Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 квітня 2026 р. № 520/947/26
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ольги Горшкової, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Фермерського господарства «МОЇСЕЄВА ІВАНА АНАТОЛІЙОВИЧА» до Головного управління ДПС у Харківській області (відповідач-1), Державної податкової служби України (відповідач-2) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Фермерське господарство «МОЇСЕЄВА ІВАНА АНАТОЛІЙОВИЧА» звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати Рішення ГУ ДПС в Харківській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 27.10.2025 №13389421/44176222;
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати Податкову накладну №1 від 17.09.2025 року датою її подання.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не погоджується з рішенням Головного управління ДПС у Харківській області від 27.10.2025 №13389421/44176222 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яким позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної №1 від 17.09.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Позивач вважає, що відповідачем неправомірно відмовлено в реєстрації податкової накладної, оскільки ним надано всі необхідні документи для розблокування податкових накладних, реєстрація яких відповідачем була зупинена. Таким чином, позивач вважає, що оскаржуване рішення є неправомірними, необґрунтованими, безпідставними через відсутність доказів порушення підприємством податкового законодавства, у зв`язку з чим, просить зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзив.
Представник відповідачів - Головного управління ДПС у Харківській області, ДПС України, згідно наданого до суду відзиву на позов, заперечували проти задоволення позовних вимог, зазначив, що приймаючи спірне рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, контролюючий орган виходив з того, що Фермерське господарство «МОЇСЕЄВА ІВАНА АНАТОЛІЙОВИЧА» не надало первинних документів, необхідних для реєстрації податкової накладної, визначених в п. 5 Порядку, для підтвердження відсутності наявності ризику за податковою накладною.
Позивач скористався своїм процесуальним правом та надав до суду відповідь на відзив, в якій додатково аргументував доводи, викладені в позовній заяві.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Розгляд справи відбувається з урахуванням днів перебування судді Ольги Горшкової у відпустці.
Суд, дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Фермерське господарство «МОЇСЕЄВА ІВАНА АНАТОЛІЙОВИЧА» здійснює діяльність за основним видом згідно з КВЕД 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, а також додатковим 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин, відомості про що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань.
Між Фермерським господарством «МОЇСЕЄВА ІВАНА АНАТОЛІЙОВИЧА» та Товариством з обмеженою відповідальністю «СОЛЕО» було укладено договір поставки №С/БВ/12/09-8 від 12 вересня 2025.
Відповідно до п. 1.1 якого Постачальник (ФГ «МОЇСЕЄВА ІВАНА АНАТОЛІЙОВИЧА») зобов`язується в порядку та на умовах визначених цим Договором передавати у власність Покупцю (ТОВ «СОЛЕО») товар насіння соняшнику врожаю 2025 року, українського походження, а Покупець зобов`язується прийняти товар та розрахуватися за нього в порядку та на умовах передбачених даним договором.
У Специфікації №1 від 12 вересня 2025 р. до Договору поставки №С/БВ/12/09-8 від 12 вересня 2025 р. Сторони погодили поставку товару насіння соняшнику врожаю 2025 р. у кількості 25 000 (+/- 10%) загальною вартістю 635 000,00 грн. з ПДВ.
Відповідно до п. 2 Специфікації №1 від 12 вересня 2025 р. Поставка погодженої партії Товару здійснюється на умовах FCA (згідно Інкотермс 2010) зі складу за адресою: с. Слобідське, Первомайський р-н, Харківська обл.
Відповідно до п.3 Специфікації №1 від 12 вересня 2025 р поставка Товару по даній Специфікації здійснюється Постачальником в строк до 19 вересня 2025 р. включно. Договір з додатками (специфікація, додаток з вимогами щодо якості тощо ) були підписані сторонами з використанням кваліфікованого електронного підпису.
У відповідності до погоджених умов Договору та Специфікації №1 від 12 вересня 2025 р. Фермерськими господарством «МОЇСЕЄВА ІВАНА АНАТОЛІЙОВИЧА» було здійснено поставку соняшника Товариству з обмеженою відповідальністю «СОЛЕО».
Позивачем за фактом проведення господарської операції з контрагентом Товариство з обмеженою відповідальністю «СОЛЕО» було складено та подано на реєстрацію Податкову накладну №1 від 17.09.2025 на загальну суму 661 640,15 грн., в тому числі 81 254,05 грн. ПДВ (а.с.24).
Однак, згідно з квитанцією №2 реєстрацію податкової накладної №1 від 17.09.2025 зупинено, зазначено, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної №1 від 17.09.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 1206 , перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено: показник "D"=.0000%, "Рпоточ"=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с 26-27).
