Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
29 квітня 2026 рокум. Ужгород№ 260/1439/26 Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), в особі уповноваженого представника Сідака Павла Петровича (89502, Закарпатська обл., м. Чоп, вул. Петефі, 5/7) до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання бездіяльності протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
11 березня 2026 року ОСОБА_1 , через уповноваженого представника Сідака Павла Петровича звернувся до суду з позовною заявою до Адміністрації Державної прикордонної служби України, якою просить: 1) визнати протиправною бездіяльність Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо не оформлення та не подання до Головного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатської області всіх необхідних документів для призначення пенсії за вислугою років на пільгових умовах ОСОБА_1 ; 2) зобов`язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України підготувати та подати до Головного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подання та документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугою років на пільгових умовах на підставі вимог пункту «а» статті 12, статті 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII.
16 березня 2026 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
1. Позиції сторін.
Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що по закінченню військової служби, ОСОБА_1 має таку вислугу років (доводиться витягом з наказу 26 окремої авіаційної ескадрильї від 09 грудня 2025 року № 545-OC): 22 роки 04 місяці 11 днів у календарному обчисленні; 11 років 04 місяці 13 днів у пільговому обчисленні. Загальна вислуга складає 33 роки 08 місяців 24 дні. Окрім того, з наведеною вище вислугою років на військовій службі погоджується у листі від 26.01.2026 року № 09/11Ш-605/1415 Адміністрація Державної прикордонної служби України. Враховуючи приписи частини 2 статті 265 КАС України, оскільки зміни, внесені Постановою КМУ №119, визнані у судовому порядку нечинними, то з 28.08.2025р. діє редакція постанови Кабінету Міністрів України №393, яка діяла до зазначених змін і в яких, зокрема, передбачено призначення та виплату довічної пенсії за вислугу років на пільгових умовах після звільнення з військової служби. Отже, з дня набрання чинності постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 28.08.2025р. у справі №640/13694/22, у ОСОБА_1 виникли правові підстави для призначення пенсії на пільгових умовах, згідно із Законом № 2262-ХІІ.
24 березня 2026 року відповідач надіслав до суду відзив на позов, відповідно до змісту якого проти задоволення позову заперечив. Зокрема, зазначив, що на час розгляду даної справи судове рішення про визнання незаконним та скасування положення № 3668 в частині внесення зміни до пункту «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ відсутнє. Відповідно до витягу з наказу командира НОМЕР_2 окремої авіаційної ескадрильї від 09 грудня 2025 року № 545-ОС загальна вислуга років ОСОБА_1 становить 33 роки 08 місяців 24 дні, з яких вислуга років на військовій службі у календарному обчисленні становить лише 22 роки 04 місяці 11 днів, що не відповідає умовам призначення пенсії за вислугу років, встановленому пунктом «а» ст. 12 Закону №2262. В той же час, для отримання права на призначення пенсії обов`язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено. Окрім того, Законом №2262 не вказано, що пенсію за вислугу років можна призначати особам при наявності вислуги, обчисленої на пільгових умовах. Також слід зазначити, що згідно із теорією права, у випадку неузгодженості між чинними нормативно-правовими актами, їхнього протиріччя з одного й того самого предмета регулювання, а також суперечності між двома або більше формально чинними нормами права, прийнятими з одного і того ж питання, застосовується акт, який в ієрархії нормативно-правових актів посідає провідне місце і має більшу юридичну силу. А саме: до спірних правовідносин мають застосовуватись норми Закону № 2262-ХІІ, а не норми підзаконного нормативно правового акту Постанови № 393.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
2. Обставини, встановлені судом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу в органах Державної прикордонної служби України.
09 грудня 2025 року наказом командира НОМЕР_2 окремої авіаційної ескадрилії ДПС України № 545-ОС «Про особовий склад» ОСОБА_1 , заступника начальника штабу-начальника відділу організаційно-мобілізаційної роботи та повсякденної діяльності штабу, звільненого з військової служби у відставку наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06 листопада 2025 року № 796-ОС за підпунктом «б» (за станом здоров`я на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку або про тимчасову непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців) пункту 3 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», виключено зі списків особового складу загону та всіх видів забезпечення з 10 грудня 2025 року, (а.с. 12).
Відповідно до даного наказу, вислуга років ОСОБА_1 станом на 10 грудня 2025 року складає:
календарна: 22 роки 04 місяці 11 днів;
пільгова: 11 років 04 місяці 13 днів;
всього: 33 роки 08 місяців 24 дні.
08 січня 2026 року ОСОБА_1 звернувся до Адміністрації Державної прикордонної служби України із заявою, в якій просив повідомити чи оформлялись та направлялись стосовно нього Адміністрацією ДПС України, як уповноваженим органом, який здійснює підготовку та подання документів для призначення пенсії, такі документи до органів Пенсійного фонду України для призначення йому пенсії за вислугу років. У разі, якщо такі документи не направлялись, просить оформити та подати необхідні документи до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі ГУ ПФУ в Закарпатській області) для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», (а.с. 13).
