Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 квітня 2026 р. № 520/2251/26
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марини Лук`яненко, розглянувши у приміщенні суду в м. Харкові у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «НАНОЕКСПО+» до Головного управління ДПС у Харківській області, третя особа - Державна податкова служба України про визнання протиправним та скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «НАНОЕКСПО+», звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із зазначеним позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Харківській області про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності від 27.11.2025 № 911 щодо ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки), реєстраційний номер: 20360414202400187, виданої Товариству з обмеженою відповідальністю «НАНОЕКСПО+», термін дії: з 07.06.2024 до 07.06.2029, адреса місця зберігання: Харківська область, м. Харків, Індустріальний район, вулиця Комунальна, буд. 25-А.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішення Головного управління ДПС у Харківській області про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності від 27.11.2025 № 911 щодо ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки), реєстраційний номер: 20360414202400187, виданої Товариству з обмеженою відповідальністю «НАНОЕКСПО+», на думку позивача, є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки Товариством не було допущено несплату чергового платежу за ліцензію, тобто не порушено п. 7 ч. 2 ст. 46 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального» від 18.06.2024 № 3817-ІХ.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 09.02.2026 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику учасників справи.
Представник Відповідача за допомогою системи "Електронний суд" надіслав суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог посилаючись на те, що сума внесеного позивачем платежу 870,00 грн відповідно до платіжної інструкції № 2029 від 09.05.2025 не відповідає розміру плати за ліцензію на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки, встановленого пунктом 3 частини і статті 53 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального» від 18.06.2024 № 3817-ІХ (далі - Закон № 3817-ІХ). А тому, відповідач вважає, що ним правомірно прийнято оскаржуване рішення, яким платнику податків припинено дію ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності № 20360414202400187.
Третя особа - Державна податкова служба України, у поданих письмових поясненнях також посилалась на те, що позивач повинен був сплатити фіксовану суму грошових коштів за відповідну ліцензію, однак позивач сплатив іншу суму. А, відтак, відповідачем правомірно прийнято оскаржуване рішення, яким платнику податків припинено дію ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності № 20360414202400187.
У відповіді на відзив позивач підтримав правову позицію, викладену у позовній заяві, та просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами.
Розглянувши надані сторонами документи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Харківський окружний адміністративний суд встановив наступне.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «НАНОЕКСПО+» (далі ТОВ «НАНОЕКСПО+» або позивач) зареєстроване як юридична особа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за кодом в ЄДРПОУ 41708124.
Основним видом діяльності ТОВ «НАНОЕКСПО+» відповідно до КВЕД 45.71 є виробництво неметалевих мінеральних виробів, місцезнаходження юридичної особи: Україна, 61010, Харківська обл., м. Харків, Гімназійна набережна, буд. 24, знаходиться на податковому обліку у ГУ ДПС у Харківській області.
ТОВ «НАНОЕКСПО+» отримано ліцензію на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки), реєстраційний номер: 20360414202400187, дата реєстрації: 30.05.2024, термін дії: з 07.06.2024 до 07.06.2029, адреса місця зберігання: Харківська область, м. Харків, Індустріальний район, вулиця Комунальна, буд. 25-А, загальна місткість резервуарів, що використовуються для зберігання пального (літри): 30000.
Згідно із відмітками про поточні сплати за ліцензію: сплачено за період з 07.06.2024 до 07.06.2025 платіжним дорученням від 14.05.2024 № 1021, сума 780 грн.
У подальшому, 02.07.2024 ТОВ «НАНОЕКСПО+» подано заяву про переоформлення ліцензії на право зберігання пального Вих. № 01.07.24/1 від 01 липня 2024 року.
На підставі вказаної заяви ГУ ДПС у Харківській області видано ТОВ «НАНОЕКСПО+» ліцензію на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) (переоформлення), реєстраційний номер: 20360414202400187, дата реєстрації: 02.07.2024, термін дії з 07.06.2024 до 07.06.2029, адреса місця зберігання: Харківська область, м. Харків, Індустріальний район, вулиця Комунальна, буд. 25-А, загальна місткість резервуарів, що використовуються для зберігання пального (літри): 90000.
09.05.2025 згідно із платіжною інструкцією №2029 ТОВ «НАНОЕКСПО+» сплачено черговий річний платіж за ліцензію в сумі 870,00 грн.
27.06.2025 ТОВ «НАНОЕКСПО+» подано заяву щодо ліцензії на право зберігання пального до ГУ ДПС у Харківській області, вид заяви: внесення чергового платежу за отриману ліцензію, реєстраційний номер: 20360414202400187. Згідно із п. 13 заяви інформація про внесення платежу за ліцензію: код класифікації доходів бюджету 22013400, сума внесеного платежу 870,00, номер платіжної інструкції 2029, дата платіжної інструкції 09.05.2025.
