Рішення № 136085835, 28.04.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.04.2026
Номер справи
380/2506/26
Номер документу
136085835
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 квітня 2026 рокусправа № 380/2506/26Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського Р.М. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69005, Запорізька область, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-

встановив:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, у якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №913280133053 від 05.02.2026 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу»;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи з 12.01.1995 по 25.11.1996 в Державній податковій інспекції по Турківському району, з 26.11.1996 по 10.03.1998 в Державній податковій адміністрації у Турківському районі Львівської області, з 11.03.1998 по 30.09.1998 в Державній податковій інспекції у Турківському районі Львівської області, з 01.10.1998 по 09.10.2001 в Старосамбірській міжрайонній державній податковій інспекції Львівської області, з 10.10.2001 по 05.04.2006 в Самбірській об`єднаній державній податковій інспекції Львівської області, з 06.04.2006 по 01.02.2011 в Державній податковій інспекції у Турківському районі, з 02.02.2011 по 15.03.2012 в Старосамбірській міжрайонній державній податковій інспекції Львівської області, з 16.03.2012 по 30.07.2013 в Старосамбірській міжрайонній державній податковій інспекції Львівської області ДПС, з 30.07.2013 по 01.02.2015 в Самбірській об`єднаній державній податковій інспекції ГУ Міндоходів у Львівській області, з 02.02.2015 по 04.04.2016 в Самбірській об`єднаній державній податковій інспекції ГУ ДФС у Львівській області, з 14.12.2018 по 06.11.2019 в Головному управлінні ДФС у Львівській області, з 07.11.2019 по 10.02.2021 в Головному управлінні ДПС у Львівській області та перевести з 28.01.2026 ОСОБА_1 з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, пунктів 10, 12 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ, з врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 24 13-01-10-02-11 від 28.01.2026, № 25-13-01-10-02-11 від 28.01.2026;

- стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 1064 (одна тисяча шістдесят чотири) гривні 96 копійок.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 ( далі позивач) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримую пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». 28.01.2026 у зв`язку з досягненням відповідного віку, наявністю загального та спеціального стажу державної служби, передбачених статтею 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ позивач звернувся із заявою про переведення на пенсію державного службовця, додавши необхідні документи, у тому числі довідки про складові заробітної плати, видані ГУ ДПС у Львівській області. Рішенням ГУ ПФУ в Запорізькій області від 05.02.2026 №913280133053 у задоволенні заяви відмовлено з підстав незарахування частини періодів роботи до стажу державної служби у зв`язку з присвоєнням спеціальних звань у контролюючих органах, що, на думку відповідача, виключає віднесення таких посад до державної служби. У зв`язку з цим визначено стаж державної служби у розмірі 1 рік 9 місяців 17 днів та зроблено висновок про відсутність права на відповідну пенсію. Вважаючи відмову протиправною, позивач звернувся із цим позовом до суду.

Ухвалою судді від 13 лютого 2026 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області ( далі відповідач) подало до суду відзив на позовну заяву, в якому з наведеними позивачем у позовній заяві обставинами та вимогами не погоджується повністю. Зазначає про те, що умови призначення пенсії державним службовцям з 01.05.2016 визначаються Законом України №889-VIII, яким змінено підходи до пенсійного забезпечення, а положення Закону №3723-ХІІ втратили чинність, крім статті 37, що застосовується у випадках, передбачених перехідними положеннями. Право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ зберігається за умови досягнення встановленого віку, наявності необхідного страхового стажу та стажу державної служби (10 або 20 років) станом на 01.05.2016. При цьому до такого стажу зараховується виключно робота на посадах, віднесених до категорій державної служби, що підтверджується присвоєнням відповідного рангу. Посади в органах податкової служби, за якими присвоювались спеціальні звання, не належать до посад державної служби, а відтак відповідні періоди роботи не зараховуються до стажу державної служби. Так само стаж, набутий після 01.05.2016, враховується лише як страховий стаж і не впливає на право на пенсію державного службовця. Отже, за відсутності необхідного стажу державної служби станом на 01.05.2016 правові підстави для переведення на пенсію державного службовця відсутні, а вимоги щодо врахування довідок про заробітну плату є передчасними.

