Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 квітня 2026 року Справа № 520/6478/26
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садової М. І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
у с т а н о в и в :
Позивач звернувся суду з позовом до відповідача, у якому просить:
- визнати протиправною відмову ГУ Пенсійного фонду України в Харківській області у вигляді листа від 13.01.2026 № 2466-53558-8-2000/26 про відмову ОСОБА_1 у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги 1 млн. грн члену сім`ї загиблої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Куп`янську під час виконання службових обов`язків відповідно до ст. 3 ЗУ "Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров`ю, завдану працівникам об`єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадови особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії рф проти України" (надалі- Закон);
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу 1 млн. гривень члену сім`ї загиблої ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Куп`янську, під час виконання службових обов`язків відповідно до статті 3 Закону України "Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров`ю, завдану працівникам об`єктів критичної інфраструктури державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії рф проти України";
- вирішити питання розподілу судових витрат.
В обґрунтування позову покликається на те, що позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги 1 млн. грн члену сім`ї загиблої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Куп`янську під час виконання нею службових обов`язків у відповідності до Закону. Підставою для відмови стало те, що для підтвердження факту віднесення об`єкта інфраструктури, на якому працювала потерпіла особа, до об`єкта критичної інфраструктури необхідно отримати відомості щодо включення об`єкта до Реєстру об`єктів критичної інфраструктури. Як свідчить Акт форми Н-1 від 24.06.2025 року розслідування нещасного випадку, що ставня 14.04. 2025 року в територіальному центрі соціального обслуговування надання соціальних послуг - Територіальний центр соціального обслуговування надання соціальних послуг створено для надання соціальних послуг громадянам, які перебувають у складних життєвих обставинах потребують сторонньої допомоги за місцем проживання, в умовах тимчасового або денного перебування. Територіальний центр здійснює свою діяльність відповідно до КВЕД 88.10 - надання соціальної допомоги без забезпечення проживання для осіб похилого віку та інвалідів. Тобто, наявні підстави для віднесення Територіального центру соціального обслуговування Куп`янської міської ради Харківської області до об`єкта критичної інфраструктури. При розгляді заяви позивача про виплату одноразової грошової допомоги сім`ї загиблої матері під час виконання службових обов`язків не враховані докази та норми матеріального права, не піддані аналізу, а тому ухвалено відмову у виплаті. Позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги як син загиблої матері під час виконання службових обов`язків на об`єкті критичної інфраструктури внаслідок військової агресії рф проти України в м. Куп`янську, де проводяться після 24.02.2022 року бойові дії, від множинних травм із залученням кількох ділянок тіла. Ушкодження внаслідок військових дій від вибухів та осколків. Територія м. Куп`янська 14.04.2025 належала до територій, де проводяться активні бойові дії. Просить позов задовольнити. У відповідності до ст. 139 КАС України просить здійснити розподіл судових витрат.
Відповідачем не подано до суду відзив, який би містив заперечення на позов.
Ухвалою суду від 27.03.2026 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі в порядку за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Розгляд і вирішення адміністративної справи проводиться за правилами письмового провадження на підставі матеріалів справи.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд прийшов до наступного з огляду на таке.
Суд установив, позивач звернулася до органу Пенсійного фонду України із заявою від 18.12.2025 про виплату одноразової грошової допомоги у відповідності до Закону, як члену сім`ї загиблої матері під час виконання службових обов`язків.