Заява ТОВ «НАНОЕКСПО+» щодо ліцензії на право зберігання пального від 27.06.2025 зареєстрована контролюючим органом за № 22423, дата 30.06.2025 11:06:19, реєстраційний індекс 22423/АП/ЕКП/53.
Згідно із платіжною інструкцією № 2029 від 09.05.2025 ТОВ «НАНОЕКСПО+» сплачено 870,00 грн., отримувач: ГОЛОВНЕ УДКСУ У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ, призначення платежу: Плата за ліцензію на право зберігання пального на рік (ТОВ" Ноноекспо+"код 41708124), без ПДВ.
27.11.2025 ГУ ДПС у Харківській області прийнято рішення про припинення дії ліцензії реєстраційний номер: 20360414202400187 на право провадження відповідного виду господарської діяльності від 27.11.2025 № 911, назва підстави: п.7 ч.2 ст.46 ЗУ №3817 несплата чергового платежу за ліцензію, дата припинення дії ліцензії: 27.11.2025.
Не погоджуючись із рішенням контролюючого органу, ТОВ «НАНОЕКСПО+» подано скаргу до Державної податкової служби України Вих. №01.12.25/1 від 01.12.2025.
Рішенням ДПС України від 16.12.2025 № 35860/6/99-0006030306 про продовження строку розгляду скарги повідомлено, що строк розгляду скарги ТОВ «НАНОЕКСПО+» від 01.12.2025 №01.12.25/1 (вх. ДПС 6544/С/6 від 01.12.2025) продовжено до 29.01.2026 (включно).
Згідно із рішенням ДПС України від 28.01.2026 №2091/6/99-00-06-03-03-06 ДПС залишило без змін рішення ГУ ДПС у Харківській області від 27.11.2025 № 911 про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності № 20360414202400187, а скаргу без задоволення.
Рішення ДПС мотивовано тим, що 27.06.2025 ТОВ «НАНОЕКСПО+» на адресу ГУ ДПС у Харківській області скеровано заяву про внесення чергового платежу за отриману ліцензію на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки, №20360414202400187, яка зареєстрована за № 22423 від 30.06.2025, реєстраційний індекс 22423/АП/ЕКПП/53. Згідно з пунктом 13 вказаної заяви, «інформація про внесення платежу за ліцензію»: сума внесеного платежу 870,00 грн відповідно до платіжної інструкції № 2029 від 09.05.2025, що не відповідає розміру плати за ліцензію на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки, встановленого пунктом 2 частини 1 статті 53 Закону № 3817-ІХ. За приписами пункту 3 частини 1 статті 53 Закону № 3817-ІХ встановлено річну плату за ліцензії на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки в сумі 0,1 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, в якому здійснюється платіж. Відповідно до статті 8 Закону України від 19.11.2024 № 4059-ІХ «Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлено з 01.01.2025 мінімальну заробітну плату у місячному розмірі 8000,00 гривень. Відтак, ГУ ДПС у Харківській області прийнято оскаржуване рішення, яким платнику податків припинено дію ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності № 20360414202400187.
Отже, фактичною підставою для припинення ліцензії ТОВ «НАНОЕКСПО+» на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки №20360414202400187, є сплата платником згідно із платіжною інструкцією річної плати за ліцензію у розмірі 870 грн., а не 800 грн. (0,1 розміру мінімальної заробітної плати), тобто, фактично, здійснення переплати з чергового платежу за ліцензію.
Позивач вважаючи протиправним оскаржуване рішення ГУ ДПС у Харківській області про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності від 27.11.2025 № 911, звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку правомірності та обґрунтованості такого рішення, яке є предметом оскарження в даній адміністративній справі, суд виходить з приписів ч. 2 ст. 2 КАС України, якою визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Відповідно до абзацу першого преамбули Закону № 3817-ІХ - цей Закон визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оцтової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом - сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України.
Статтею 1 Закону № 3817-ІХ визначено терміни: ліцензіат - суб`єкт господарювання, якому надано ліцензію на право провадження відповідного виду (кількох видів) господарської діяльності; ліцензія - право суб`єкта господарювання на провадження відповідного виду (кількох видів) господарської діяльності; надання ліцензії - надання суб`єкту господарювання права на провадження певного виду (кількох видів) господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, шляхом прийняття органом ліцензування рішення про надання ліцензії на право провадження певного виду (кількох видів) господарської діяльності та внесення органом ліцензування відомостей про надану ліцензію до Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, або Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального, а в передбачених цим Законом випадках - також шляхом набуття такого права автоматично; орган ліцензування: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, - у частині здійснення ліцензування виробництва спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального, вирощування тютюну, ферментації тютюнової сировини, а також у частині здійснення в автоматичному режимі ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки; територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, - у частині здійснення ліцензування оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, алкогольними напоями, сидром та перрі (без додавання спирту), тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним, роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами] що використовуються в електронних сигаретах, пальним, зберігання пального; зберігання пального - надання послуг та/або діяльність, пов`язана із здійсненням операцій приймання, навантаження, розвантаження, розміщення та/або видавання пального (власного чи отриманого від інших осіб); припинення дії ліцензії - позбавлення суб`єкта господарювання права на провадження відповідного виду (видів) господарської діяльності, на який (які) йому надано ліцензію, у порядку, визначеному цим Законом; Єдиний реєстр ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, - складова інформаційно-комунікаційної системи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, що містить перелік суб`єктів господарювання, яким надано ліцензії на право виробництва та/або на право оптової торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та/або на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та/або на право вирощування тютюну, на право ферментації тютюнової сировини.