Позивач подав до суду відповідь на відзив, у якому зазначає про таке. Станом на 01.05.2016 позивач мав понад 20 років стажу державної служби, що дає право на призначення пенсії державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу». При цьому доводи відповідача щодо невключення періодів роботи в органах податкової служби до стажу державної служби є помилковими, оскільки законодавством та усталеною судовою практикою, зокрема висновками Верховного Суду, прямо передбачено зарахування таких періодів, у тому числі для осіб, яким присвоєно спеціальні звання. Подані позивачем довідки про складові заробітної плати відповідають вимогам чинного законодавства та підлягають врахуванню при переведенні на інший вид пенсії. Позивачка виконала всі необхідні умови для такого переведення, а дії відповідача не є дискреційними, оскільки чітко врегульовані законом.

Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з`ясував усі фактичні обставини, об`єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9.07.2003 № 1058-IV.

Позивачка 28.01.2026 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та надала відповідно до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб", довідку № 24-13-01-10-02-11 від 28.01.2026 про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідку № 25-13-01-10-02-11 від 28.01.2026 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби, виданих Головним управлінням ДПС у Львівській області.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 регулює питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності органом, що призначає пенсію визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Рішенням від 5.02.2026 №913280133053 у задоволенні вказаної заяви. Вказано про те, що «Відповідно до наявних документів в електронній пенсійній справі ОСОБА_1 , а саме трудової книжки НОМЕР_2 від 17.04.1981 до стажу державної служби заявниці можливо зарахувати періоди роботи на посаді старшого податкового інспектора в Державної податкової інспекції обліку та звітності Подільського району м. Києва з 16.03.1993 по 03.01.1994 та старшого державного податкового інспектора обліку та обробки даних в Державної податкової інспекції Турківського району Львівській області з 13.01.1994 по 11.01.1995. До стажу державного службовця не підлягають зарахуванню періоди роботи з 12.01.1995 по 30.09.1998 в Державній податкової інспекції Турківського району Львівській області, з 01.10.1998 по 09.10.2001 в Старосамбірської міжрайонної Державній податкової інспекції у Львівській області, з 10.10.2001 по 05.04.2006 в Самбірській ОДПІ Турківського відділення у Львівській області, з 06.04.2006 по 31.01.2011 в Державної податкової інспекції Турківського району у Львівській області, з 02.02.2011 по 29.07.2013 в Старосамбірської міжрайонної Державній податкової інспекції у Львівській області, з 30.07.2013 по 04.04.2016 в Самбірській ОДПІ Турківського відділення у Львівській області, з 14.12.2018 по 06.11.2019 в Самбірському управлінню Головного управління Фіскальної служби у Львівській області, з 07.11.2019 по 10.02.2021 в Самбірському управлінню Головного управління ДПІ у Львівській області, оскільки ОСОБА_1 , як посадовій особі контролюючих органів згідно зі статтею 343.1 Податкового кодексу України було присвоєне спеціальне звання і, відповідно, ці посади не належать до посад, віднесених до категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону №3723, робота на цих посадах не враховується до стажу державної служби . Оскільки станом на 01.05.2016 стаж державної служби ОСОБА_1 складає 01 рік 09 місяці 17 днів, право на призначення пенсії згідно Закону України «Про державну службу» відсутнє. Окрім того, довідки про складові заробітної плати №24 13-01-10-02-11, № 25-13-01-10-02-11 від 28.01.2026 не відповідають п.4.2 Постанові 622 від 14.09.2016 «Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб» ( має бути станом на 31 грудня 2023 року).»

Позивач вважає таку відмову протиправною, відтак звернувся із вказаним позовом до суду.

