Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/19375/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 квітня 2026 року місто Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення
у с т а н о в и в :
І. Стислий виклад позицій учасників справи
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області код ЄДРПОУ 43968090, адреса: 79026, м. Львів, вул. Стрийська,35, у якій просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 27.06.2025 №1443257-2411-1307-UA46060250000025047, прийняте ГУ ДПС у Львівській області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є власником автомобіля: марка/модель PORSCHE TAYCAN, тип - загальний легковий седан, Пальне - Електро, рік випуску 2021, реєстраційний номер НОМЕР_2 , ідентифікаційний номер транспортного засобу (VIN) НОМЕР_3 . Відповідно до договору купівлі-продажу від 21.10.2024 року, вартість автомобіля становила 28625,00 USD, що станом на 21.10.2024 згідно з курсом НБУ становила 1180208,75 грн. Згідно із звітом про незалежну оцінку об`єкта - Колісного транспортного засобу ринкова вартість автомобіля становить 1 789 100,00 грн. без ПДВ. На офіційному веб-порталі Міністерства економіки України за посиланням https://me.gov.ua/Vehicles/CalculatePrice?lang=uk-UA існує розбіжність - вказано Porsche TayAcan (помилка у назві) Електро 2021 із реальною середньоринковою вартістю, що відповідає Методиці визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №66 у розмірі 1507654,85 грн та Porsche Taycan Електро 2021 із середньоринковою вартістю, що не відповідає Методиці визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №66 у розмірі 3976806,43 грн.
09.10.2025 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому просить суд відмовити у позові повністю. Відзив обґрунтований тим, що відповідно до пункту 13 Методики №66, Мінекономіки відповідно до Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального.
Відповідач зазначає, що обов`язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу законодавець покладає на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку. Межі повноважень податкового органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі наданої інформації Мінекономіки про автомобілі, які є об`єктом оподаткування транспортним податком у 2025 році. За інформацією, яка розміщена офіційному веб-сайті Мінекономіки, згідно з переліком легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2025 році, автомобіль марки PORSCHE TAYCAN, тип палива електро, що підлягає оподаткуванню протягом 5 років, є об`єктом оподаткування відповідно до норм Податкового кодексу України. За таких обставин, можна дійти до висновку, що належний позивачу автомобіль відноситься до об`єктів оподаткування транспортним податком у 2025 році.
Відповідач вважає, що долучений до позовної заяви звіт про вартість ТЗ із відомостями про вартість автомобіля, яка не перевищує 375 розмірів мінімальної заробітної плати не змінює нормативно-правове регулювання спірних правовідносин та не виключає автомобіль з переліку тих, які є об`єктами оподаткування, оскільки вартість автомобіля визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року, а не за звітом про незалежну оцінку вартості ТЗ.
ІІ. Рух справи
Ухвалою від 29.09.2025 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі.
Заходи забезпечення позову та доказів, у тому числі шляхом їх витребування, не вживались.
ІІІ. Фактичні обставини справи
Відповідач на підставі податкового повідомлення-рішення від 27.06.2025 №1443257-2411-1307-UA46060250000025047 визначив позивачу суму податкового зобов`язання у розмірі 20833,33грн, відповідно до пп. 267.6.2. пункту 267.6. статті 267 Податкового кодексу України як власнику Porsche Taycan Е 2021 року випуску.
22.08.2025 позивач оскаржив в адміністративному порядку до ДПС України згадане податкове-повідомлення рішення.
15.09.2025 позивач отримав рішення ДПС про результати розгляду скарги, яким залишено без змін податкове повідомлення-рішення від 27.06.2025 № 1443257-2411-1307- UA46060250000025047, прийняте ГУ ДПС у Львівській області.
Вважаючи згадане податкове повідомлення-рішення відповідача протиправним, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
IV. Позиція суду
Вирішуючи спір по суті, суд керувався такими мотивами.
Правове регулювання відносин, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, здійснюється відповідно до Податкового кодексу України (надалі за текстом - ПК України).
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році" №1791-VІІІ, який набрав чинності 01.01.2017, внесено зміни до ПК України, у зв`язку з чим підпункт 267.2.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України викладено в новій редакції.
Відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України об`єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об`єму циліндрів двигуна, типу пального.
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального.
Отже, середньоринкова вартість автомобіля, який підлягає оподаткуванню станом на 1 січня податкового (звітного) року визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, а не укладеними між покупцем і продавцем договорами купівлі-продажу тощо.
За правилами підпункту 267.3.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 згаданої статті.
Відповідно до пункту 267.4 статті 267 ПК України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000,00 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 згаданої статті. Підпункт 267.5.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України визначає, що базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Підпункт 267.6.1 пункту 267.6 статті 267 ПК України визначає, що обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом податковою адресою (місцем реєстрації) платника податку, зазначеною в реєстраційних документах на об`єкт оподаткування. Щодо об`єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об`єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.
Із набранням чинності згаданими положеннями ПК України (з урахуванням змін, внесених Законом України від 21.12.2016 №1791-VІІІ щодо об`єкта оподаткування), власники транспортних засобів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, є платниками транспортного податку.
Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 № 66 (надалі за текстом - Методика), відповідно до положень пункту 2 якої середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за формулою, визначеною у пункті 3 Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.04.2013 року № 403 (надалі за текстом - Порядок №403), де за ціну нового транспортного засобу (Ц н) береться ціна нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об`єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач.