Відповідач листом від 13.01.2026 №2466-53558/К-03/8-2000/26 звернення позивача від 18.12.2025 розглянув та дійшов наступного. Відповідно до абзацу другого пункту 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю, завдану працівникам об`єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.05.2023 № 1396 для підтвердження факту віднесення об`єкта інфраструктури, на якому працює потерпіла особа, до об`єкта критичної інфраструктури працівник уповноваженого органу надсилає письмовий запит до уповноваженого органу у сфері захисту критичної інфраструктури України щодо надання інформації про включення об`єкта до Реєстру об`єктів критичної інфраструктури та набуття ним правового статусу об`єкта критичної інфраструктури. Згідно з відповіддю від 07.01.2026 уповноваженого органу у сфері захисту критичної інфраструктури України, інформація про об`єкт, розташований за фактичною адресою: вул. Студентська, буд. 41, м. Куп`янськ, Харківська обл., оператора критичної інфраструктури Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Куп`янської міської ради Харківської області (Код ЄДРПОУ 23141660), у Реєстрі об`єктів критичної інфраструктури відсутня. Враховуючи вищезазначене, відсутні правові підстави для призначення Вам одноразової грошової допомоги члену сім`ї загиблого (померлого) працівника об`єкту критичної інфраструктури згідно з Законом України «Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров`ю, завдану працівникам об`єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України» від 20.03.2023 № 2980-IX.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, у зв`язку із чим звернувся до суду за захистом свого порушеного права.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров`ю, шкоду працівникам об`єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України» від 20.03.2023 №2980-ІХ (далі - Закон №2980-ІХ) визначено, що право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю мають особи з числа працівників об`єктів критичної інфраструктури, державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування, які стали особами з інвалідністю у зв`язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов`язаних з виконанням посадових (службових, професійних) обов`язків у період військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення після 24 лютого 2022 року воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися після цієї дати бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам.
Згідно п.1 ч.2 ст.6 Закону №2980-ІХ право на отримання одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю, передбаченої цим Законом, мають також особи, визначені частиною першою статті 1 цього Закону, визнані особами з інвалідністю у період з 24 лютого 2022 року до набрання чинності цим Законом (тобто до 01.05.2023).
Відповідно до ч.1 ст. 3 Закону №2980-ІХ одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров`ю призначається і виплачується за рішенням органу, визначеного Кабінетом Міністрів України. Визначений Кабінетом Міністрів України орган безоплатно в порядку електронної взаємодії отримує необхідну інформацію від державних органів, які є власниками (розпорядниками, держателями, володільцями, адміністраторами тощо) інформаційних (автоматизованих), інформаційно-комунікаційних, комунікаційних і довідкових систем, реєстрів та банків даних, у тому числі з Єдиного державного демографічного реєстру, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, Єдиного державного реєстру судових рішень, Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, банку даних про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім`ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів тощо, про осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги. Порядок отримання інформації з реєстрів та інформаційних баз даних визначається розпорядником персональних даних, що містяться у відповідних реєстрах або базах даних.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю, завдану працівникам об`єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України (далі - одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров`ю), передбаченої Законом №2980-ІХ, визначає Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров`ю, завдану працівникам об`єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 №1396, відповідно до абзацу 2 пункту 11 якого визначено, що для підтвердження факту віднесення об`єкта інфраструктури, на якому служить/працює (служила/працювала) особа, зазначена у частині першій статті 1 Закону, до об`єкта критичної інфраструктури працівник уповноваженого органу надсилає до уповноваженого органу у сфері захисту критичної інфраструктури письмовий запит щодо надання інформації про включення об`єкта до Реєстру об`єктів критичної інфраструктури та набуття ним правового статусу об`єкта критичної інфраструктури.
Так, суд установив, що на виконання вимог вказаної норми, ГУ ПФУ в Харківській області було направлено запити до уповноваженого органу у сфері захисту критичної інфраструктури України щодо надання інформації про включення об`єкту, який розташований за адресою: вул. Студентська, буд. 41, м. Куп`янськ, Харківська обл., оператора критичної інфраструктури Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Куп`янської міської ради Харківської області (Код ЄДРПОУ 23141660), у Реєстрі об`єктів критичної інфраструктури
У відповідь на вказаний запит повідомлено ГУ ПФУ в харківській області про те, що об`єкти, розташовані за адресою: вул. Студентська, буд. 41, м. Куп`янськ, Харківська обл., оператора критичної інфраструктури Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Куп`янської міської ради Харківської області (код ЄДРПОУ 23141660) до Реєстру об`єктів критичної інфраструктури не внесений.
