Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 січня 2011 р. справа № 2а-27050/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12-30 год
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Чекменьова Г.А.
при секретаріТокмаковій Є.А.
за участю:
представників позивача Лазаренко Ю.В., Третьякової Н.В.
представника відповідача Гусарової О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “МД ГРУП ДОНЕЦЬК” до Державної податкової інспекції в Будьонівському районі м. Донецька про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення від 11.06.2010р. № 0001381501/0/7757/15-013/35610489/10,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю “МД ГРУП ДОНЕЦЬК” звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції в Будьонівському районі м. Донецька про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення від 11.06.2010р. № 0001381501/0/7757/15-013/35610489/10.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив що 31 травня 2010 року працівниками ДПІ в Будьонівському районі м. Донецька була проведена невиїзна документальна (камеральна) перевірка ТОВ «МД ГРУП ДОНЕЦЬК» з питання своєчасності подання податкової звітності по податку на прибуток та складений акт перевірки №1942/15-011/35610489 від 31.05.2010р. На підставі акту перевірки ДПІ в Будьонівському районі м. Донецька 11.06.2010 р. прийнято податкове повідомлення-рішення №0001381501/0/7757/15-013/35610489/10 про застосування до ТОВ «МД ГРУП ДОНЕЦЬК» фінансових санкцій в сумі 170 грн. Скарги позивача на зазначене податкове повідомлення-рішення залишені без задоволення. Вважає, що висновки, наведені в акті перевірки, не відповідають чинному законодавству та дійсним обставинам справи, а фінансові санкції в розмірі 170,00 грн. застосовані безпідставно.
В судовому засіданні представники позивача підтримали заявлені позовні вимоги, просили позов задовольнити з підстав, зазначених в позовній заяві.
Представники відповідача проти позову заперечили, просили у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши представників сторін, розглянувши та перевіривши матеріали справи, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю “МД ГРУП ДОНЕЦЬК”, ідентифікаційний код 35610489, є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради згідно свідоцтву про державну реєстрацію юридичної особи від 13.12.2007 р. (а.с.38).
Відповідачем була проведена документальна невиїзна своєчасності подання податкової звітності про що складений акт від 31.05.2010р. № 1942/15-011/35610489 (а.с.10), в якому відповідачем встановлені порушення підпунктів 4.1.4, п. 4.1 ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” 21.12.2000 р. № 2181-III.
На підставі висновків акту відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001381501/0/7757/15-013/35610489/10 від 11.06.2010р. (а.с.9), яким позивачу визначена сума штрафної (фінансової) санкцій з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 170 грн., відповідно до п. 16.4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 22.05.1997р. №283/97-ВР.
Скарги, подані позивачем на податкове повідомлення-рішення від 11.06.2010 р. №0001381501/0/7757/15-013/35610489/10 в порядку адміністративного оскарження, були залишені без задоволення (а.с.15-24).
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що 28 квітня 2010 року до ДПІ в Будьонівському районі м. Донецька ТОВ «МД ГРУП ДОНЕЦЬК» було подано декларацію з податку на прибуток за 1 квартал 2010 року на паперовому носії.
Згодом позивач отримав від ДПІ в Будьонівському районі м. Донецька лист №6187/10/15-013 від 12.05.2010р. (а.с.11), в якому зазначено, що декларація з податку на прибуток за І кв. 2010 року надана з порушеннями - декларацію не заповнено, не проставлені прочерки.
З огляду на встановлені по справі обставини суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог, які підлягають задоволенню з наступних підстав.
Підпунктом 4.1.4. ст.4 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 р. № 2181-III, який діяв на час виникнення спірних правовідносин (надалі Закон № 2181-III), зазначено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. В Україні визнається і діє принцип верховенства права (ст. 8 Конституції України).
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»державні податкові інспекції, до яких відноситься відповідач, здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів). Крім того, на них покладена функція із забезпечення застосування та своєчасного стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства.
Здійснюючи ці повноваження, відповідач прийняв спірне податкове повідомлення-рішення, яким застосував до позивача штрафну санкцію на підставі п. 17.1.1 статті 17 Закону № 2181-III, де передбачено, що платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Згідно п. 16.4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 22.05.1997р. №283/97-ВР податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду.
Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну. Форми декларацій з цього податку встановлюються центральним податковим органом за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, що відповідає за проведення податкової політики.
Методичні рекомендації щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України, затверджені наказом ДПА України від 31.12.2008 N 827, у пункті 4 містять наступні приписи щодо приймання та реєстрація податкової звітності:
4.2. Податкова звітність приймається підрозділом ведення та захисту податкової звітності (за необхідності, в останній день строку подання звітності із залученням працівників інших підрозділів) без попередньої перевірки зазначених показників від платника податків або іншої особи, на яку покладено обов'язки подання органам ДПС податкової звітності.
Платник податків може також оскаржити дії службової (посадової) особи контролюючого органу з відмови у прийнятті податкової декларації у судовому порядку.
