Постанова № 13610167, 31.01.2011, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.01.2011
Номер справи
2а-6857/10/1670
Номер документу
13610167
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2011 року м.ПолтаваСправа № 2а-6857/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Супруна Є.Б.,

при секретарі Дубовик О.І.,

за участю:

представників позивача - Бистрай О.М., Кривеженко З.Д.,

представників відповідача - Стешенко Т.В., Кукури Т.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства "Полтавський хлібозавод "Південний"до Управління з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Виконавчого комітету Полтавської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести реєстраційні дії, -

В С Т А Н О В И В:

24 грудня 2010 року Відкрите акціонерне товариство "Полтавський хлібозавод "Південний" (далі ВАТ "Полтавський хлібозавод "Південний", позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Виконавчого комітету Полтавської міської ради (далі Управління з питань реєстрації, відповідач), в якому просить визнати неправомірними дії відповідача, повязані з відмовою у проведенні державної реєстрації юридичної особи Приватне підприємство "Полтавський хлібозавод "Південний", утвореного внаслідок перетворення ВАТ "Полтавський хлібозавод "Південний", а також зобовязати Управління з питань реєстрації здійснити державну реєстрацію новоутвореного субєкта господарювання.

Мотивуючи свої вимоги позивач вказує, що рішенням Загальних зборів акціонерів ВАТ "Полтавський хлібозавод "Південний" про реорганізацію ВАТ відповідно до протоколу Зборів засновників про створення Приватного підприємства "Полтавський хлібозавод "Південний" шляхом перетворення із ВАТ "Полтавський хлібозавод "Південний" від 14.07.2010 р. було вирішено створити Приватне підприємство "Полтавський хлібозавод "Південний". У звязку з цим та з метою проведення державної реєстрації новоутвореної юридичної особи 27.07.2010 р. державному реєстратору Управління з питань реєстрації у повній відповідності з вимогами Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" було надано необхідні документи. Проте, 28.07.2010 р. Управлінням з питань реєстрації за підписом державного реєстратора Лихитченко М.О. винесено повідомлення №01-30/01/576 про відмову в проведенні реєстраційної дії "Державна реєстрація юридичної особи шляхом перетворення", мотивоване невідповідністю установчих документів вимогам частини 3 ст. 8 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" та порушенням порядку створення юридичної особи, встановленого законом.

Посилаючись на ті обставини, що вимоги ч.3 ст. 8 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" в подальшому виконані у повному обсязі, а діяльність ВАТ на даний час не підпадає під дію Закону України "Про акціонерні товариства", позивач вважає безпідставною відмову державного реєстратора, яка ґрунтується лише на обмеженнях, встановлених ч.1 ст. 87 Закону України "Про акціонерні товариства", оскільки згідно пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень зазначеного Закону дія положень ст.ст. 1-49 Закону України "Про господарські товариства", якими й керується позивач, втрачає чинність лише з 30.04.2011 р.

У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги, просили такі задовольнити у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.

Представники відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечували, посилаючись на Закон України "Про акціонерні товариства", яким визначено, що акціонерне товариство може перетворитися лише на інше господарське товариство або виробничий кооператив. Відтак, встановлена іншими нормативно-правовими актами можливість перетворення акціонерних товариств у приватні підприємства суперечить Закону України "Про акціонерні товариства", а тому не може застосовуватися. До того ж прикінцевими положеннями Закону України "Про акціонерні товариства" не передбачено, що його дія не поширюється на відкриті та закриті акціонерні товариства.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, встановив наступні обставини.

Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію серії А00 №084352 ВАТ "Полтавський хлібозавод "Південний" зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Полтавської міської ради 30.01.1996 р. (ідентифікаційний код 21049772).