При прийнятті рішення суд керується такими нормами права.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до ч. 1 ст. 9, ч. 1 ст. 10 Закону № 1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника. Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Частиною 3 ст. 45 Закону № 1058-IV передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

До 1.05.2016 діяло законодавство у сфері державної служби, яке передбачало право державного службовця на призначення пенсії на умовах, визначених статтею 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723-VIII).

Згідно з ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

З 1.05.2016 набрав чинності новий Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII).

Статтею 90 Закону № 889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до п. 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII з 1.05.2016 втратив чинність Закон №3723-XII, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Пунктом 10 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Також згідно з пунктом 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII, для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 1.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 1.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас, для осіб, які мають не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, статтею 37 Закону № 3723-ХІІ передбачено додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Пунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених чинним на той час законодавством.

Щодо періодів роботи у та робота на посадах державної податкової інспекції, суд зазначає про таке.

У спірному випадку необхідно керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283.

Пунктом 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3.05.1994 №283 (у первинній редакції та чинності на час проходження позивачем служби в Податкових органах) визначено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, інших органів управління військових формувань, державної податкової та контрольно-ревізійної служби.

Згідно з частиною п`ятою статті 15 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» (далі - Закон №509-XII) чинного до 19.11.2012, правовий статус посадових осіб органів державної податкової служби, їх права та обов`язки визначався Конституцією України, згаданим Законом, а в частині, що не регулюється ним, Законом України «Про державну службу».

Частина сьома статті 15 Закону №509-XII визначає, що посадові особи органів державної податкової служби підлягають атестації. Порядок атестації визначається центральним органом державної податкової служби.

Відповідно до частини восьмої статті 15 Закону №509-XII посадовим особам органів державної податкової служби присвоюються спеціальні звання: головний державний радник податкової служби, державний радник податкової служби I рангу, державний радник податкової служби II рангу, державний радник податкової служби III рангу, радник податкової служби I рангу, радник податкової служби II рангу, радник податкової служби III рангу, інспектор податкової служби I рангу, інспектор податкової служби II рангу, інспектор податкової служби III рангу.

Частина шоста статті 15 Закону №509-XII передбачала, що службові особи державних податкових інспекцій не мають права займатися підприємницькою діяльністю, а також працювати за сумісництвом на підприємствах, в установах і організаціях (крім наукової та викладацької діяльності).

Тобто такою нормою встановлено умови, за яких особи не можуть бути службовцями податкових органів, які кореспондуються з вимогами статті 12 Закону №3723-XII щодо обмежень, пов`язаних із прийняттям на державну службу та її проходженням.

Також згідно з положеннями статті 6 Закону №509-XII видатки на утримання органів державної податкової служби визначаються Кабінетом Міністрів України і фінансуються з державного бюджету.

З системного аналізу вказаних норм вбачається, що посадові особи державної податкової служби, яким за наслідками атестації присвоєно спеціальні звання та які обіймають посади в державних органах для виконання завдань і функцій держави (зокрема у сфері податкової інспекції), одержують заробітну плату за рахунок державного бюджету, справді перебувають на державній службі та є державними службовцями.

Відповідно до пункту 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності згаданим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Згідно з абзацом 2 пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв`язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно -ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів

Суд зазначає, що зважаючи на те, що як Законом №889-VIII, так і нормами раніше чинних Законів №3723-XII, №509-XII та Порядку №283 передбачено зарахування до стажу державної служби роботу (службу) на посадах керівних працівників і спеціалістів в органах державної податкової служби та її територіальних органів, враховуючи те, що позивач безперервно працював в органах державної податкової служби, обіймав відповідні посади для виконання завдань і функцій держави (у сфері податкової інспекції), а також те, що одержувала заробітну плату за виконувану роботу за рахунок державного бюджету, то всі періоди роботи (служби) позивача на посадах податкової служби підлягають до зарахування до стажу державної служби.

Крім того, згідно з пунктом 344.1 статті 344 Податкового кодексу України пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу» при цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.