26 січня 2026 року Адміністрація Державної прикордонної служби України листом № 09/Ш-605/1415 надавала відповідь на заяву від 08 січня 2026 року, в якому повідомила, що відповідно до витягу з наказу командира НОМЕР_2 окремої авіаційної ескадрилії від 09.12.2025 № 545-ОС на дату виключення зі списків особового складу загону станом на 10.12.2025 вислуга років на військовій службі у календарному обчисленні становить лише 22 роки 04 місяці 11 днів, що не відповідає умовам призначення пенсії за вислугу років, встановленим пунктом «а» статті 12 Закону № 2262. Відповідно до статті 17-1 Закону № 2262 та положень пунктів 21 та 3 Постанови Кабміну № 393, зі змінами, внесеними 11.04.2025, наявність на дату виключення зі списків особового складу загону станом на 10.12.2025 вислуги років у пільговому обчисленні в кількості 11 років 04 місяці 11 днів, також не визначає право на призначення пенсії за вислугу років на умовах, встановлених пунктом «а» статті 12 Закону № 2262. Прийняття заяви про призначення пенсії від особи, яка не набула право на пенсію відповідно до Закону № 2262, наказом МВС № 760 не передбачено. З огляду на викладене, відсутні підстави для прийняття заяви про призначення пенсії за вислугу років та надання доручення 26 окремій авіаційній ескадрильї про підготовку документів, необхідних для призначення пенсії за вислугу років на умовах, встановлених пунктом «а» статті 12 Закону № 2262, та, відповідно, для їх надсилання до відповідного органу Пенсійного фонду України, (а.с. 15).
Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду.
3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Нормами частин першої, п`ятої статті 14 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» передбачено, що до особового складу Державної прикордонної служби України входять військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України. Комплектування Державної прикордонної служби України військовослужбовцями і проходження ними військової служби здійснюються на підставі Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу». Уповноважені посадові особи Державної прикордонної служби України попередньо вивчають склад призовників та здійснюють їх добір у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до частин першої, другої статті 25 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» держава забезпечує соціальний захист особового складу Державної прикордонної служби України відповідно до Конституції України, цього Закону та інших актів законодавства. Пенсійне забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України здійснюється у порядку та у розмірах, встановлених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Статтею 1 Закону № 2262-XII встановлено, що особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Стаття 2 Закону № 2262-XII визначає, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
За приписами пункту «а» частини першої статті 12 Закону №2262-XII пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж», «з» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.
Згідно з статтею 17 Закону № 2262-XII при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
Відповідно до статті 17-1 Закону № 2262-XII порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначених вимог Закону № 2262-XII Кабінетом Міністрів України затверджено постанову від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі - Постанова № 393), яка визначає, які саме види служби зараховуються до вислуги років, та які саме види служби і в яких коефіцієнтах зараховуються на пільгових умовах.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 119 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», яка набрала чинності 19 лютого 2022 року до Порядку № 393 внесено зміни, відповідно до яких:
4. Доповнити постанову пунктом 2-1 такого змісту:
2-1. Для призначення пенсій обчислення календарної вислуги років проводиться згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови.
5. У пункті 3:
1) абзац перший викласти в такій редакції:
3. До вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах:;
2) абзац у високогірних місцевостях на висоті 1500 і більше метрів над рівнем моря виключити.
6. Доповнити постанову пунктом 3-1 такого змісту:
3-1. У разі наявності двох і більше підстав для зарахування на пільгових умовах до вислуги років, з якої визначається розмір пенсії, одного і того ж періоду служби вислуга років обчислюється за тією підставою, яка дає найбільші пільги..
7. У пункті 4 слова до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах, - у відповідному пільговому обчисленні замінити словами на пільгових умовах до вислуги років, - у відповідному пільговому обчисленні для визначення розміру пенсії.
В той же час 28 серпня 2025 року постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 640/13694/22 визнано протиправними та нечинними:
- пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №119 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393»;
- підпункт 1 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №119 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393»;
- пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №119 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393»;
- пункт 7 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №119 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393».
За правилами частини 2 статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Таким чином вищезгадані пункти постанови № 119 втратили чинність 28 серпня 2025 року з набранням законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду в справі № 640/13694/22.
Отже, мала місце зміна нормативно-правового регулювання.
Суд зазначає, що статтею 17 Закону № 2262-XІІ визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ встановлено саме порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.
Законом № 2262-ХІІ передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.
Постановою №393 (у відновленій редакції ) визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років, зокрема, військовослужбовцям Державної прикордонної служби України. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.
Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон №2262-XІI. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
Враховуючи вище викладене, вислуга років, з врахуванням часу служби, який підлягає зарахуванню на пільгових умовах (11 років 04 місяці 13 днів), є календарною одиницею виміру та повинна бути врахована до вислуги років, яка підлягає обчисленню та застосуванню в порядку статей 12, 17 та 17-1 Закону № 2262-ХІІ та Постанови № 393 (в редакції, що діяла до внесення змін згідно постанови КМУ №119 і яка діє наразі), разом із визначеним періодом часу 22 роки 04 місяці 11 днів.