27.04.2010 р. рішенням Загальних зборів акціонерів ВАТ "Полтавський хлібозавод "Південний" було схвалено питання №6 про реорганізацію ВАТ, яким вирішено, зокрема:

- припинити діяльність ВАТ шляхом реорганізації через перетворення у приватне підприємство;

- при перетворенні ВАТ усі його майнові права, грошові кошти, зобовязання та інші права і обовязки, які йому належать переходять до його правонаступника приватного підприємства "Полтавський хлібозавод "Південний".

- здійснити реорганізацію Товариства у терміни і в порядку визначеному чинним законодавством.

14.07.2010 р. Зборами засновників Приватного підприємства "Полтавський хлібозавод "Південний" постановлено створити Приватне підприємство "Полтавський хлібозавод "Південний", затверджено статут та призначено директором підприємства Кривеженко З.Д.

Тоді ж затверджено і передавальний акт, укладений між ВАТ "Полтавський хлібозавод "Південний" та Приватним підприємством "Полтавський хлібозавод "Південний".

27.07.2010 р. з метою проведення державної реєстрації новоутвореної юридичної особи до Управління з питань реєстрації були надані необхідні документи у відповідності з вимогами Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".

28.07.2010 р. Управлінням з питань реєстрації винесено повідомлення №01-30/01/576 про відмову у проведенні державної реєстрації, яким позивачу відмовлено у проведенні реєстраційної дії "Державна реєстрація юридичної особи шляхом перетворення". Повідомлення мотивоване невідповідністю установчих документів вимогам частини 3 ст. 8 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" та порушенням порядку створення юридичної особи, встановленого законом.

На момент вирішення даного спору у суді, згідно пояснень самого відповідача, обставина щодо недотримання вимог ч.3 ст. 8 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" позивачем була усунута.

Таким чином єдиною підставою для відмови у державній реєстрації на даний час є посилання державного реєстратора на порушення позивачем процедури перетворення акціонерного товариства, передбаченої ч.1 ст. 87 Закону України "Про акціонерні товариства".

Надаючи правову оцінку оскаржуваним діям Управління з питань реєстрації, суд виходить з наступного.

Згідно з ч.1 ст. 37 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення голова комісії з припинення або уповноважена ним особа після закінчення процедури припинення, яка передбачена законом, але не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, повинні подати особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору такі документи:

- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті злиття, приєднання, поділу або перетворення;

- свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи;

- оригінал установчих документів;

- нотаріально посвідчену копію передавального акта, якщо припинення здійснюється в результаті злиття, приєднання або перетворення, або нотаріально посвідчену копію розподільчого балансу, якщо припинення здійснюється в результаті поділу.

Державна реєстрація юридичної особи, яка утворена в результаті перетворення, здійснюється у порядку, який встановлено статтями 24 - 27 цього Закону. При перетворенні юридичної особи до неї не застосовуються обмеження, встановлені частиною другою статті 35 цього Закону. Перетворення вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичної особи, що припиняється у результаті перетворення (ч.15 ст. 37).

Як встановлено в судовому засіданні і цього не заперечував відповідач, для проведення державної реєстрації були надані всі документи у відповідності з вимогами Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".

Статтею 27 вищевказаного Закону визначено перелік підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи. Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.

Відповідно до ст. 111 Закону України від 19.09.1991 р. №1576-XII "Про господарські товариства" законодавство про господарські товариства ґрунтується на нормах, установлених Конституцією України, і складається із Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, цього Закону, інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до цих законодавчих актів.

Господарським кодексом України визначено, що залежно від форм власності, передбачених законом, в Україні може діяти підприємство такого виду, як приватне підприємство, що діє на основі приватної власності громадян чи суб'єкта господарювання (юридичної особи) (ст. 63). Порядок організації та діяльності приватного підприємства визначається Господарським кодексом України та іншими законами (ч.2 ст. 113 Господарського кодексу України).

Статтею 19 Закону України "Про господарські товариства" передбачено, що припинення діяльності товариства відбувається шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) або ліквідації з дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції.

При цьому зміни, які сталися в установчих документах товариства і які вносяться до державного реєстру, підлягають державній реєстрації за тими ж правилами, що встановлені для державної реєстрації товариства (ст. 7 Закону України "Про господарські товариства").