4.4. Працівники ОДПС при прийманні податкової звітності на паперових та електронних носіях з доданням роздрукованих оригіналів контролюють наявність:
підписів посадових осіб;
печатки платника податків;
обов'язкових реквізитів;
обов'язкових додатків до податкової звітності, передбачених порядком заповнення відповідної звітності, які є невід'ємною частиною податкової декларації або уточнюючої звітності та не можуть бути самостійним документом;
прокреслень у значеннях показників, що не заповнюються через відсутність інформації.
4.5. Якщо надана органу ДПС платником податків податкова звітність заповнена ним з порушенням правил, зазначених у затвердженому порядку заповнення, то вона може бути не визнана таким органом ДПС як податкова декларація, а саме:
1) у ній не зазначено обов'язкових реквізитів або не проставлено прочерк у показниках, які не заповнюються;
2) її не підписано відповідними посадовими особами (факсиміле не дозволяється);
3) не скріплено печаткою платника податків;
4) відсутні обов'язкові додатки до податкової звітності, передбачені порядком заповнення відповідної звітності;
5) неможливо прочитати текст або цифри внаслідок пошкодження (наприклад, документи, залиті чорнилом або іншою рідиною, потерті);
6) наявні порвані аркуші, підчищення, помарки, виправлення, дописки і закреслювання;
7) подана ксерокопія звітних документів;
8) звітність з податку на додану вартість, подана неплатником ПДВ.
У таких випадках працівники структурного підрозділу ОДПС, до функцій якого належить приймання податкової звітності, в усній формі попереджають платника податків про виявлені недоліки і право невизнання органом ДПС такої податкової звітності відповідно до норм Закону N 2181.
Якщо платник податків наполягає на прийнятті звітності, то звітність приймається, реєструється та разом зі службовою запискою передається до галузевого підрозділу для подальшого зберігання у звітній частині особової справи платника податків. На примірнику, що залишається у платника податків, проставляється штамп "ОТРИМАНО, попереджено про можливість невизнання" (зразок штампа наведено у додатку 1 до Методичних рекомендацій).
Структурним підрозділом ОДПС, до функцій якого належить приймання податкової звітності у триденний термін від дня отримання звітності (але не пізніше наступного дня від граничного строку подання), надсилається платнику податків повідомлення про невизнання ОДПС податкової звітності як податкової декларації із зазначенням підстав неприйняття та пропозицією надати нову податкову декларацію, оформлену належним чином (пп. 4.1.3 п. 4.1 ст. 4 Закону N 2181) .
4.8. За відсутності зауважень до оформлення податкової звітності вона реєструється і вважається прийнятою. Цей факт засвідчують відповідні відмітки: штамп, дата реєстрації документа та реєстраційний номер.
Відмітки проставляються на полях, визначених затвердженими формами податкової звітності, як основного документа, так і додатка до нього.
На примірнику, що подається до державної податкової інспекції, проставляється штамп "Конфіденційно" (зразок штампа наведено у додатку 1 до Методичних рекомендацій).
На примірнику, що залишається у платника, проставляється штамп "ОТРИМАНО" (зразок штампа наведено у додатку 1 до Методичних рекомендацій).
4.9. Зареєстровані документи податкової звітності не підлягають поверненню платнику податків.
Позивачем до матеріалів справи надана копія декларації (а.с.25) з податку на прибуток за 1 квартал 2010 року (примірник позивача), яка містить штамп ДПІ «ОТРИМАНО» з датою реєстрації 28.04.2010 р. Зі змісту зазначеної декларації не вбачається, що вона заповнена з порушенням вимог Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України, затверджених наказом ДПА України від 31.12.2008 № 827.
У судовому засіданні представники відповідача обґрунтованих заперечень проти позову не надали, не зазначили, з яких підстав декларація ТОВ «МД ГРУП ДОНЕЦЬК» з податку на прибуток за 1 квартал 2010 року не прийнята, та які недоліки вона містить. Відсутні зазначені відомості і у відповідях на скарги позивача, направлені в порядку адміністративного оскарження до податкових органів вищого рівня.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких умов, на підставі вищенаведених приписів закону, враховуючи, що спірне податкове повідомлення-рішення прийнято за відсутністю передбачених законом підстав, заявлені по справі позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю “МД ГРУП ДОНЕЦЬК” до Державної податкової інспекції в Будьонівському районі м. Донецька про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення від 11.06.2010р. № 0001381501/0/7757/15-013/35610489/10 задовольнити.
Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення від 11.06.2010р. №0001381501/0/7757/15-013/35610489/10 Державної податкової інспекції в Будьонівському районі м. Донецька.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “МД ГРУП ДОНЕЦЬК” (код ЄДРПОУ 35610489) витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.
Вступна та резолютивна частина постанови складена у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 14 січня 2011 року. Постанова у повному обсязі виготовлена 19 січня 2011 року.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Чекменьов Г.А.