Дані обставини підтверджено листом відповідача від 13.01.2026 №2466-53558/К-03/8-2000/26.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про критичну інфраструктуру» від 16 листопада 2021 року № 1882-IX (далі - Закон України «Про критичну інфраструктуру») об`єкти критичної інфраструктури - об`єкти інфраструктури, системи, їх частини та їх сукупність, які є важливими для економіки, національної безпеки та оборони, порушення функціонування яких може завдати шкоди життєво важливим національним інтересам.
Згідно з п. 18 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про критичну інфраструктуру» реєстр об`єктів критичної інфраструктури - автоматизована система, що містить перелік найбільш важливої для життєдіяльності суспільства та держави критичної інфраструктури, щодо якої встановлюються особливі вимоги із забезпечення її безпеки та стійкості і здійснюється моніторинг їх дотримання.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про критичну інфраструктуру» віднесення об`єктів до критичної інфраструктури здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.04.2023 №415 затверджено Порядок ведення Реєстру об`єктів критичної інфраструктури, включення таких об`єктів до Реєстру, доступу та надання інформації з нього, який визначає процедури формування і ведення Реєстру об`єктів критичної інфраструктури (далі - Реєстр), включення об`єктів критичної інфраструктури до Реєстру, внесення до нього інформації про об`єкти критичної інфраструктури та їх виключення, доступу та надання інформації з Реєстру.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 року № 1109 було затверджено Порядок віднесення об`єктів до критичної інфраструктури (далі Порядок № 1109) та Перелік секторів критичної інфраструктури.
За п.п. 5-7 Порядку № 1109 секторальні органи у сфері захисту критичної інфраструктури разом із оператором критичної інфраструктури здійснюють категоризацію об`єктів критичної інфраструктури своїх секторів (підсекторів) критичної інфраструктури відповідно до Методики категоризації об`єктів критичної інфраструктури, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2020 р. № 1109 Деякі питання об`єктів критичної інфраструктури.
Відомості про об`єкти критичної інфраструктури, що віднесені до I, II, III і IV категорії критичності, вносяться секторальними органами у сфері захисту критичної інфраструктури до секторальних переліків об`єктів критичної інфраструктури, які ними складаються та ведуться.
Секторальні органи у сфері захисту критичної інфраструктури складають переліки об`єктів критичної інфраструктури своїх секторів (підсекторів) критичної інфраструктури, що віднесені до I, II, III і IV категорії критичності.
Cекторальні органи у сфері захисту критичної інфраструктури подають уповноваженому органові у сфері захисту критичної інфраструктури переліки об`єктів критичної інфраструктури за формою згідно з додатком.
Кабінет Міністрів України відповідно до ч. 5 ст. 11 Закону України «Про критичну інфраструктуру» постановою від 28.04.2023 року № 415 затвердив Порядок ведення Реєстру об`єктів критичної інфраструктури, включення таких об`єктів до Реєстру, доступу та надання інформації з нього (далі Порядок № 415), який визначає процедури формування і ведення Реєстру об`єктів критичної інфраструктури (далі - Реєстр), включення об`єктів критичної інфраструктури до Реєстру, внесення до нього інформації про об`єкти критичної інфраструктури та їх виключення, доступу та надання інформації з Реєстру.
Відповідно до п. 7 Порядку № 415 Реєстр формується і ведеться уповноваженим органом у сфері захисту критичної інфраструктури України.
Згідно з п. 12 Порядку № 415 до відкритої інформації у Реєстрі віднесена інформація про: секторальний орган, який подав інформацію до Реєстру; найменування (прізвище, власне ім`я, по батькові (за наявності), місцезнаходження (адреса) та код згідно з ЄДРПОУ (РНОКПП - за наявності) оператора критичної інфраструктури, форму власності, країну реєстрації, КВЕД основної діяльності;
кінцевого бенефіціарного власника/контролера; реєстровий номер об`єкта критичної інфраструктури;
дату внесення інформації про об`єкт критичної інфраструктури до Реєстру вперше.
Відповідно до п.п. 15-16 Порядку № 415 кожному об`єкту критичної інфраструктури присвоюється реєстровий номер, відкривається новий розділ та формується реєстраційна справа у Реєстрі.