Як встановлено судом, 12.10.2025 Фермерським господарством «МОЇСЕЄВА ІВАНА АНАТОЛІЙОВИЧА» було подано повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 12.10.2025 р. №1 до якого додані копії первинних документів, що підтверджується документами довільного формату (а.с. 28-29).
На підтвердження здійснення господарської операції, позивачем направлено разом з повідомленням від 12.10.2025 р. №1 в якості додатків копії таких документів: виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; рішення засновника Фермерського господарства «МОЇСЕЄВА ІВАНА АНАТОЛІЙОВИЧА» від 12.08.2021 року; Опис документів, що подаються заявником для проведення державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань «Державна реєстрація юридичної особи»; витяг №2520274500040 з Реєстру платників податку на додану вартість з 01.07.2025 року; звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2025 р. за формою №4-сг (річна); специфікація №1 від 12 вересня 2025 р. до договору поставки №С/БВ/12/09-8 від 12 вересня 2025 року; договір поставки №С/БВ/12/09-8 від 12 вересня 2025 року; товарно-транспортна накладна №1 від 16 вересня 2025 року; видаткова накладна №3 від 17 вересня 2025 року; оборотно-сальдова відомість по рахунку 361 за вересень 2025 року; банківська виписка від 23.09.2025 року; звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур на 01 жовтня 2025 року за формою №37-сг (місячна); акт №1 на оприбуткування поточних біологічних активів рослинництва оцінених за справедливою вартістю на 10 вересня 2025 року; пояснення для реєстрації податкової накладної вих. №1210/2-25 від 12.10.2025 року.
Однак, після подання пояснень та документів, від комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Харківській області надійшло повідомлення №13369616/44176222 від 16.10.2025 про необхідність надання додаткових пояснень та/або копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме запропоновано надати додаткові пояснення та документи у графі «Додаткова інформація» зазначено: «Відсутні первинні документи підтверджуючі право користування земельними ділянками (Витяги з ЄДРРП); Придбання добрив, ЗЗР, ПММ; Акти списання ТМЦ; складські документи».
На виконання зазначеного повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та документів, позивачем були надані додаткові пояснення та копії документів щодо спірної податкової накладної, а саме: договір поставки №С/БВ/12/09-8 від 12 вересня 2025 року; специфікація №1 від 12 вересня 2025 р. до Договору поставки №С/БВ/12/09-8 від 12 вересня 2025 року; товарно-транспортна накладна №1 від 16 вересня 2025 року; видаткова накладна №3 від 17 вересня 2025 року; акт на оприбуткування поточних біологічних активів рослинництва, оцінених за справедливою вартістю №1 від 10 вересня 2025 року; банківська виписка за 23.09.2025 р. від 26.09.2025 року; оборотно-сальдова відомість по рахунку №361 за вересень 2025 року.
Додатково позивачем було зазначено, що придбання посівного матеріалу здійснювалося ФГ «МОЇСЕЄВА ІВАНА АНАТОЛІЙОВИЧА» у Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАХІД АГРОБІЗНЕС». На підтвердження чого платником разом з поясненнями було надано Видаткову накладну №3296 від 02 квітня 2025 р. щодо придбання товару «Насіння соняшника Сунаріс Круїзер + Епівіо Енерджі» на загальну суму 41 665,92 тис. грн. з ПДВ.
На підтвердження наявності достатньої кількості посівних площ було надано звіт про посівні площу сільськогосподарських культур під урожай 2025 року за формою №4-сг (річна). Відповідно до звіту за формою №4-сг, кількість посівних площ Фермерського господарства «МОЇСЕЄВА ІВАНА АНАТОЛІЙОВИЧА» для посіву соняшника становить 88,78 га.
Також на підтвердження оприбуткування поточних біологічних активів рослинництва (посів) було надано Акт на оприбуткування поточних біологічних активів рослинництва, оцінених за справедливою вартістю №1 від 10 вересня 2025 р.
На підтвердження наявності достатньої кількості власновирощеної продукції до контролюючого органу разом з Повідомленням про подання пояснень було додано Звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур на 01 жовтня 2025 р. за формою №37-сг.
Позивач зазначає, що відповідно до наданих у звіті даних, станом на 01 жовтня 2025 року обсяги виробництва позивачем соняшнику склали 3 200 ц на 40 га площі земельних ділянок, що свідчить про наявність у підприємства достатньої кількості власновирощеної сільськогосподарської продукції для проведення господарської операції з реалізації насіння.
Також позивач зазначив, що інформація про нерухоме майно, а також сільськогосподарську техніку, машини та механізми які платник податків використовує у господарській діяльності відображено у Повідомленні про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (форма №20-ОПП) від 23.05.2023р., 12.12.2021, які є в наявності у податкового органу.