За приписами частини 1 статті 34 Закону № 3817-ІХ, адміністратором та держателем Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва; та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Відповідно до частини 3 статті 34 Закону № 3817 - IX, внесення відомостей до Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється за результатами проведення обробки (перевірки) інформації, зазначеної у заяві про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, в автоматичному режимі або посадовою особою органу ліцензування, зокрема: на підставі заяви ліцензіата про внесення чергового (щорічного/щоквартального) платежу за надану ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності.
Згідно з частини 4,статті 34 Закону № 3817 - IX, єдиний реєстр ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, містить такі відомості, зокрема: код класифікації доходів бюджету, сума внесеного платежу, номер і дата платіжної інструкції, що підтверджує внесення чергового (щорічного/щоквартального) платежу за надану ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності.
За положеннями частини 4 статті 53 Закону № 3817 - IX, ліцензія на право зберігання пального надається органом ліцензування за кожним місцем зберігання пального або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, - у разі надання в автоматичному режимі ліцензії на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки.
Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, на право зберігання пального, на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки надаються безстроково, а плата за них (крім ліцензії, передбаченої частиною другою цієї статті) Справляється щорічно (частина 5 статті 53 Закону № 3817 - IX).
Згідно з частини 6 статті 53 Закону № 3817 - IX, плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, на право зберігання пального, на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки зараховується до місцевих бюджетів за місцем зберігання пального.
Відповідно до абз. 1 п. 3 Розділу "Перехідних положень" Закону № 3817-IX, ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, видані відповідно до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" до 1 січня 2025 року, вважаються чинними та підтверджують право на провадження відповідного виду (видів) господарської діяльності до завершення строку, на який їх було видано (для ліцензій, виданих на визначений строк), або до дня припинення їхньої дії в порядку, визначеному цим Законом.
Частиною першою ст. 54 Закону України № 3817-IX суб`єкт господарювання зобов`язаний забезпечити сплату чергової річної плати або щоквартальної частини річної плати за надану ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності до початку кожного наступного річного (квартального) періоду та повідомити відповідний орган ліцензування про внесення чергового платежу за ліцензію у паперовій або електронній формі у порядку, встановленому ст. 42 Податковою кодексу України від 02 грудня 2010 року N 2755-VI, із зазначенням коду класифікації доходів бюджету, суми внесеного платежу, номера і дати платіжної інструкції, що підтверджує внесення річної плати або щоквартальної частини річної плати за відповідну ліцензію.
Відповідно до частини 7 статті 72 Закону № 3817 - IX, контроль за сплатою річної плати або щоквартальної частини річної плати за ліцензію здійснюється органом ліцензування. Для здійснення контролю ліцензіат подає до відповідного органу ліцензування заяву про внесення чергового платежу за ліцензію в паперовій або електронній формі у порядку, встановленому статтею 42 ПК України, в якій зазначає код класифікації доходів бюджету, суму внесеного платежу, номер і дату платіжної інструкції, що підтверджує внесення річної плати або щоквартальної частини річної плати за відповідну ліцензію.
Статтею 46 Закону № 3817-ІХ урегульовано питання щодо припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності.
Дія ліцензії припиняється шляхом прийняття органом ліцензування, який надав відповідну ліцензію, рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності (частина 1 статті 46 Закону № 3817-ІХ).
Відповідно до пункту 7 частини 2 статті 46 Закону № 3817-ІХ, підставою для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності є, зокрема, несплата чергового платежу за ліцензію.
Згідно з частини 4 статті 46 Закону № 3817-ІХ рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності приймається:
1. протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання податковим органом відповідних документів (у тому числі рішення суду) та/або виявлення даних/відомостей, що є підставою для припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності згідно з частиною другою цієї статті;
2. у разі припинення дії ліцензії за результатами перевірки податкового органу - не раніше одинадцятого робочого дня за днем направлення суб`єкту господарювання акта такої перевірки;
3. у разі припинення дії ліцензії за заявою суб`єкта господарювання - не пізніше 20 робочих днів після, наступного за днем отримання такої заяви органом ліцензування.
Рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності набирає чинності на другий робочий день за днем направлення відповідного рішення платнику податків.
У разі якщо за результатами адміністративного або судового оскарження рішення органу ліцензування про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності рішення прийнято на користь платника податку, то ліцензія, що була припинена таким рішенням органу ліцензування, вважається діючою з дати її припинення (частина 5 статті 46 означеного Закону).
Відповідно до частини 7 статті 46 Закону № 3817-ІХ рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, прийняте територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, може бути оскаржено в адміністративному порядку, передбаченому Податковим кодексом України, або в судовому порядку, а рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, прийняте центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, - в судовому порядку.
У спірних правовідносинах, ТОВ «НАНОЕКСПО+» протягом періоду дії ліцензії було сплачено:
- за період з 07.06.2024 до 07.06.2025 платіжною інструкцією № 1021 від 14.05.2024, сума 780,00 грн.,
- за період з 07.06.2025 до 07.06.2026 платіжною інструкцією №2029 від 09.05.2025, сума 870,00 грн.
Вказані обставини також підтверджуються інформацією з електронного кабінету платника податків ТОВ «НАНОЕКСПО+» в розділі «Стан розрахунків з бюджетом», назва податку: «Плата за ліцензію на право зберігання пального».
Відповідно до пункту 1 Розділу XII "Прикінцеві положення" Закону № 3817-IX, розділ VII "Ліцензування" Закону N 3817-IX набирає чинності та вводиться в дію з 01 січня 2025 року (крім пунктів 22, 23, 25 частини другої статті 46 "Припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності", якою встановлено підстави для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, і статті 49 "Порядок інформування суб`єктів господарювання про вартість ліцензії на право провадження відповідних видів господарської діяльності".
Пунктом 2 Розділу XII "Прикінцеві положення" Закону № 3817-IX встановлено, що положення Закону N 481/95-ВР до дня втрати ним чинності застосовуються в частині, що не суперечить положенням N 3817-IX.
За приписами пункту 3 частини 1 статті 53 Закону № 3817-ІХ встановлено річну плату за ліцензії на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання та/або промислової переробки в сумі 0,1 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, в якому здійснюється платіж.
Відповідно до статті 8 Закону України від 19.11.2024 № 4059-ІХ «Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлено з 01.01.2025 мінімальну заробітну плату у місячному розмірі 8000,00 гривень.
При цьому, на думку суду, під несплатою річної плати за ліцензію слід розуміти бездіяльність суб`єкта господарювання, яка полягає у нездійсненні ним своєчасного та у повному обсязі перерахування коштів на відповідний бюджетний рахунок, призначений для вказаного платежу».
Натомість, як підтверджується матеріалами справи, ТОВ «НАНОЕКСПО+» здійснено своєчасну сплату чергового платежу (річну плату) за ліцензію в повному обсязі на відповідний бюджетний рахунок, призначений для вказаного платежу.
Підставою для припинення дії ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) згідно із п. 7 ч. 2 ст. 46 Закону № 3817-IX є саме несплата чергового платежу за ліцензію, тобто фактична відсутність перерахування коштів до бюджету у встановлений строк.
За обставинами даного спору позивачем не було допущено несплату чергового платежу за ліцензію, що підтверджується, в тому числі, змістом рішення ДПС України від 28.01.2026 р. № 2091/6/99-00-06-03-03-06, в якому контролюючий орган підтвердив сплату ТОВ «НАНОЕКСПО+» річного платежу за ліцензію в сумі 870,00 грн.
Отже, дію ліцензії на зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) реєстраційний номер: 20360414202400187 було припинено без наявності законних підстав.
А тому, оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права, викладений в постанові Верховного Суду від 23 травня 2024 року у справі № 320/8612/22.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 Кодексу адміністративного судочинства України.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для повного задоволення позовної заяви.
Розподіл судових витрат зі сплати судового збору здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Харківській області про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності від 27.11.2025 № 911 щодо ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки), реєстраційний номер: 20360414202400187, виданої Товариству з обмеженою відповідальністю «НАНОЕКСПО+», термін дії: з 07.06.2024 до 07.06.2029, адреса місця зберігання: Харківська область, м. Харків, Індустріальний район, вулиця Комунальна, буд. 25-А.
Стягнути з Головного управління ДПС у Харківській області (61057, місто Харків, вул. Григорія Сковороди, будинок 46, код ЄДРПОУ ВП 43983495) на користь Товариство з обмеженою відповідальністю «НАНОЕКСПО+» (код ЄДРПОУ 41708124) сплачений судовий збір в розмірі у розмірі 2662 (дві тисячі шістсот шістдесят дві) гривні 40 копійок.
Роз`яснити, що судове рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України (а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду; підлягає оскарженню до Другого апеляційного адміністративного суду у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України (а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення).
Суддя Марина Лук`яненко