Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 січня 2011 р. справа № 2а/0570/626/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11 год. 30 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Абдукадирової К.Е.
при секретаріОкрибелашвілі О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Державної податкової інспекції в м. Краматорську
до Краматорської міської громадської організації «Авіаційно-спортивний клуб «Дельтапланерист», м. Краматорськ
про припинення юридичної особи - Краматорської міської громадської організації «Авіаційно-спортивний клуб «Дельтапланерист»
за участю представників сторін:
від позивача: Сніменка О.І. за дов. від 4 січня 2011 року
від відповідача: не з'явився
ВСТАНОВИВ:
Державною податковою інспекцією в м. Краматорську заявлено позов до Краматорської міської громадської організації «Авіаційно-спортивний клуб «Дельтапланерист» про припинення юридичної особи - Краматорської міської громадської організації «Авіаційно-спортивний клуб «Дельтапланерист».
Правовою підставою припинення юридичної особи позивач вважає норми Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991р. № 1251-ХІІ, Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-III,Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15.05.2003р. № 755-ІV.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, надавши пояснення аналогічні тим, що викладені у позовній заяві.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Вислухавши у судовому засідання представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Краматорська міська громадська організація «Авіаційно-спортивний клуб «Дельтапланерист» зареєстрована як юридична особа виконавчим комітетом Краматорської міської ради 20.02.2002р., включена до ЄДРПОУ за номером 26160161, перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції у м. Краматорську з 14.03.2002р. як неприбуткова організація (арк. справи 8 13).
Відповідно до акту про ненадання звітності від 20.12.2010р. № 104/15-1-26160161 відповідач не надає звітність до податкового органу з 01.12.2009р. (арк. справи 6), у звязку з чим позивач звернуся до суду з даним позовом.
Підпунктом 20.1.12. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України, що набрав чинності з 01.01.2011р., органи державної податкової служби мають право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи.
З огляду на те, що відповідач не надавав звітність з 01.12.2009р. і правові наслідки неподання звітності виникли у 2010р., тобто, до набрання чинності Податковим кодексом України, факт порушення вимог законодавства щодо своєчасності надання звідності суд встановлює за приписами законодавства, що було чинним на момент неподання відповідачем податкової звітності.
Статтею 3 Закону України «Про об'єднання громадян» від 16.06.1992р. № 2460-XII встановлено, що громадською організацією є об'єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів.
Відповідно до статуту Краматорської міської громадської організації «Авіаційно-спортивний клуб «Дельтапланерист», відповідач є громадським некомерційним, неприбутковим обєднанням, утвореним на основі єдності інтересів громадян (арк. справи 11, 12).
Статтею 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994р. № 334/94-ВР, що був чинний на момент реєстрацій відповідача та взяття на податковий облік, визначено оподаткування операцій особливого виду. Пунктом 7.11. статті 7 цього Закону визначено оподаткування неприбуткових установ і організацій.
Згідно із пунктом «б» підпункту 7.11.1. пункту 7.11. статті 7 наведеного Закону, ця стаття застосовується, зокрема, до громадських організацій, створених з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 11.07.1997р. № 233 (у редакції наказу Державної податкової адміністрації України від 03.04.2003р. № 153), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.081997р. за № 290/2094затверджено Порядок складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями (далі Порядок № 233).
Цей Порядок розроблений на підставі норм Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» та Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-III, який був чинний на день виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до пункту 1.2. Порядку № 233, Порядок застосовується установами й організаціями, що включені до реєстру неприбуткових організацій та установ з присвоєнням ознаки неприбутковості (далі - неприбуткові установи) у встановленому порядку відповідно до наказів Державної податкової адміністрації України від 11.07.1997р. № 232 «Про затвердження Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.08.1997р. за № 291/2095, і від 03.07.2000р. № 355 «Про затвердження Порядку визначення структури ознаки неприбуткових установ (організацій)», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.07.2000 за № 451/4672.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідача взято на податковий облік як неприбуткову організацію, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 29.05.2002р. № 66/222 (арк. справи 8).
Відповідно до пункту 1.3. Порядку № 233, податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями (далі - звіт) складається за формою, що додається, і подається неприбутковою установою за кожний звітний період.