Поряд із тим, рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Харківській області 27.10.2025 №13389421/44176222 позивачеві відмовлено в реєстрації податкової накладної №1 від 17.09.2025.
В якості підстави зазначених рішень вказано: ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку». У графі «Додаткова інформація» вказано: «Платник не скористався правом подання додаткових документів, а саме: Відсутні первинні документи підтверджуючі право користування земельними ділянками (Витяги з ЄДРРП); Придбання добрив, ЗЗР, ПММ; Акти списання ТМЦ; складські документи».
Не погодившись із вказаним рішенням, 02.11.2025 позивач подав скаргу на вищезазначене рішення комісії регіонального рівня до Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН ДПС України, що підтверджується копією вказаної скарги, поясненнями до скарги.
Крім того, на підтвердження належного здійснення господарської операції разом зі скаргою позивач надав наступну документацію: Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 06.05.2015 р. №24-20.05.02 -309/2-15, Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №37854472 від 21.05.2015; Витяги з Державного реєстру речових прав №362861114 від 23.01.2024 р., №360496434 від 29.12.2023 р., №360370205 від 28.12.2023 р., №359886945 від 25.12.2023 р., №359888186 від 25.12.2023 р., №357472830 від 07.12.2023 р., №357089134 від 05.12.2023 р., №357093455 від 05.12.2023 р., №357094691 від 05.12.2023 р., №357096372 від 05.12.2023 р., №350584843 від 16.10.2023 р., №335862814 від 15.06.2023 р.; Витяги з Державного реєстру речових прав №335697989 від 14.06.2023 р., №333891966 від 29.05.2023 р., №357091990 від 05.12.2023 р., №357090911 від 05.12.2023 р., №33373975 від 26.05.2023 р., №335223160 від 09.06.2023 р., №359887977 від 25.12.2023 р., №357097698 від 05.12.2023 р., №360371617 від 28.12.2023 р., №359886844 від 25.12.2023 р.; Витяги з Державного реєстру речових прав №333892452 від 29.05.2023 р., №350583715 від 16.10.2023 р., №360501059 від 29.12.2023 р., №360367744 від 28.12.2023 р., №359886784 від 25.12.2023 р., №359887181 від 25.12.2023 р., №335863263 від 15.06.2023 р., №357475297 від 07.12.2023 р., №357482483 від 07.12.2023 р., №357470448 від 07.12.2023 р., №333733332 від 26.05.2023 р., №359886697 від 25.12.2023 р.; Витяги з Державного реєстру речових прав №335699511 від 14.06.2023 р., №333887276 від 29.05.2023 р., №333888301 від 29.05.2023 р., №333892906 від 29.05.2023 р., №3333733597 від 26.05.2023 р., №328353634 від 06.04.2023 р., №328354216 від 06.04.2023 р., №328354594 від 06.04.2023 р., №328354919 від 06.04.2023 р., №328355209 від 06.04.2023 р., №328355585 від 06.04.2023 р.; Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2025 р. за формою №4-сг (річна); Звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур на 01 жовтня 2025 року за формою №37-сг (місячна); Акт №1 на оприбуткування поточних біологічних активів рослинництва оцінених за справедливою вартістю на 10 вересня 2025 року; Видаткова накладна №587 від 25.02.2025 року; Видаткова накладна №1001 від 06.03.2025 року; Видаткова накладна №1454 від 10.03.2025 року; Видаткова накладна №2136 від 24.03.2025 року; Видаткова накладна №2748 від 10.03.2025 року; Видаткова накладна №3296 від 02.04.2025 року; Видаткова накладна №5977 від 01.05.2025 року; Видаткова накладна №7002 від 13.05.2025 року; Товарно-транспортна накладна №587 від 25.02.2025 року; Товарно-транспортна накладна №1001 від 06.03.2025 року; Товарно-транспортна накладна №1454 від 10.03.2025 року; Товарно-транспортна накладна №2748 від 28.03.2025 року; Товарно-транспортна накладна №3296 від 02.04.2025 року; Товарно-транспортна накладна №21361 від 24.03.2025 року; Товарно-транспортна накладна №21362 від 24.03.2025 року; Оборотно-сальдова відомість по рахунку 208 за 9 місяців 2025 року; Акт №1 витрати насіння і садивного матеріалу за травень 2025 року; Акт №2 про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин.
Однак, рішенням комісії центрального рівня від 07.11.2025 №42455/44176222/2 скаргу позивача залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
Не погодившись із рішенням ГУ ДПС в Харківській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 27.10.2025 №13389421/44176222, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Суд зазначає, що Податковий кодекс України є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Згідно підпунктів "а", "б" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України, об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 Податкового кодексу України).
Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою./
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Із матеріалів справи вбачається, що позивачем була виписана спірна податкова накладна, яка виписана за правилами першої події (виконання робіт) та які було внесено до Єдиного реєстру податкових накладних для її подальшої реєстрації.
Відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 грудня 2019 року №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).
Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
Відповідно до вимог пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку №1165).
Відповідно до пункту 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 №520 (далі по тексту - Порядок №520).
Відповідно до пунктів 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 11 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Аналізуючи вище зазначені положення суд зазначає, що законодавець визначив два етапи реєстрації податкових накладних: перший це зупинення реєстрації податкової накладної який є проміжним перед прийняттями рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та другий, це сам етап прийняття рішення податковим органом.
Виходячи зі змісту вказаних норм, суд приходить до висновку, що рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної приймається за результатами оцінки наданих підприємством документів.
Суд зазначає, що вказані первинні документи та пояснення стосовно здійсненої господарської операції позивачем було надано до контролюючого органу, що підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами по справі.
Доказів наявності ознак фіктивності в діяльності контрагенту позивача, нікчемності або недійсності угод укладених позивачем з вказаним контрагентом або відсутності реального характеру цієї операції матеріали справи не містять, а відповідачем таких доказів до суду не надано.
Суд зазначає, що відповідно до п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій товариства є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.
Первинні документи складаються під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкуванню оброблення даних на підставі первинних документів складаються зведені облікові документи товариства.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, надані позивачем до контролюючого органу, а також до суду, первинні бухгалтерські документи підтверджують настання обставин, з якими закон пов`язує виникнення податкових зобов`язань та права виписки податкових накладних позивачем.
При цьому, суд вважає за необхідне зазначити, що всі сумніви та протиріччя контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для її проведення визначених ПК України, а не шляхом блокування реєстрації податкової накладної.
Крім того, суд враховує позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 07.12.2022 по справі №500/2237/20, в якій зазначено, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.
Крім того, в постанові від 16 лютого 2023 року по справі №380/7648/22 Верховний Суд дійшов висновку, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій платника податку на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України.
Отже предметом розгляду повинна бути стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкових накладних, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентами.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Суд вказує, що відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
А згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч наведеним вимогам, відповідачі, як суб`єкти владних повноважень не довели правомірності прийнятих ними рішень.
Отже, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 27.10.2025 №13389421/44176222 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 17.09.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних, є протиправним та підлягає скасуванню.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Зважаючи на обставини справи, суд, з метою ефективного захисту порушених прав позивача, вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги, шляхом скасування рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 27.10.2025 №13389421/44176222 про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 17.09.2025, складену Фермерським господарством «МОЇСЕЄВА ІВАНА АНАТОЛІЙОВИЧА», датою подання їх на реєстрацію.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат підлягає відповідно до положень ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 14, 243-246, 258, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Фермерського господарства «МОЇСЕЄВА ІВАНА АНАТОЛІЙОВИЧА» (вул. Ювілейна, буд. 21, с. Слобідське(з), Лозівський р-н, Харківська обл., 64123, ЄДРПОУ 44176222) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул.Григорія Сковороди, 46, м. Харків, 61057, ЄДРПОУ ВП 43983495), Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Харківській області 27.10.2025 №13389421/44176222 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 17.09.2025 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 17.09.2025, складену Фермерським господарством «МОЇСЕЄВА ІВАНА АНАТОЛІЙОВИЧА» датою її фактичного подання на реєстрацію.
Стягнути на користь Фермерського господарства «МОЇСЕЄВА ІВАНА АНАТОЛІЙОВИЧА» (вул. Ювілейна, буд. 21, с. Слобідське(з), Лозівський р-н, Харківська обл., 64123, ЄДРПОУ 44176222) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул.Григорія Сковороди, 46, м. Харків, 61057, ЄДРПОУ ВП 43983495) суму сплаченого судового збору у розмірі 1514 ( одна тисяча п`ятсот чотирнадцять ) грн 00 коп.
Стягнути на користь Фермерського господарства «МОЇСЕЄВА ІВАНА АНАТОЛІЙОВИЧА» (вул. Ювілейна, буд. 21, с. Слобідське(з), Лозівський р-н, Харківська обл., 64123, ЄДРПОУ 44176222) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, ЄДРПОУ 43005393) суму сплаченого судового збору у розмірі 1514 ( одна тисяча п`ятсот чотирнадцять ) грн 00 коп.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Ольга ГОРШКОВА