Постанова № 13609640, 25.01.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2011
Номер справи
2а-25115/10/0570
Номер документу
13609640
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 січня 2011 р. справа № 2а-25115/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11-25 год

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Чекменьова Г.А.

при секретаріТокмаковій Є.А.

за участю

представника позивача Білик В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” до Відділу Держкомзему у Шахтарському районі Донецької області про скасування припису №000121 від 30.09.2010р.,

ВСТАНОВИВ:

Позивач Комунальне підприємство “Компанія “Вода Донбасу” звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Відділу Держкомзему у Шахтарському районі Донецької області про скасування припису № 000121 від 30.09.2010р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що до Відділом Держкомзему у Шахтарському районі Донецької області 17.09.2010р. був складений акт планової перевірки дотримання вимог земельного законодавства Шахтарським ВУВКГ КП “Компанія “Вода Донбасу”, яким встановлено використання позивачем земельної ділянки площею 0,0596 га без правовстановлюючих документів в порушення ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України. На підставі зазначеного акту відповідачем виданий припис від 30.09.2010р. № 000121 про усунення виявлених порушень. Позивач вважає складені акт перевірки та припис протиправними у звязку з порушеннями порядку та строків проведення перевірки та складення припису. Також позивач зазначив, що він використовує земельну ділянку площею 0,0596 га, розташовану на землях Шахтарської міської ради, на підставі державного акту на право постійного користування земельною ділянкою (бланк серії ДН № 007059), зареєстрованого у книзі записів державних актів на право постійного користування землею 23.05.2003р. за № 149. Просив скасувати припис від 30.09.2010р. №000121.

У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлений позов з підстав, викладених в позовній заяві. Зазначив, що згідно статуту КП “Компанія “Вода Донбасу” є правонаступником прав та обовязків Державного виробничого підприємства по зовнішньому централізованому водопостачанню “Укрпромводчермет” та Комунального підприємства “Донецькоблводоканал”, якому був виданий державний акт на право постійного користування земельною ділянкою площею 4,9717 га, до складу якої входить земельна ділянка площею 0,0596 га, стосовно якої складений спірний припис. З наведених підстав просив заявлені позовні вимоги задовольнити.

Відповідач в судове засідання не зявився, був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, направив до суду лист, в якому зазначив, що управління державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель територіальних органів Держкомзему у містах та районах ліквідовано, повноваження щодо представництва інтересів в судах від імені Держкомземінспекції у відділу Держкомзему відсутні, про своє ставлення до заявлених позовних вимог відповідач суд не повідомив.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Комунальне підприємство “Компанія “Вода Донбасу”, ідентифікаційний код 00191678, є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради згідно довідки з ЄДРПОУ від 13.05.2010 р. (а.с. 17).

Рішенням Донецької обласної ради від 21.12.2006р. № 5/7-145 вирішено перейменувати державне обласне комунальне підприємство “Донецькоблводоканал” в комунальне підприємство “Донецькоблводоканал”.

Позивачем наданий витяг зі статуту Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” (а.с. 14-15), затвердженого розпорядженням голови Донецької обласної ради від 28.08.2007р. № 98р, згідно якому Комунальне підприємство “Компанія “Вода Донбасу” є правонаступником прав та обовязків Державного виробничого підприємства по зовнішньому централізованому водопостачанню “Укрпромводчермет”, у тому числі за раніше виданими ліцензіями, дозволами та іншими нормативними документами, які мають юридичну силу до їх переоформлення на Комунальне підприємство “Компанія “Вода Донбасу”.

Також, позивачем наданий витяг змін до статуту Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” (а.с.16), затверджених розпорядженням голови Донецької обласної ради від 29.12.2007р. № 192р, згідно якому Комунальне підприємство “Компанія “Вода Донбасу” є правонаступником прав та обовязків Державного виробничого підприємства по зовнішньому централізованому водопостачанню “Укрпромводчермет” та комунального підприємства “Донецькоблводоканал”, у тому числі за раніше виданими ліцензіями, дозволами та іншими нормативними документами, які мають юридичну силу до їх переоформлення на Комунальне підприємство “Компанія “Вода Донбасу”.

Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 17.09.2010р. державним інспектором державної інспекції з контрою за використанням та охороною земель відділу Держкомзему у Шахтарському районі встановлено, що Шахтарським ВУ ВКГ КП “Компанія “Вода Донбасу” використовується земельна ділянка площею 0,0596 га без правовстановлюючих документів, без державної реєстрації в порушення ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України (а.с.8).

На підставі акту перевірки відповідачем складений припис від 30.09.2010р. №000121 (а.с.7) про усунення виявлених недоліків земельного законодавства України у 30 денний термін.

Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи зазначені приписи та встановлені по справі обставини, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на таке.

Згідно Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель” цей Закон визначає правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.

Відповідно до ст. 6 Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель” до повноважень спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель належать:

а) здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині:

додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю;

виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням;

додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок;

ведення державного обліку і реєстрації земель, достовірності інформації про земельні ділянки та їх використання;

розміщення, проектування, будівництва та введення в дію об'єктів, що негативно впливають або можуть вплинути на стан земель;

виконання комплексу необхідних заходів щодо захисту земель від ерозії, селів, підтоплення, заболочування, вторинного засолення, переосушення, ущільнення, псування, забруднення, засмічення відходами, заростання бур'янами, чагарниками та дрібноліссям;

дотримання строків своєчасного повернення тимчасово зайнятих земельних ділянок та обов'язкового виконання заходів щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням;

виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених проектом рекультивації земель;

дотримання правил, установленого режиму експлуатації протиерозійних, гідротехнічних споруд, збереження захисних насаджень і межових знаків;

додержання встановленого законодавством порядку визначення та відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва;

додержання строків розгляду заяв чи клопотань щодо набуття і реалізації прав на землю;

б) внесення до органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування клопотань щодо:

приведення у відповідність із законодавством прийнятих ними рішень з питань регулювання земельних відносин, використання та охорони земель;

обмеження або зупинення освоєння земельних ділянок у разі розробки корисних копалин, у тому числі торфу, проведення геологорозвідувальних, пошукових та інших робіт з порушенням вимог земельного законодавства України;

припинення будівництва та експлуатації об'єктів у разі порушення вимог земельного законодавства України до повного усунення виявлених порушень і ліквідації їх наслідків;

припинення права користування земельною ділянкою відповідно до закону;

в) одержання в установленому законодавством порядку від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, власників і користувачів, у тому числі орендарів, земельних ділянок документів, матеріалів та іншої інформації, необхідної для виконання покладених на нього завдань;

г) видачі спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок відповідно до затверджених в установленому законом порядку проектів;

ґ) участь у розробці нормативно-правових актів з питань державного контролю за використанням та охороною земель;

д) вжиття відповідно до закону заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам;

е) вирішення інших питань відповідно до закону.

З урахуванням наведених приписів Закону України “Про державний контроль за використанням та охороною земель” відповідачем не доведено належними доказами наявність з боку відповідача порушень порядку та строків проведення перевірки та складення спірного припису.

З наданої позивачем копії державного акту (бланк серії ДН № 007059) зареєстрованого у книзі записів державних актів на право постійного користування землею 23.05.2003р. за № 149, на право постійного користування земельною ділянкою площею 0,0596 га, розташованої на землях Шахтарської міської ради (а.с.9-12), випливає, що зазначений акт виданий державному обласному комунальному підприємству “Донецькоблводоканал”.

Таким чином судом встановлено, що заявлені позовні вимоги ґрунтуються на тому, що позивач в якості документу, що посвідчує право на земельну ділянку, має державний акт, виданий іншому підприємству, правонаступником якого є позивач.

Стаття 125 Земельного кодексу України визначає виникнення права на земельну ділянку, та встановлює, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Стаття 126 Земельного кодексу України, в редакції, діючий на час прийняття відповідачем спірного припису, стосовно документів, що посвідчують право на земельну ділянку, передбачає наступне:

1. Право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

2. Право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується:

а) цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою;

б) свідоцтвом про право на спадщину.

3. Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.

4. Форми державних актів на право власності на земельну ділянку, право постійного користування земельною ділянкою затверджуються Кабінетом Міністрів України.

5. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

6. При набутті права власності на земельну ділянку на підставі документів, визначених частиною другою цієї статті, державний акт на право власності на земельну ділянку, що відчужується, долучається до документа, на підставі якого відбувся перехід права власності на земельну ділянку, в кожному такому випадку відчуження земельної ділянки.

На державному акті про право власності на земельну ділянку нотаріус, який посвідчує (видає) документ, та орган, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень, роблять відмітку про відчуження земельної ділянки із зазначенням документа, на підставі якого відбулося відчуження.

Орган, який здійснює реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень, робить відмітку про реєстрацію прав на земельну ділянку на підставі документа про її відчуження, складеного та посвідченого в порядку, встановленому законом, протягом 14 календарних днів з дня подання до цього органу зазначеного документа. Забороняється вимагати для здійснення відмітки та державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обмежень документи, не передбачені цією статтею.

У разі зміни співвласника або набуття права спільної власності на земельну ділянку орган, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень, також вносить зміни до державного акта на право власності на землю щодо співвласників земельної ділянки.

7. Відчуження частини земельної ділянки з виділенням її в окрему земельну ділянку здійснюється після отримання її власником державного акта, що посвідчує право власності на сформовану нову земельну ділянку.

8. У разі якщо державним актом на право власності на земельну ділянку було посвідчено право власності на декілька земельних ділянок, відчуження однієї з цих ділянок здійснюється після виготовлення державного акта, що посвідчує право власності на кожну з цих ділянок.

9. Державний акт на право власності та право постійного користування земельною ділянкою видається на одну земельну ділянку.

Право постійного користування на декілька земельних ділянок, наданих під будівництво та обслуговування лінійних об'єктів (доріг, трубопроводів, ліній електропередачі та зв'язку), може посвідчуватися одним державним актом.

З огляду на зазначені норми суд зазначає, що земельне законодавство України не передбачає інституту правонаступництва у земельних відносинах.

Водночас, порядок правонаступництва юридичних осіб врегульований Цивільним кодексом України, ст. 104 якого передбачає:

1. Юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.

2. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

3. Порядок припинення юридичної особи в процесі відновлення її платоспроможності або банкрутства встановлюється законом.

Відповідно до ст. 106 ЦК України:

1. Злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.

2. Законом може бути передбачено одержання згоди відповідних органів державної влади на припинення юридичної особи шляхом злиття або приєднання.

Позивачем не надано належних доказів того, що Державне виробниче підприємство по зовнішньому централізованому водопостачанню “Укрпромводчермет” та комунальне підприємство “Донецькоблводоканал” припинилися шляхом злиття, приєднання, поділу або перетворення юридичної особи, через що утворилося Комунальне підприємство “Компанія “Вода Донбасу”. Зокрема, позивачем не надано рішення учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, або рішення суду чи відповідного органу державної влади про відповідне злиття, приєднання, поділ чи перетворення юридичної особи, через що було створено Комунальне підприємство “Компанія “Вода Донбасу”. Також позивачем до суду не надано відомостей про внесення до єдиного державного реєстру запису про припинення юридичних осіб, правонаступником яких став позивач.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Таким чином, позивачем не доведено, які саме порушення з боку відповідача призвели до порушення прав, свобод чи інтересів позивача, оскільки надані позивачем докази не довели наявність у нього належного документу, що посвідчує право на земельну ділянку. З огляду на матеріали справи суд не вбачає порушень з боку відповідача при складенні акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства та спірного припису.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що відомості, зазначені позивачем в обґрунтування позову, не можуть бути підставою для його задоволення.

Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволені позову Комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” до Відділу Держкомзему у Шахтарському районі Донецької області про скасування припису №000121 від 30.09.2010р. відмовити.

Вступна та резолютивна частина постанови складена у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 25 січня 2011 року. Постанова у повному обсязі виготовлена 28 січня 2011 року.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Чекменьов Г.А.