Ухвала суду № 136086120, 28.04.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.04.2026
Номер справи
380/5394/25
Номер документу
136086120
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№ 380/5394/25

У Х В А Л А

про прийняття звіту про виконання рішення суду

28 квітня 2026 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої - судді Потабенко В.А. розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.09.2025 у справі №380/5394/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

у провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 03.09.2025 адміністративний позов задоволено частково. Суд вирішив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 01.10.2024 пенсії без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році»; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: 79016, Львівська область, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) нарахувати та виплатити з 01.03.2024 ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» з основним розміром 100% грошового забезпечення та з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 гривень, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб"; в задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Ухвалою суду від 18.03.2026 встановлено судовий контроль за виконанням Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.09.2025 у справі №380/5394/25. Суд встановив Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області строк для подання звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.09.2025 у справі №380/5394/25 тривалістю 30 календарних днів з дня набрання ухвалою законної сили.

17.04.2025 за вх. №31820 та 20.04.2026 від відповідача за вх. №5887 надійшов звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.09.2025 у справі №380/5394/25.

В обґрунтування поданого звіту покликається на те, що Головним управлінням в межах наданої компетенції проведений комплекс заходів задля повного та неухильного виконання рішення суду від 03.09.2025 у справі № 380/5394/25, яке набрало законної сили 04.10.2025, а виплата заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування пенсійних виплат за судовим рішенням, проводиться Пенсійним фондом України відповідно до вимог чинного Порядку. З врахуванням вищевикладеного, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.09.2025 у справі №380/5394/25 виконане в межах покладених судом зобов`язань і у спосіб, визначений законодавством.

При вирішенні питання про прийняття звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.09.2025 у справі №380/5394/25, суд керується таким.

Відповідно до ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно з ч. ч. 2-4 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Аналогічні вимоги передбачені ст. 14 КАС України.

Крім того, згідно зі ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами.

В абз. 3 п. 2.1 мотивувальної частини рішення від 26.06.2013 № 5-рп/2013 Конституційний Суд України зазначив, що складовою права кожного на судовий захист є обов`язковість виконання судового рішення. Це право охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (п. 2 мотивувальної частини рішення від 13.12.2012 № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (п. 3 мотивувальної частини рішення від 25.04.2012 № 11-рп/2012).

Також у рішенні від 26.06.2013 Конституційний Суд України врахував практику Європейського суду з прав людини, який, зокрема, в п. 43 рішення від 20.07.2004 у справі "Шмалько проти України", заява № 60750/00, зазначив, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбачений ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду.

З аналізу рішень Європейського суду з прав людини (остаточні рішення у справах "Алпатов та інші проти України", "Робота та інші проти України", "Варава та інші проти України", "ПМП "Фея" та інші проти України"), якими було встановлено порушення п. 1 ст. 6, ст. 13 Конвенції та ст. 1 Першого протоколу до Конвенції, вбачається однозначна позиція про те, що правосуддя не може вважатися здійсненим доти, доки не виконане судове рішення, а також констатується, що виконання судового рішення, як завершальна стадія судового процесу, за своєю юридичною природою є головною стадією правосуддя, що повністю узгоджується з нормою ст. 129-1 Конституції України.

Тому обов`язковою складовою судового процесу є фактичне втілення судових присуджень у певні матеріальні блага, яких особа була протиправно позбавлена до отримання судового захисту.

Таким чином, судовий акт, який набрав законної сили, підлягає обов`язковому та безумовному виконанню стороною, на яку покладено відповідний обов`язок.

Це означає, що учасник справи, якому належить виконати судовий акт, повинен здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому ст. 8 Конституції України принципу верховенства права.

Одним із способів судового контролю за виконанням судового рішення є зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Особливості прийняття судом рішення за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення регламентуються ст. 382-3 КАС України.

Частина 2 ст. 382-2 КАС України містить вимоги до звіту про виконання судового рішення.