Відповідно до пунктів 343.1, 343.2 статті 343 Податкового кодексу України посадовим особам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальних органів та державних податкових інспекцій присвоюються спеціальні звання.

Положення про спеціальні звання та порядок їх присвоєння, співвідношення з рангами державних службовців, розмір надбавок за спеціальне звання затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Процедуру присвоєння спеціальних звань посадовим особам органів доходів і зборів та осіб, уповноважених їх присвоювати, визначено Порядком присвоєння спеціальних звань посадовим особам органів доходів і зборів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 №839, що був чинним до 16.10.2020 (далі - Порядок №839).

Згідно з пунктом 9 Порядку №839 посадовій особі, яка перебувала на державній службі та вперше призначена на посаду в органах доходів і зборів, присвоюється спеціальне звання за посадою, на яку призначено особу, з урахуванням встановленого співвідношення рангів державних службовців.

Особам, які приймаються на роботу до органів доходів і зборів та яким раніше присвоєно спеціальні звання державної податкової або митної служби, спеціальні звання присвоюються з урахуванням співвідношення, визначеного законом.

Згідно з положеннями пункту 4 Порядку №839 до строку перебування у спеціальному званні зараховується період роботи в органах доходів і зборів у спеціальному званні (ранзі державного службовця), а також строк перебування у спеціальному званні (ранзі державного службовця) посадових осіб державної податкової та державної митної служби, крім посадових осіб, яким у період роботи в органах доходів і зборів спеціальне звання було присвоєно достроково.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 №306 затверджено Порядок присвоєння рангів державних службовців, співвідношення рангів державних службовців і військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями згідно з додатками 1-10.

З аналізу згаданих правових норм вбачається, що посадові особи контролюючих органів, в цьому випадку податкової інспекції, віднесені до державних службовців з певними особливостями, тобто з присвоєнням спеціальних звань, які відповідають певним категоріям та рангам державних службовців.

Тобто спеціальні звання посадових осіб органів державної податкової інспекції прирівнюються до рангів державного службовця, визначених Постановою №306.

Отже, посадові особи податкової інспекції, яким присвоєно спеціальні звання є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

У постановах Верховного Суду від 19.06.2018 у справі №465/7218/16-а та від 13.12.2018 у справі №539/1855/17 зазначено, що доводи органу Пенсійного фонду про те, що позивач не має права на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» у зв`язку з тим, що йому присвоєно спеціальне звання як посадовій особі контролюючого органу, а тому його посада не відноситься до категорії посад державної служби, є безпідставними та повністю спростовуються положеннями статті 344 Податкового кодексу України та Порядку №283.

Відповідно до трудової книжки від 17.04.1981 позивач з 16.03.1993 по 03.01.1994 , 13.01.1994 по 04.04.2016 та з 07.11.2019 по 10.02.2021 працювала в органах державної податкової служби. А саме :

- з 16.03.1993 по 03.01.1994 на посаді старшого податкового інспектора в Державної податкової інспекції обліку та звітності Подільського району м. Києва;

- з 13.01.1994 по 25.11.1996 в Державній податковій інспекції по Турківському району Львівській області на посадах: з 13.01.1994 по 11.01.1995 на посаді старшого державного податкового інспектора обліку та обробки даних; 03.05.1994 прийняла присягу державного службовця ; 12.01.1995 присвоєно спеціальне звання «інспектор податкової служби ІІ рангу»;

- з 26.11.1996 по 10.03.1998 в Державній податковій адміністрації у Турківському районі на посадах: з 26.11.1996 старшого державного податкового інспектора обліку та обробки даних; з 03.01.1997 старшого державного податкового інспектора відділу обліку та звітності;

- з 11.03.1998 по 30.09.1998 в Державній податковій інспекції у Турківському районі на посаді старшого державного податкового інспектора відділу обліку та звітності;

- з 01.10.1998 по 09.10.2001 в Старосамбірській міжрайонній державній податковій інспекції на посаді старшого державного податкового інспектора відділу обліку звітності та прогнозування надходжень Турківського відділення; 30.01.2001 р. присвоєно спеціальне звання «інспектор податкової служби І рангу»;