Пункт 3 Порядку № 403 встановлено, що середньоринкова вартість транспортного засобу розраховується за методом аналогії цін ідентичних транспортних засобів за такою формулою: С ср = Ц н х (Г / 100) х (1 ± (Г к / 100), де: Ц н - ціна нового транспортного засобу в Україні; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від строку експлуатації згідно з додатком 1; Г к - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від пробігу згідно з додатком 2.
Джерелом інформації про ціни нових транспортних засобів в Україні є офіційні прайс-листи виробників (дилерів) або довідкові дані про ціни щодо ідентичних або аналогічних нових транспортних засобів в Україні чи країнах-виробниках (експортерах) з урахуванням податків та зборів, що визначаються відповідно до законодавства (пункт 4 Порядку № 403).
Згідно з пунктом 5 Методики, ідентичними є автомобілі, в яких збігаються такі ознаки і параметри: марка; країна-виробник; тип кузова (седан, універсал тощо); модель; конструкція привода тягових коліс; тип та робочий об`єм двигуна; потужність двигуна; тип коробки переключення передач та інших складників силової передачі; габаритні розміри; рік випуску; комплектація. Розбіжності можуть стосуватися комплектації, пробігу та технічного стану.
Згідно з пунктом 13 Методики №66, Мінекономіки відповідно до згаданої Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального.
У разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономіки інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об`єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономіки за зверненням ДПС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.
Відповідно до пункту 14 Методики №66, Мінекономіки забезпечує роботу офіційного вебсайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна та тип пального.
Отже, для визнання автомобіля об`єктом оподаткування транспортним податком з фізичних осіб до уваги береться, зокрема середньоринкова вартість такого автомобіля, яка визначається статистичними методами з урахуванням певних ознак, параметрів і характеристик транспортного засобу та встановлюється, виключно, Мінекономіки. При цьому обов`язок щодо визначення середньоринкової вартості транспортного засобу покладений на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку.
Суд зазначає, що відповідач у контексті спірних правовідносин позбавлений можливості перевіряти вартість транспортного засобу, а його повноваження зводяться до прийняття податкового повідомлення-рішення на підставі інформації, наданої Мінекономіки про автомобілі, які є об`єктом оподаткування транспортним податком у 2025році.
Суд у світлі спірних правовідносин відповідно до частини п`ятої статті 242 КАС України враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права, викладені у постанові №520/8806/18 від 06.12.2023.
Суд встановив, що згідно з інформацією, яка розміщена офіційному веб-сайті Мінекономіки, згідно з переліком легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2025 році, автомобіль марки PORSCHE TAYCAN, тип палива електро, що підлягає оподаткуванню протягом 5 років, є об`єктом оподаткування відповідно до норм ПК України.
Отже, належний позивачу автомобіль відноситься до об`єктів оподаткування транспортним податком у 2025 році.
Суд відхиляє посилання представника позивача на Звіт про незалежну оцінку об`єкта - Колісного транспортного засобу: марка/модель - PORSCHE TAYCAN, тип - загальний легковий седан, рік випуску - 2021, реєстраційний номер - BC1200YD, ідентифікаційний номер транспортного засобу (VIN) - НОМЕР_3 , виконаний ТОВ «Галтекс Плюс», у якому зазначена вартість транспортного засобу у розмірі 1789100,00грн, оскільки така оцінка не змінює нормативно-правове регулювання спірних правовідносин та не виключає автомобіль з переліку тих, які є об`єктами оподаткування.
Суд акцентує увагу на тому, що вартість автомобіля у цілях оподаткування визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року, а не за звітом про незалежну оцінку вартості транспортного засобу.
Суд також відхиляє посилання представника позивача на помилковість даних на офіційному веб-порталі Міністерства економіки України, оскільки як вбачається із роздруківки з офіційного веб-сайту Міністерства економіки України вартість транспортного засобу марки РORSCHE, модель TAYCAN, Електро, рік випуску 2021, для цілей оподаткування транспортним податком відповідно до пункту 267.2 статті 267 ПК України за Методикою №66, становить 3 976 806,43грн.
Суд зауважує, що у разі незгоди позивача із вартістю транспортного засобу марки РORSCHE, модель TAYCAN, Електро, рік випуску 2021, для цілей оподаткування транспортним податком відповідно до пункту 267.2 статті 267 ПК України за Методикою №66, розміщеною на офіційному веб-сайті Міністерства економіки України, останній вправі звернутись з відповідним позовом до суду.
Із врахуванням тієї обставини, що належний позивачу автомобіль внесено до Переліку легкових автомобілів, які є об`єктом оподаткування у 2025 році, суд вважає, що відповідач правомірно прийняв податкове повідомлення-рішення від 27.06.2025 №1443257-2411-1307-UA46060250000025047, яким позивачу визначено грошове зобов`язання з транспортного податку з фізичних осіб за 2025 рік.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у позові необхідно відмовити повністю.
V. Судові витрати
Відповідно до статті 139 КАС України у зв`язку із відмовою у позові повністю, підстави для розподілу судових витрат між сторонами відсутні.
Керуючись статтями 6, 9, 73-76, 242, 243, 244, 245 КАС України, суд
в и р і ш и в:
у позові ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення відмовити повністю.
Судові витрати між сторонами не розподіляються.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Суддя Гулик Андрій Григорович