Реєстровим номером об`єкта критичної інфраструктури є унікальний реєстровий номер, який присвоюється кожному індивідуально визначеному об`єкту критичної інфраструктури під час реєстрації вперше, не повторюється на всій території України, залишається незмінним протягом усього часу існування такого об`єкта критичної інфраструктури та не змінюється у разі зміни оператора критичної інфраструктури, форми власності, кінцевого бенефіціарного власника/контролера.
З моменту присвоєння об`єкту критичної інфраструктури унікального реєстрового номера в Реєстрі він вважається таким, що набув правового статусу об`єкта критичної інфраструктури.
Відповідно до п.п.17-18 Порядку №415 секторальні органи (створювачі) подають окремо про кожен об`єкт критичної інфраструктури повідомлення про внесення відомостей щодо об`єкта критичної інфраструктури до Реєстру за формою згідно з додатком 1 та додатки до нього в електронній формі з дотриманням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги, Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах або у паперовій формі.
Підставою для внесення інформації до Реєстру є повідомлення про внесення відомостей щодо об`єкта критичної інфраструктури до Реєстру, яке подає секторальний орган.
За п. 24 Порядку № 415 відповідальність за достовірність, своєчасність та повноту інформації, поданої уповноваженому органу у сфері захисту критичної інфраструктури України для внесення до Реєстру, несе секторальний орган.
Разом з тим, згідно з розпорядженнями Харківської обласної військової адміністрації від 08.01.2025 №8В «Про затвердження Критеріїв, за якими здійснюється визначення підприємства, установи, організації, які мають важливе значення для забезпечення потреб територіальних громад Харківської області» (чинне на момент настання нещасного випадку із смертельним наслідок внаслідок військових дій від вибухів та осколків 14.04.2025 із громадянкою ОСОБА_2 ), яке розміщено на офіційному веб-сайті Харківської обласної військової адміністрації у мережі Інтернет, тобто є загальнодоступним, підприємство, установа, організація (далі - підприємство), яке зареєстровано або здійснює свою діяльність у Харківській області, визначається як таке, що має важливе значення для забезпечення потреб територіальних громад Харківської області, якщо воно відповідає двом або більше критеріям для відповідної сфери (напряму діяльності), зазначеним у цьому пункті: підприємства, заклади, які провадять діяльність у сфері соціального захисту населення: належать до комунальної форми власності; включені до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, держателем якого є Міністерство соціальної політики України.
Суд відмічає, що Територіальний центр соціального обслуговування Куп`янської міської ради Харківської області, установа зареєстрована як юридична особа в ЄДРПОУ за № 23141660, діє на підставі Положення про Територіальний центр самостійно планує свою діяльність разом з Управлінням праці та соціального захисту населення Куп`янської міської ради визначає основні напрямки свого розвитку Територіальний центр здійснює діяльність у відповідності до КВЕД 88.10 надання соціальної допомоги без забезпечення проживання для осіб похилого віку та інвалідів. Дані обставини підтверджено актом про нещасний випадок на виробництві від 24.06.2025, форми Н-1/П.
Отже, попри відсутність відомостей у Реєстрі об`єктів критичної інфраструктури, на його працівників, що постраждали внаслідок військової агресії російської федерації, поширюються норми Закону України «Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров`ю, завдану працівникам об`єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії російської федерації проти України», та передбачено призначення та виплата грошової допомоги.
При цьому, обов`язок щодо внесення підприємства до Єдиного переліку (Реєстру) критично важливих підприємств покладений саме на державні органи в разі прийняття рішення про визначення підприємства, установи, організації, крім підприємств, установ та організацій, , критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Суд враховує правовий висновок Великої Палати Верховного Суду у постанові від 05.07.2023 року по справі №912/2797/21, згідно якого зазначено, принцип «належного урядування», як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість. Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, inter alia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам. З іншого боку, потреба виправити минулу «помилку» не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу. Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.