17.09.2008 р. прийнято Закон України "Про акціонерні товариства" №514-VI,статтею 1 якого визначено, що цей Закон визначає порядок створення, діяльності, припинення, виділу акціонерних товариств, їх правовий статус, права та обовязки акціонерів.

Разом з цим пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про акціонерні товариства" встановлено, що через два роки з дня набрання чинності цим Законом втрачають чинність статті 1 - 49 Закону України "Про господарські товариства" у частині, що стосується акціонерних товариств, тобто з 30.04.2011 р.

Пунктом 5 Прикінцевих та перехідних положень передбачено, що статути та інші внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність з нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.

Таким чином до приведення власних установчих документів у відповідність з нормами Закону України "Про акціонерні товариства" ВАТ "Полтавський хлібозавод "Південний" у питаннях своєї реорганізації має керуватись, зокрема положеннями Закону України "Про господарські товариства" аж до 30.04.2011 р., який не містить обмежень щодо можливості перетворення акціонерного товариства виключно в інше господарське товариство або виробничий кооператив. І лише у разі приведення своєї діяльності у відповідність до вимог Закону України "Про акціонерні товариства" новостворене (публічне або приватне) акціонерне товариство входить у площину регулювання господарських відносин, визначених Законом України "Про акціонерні товариства".

Твердження представника відповідача про те, що Прикінцеві положення Закону України "Про акціонерні товариства" не передбачають можливості застосування норм цього Закону до відкритих та закритих акціонерних товариств, слід визнати помилковим, оскільки ґрунтується на вузькому розумінні змісту закону.

Так, частиною 3 ст. 3 Закону України "Про акціонерні товариства" встановлено, що акціонерне товариство може бути створене шляхом заснування або злиття, поділу, виділу чи перетворення підприємницького (підприємницьких) товариства, державного (державних), комунального (комунальних) та інших підприємств у акціонерне товариство.

Товариство вважається створеним і набуває прав юридичної особи з дати його державної реєстрації в установленому законодавством порядку (частина 3 ст. 3 Закону України "Про акціонерні товариства").

Зважаючи на те, що ВАТ "Полтавський хлібозавод "Південний" на момент звернення до державного реєстратора не було зареєстроване в порядку, визначеному ст. 3 Закону України "Про акціонерні товариства", то немає й підстав стверджувати, що на позивача поширюються обмеження, встановлені статтею 87 цього Закону.

Відповідно до ст. 72 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладені вище обставини, а також те, що відповідач не надав інших доказів на підтвердження правомірності своїх дій, суд дійшов висновку, що повідомлення №01-30/01/576 від 28.07.2010 р. про відмову в проведенні реєстраційної дії "Державна реєстрація юридичної особи шляхом перетворення" є незаконним.

За наведених обставин, суд вважає доводи позивача обґрунтованими, у звязку з чим позов підлягає задоволенню.

Згідно з ч.1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

З урахуванням наведеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Відкритого акціонерного товариства "Полтавський хлібозавод "Південний" до Управління з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Виконавчого комітету Полтавської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести реєстраційні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії державного реєстратора Управління з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Виконавчого комітету Полтавської міської ради повязані з відмовою у проведенні державної реєстрації припинення Відкритого акціонерного товариства "Полтавський хлібозавод "Південний" та державної реєстрації Приватного підприємства "Полтавський хлібозавод "Південний" у звязку з реорганізацією шляхом перетворення.

Зобовязати відповідача провести державну реєстрацію юридичної особи, утвореної внаслідок перетворення Відкритого акціонерного товариства "Полтавський хлібозавод "Південний", шляхом внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису державну реєстрацію Приватного підприємства "Полтавський хлібозавод "Південний".

Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства "Полтавський хлібозавод "Південний" судові витрати, повязані зі сплатою судового збору, у розмірі 3,40 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 03 лютого 2011 року.

СуддяЄ.Б. Супрун