Постанова № 13609622, 18.01.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2011
Номер справи
2а-27309/10/0570
Номер документу
13609622
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 січня 2011 р. Справа № 2а-27309/10/0570

15 год. 15 хв.

приміщення суду за адресою: м. Донецьк, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17

Донецький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого суддіЧекменьова Г.А.

суддів Наумової К.Г., Логойди Т.В.

при секретаріТокмаковій Є.А.

за участю:

представника позивача Юркіної Н.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом кредитної спілки «Інтеграл» до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про визнання протиправними та скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

Позивач Кредитна спілка «Інтеграл» звернулася до суду з позовом до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про визнання про визнання протиправними та скасування рішень.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що 06.09.2010р. ним отримано акт Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 446/41/4 від 30.08.2010 року про порушення законодавства про фінансові послуги в частині не подання річної фінансової звітності за 2009рік. На підставі зазначеного акту відповідачем прийнято постанову про застосування штрафу від 08.09.2010р. № 437/41/4. За наслідками оскарження зазначеної постанови відповідачем прийнято рішення від 29 жовтня 2010 року №14088/44-8 про залишення скарги позивача без задоволення. Позивач вважає застосування штрафу до нього безпідставним, оскільки він направляв на адресу відповідача фінансову звітність за 2009рік та аудиторський висновок. Просив визнати протиправним та скасувати рішення Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України 29 жовтня 2010 року №14088/44-8 та постанову від 08 вересня 2010 року № 437/41/4.

У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлений позов з підстав, викладених в позовній заяві, надав документи в обґрунтування позовних вимог, які просив задовольнити у повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не зявився, був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, про своє ставлення до заявленого позову суд не повідомив, доказів не надав.

Заслухавши представника позивача, розглянувши та перевіривши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

30.08.2010р. позивач отримав акт відповідача про порушення законодавства про фінансові послуги в частині не подання річної фінансової звітності за 2009рік. (а.с.8).

Постановою відповідача від 08.09.2010р. № 437/41/4 за не подання до 1 липня наступного за звітним року річної фінансової звітності за 2009рік до позивача застосований штраф у розмірі 1700 грн.(а.с.36).

За наслідками оскарження зазначеної постанови відповідачем прийнято рішення від 29 жовтня 2010 року №14088/44-8 про залишення скарги позивача без задоволення (а.с.40).

Таким чином, судом встановлено, що спір виник саме з питання не надання позивачем у встановлені строки до 1 липня наступного за звітним року річної фінансової звітності за 2009рік.

Враховуючи встановлені по справі обставини суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на таке.

Згідно ч. 1 ст. 21 Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” державне регулювання ринків фінансових послуг здійснюється щодо ринків цінних паперів та похідних цінних паперів - Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Відповідно до ст. 23 зазначеного Закону уповноважений орган є центральним органом виконавчої влади, який працює за колегіальним принципом.

Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затверджене Указом Президента України від 4 квітня 2003 року №292/2003, зокрема, містить наступні приписи:

1. Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України (далі - Комісія) є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом.

Комісія - це спеціально уповноважений орган виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.

2. Комісія у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, а також цим Положенням.

3. Основними завданнями Комісії у межах її повноважень є:

проведення єдиної та ефективної державної політики у сфері надання фінансових послуг;

розроблення і реалізація стратегії розвитку ринків фінансових послуг;

здійснення державного регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг і додержанням законодавства в цій сфері;

4. Комісія відповідно до покладених на неї завдань та у межах своєї компетенції:

4) здійснює реєстрацію фінансових установ та веде Державний реєстр фінансових установ;

5) здійснює реєстрацію та веде реєстр саморегулівних організацій;

6) визначає порядок ведення та веде реєстр аудиторів, яким надається право на проведення аудиторських перевірок фінансових установ;

7) дає висновки про віднесення операцій до того чи іншого виду фінансових послуг;

8) здійснює в установленому порядку ліцензування діяльності фінансових установ, затверджує ліцензійні умови провадження діяльності з надання фінансових послуг і порядок контролю за їх додержанням.

Таким чином, відповідач є центральним органом виконавчої влади, який здійснює у встановленому порядку ліцензування діяльності фінансових установ, затверджує ліцензійні умови провадження діяльності з надання фінансових послуг і порядок контролю за їх додержанням, тобто є субєктом владних повноважень у спірних правовідносинах.

Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Нормами ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Пунктом 2.3. Порядку складання та подання звітності кредитними спілками та об'єднаними кредитними спілками до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого Розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України 25.12.2003 № 177, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 січня 2004 р. за № 69/8668, передбачено, що достовірність і повнота річної фінансової звітності та звітних даних підтверджуються аудитором (аудиторською фірмою), інформація про якого (яку) внесена до реєстру аудиторів, що ведеться Держфінпослуг. Аудиторський висновок подається до Держфінпослуг не пізніше 1-го липня наступного за звітним роком.

Позивачем надана копія аудиторського висновку щодо фінансової звітності та річних звітних даних Кредитної спілки “Інтеграл” за 2009 р.(а.с.10-33) з додатком фінансової звітності, а також копія повідомлення про вучення поштового відправлення на адресу відповідача з відмітками про відправку 31.05.2010 р. та отримання 04.06.2010 р. (а.с.34)

Зазначені документи суд вважає достатніми доказами надання відповідачу з боку позивача річної фінансової звітності та звітних даних, підтверджених аудитором (аудиторською фірмою), не пізніше 1-го липня наступного за звітним роком. Отже, за таких обставин, підстав для застосування до позивача штрафу за не подання до 1 липня наступного за звітним року річної фінансової звітності за 2009рік не вбачається.

Крім того, суд враховує, що подана з цих підстав скарга позивача відповідачем по суті не розглянута, оскільки рішення Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 29 жовтня 2010 року №14088/44-8 не містить відомостей стосовно змісту скарги позивача про фактичне своєчасне направлення річної фінансової звітності, підтвердженої аудиторським висновком.

Стаття 11 КАС України передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на наведені обставини, з урахуванням матеріалів справи, суд дійшов висновку, що при прийнятті спірних рішень відповідачем не дотримані приписи законодавства, що регулює спірні відносини, спірні рішення відповідача прийняті безпідставно та підлягають скасуванню, а заявлені по справі позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов кредитної спілки «Інтеграл» до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про визнання протиправними та скасування рішень задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 29 жовтня 2010 року №14088/44-8.

Визнати протиправною та скасувати постанову Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 08 вересня 2010 року № 437/41/4.

Стягнути з Державного бюджету України на користь кредитної спілки «Інтеграл» (код ЄДРПОУ 34604721) витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

Вступна та резолютивна частина постанови складена у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 18 січня 2011 року. Постанова у повному обсязі виготовлена 21 січня 2011 року.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя Чекменьов Г.А.

Судді Логойда Т. В. Наумова К.Г.