Отже, на дату звільнення позивач мав вислугу 33 роки 08 місяців 24 дні (11 років 04 місяці 13 днів + 22 роки 04 місяці 11 днів), відтак позивач набув право на призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту «а» статті 12 Закону №2262-XII.
Позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо не оформлення та не подання до Головного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатської області всіх необхідних документів для призначення пенсії за вислугою років на пільгових умовах ОСОБА_1 .
Під бездіяльністю розуміється пасивна поведінка суб`єкта владних повноважень, яка може мати вплив на права, свободи чи інтереси фізичних або юридичних осіб, в тому числі не прийняття рішення у випадках, коли таке рішення повинно бути прийнято відповідно до вимог закону. Сама по собі бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб`єкта, яка виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов`язаний був і міг вчинити.
В свою чергу дії - це юридичні факти, які пов`язані з волею суб`єктів правовідносини; це поведінка людей; зовнішнє вираження волі людини. Відмінна риса даного виду юридичних фактів полягають у тому, що норми права пов`язують з ними юридичні наслідки саме в силу вольового характеру юридичних дій.
Юридичні дії - це вчинки особи, акти державних органів, інших суб`єктів, що відбуваються за волевиявленням суб`єкта правовідносин.
26 січня 2026 року Адміністрація Державної прикордонної служби України листом № 09/Ш-605/1415 надавала відповідь на заяву від 08 січня 2026 року, в якому повідомила, що відповідно до витягу з наказу командира НОМЕР_2 окремої авіаційної ескадрилії від 09.12.2025 № 545-ОС на дату виключення зі списків особового складу загону станом на 10.12.2025 вислуга років на військовій службі у календарному обчисленні становить лише 22 роки 04 місяці 11 днів, що не відповідає умовам призначення пенсії за вислугу років, встановленим пунктом «а» статті 12 Закону № 2262. Відповідно до статті 17-1 Закону № 2262 та положень пунктів 21 та 3 Постанови Кабміну № 393, зі змінами, внесеними 11.04.2025, наявність на дату виключення зі списків особового складу загону станом на 10.12.2025 вислуги років у пільговому обчисленні в кількості 11 років 04 місяці 11 днів, також не визначає право на призначення пенсії за вислугу років на умовах, встановлених пунктом «а» статті 12 Закону № 2262. Прийняття заяви про призначення пенсії від особи, яка не набула право на пенсію відповідно до Закону № 2262, наказом МВС № 760 не передбачено. З огляду на викладене, відсутні підстави для прийняття заяви про призначення пенсії за вислугу років та надання доручення 26 окремій авіаційній ескадрильї про підготовку документів, необхідних для призначення пенсії за вислугу років на умовах, встановлених пунктом «а» статті 12 Закону № 2262, та, відповідно, для їх надсилання до відповідного органу Пенсійного фонду України, (а.с. 15).
Аналізуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що саме діями відповідача, а не бездіяльністю порушуються права позивача, оскільки відповідачем (дією) відмовлено (шляхом формування листа від 26 січня 2026 року) в оформленні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області всіх необхідних документів для призначення пенсії за вислугою років на пільгових умовах ОСОБА_1 ..
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З наведених підстав, відмову відповідача щодо підготовки та направлення документів, які необхідні для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, слід вважати протиправною.
Згідно з пунктом 2 Розділу 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1 заява про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом або відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби судової охорони, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Управління державної охорони України (далі - уповноважений орган (структурний підрозділ)), за останнім місцем служби.
Відповідно до Розділу 3 Порядку № 3-1 уповноважений орган (структурний підрозділ) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і подання про призначення пенсії і направляє до органу, що призначає пенсії.
Уповноважений орган (структурний підрозділ) надає допомогу особі в одержанні необхідних для призначення пенсії документів.
У разі якщо підготовлено не всі необхідні документи для призначення пенсії, то подаються наявні, а документи, яких не вистачає, подаються додатково.
Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються уповноваженим органом (структурним підрозділом) до органу, що призначає пенсію, мають бути завірені цим уповноваженим органом (структурним підрозділом) або органом, в якому особа проходила військову службу (службу), в установленому порядку.
Отже, саме відповідач, як уповноважений структурний підрозділ, наділений функціями та повноваженнями щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.
Таким чином, суд вважає за доцільне, з метою належного захисту порушеного права позивача зобов`язати відповідача підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подання та документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугою років на пільгових умовах на підставі вимог пункту «а» статті 12, статті 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ.
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.
Відповідно до частини третьоїстатті 139 КАС Українипри частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Зважаючи на те, що позивача від сплати судового збору звільнено, підстави для вирішення питання щодо відшкодування судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 9, 14, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), в особі уповноваженого представника Сідака Павла Петровича (89502, Закарпатська обл., м. Чоп, вул. Петефі, 5/7) до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання бездіяльності протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
2. Визнати протиправною відмову Адміністрації Державної прикордонної служби України в оформленні та направленні документів, які необхідні для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на пільгових умовах.
3. Зобов`язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подання та документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугою років на пільгових умовах на підставі вимог пункту «а» статті 12 та статті 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ.
4. В решті позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 29 квітня 2026 року.
СуддяТ.В.Скраль