Даючи оцінку поданому ГУ ПФ України у Львівській області звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.09.2025 у справі №380/5394/25, суд виснує про відповідність такого вимогам ч. 2 ст. 82-2 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Судом встановлено, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.09.2024 у справі № 380/5394/25 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 .

Так, ОСОБА_1 з 22.10.2011 призначена пенсія за вислугу років в розмірі 53% грошового забезпечення. Станом на 01.03.2024 підсумок пенсії з надбавками на виконання судового рішення у справі № 380/5394/25 становить 22259,85 грн., в тому числі: основний розмір пенсії (53 %* 27610,55) 14633,59 грн.; індексація базового ОСНПП 2022 (14633,59*0,1400) 2048,70 грн.; індексація базового ОСНПП 2023 (16682,29*0,1970) 1500,00 грн.; індексація базового ОСНПП 2024 (18182,29*0,0796) 1447,31 грн.; щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ 713 2000,00 грн.; підвищення учасник бойових дій доплата 590,25 грн.; 40,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 22259,85 грн., та не обмежується максимальним розміром.

Відповідно до довідки МСЕК серія 12 АГГ № 628955 від 24.06.2024 ОСОБА_1 24.06.2024 визнано інвалідом 1 групи. На підставі особистої заяви від 10.07.2024 ОСОБА_1 переведено з пенсії за вислугу років на пенсію по інвалідності в розмірі 100 % грошового забезпечення.

Враховуючи зазначене, станом на 01.08.2024 підсумок пенсії з надбавками на виконання судового рішення у справі № 380/5394/25 становить 48706,54 грн., в тому числі: основний розмір пенсії (100 %*27610,55) 27610,55 грн. індексація базового ОСНПП 2022 (27610,55*0,1400) 3865,48 грн.; індексація базового ОСНПП 2023 (31476,03*0,1970) 1500,00 грн.; індексація базового ОСНПП 2024 (32976,03*0,0796) 1500,00 грн.; збільшення основного розміру пенсії від суми 34476,03 становить 8619,01 грн.; щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ 713 становить 2000,00 грн.; підвищення інвалід 1 групи (ст.7) державна соціальна допомога на догляд доплата непрацездатна дитина віком до 18 років 1180,50 грн.; 1180,50 грн.; 70,00 грн.; 1180,50 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 48706,54 грн., та не обмежується максимальним розміром.

Станом на 01.10.2024 підсумок пенсії з надбавками на виконання судового рішення у справі № 380/5394/25 становить 48706,54 грн., в тому числі: основний розмір пенсії (100 %* 27610,55 ) 27610,55 грн. індексація базового ОСНПП 2022 (27610,55*0,1400) 3865,48 грн.; індексація базового ОСНПП 2023(31476,03*0,1970) 1500,00 грн.; індексація базового ОСНПП 2024 (32976,03*0,0796) 1500,00 грн.; збільшення основного розміру пенсії від суми 34476,03грн. становить 8619,01 грн.; щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ 713 становить 2000,00 грн.; підвищення інвалід 1 групи (ст. 7) державна соціальна допомога на догляд доплата непрацездатна дитина віком до 18 років 1180,50 грн.; 1180,50 грн.; 70,00 грн.; 1180,50 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) 48706,54 грн., та не обмежується максимальним розміром. Доплата пенсії на виконання судового рішення за період з 10.07.2024 по 30.04.2026 становить 264313,31 грн., в тому числі 212577,91 грн. - відкладена заборгованість (за період з 01.07.2024 по 03.10.2025), 51735,4 грн. - поточна заборгованість (за період з 04.10.2025 по 30.04.2026).

Як вбачається зі змісту звіту про виконання рішення суду, представник відповідача покликається на те, що згідно з обліком рішень суду, що набрали законної сили, зазначене рішення, а саме рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.09.2024 у справі № 380/5394/25, включене до обліку рішень суду. Зазначив, що виплата поточної заборгованості по судовому рішенні у справі №380/5394/25 планується у квітні 2026 року.

