Єдиний державний реєстр судових рішень Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 935/654/26
Провадження № 3/935/370/26
ПОСТАНОВА
Іменем України
27 квітня 2026 року м.Коростишів
Суддя Коростишівського районного суду Житомирської області Рибнікова М.М., розглянувши матеріали, що надійшли з УПП у Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , приватного підприємця, РНОКПП НОМЕР_1
за ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення
установила:
До Коростишівського районного суду Житомирської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , відповідно до якого останній 28.01.2026 о 13 год 30 хв на 102 км а/д Київ-Чоп, керуючи вантажним автомобілем Scania, д.н.з. НОМЕР_2 , не вибрав безпечної швидкості руху, щоб мати змогу постійно контролювати його рух , не дотримався безпечного бокового інтервалу та здійснив наїзд на колесовідбійник. Внаслідок ДТП транспортний засіб та 15 м колесовідбійника отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.12.1, 13.1 Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.124 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з`явився , про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся шляхом направлення судових повісток на адресу проживання, зазначену у матеріалах справи: АДРЕСА_1 , які повернулись на адресу суду не вручені адресату, а також шляхом направлення смс повідомлення, доставленого відповідно до довідки , у додаток Viber. Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 відомо про факт ДТП за його участі та складання стосовно нього адміністративних матеріалів.
Згідно Конституції України усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Разом з тим, згідно положень тієї ж Конституції України ( ст.68), кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Суддею враховуються положення ст.268 КУпАП, згідно яких присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, при розгляді справи про адміністративне правопорушення за ст.124 КУпАП не є обов`язковою, а також положення ч.2 ст.38 КУпАП щодо строків накладення адміністративного стягнення, тому вважає можливим проводити судове засідання за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи:
- протокол про адміністративне правопорушення від 26.02.2026, серії ЕПР1 №601199;
- письмові пояснення ОСОБА_1 від 28.01.2026 , відповідно до яких він рухався за кермом вантажного автомобіля Scania, д.н.з. НОМЕР_2 , у лівій смузі руху, здійснював випередження транспортного засобу Магнум, білого кольору з напівпричепом червоного кольору, номери не пам`ятає, який виїхав зі своєї смуги , тим самим притиснув його вліво. Він подавав водію ОСОБА_2 звуковий сигнал, але він не звернув на то увагу, надалі притискаючи його транспортний засіб. Після цього ОСОБА_1 лівим колесом зацепив обочину із снігом , його почало крутити та занесло у правий бік і у кювет. Водій автомобіля Магнум залишив місце ДТП;
- схему місця ДТП від 28.01.2026, складена за участю ОСОБА_1 , у графі щодо іншого водія «2» зазначено «невідомо, покинув місце ДТП;
- рапорт поліцейського БУПП у Житомирській області від 28.01.2026;
- рапорт т.в.о. інспектора ВРОМ ДТП УПП у Житомирській області від 26.02.2026, відповідно до якого у телефонному режимі ОСОБА_1 повідомив, що був змушений маневрувати внаслідок виїзду на його смугу руху іншого автомобіля, виїхав на засніжену ділянку дороги біля колесовідбійника та через втрату зчеплення коліс з дорожнім покриттям втратив керованість і допустив наїзд на колесовідбійник;
- виклик до УПП у Житомирській області ОСОБА_1 для складання адміністративних матеріалів,
суддя дійшов висновку про наявність в діях ОСОБА_1 порушення п.12.1, 13.1 ПДР та, як наслідок, складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП.
Згідно ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Об`єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП полягає у порушенні учасниками дорожнього руху, відповідно, Правил дорожнього руху України, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 обвинувачується у порушенні п.12.1 ПДР, згідно з яким Під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен враховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним, а також п.13.1 ПДР , згідно з яким Водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу
Судом достовірно встановлено, що водій автомобіля Scania, д.н.з. НОМЕР_2 , ОСОБА_1 не вибрав безпечної швидкості руху, не дотримався безпечного бокового інтервалу, внаслідок чого здійснив наїзд на колесовідбійник, пошкодивши його.
Суддею при винесенні постанови враховуються також положення ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», у відповідності до яких, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду, джерело права.
У рішенні по справі «О`Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007 Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов`язки у правовому полі.
Відповідно до загальних положень ПДР України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. N 1306, правила відповідно до Закону України "Про дорожній рух" встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Кожний учасник дорожнього руху має право розраховувати на те, що й інші учасники виконують ці Правила. Дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров`ю громадян, завдавати матеріальних збитків. Особа, яка створила такі умови, зобов`язана негайно вжити заходів до забезпечення безпеки дорожнього руху на цій ділянці дороги та вжити всіх можливих заходів до усунення перешкод, а якщо це неможливо, попередити про них інших учасників дорожнього руху.
При обрані міри адміністративного стягнення, суддею враховуються обставини справи, характер правопорушення, особа правопорушника, який протягом року до адміністративної відповідальності не притягувався, негативні характеристики відсутні, тому суддя вважає за необхідне застосувати до останнього адміністративне стягнення, в межах санкції ст.124 КУпАП, у виді штрафу.
Відповідно до положень ст.40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушників в дохід держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст.ст.40-1,283,284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
постановила:
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні 28 січня 2026 року адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, та застосувати до останнього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) грн., який сплатити на рахунок: отримувач: ГУК у Житомирській області /Житомир обл./21081300, Код ЄДРПОУ: 37976485, номер рахунку: UA 368999980313060149000006001, Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), Код держ. клас-ції: 21081300, стягувач УПП у Житомирській області.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 665 грн. 60 коп., якій сплатити на розрахунковий рахунок UА908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м. Київ/Києві, код класифікації доходів бюджету 22030106, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 899998, код за ЄДРПОУ 37993783, стягувач Державна судова адміністрація України.
Роз`яснити правопорушнику, що штраф має бути сплачений не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Коростишівський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя М.М.Рибнікова