- з 10.10.2001 по 05.04.2006 в Самбірській об`єднаній державній податковій інспекції на посадах: з 10.10.2001 старшого державного податкового інспектора групи оподаткування юридичних осіб Турківського відділення; 25.12.2001 старшого державного податкового інспектора в групу приймання звітності юридичних осіб Турківського відділення; з 01.07.2002 старшого державного податкового інспектора групи обробки та ведення податкових документів, групи інформатизації та обліку Турківського відділення; 14.02.2005 група перейменована на сектор обробки та ведення податкових документів Турківського відділення; 19.10.2005 переведена на посаду старшого державного податкового інспектора сектору обліку та звітності юридичних осіб Турківського відділення;

- з 06.04.2006 по 01.02.2011 в Державній податковій інспекції у Турківському районі на посаді головного державного податкового інспектора з економічного аналізу та прогнозування;

- з 02.02.2011 по 15.03. 2012 в Старосамбірській міжрайонній державній податковій інспекції на посаді головного державного податкового інспектора сектору економічного аналізу та прогнозування;

- з 16.03.2012 по 30.07.2013 в Старосамбірській міжрайонній державній податковій інспекції Львівської області ДПС на посадах: з 16.03.2012 головного державного податкового інспектора сектору прогнозування, аналізу, обліку та звітності Турківського відділення; з 02.07.2012 головного державного податкового інспектора відділу прогнозування, аналізу, обліку та звітності Турківського відділення;

- з 30.07.2013 по 01.02.2015 в Самбірській об`єднаній державній податковій інспекції ГУ Міндоходів у Львівській області на посаді головного державного інспектора Турківського відділення; 30.07.2013 присвоєно 12 ранг державного службовця; 01.01.2014 присвоєно спеціальне звання «радник податкової та митної справи І рангу»;

- з 02.02.2015 по 04.04.2016 в Самбірській об`єднаній державній податковій інспекції ГУ ДФС у Львівській області на посаді головного державного ревізора-інспектора Турківського відділення;

- з 14.12.2018 по 06.11.2019 в Головному управлінні ДФС у Львівській області на посаді старшого державного ревізора-інспектора відділу адміністрування податків і зборів фізичних осіб Самбірського управління ГУ ДФС у Львівській області;

- з 07.11.2019 по 18.01.2021 в Головному управлінні ДПС у Львівській області на посадах: з 07.11.2019 старшого державного ревізора-інспектора відділу адміністрування податків і зборів фізичних осіб Самбірського управління; 07.11.2019 присвоєно 7 ранг державного службовця; з 30.09.2020 старшого державного ревізора-інспектора Самбірського відділу податків і зборів з фізичних осіб управління податкового адміністрування Головного управління ДПС;

- з 19.01.2021 по 10.02.2021 в Головному управлінні ДПС у Львівській області (після реорганізації управління у відокремлений підрозділ Державної податкової служби України) на посаді старшого державного ревізора-інспектора Самбірського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління податкового адміністрування Головного управління ДПС;

- 10.02.2021 припинено державну службу.

Враховуючи викладене, спірний період роботи позивача повинен бути зарахованим до стажу державної служби для призначення пенсії за Законом №3723-ХІІ.

З огляду на викладене, відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на пенсію відповідно до Закону 889-VIII є неправомірною. Тому, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №913280133053 від 05.02.2026 про відмову у переведенні на пенсію за віком державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» є протиправним та підлягає скасуванню.

Оскільки оскаржене рішення є необґрунтованим, в тому числі, в частині визначення стажу державної служби позивача, який не був зарахований згідно записів трудової книжки, тому вимоги щодо здійснення переведення з 28.01.2026 позивача з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, пунктів 10, 12 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ, з врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 24 13-01-10-02-11 від 28.01.2026, № 25-13-01-10-02-11 від 28.01.2026 є передчасними.