Крім цього, представник відповідача зазначив, що ОСОБА_1 додатковими відомостями відповідно до вимог Порядку в порядку календарної черговості за відкладеною заборгованістю на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16.08.2022 у справі № 380/1488/22, яке набрало законної сили 16.09.2022, а саме виплачено кошти в наступних розмірах: у жовтні 2025 року: - 187,35 грн. (відкладена заборгованість); у листопаді 2025 року: 187,35 грн. (відкладена заборгованість); у грудні 2025 року: - 187,35 грн. (відкладена заборгованість); у лютому 2026 року: - 103,00 грн. (відкладена заборгованість); у березні 2026 року: - 101,00 грн. (відкладена заборгованість).

Щодо виплати суми заборгованості позивачеві, то така врегульована Порядком здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 (далі - Порядок № 821).

Пунктом 2 Порядку № 821 передбачено, що видатки на виплату перерахованих пенсій за рішеннями суду, які набрали законної сили після набрання чинності цією постановою, здійснюються після введення в експлуатацію доопрацьованої Пенсійним фондом України інформаційної системи для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування. Відповідна інформаційна система введена в експлуатацію Пенсійним фондом України в жовтні цього року (версія 1.7.12.1 від 06.10.2025).

Реліз версії 1.7.12.1 від 06.10.2025 та інструкція користувача розміщені в Централізованій підсистемі Призначення та виплата пенсій (веб-технологія) в межах ІКІС ПФУ 06.10.2025.

Порядком № 821 визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування).

Пунктом 5 Порядку № 821 визначено, що виплата нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.

Згідно з п. 6 Порядку № 821 видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.

Пунктом 7 Порядку визначено, що для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.

Станом на момент подання звіту нарахування пенсійної виплати ОСОБА_1 за рішенням суду здійснено, відповідні розрахунки боргу проведено.

З огляду на викладені обставини та наведені норми права, суд вважає, що ознак ухиляння чи навмисного невиконання судового рішення з боку відповідача у частині виплати суми заборгованості судом не встановлено.

Тобто, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області здійснені всі залежні від нього дії для забезпечення належного виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 у справі № 380/7082/25.

Суд наголошує на тому, що згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному згаданим Кодексом.

Відповідно до п. п. 20, 29 ст. 116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених згаданим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме: взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених згаданим Кодексом чи законом про Державний бюджет України; здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України

Таким чином, фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення органом державної влади чи місцевого самоврядування можливе за умови наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.

З урахуванням викладеного, перерахована позивачу пенсія має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України та проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів відповідача, а отже проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань.

Згідно з усталеною правовою позицією Верховного Суду, сформованою у постановах від 21.11.2018 у справі № 373/436/17, 15.05.2020 у справі № 812/1813/18, 21.05.2020 у справі № 310/6910/16-а та 19.02.2020 у справі № 821/1491/17, невиконання боржником судового рішення в частині виплати грошових коштів стягувачу за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

У розглядуваному випадку виплата коштів на виконання рішення суду не залежить від суб`єктивного волевиявлення відповідача, а від виділення таких коштів відповідачу з Державного бюджету.

З огляду на викладені обставини та наведені норми права, суд вважає, що ознак ухиляння чи навмисного невиконання судового рішення з боку відповідача у частині виплати суми заборгованості судом не встановлено.

Отже, відповідачем в межах наданої компетенції проведений комплекс заходів задля повного та неухильного виконання рішення суду від 03.09.2025 у справі № 380/5394/25, яке набрало законної сили 04.10.2025, а виплата заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування пенсійних виплат за судовим рішенням, проводиться Пенсійним фондом України відповідно до вимог чинного Порядку.

Стороною позивача жодних заперечень щодо неповноти виконання судового рішення не висловлено.

Тому суд виснує про виконання відповідачем рішення суду у справі № 380/5394/25 і приймає поданий звіт.

Керуючись ст. ст. 243, 248, 256, 293-295, 382-2, 383-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в:

звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.09.2025 у справі №380/5394/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії прийняти.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Повний текст ухвали виготовлено та підписано 28.04.2026.

Суддя Потабенко В.А.