Єдиний державний реєстр судових рішень
БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
16.04.2026
Справа № 497/945/26
Провадження № 3/497/283/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.04.2026 року Болградський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді Кравцової А.В.,
секретар судового засідання Георгієва А.В.,
за участю: прокурора Бодлєва Д.І.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Болград матеріали про адміністративні правопорушення, що надійшли до суду 08.04.2026 року відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки м.Кременчук Полтавської області, оператор групи військового обліку сержантів і солдатів запасу, проживає за адресою реєстрації: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 вид. 21.01.2020 органом 5114, РНОКПП НОМЕР_2 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.172-6ч.1 КУпАП,
ВСТАНОВИЛА:
26.03.2026р. оперуповноважним ОВС 6-го відділу (протидії корупції) Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань НП України лейтенантом поліції Романенком С.С. був складений протокол про адміністративне правопорушення №388/26, згідно якого гр. ОСОБА_1 , порушивши вимоги ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції» - без поважних причин несвоєчасно подала та опублікувала на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність, як суб`єкта декларування, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями, лише 13.08.2025р., після встановленого періоду (що був встановлений чинним законодавством до 17.07.2025р.), чим вчинила правопорушення, пов`язане з корупцією, за яке передбачена відповідальність ст.172-6ч.1 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушення не визнала, пояснивши, що не знала що треба подавати декларацію "після звільнення", вона ненавмисно пропустила строк для подання декларацій, наразі ій вже зрозуміла її помилка, вину свою визнає.
Прокурор вважає, що вина ОСОБА_1 у скоєнні правопорушення, передбаченого ст.172-6 ч.1 КУпАП - підтверджується наданими суду відповідними доказами, відсутні поважні причини неподання декларацій своєчасно, тому вона підлягає притягненню до відповідальності за цією статтею КУпАП - у виді штрафу, оскільки абз.4ст.38 КУпАП встановлено, що "адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією... може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення", а, згідно ч.1ст.172-6 КУпАП регламентує, що за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - настає відповідальність у виді накладення штрафу від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вивчивши надані суду матеріали і дослідивши докази, вислухавши учасників судового засідання, суд встановив наступні факти та відповідні ним правовідносини.
Відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №10-рс від 28.02.2025р. ОСОБА_1 звільнено з займаних посад і призначено оператором групи військового обліку сержантів і солдатів запасу відділення військового обліку та бронювання ІНФОРМАЦІЯ_3 . Далі відповідно до іншого наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №167 від 16.06.2025р. ОСОБА_1 виключено із списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_2 та всіх видів забезпечення.
Згідно п.п.3п.7ч.5ст.45 ЗУ "Про запобігання корупції" визначено, що військовослужбовці,які проходять службу у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або відрядження до них відносяться до суб`єктів на яких поширюється дія розділу VII Закону України "Про запобігання корупції" (крім соіб рядовго складу підрозділів охорони відповідних центрів. Таким чином , відповідно до п.п."г" п.1ч.1 ст.3 ЗУ «Про запобігання корупції» , посада оператора військового обліку сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_2 солдат ОСОБА_1 віднесена до суб`єктів на яких поширюється дія цього Закону, як на військову посаду особу ЗСУ та працівника ТЦК та СП, і тому вона є суб`єктом декларування і відповідальності за вчинення правопорушення пов`язаного з корупцією, і тому зобов`язана виконувати вимоги Закону, у тому числі - зазначених у ч.1ст.45 вкзаного Закону, тобто вона зобов`язаний подавати щорічну декларацію про майновий стан.