Разом з тим, суд вважає за потрібне звернути увагу відповідача на положення частини 4 статті 6 Закону №2980-ІХ, якою установлено, що до завершення формування реєстру об`єктів критичної інфраструктури відповідно до Закону України "Про критичну інфраструктуру" перелік об`єктів критичної інфраструктури, на працівників яких поширюється дія цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України №1109 від 09.10.2020 "Деякі питання об`єктів критичної інфраструктури" (надалі - Постанова №1109) затверджено Перелік об`єктів критичної інфраструктури, серед яких до Сектору "соціальний захист" включено підсектор " соціальна допомога і соціальні послуги, забезпечення соціальних виплат та/або надання соціальних послуг»
Відповідно до акта спеціального розслідування форми Н-1 від 24.06.2025 року розслідування нещасного випадку, що ставня 14.04.2025 в Територіальному центрі соціального обслуговування надання соціальних послуг Територіальний центр соціального обслуговування надання соціальних послуг створено для надання соціальних послуг громадянам, які перебувають у складних життєвих обставинах потребують сторонньої допомоги за місцем проживання, в умовах тимчасового або денного перебування. Територіальний центр здійснює свою діяльність відповідно до КВЕД 88.10 - надання соціальної допомоги без забезпечення проживання для осіб похилого віку та інвалідів.
При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що дії суб`єкта владних повноважень - активна поведінка, яка може мати вплив на права, свободи та інтереси фізичних та юридичних осіб, в той час коли протиправна бездіяльність суб`єкта владних повноважень - це пасивна поведінка суб`єкта владних повноважень, зовнішня форма поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
З огляду на викладене вище суд дійшов переконання про те, що Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) відповідно до Постанови КМУ №1109 відносилася до переліку об`єктів критичної інфраструктури, а відтак відповідачем вчинено дії стосовно не врахування норми частиною 4 статті 6 Закону, які викладені у листі від 13.01.2025 №2466-53558/К-03/8-2000/26, які суд визнає протиправними.
Щодо ефективності способову захисту порушеного права, суд прийшов наступного.
Згідно з Рекомендаціями Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
При цьому, на законодавчому рівні поняття «дискреційні повноваження» суб`єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення.
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.
У разі наявності у суб`єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов`язання судом суб`єкта прийняти рішення конкретного змісту є втручанням у дискреційні повноваження.
Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень.
Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов`язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов`язати до цього в судовому порядку.
Таким чином, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким.
Враховуючи те, що єдиною підставою для відмови позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги слугувала відсутність інформації про об`єкт, розташований за фактичною адресою: вул. Студентська, буд. 41, м. Куп`янськ, Харківська обл., оператора критичної інфраструктури Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Куп`янської міської ради Харківської області (код ЄДРПОУ 23141660), у Реєстрі об`єктів критичної інфраструктури, суд дійшов висновку, що з метою ефективного захисту прав позивача слід зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 18.12.2025 у відповідності до статті 3 Закону України "Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров`ю, завдану працівникам об`єктів критичної інфраструктури державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії рф проти України", з урахуванням висновків суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 цього Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
З огляду на викладене вище суд прийшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.
У відповідності до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь позивача судовий збір у розмірі 1331,20 грн.
Керуючись ст. 241-246, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
у х в а л и в :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області стосовно відмови ОСОБА_1 у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги 1 млн.грн. члену сім`ї загиблої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Куп`янську під час виконання службових обов`язків відповідно до ст. 3 ЗУ "Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров`ю, завдану працівникам об`єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадови особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії рф проти України", які викладені у листі від 13.01.2026 № 2466-53558-8-2000/26 про відмову.
Зобов`язати Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.12.2025 у відповідності до статті 3 Закону України "Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров`ю, завдану працівникам об`єктів критичної інфраструктури державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії рф проти України", з урахуванням висновків суду.
В решті позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1331,20 грн.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач ОСОБА_1 , місце проживання - АДРЕСА_1 , РНОКППП НОМЕР_1 ;
відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, місцезнаходження - місто Харків, майдан Свободи, 5, код ЄДРПОУ 14099344.
Повне судове рішення складено та підписано суддею 29.04.2026.
Суддя М. І. Садова