Відповідно до підпункту 7.11.3 пункту 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці "б" підпункту 7.11.1, отримані у вигляді: коштів або майна, які надходять безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань; пасивних доходів; коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям, від проведення їх основної діяльності, з урахуванням положень підпункту 7.11.11 цієї статті; дотацій або субсидій, отриманих з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або у межах благодійної, у тому числі гуманітарної допомоги чи технічної допомоги, що надаються таким неприбутковим організаціям відповідно до умов міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх отримувачам згідно із законодавством, з метою зниження рівня таких цін.
Згідно із підпунктом 7.11.9. пункту 7.11 статті 7 цього Закону, у разі коли доходи неприбуткових організацій, отримані протягом звітного (податкового) року з джерел, визначених підпунктом 7.11.5, на кінець першого кварталу наступного за звітним року перевищують 25 відсотків від загальних валових доходів, отриманих протягом такого звітного (податкового) року, така неприбуткова організація зобов'язана сплатити податок з нерозподіленої суми прибутку за ставкою, встановленою пунктом 10.1 статті 10 цього Закону, до суми такого перевищення. Внесення до бюджету зазначеного податку здійснюється за результатами першого кварталу наступного за звітним року у строки, встановлені для інших платників податку.
Незалежно від положень абзацу першого цього підпункту, у разі коли неприбуткова організація отримує доход з джерел, інших ніж визначені відповідними підпунктами 7.11.2 - 7.11.7 цього пункту, така неприбуткова організація зобов'язана сплатити податок на прибуток, який визначається як сума доходів, отриманих з таких інших джерел, зменшена на суму витрат, пов'язаних із отриманням таких доходів, але не вище суми таких доходів.
Аналіз вищенаведеної норми дає підстави для висновку, що, по-перше, відповідач звільнений від деяких видів доходів, по-друге, Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» передбачає можливість отримання неприбутковою організацією доходу, який є базою оподаткування та зобовязує неприбуткову організацію сплачувати у випадках встановлених законом податок на прибуток.
Відповідно до пункту 16.4. статті 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду.
Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну. Форми декларацій з цього податку встановлюються центральним податковим органом за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, що відповідає за проведення податкової політики.
Як було встановлено судом, для неприбуткових організацій Порядком № 233 встановлені особливості надання податкової звітності звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями.
Відповідно до пункту 4.1. Порядку № 233, звіт подається неприбутковою установою до податкового органу протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.
Податковими періодами відповідно до пункту 11.1. статті 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» є календарний квартал, півріччя, три квартали, рік.
Відповідно до підпункту 2 пункту 1 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991р. № 1251ХІІ, платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, повязані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обовязкових платежів).
Підпунктом 4.1.1 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000р. визначено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає у податковій декларації. Пунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 наведеного закону передбачені строки надання платниками податків податкових декларацій за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю, календарному кварталу, календарному року.
Пунктом 3 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року № 509 ХІІ передбачено, що державні податкові інспекції в районах у містах контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, повязаних з обчисленням податків, інших платежів.
Податковим органом було направлено відповідачу лист від 20.12.2010р. № 51408/10/15-112 з пропозицією надати звітність (арк. справи 15).
Проте, відповідач до податкового органу звіти про використання коштів неприбутковими установами й організаціями не надавав з 01.12.2009р. і по теперішній час не надає.
Крім того слід зазначити, що станом на 22.12.2010р. відповідач не має заборгованості перед бюджетом (арк. справи 7).
Таким чином, рік, протягом якого субєкт підприємницької діяльності не звітувався перед відповідними податковими органами, повинен обчислюватися з дати, коли необхідна звітність була надана в останній раз.
Згідно частини 2 статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» від 15.05.2003р. № 755-IV неподання юридичною особою протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності є підставою для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи.
Враховуючи викладене, вимоги позивача про припинення відповідача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Державної податкової інспекції в м. Краматорську до Краматорської міської громадської організації «Авіаційно-спортивний клуб «Дельтапланерист» про припинення юридичної особи - Краматорської міської громадської організації «Авіаційно-спортивний клуб «Дельтапланерист» задовольнити.
Припинити юридичну особу Краматорську міську громадську організацію «Авіаційно-спортивний клуб «Дельтапланерист».
У день набрання постановою законної сили направити копію постанови державному реєстратору за місцем реєстрації юридичної особи Краматорської міської громадської організації «Авіаційно-спортивний клуб «Дельтапланерист» для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 31 січня 2011 року. Постанова у повному обсязі складена 4 лютого 2011 року.
У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Абдукадирова К.Е.