замовленнями їх власників визначені вимогами до номерних знаків транспортних засобів, затвердженими Наказом Міністерства внутрішніх справ України 02.03.2021 за № 166.
Згідно п. 1 Розділу ІІ «Типи та основні розміри знаків», п. 2 Розділу ІІІ «Вимоги до інформаційного змісту знаків» вимог до номерних знаків транспортних засобів, затвердженими Наказом Міністерства внутрішніх справ України 02.03.2021 за № 166, номерні знаки за призначенням згідно з додатком 1 до цих Вимог поділяються на 18 типів. Типи 1, 3-8 та 11-18 поділяються на підтипи. На знаках типів 1-3, 5-7, 11, 13-17 та підтипів 8-2, 12-2 має бути символ державної належності транспортного засобу. Символ державної належності транспортного засобу зазначається таким чином: зліва у верхній частині знака у вигляді зображення малого Державного Герба України на тлі прямокутника синього кольору на знаках типу 7.
Єдині вимоги до замовлення, виготовлення, видачі та обліку номерних знаків транспортних засобів, що виготовляються на індивідуальне замовлення їх власників визначені порядком замовлення, видачі та обліку номерних знаків транспортних засобів, що виготовляються на індивідуальне замовлення їх власників, затвердженим Наказом Міністерства внутрішніх справ України 11.03.2016 № 174 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 26 грудня 2018 року № 1058) (далі - Порядок).
Приписами п. 9 Розділу І «Загальні положення» Порядку визначено, що забороняється також використовувати чи імітувати зображення Державного Герба України або Державного Прапора України (крім символів державної належності, передбачених чинними державними стандартами України), державних символів інших країн та міжнародних організацій, офіційні назви органів державної влади України або їх скорочені найменування, крім випадків, передбачених чинним законодавством.
Як убачається із доданої до позову фотографії індивідуально виготовленого позивачкою номерного знаку, останній не містить зображення малого Державного Герба України на тлі прямокутника синього кольору, натомість містить зображення візуально схоже на Державний Прапор України (зображення чорно-біле), а також містить цифрову позначку «16» під зображенням зовні схожим на Державний Прапор України.
Вивчивши фотографію індивідуально виготовленого позивачкою номерного знаку, суд приходить до достеменного висновку, що останній не відповідає встановленим вимогам до інформаційного змісту індивідуально виготовлених номерних знаків.
Нормою ч. 1 ст. 72, ч. 1 ст. 77 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Жодних належних та допустимих доказів щодо того, що індивідуально виготовлений номерний знак відповідає встановленим вимогам та стандартам, позивачем суду не надано. Також позивачем не надано і доказів того, що під час проведення реєстрації індивідуально виготовленого номерного знаку, останньою для проведення реєстрації було надано саме цей номерний знак, а не знак зазначений у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу в розділі «Особливі відмітки».
Суд зазначає, що пасивна поведінка позивача, яка проявляється винятково у посиланні на визначений законом розподіл тягаря доказування між сторонами, в даному випадку на відповідача як суб`єкта владних повноважень, без одночасного надання стороною позивача відповідних доказів в обґрунтування своїх доводів, що визначено ч. 1 ст. 77 КАС України, має тлумачитися саме на користь відповідача - суб`єкта владних повноважень.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги встановлені судом обставини, суд не вбачає підстав для задоволення позову.
Керуючись Вимогами до номерних знаків транспортних засобів, затвердженими Наказом Міністерства внутрішніх справ України 02.03.2021 за № 166; Порядком замовлення, видачі та обліку номерних знаків транспортних засобів, що виготовляються на індивідуальне замовлення їх власників, затвердженим Наказом Міністерства внутрішніх справ України 11.03.2016 № 174 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 26 грудня 2018 року № 1058); ст. ст. 7, 121-3, 222, 251, 268, 276, 283, 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. ст. 1, 2, 8-10, 77, 139, 241-246, 250, 268, 269, 271, 286 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
у х в а л и в:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про визнання протиправною та скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ;
Відповідач - Департамент патрульної поліції, адреса місця знаходження: 03048, м. Київ, вул. Федора Ернста, 3, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 40108646.
Повне судове рішення складено 27 квітня 2026 року.
Суддя