Суд зазначає про те, що спір між сторонами у цій частині ще не виник, а тому такі вимоги задоволенню не підлягають.

Суд звертає увагу, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення (постанова Верховного Суду України від 16.09.2015 у справі 826/4418/14).

Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Відтак суд дійшов висновку про часткове задоволення позову шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №913280133053 від 05.02.2026 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу» та зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи з 12.01.1995 по 25.11.1996 в Державній податковій інспекції по Турківському району, з 26.11.1996 по 10.03.1998 в Державній податковій адміністрації у Турківському районі Львівської області, з 11.03.1998 по 30.09.1998 в Державній податковій інспекції у Турківському районі Львівської області, з 01.10.1998 по 09.10.2001 в Старосамбірській міжрайонній державній податковій інспекції Львівської області, з 10.10.2001 по 05.04.2006 в Самбірській об`єднаній державній податковій інспекції Львівської області, з 06.04.2006 по 01.02.2011 в Державній податковій інспекції у Турківському районі, з 02.02.2011 по 15.03.2012 в Старосамбірській міжрайонній державній податковій інспекції Львівської області, з 16.03.2012 по 30.07.2013 в Старосамбірській міжрайонній державній податковій інспекції Львівської області ДПС, з 30.07.2013 по 01.02.2015 в Самбірській об`єднаній державній податковій інспекції ГУ Міндоходів у Львівській області, з 02.02.2015 по 04.04.2016 в Самбірській об`єднаній державній податковій інспекції ГУ ДФС у Львівській області, з 14.12.2018 по 06.11.2019 в Головному управлінні ДФС у Львівській області, з 07.11.2019 по 10.02.2021 в Головному управлінні ДПС у Львівській області та повторно розглянути заяву позивача від 28.01.2026 про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та з урахуванням відповідно до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" довідки № 24-13-01-10-02-11 від 28.01.2026 про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідки № 25-13-01-10-02-11 від 28.01.2026 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби, виданих Головним управлінням ДПС у Львівській області.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити частково.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області ( 69005, Запорізька область, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №913280133053 від 05.02.2026 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи з 12.01.1995 по 25.11.1996 в Державній податковій інспекції по Турківському району, з 26.11.1996 по 10.03.1998 в Державній податковій адміністрації у Турківському районі Львівської області, з 11.03.1998 по 30.09.1998 в Державній податковій інспекції у Турківському районі Львівської області, з 01.10.1998 по 09.10.2001 в Старосамбірській міжрайонній державній податковій інспекції Львівської області, з 10.10.2001 по 05.04.2006 в Самбірській об`єднаній державній податковій інспекції Львівської області, з 06.04.2006 по 01.02.2011 в Державній податковій інспекції у Турківському районі, з 02.02.2011 по 15.03.2012 в Старосамбірській міжрайонній державній податковій інспекції Львівської області, з 16.03.2012 по 30.07.2013 в Старосамбірській міжрайонній державній податковій інспекції Львівської області ДПС, з 30.07.2013 по 01.02.2015 в Самбірській об`єднаній державній податковій інспекції ГУ Міндоходів у Львівській області, з 02.02.2015 по 04.04.2016 в Самбірській об`єднаній державній податковій інспекції ГУ ДФС у Львівській області, з 14.12.2018 по 06.11.2019 в Головному управлінні ДФС у Львівській області, з 07.11.2019 по 10.02.2021 в Головному управлінні ДПС у Львівській області.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.01.2026 про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та з урахуванням відповідно до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб", довідок: № 24-13-01-10-02-11 від 28.01.2026 про складові заробітної плати для державного службовця та № 25-13-01-10-02-11 від 28.01.2026 про інші складові заробітної плати для призначення пенсії, виданих Головним управлінням ДПС у Львівській області.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області ( 69005, Запорізька область, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, ЄДРПОУ 20490012) 1064 грн 96 коп сплаченого судового збору.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяБрильовський Роман Михайлович