Стаття 172-6 КУпАП регламенту відповідальність за Порушення вимог фінансового контролю: " Несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, - тягне за собою накладення штрафу від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента або про суттєві зміни у майновому стані - тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Дії, передбачені ч.1 або 2 цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було притягнуто до відповідальності за такі ж порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією доходу чи винагороди та з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю строком на один рік. Подання завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, - тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч п`ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян" Згідно примітки до цієї статті, суб`єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначенихч.2 і 3 цієї статті, в частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до ч.1 і 2 статті 45 ЗУ "Про запобігання корупції" зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Суб`єктами правопорушень, визначених ч.ч.1і2 цієї статті - в частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані - є суб`єкти декларування, які є службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а також суб`єкти декларування, які займають посади, пов`язані з високим рівнем корупційних ризиків, відповідно до ст.51-3 ЗУ "Про запобігання корупції". Відповідальність за цією статтею за подання завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, стосовно майна або іншого об`єкта декларування, що має вартість, настає у випадку, якщо такі відомості відрізняються від достовірних на суму від 100 до 500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. {Стаття 172-6 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1261-VII від 13.05.2014; в редакції Закону № 1700-VII від 14.10.2014; із змінами, внесеними згідно із Законами № 1022-VIII від 15.03.2016, № 1774-VIII від 06.12.2016, № 1074-IX від 04.12.2020, № 1576-IX від 29.06.2021}.
А, ст.38 КУпАП - регламентовано строки накладення адміністративного стягнення. Так, "адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначених у частині сьомій цієї статті, та за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді). Якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті. Адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених статтями 173-2 і 173-6 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня вчинення відповідного правопорушення. Адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених ст.51 та ч.ч.3-6 ст.164-14, ст.ст.212-15,212-21 цього Кодексу, - може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення. Адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених ст.ст.204-1 і 204-2 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня їх виявлення, але не пізніше року з дня їх вчинення, а в разі вчинення таких правопорушень іноземцями або особами без громадянства, стосовно яких у встановленому законом порядку прийнято рішення про примусове повернення чи примусове видворення з України, - протягом часу, необхідного для їх виїзду з України, але не пізніше строку, визначеного законом для виїзду цих осіб з України чи забезпечення їх примусового видворення з України. Адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених статтею 130 цього Кодексу, може бути накладено протягом одного року з дня його вчинення. Адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення. В разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження".{Стаття 38 із змінами, внесеними згідно із Законами № 2342-III від 05.04.2001, № 586-VI від 24.09.2008, № 1508-VI від 11.06.2009, № 2808-VI від 21.12.2010; в редакції Закону № 3207-VI від 07.04.2011; із змінами, внесеними згідно із Законами № 3681-VI від 08.07.2011, № 4652-VI від 13.04.2012, № 198-VIII від 12.02.2015, № 731-VIII від 08.10.2015, № 2293-VIII від 27.02.2018; в редакції Закону № 114-IX від 19.09.2019; із змінами, внесеними згідно із Законами № 1231-IX від 16.02.2021, № 3696-IX від 09.05.2024, № 3733-IX від 22.05.2024, № 3886-IX від 18.07.2024}.
Згідно роз`яснень Національного агенства з питань запобігання корупції (НАЗК), опублікованих 07.08.2020 на офіційному сайті цієї агенції, щодо військових, які мають подавати декларацію та декларації яких працівників СБУ підлягають повній перевірці в розрізі застосування положень ЗУ Про запобігання корупції стосовно подання декларацій військовослужбовцями та іншими окремими категоріями суб`єктів декларування - згідно яких, серед військових мають подавати декларації: 1. Військові посадові особи, чиї посади пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарчих функцій або уповноважені на виконання цих функцій, серед яких - завідувачі складів, ревізори та контролери, командири бригади, начальники прикордонних загонів; 2. особи, які мають військове звання «майор», «капітан 3 рангу» та вище; 3. військові посадові особи, які проходять службу у військовому комісаріаті незалежно від звання. Серед тих, хто не має подавати декларацію: військові операції об`єднаних сил (ООС), військові за призовом осіб офіцерського складу, військові, що проходять службу за контрактом, військові строкової військової служби, курсанти факультетів, кафедр та відділень військової підготовки тощо. НАЗК також нагадує, що всі співробітники Служби безпеки України (СБУ) мають подавати декларації (Закон України Про СБУ). Однак НАЗК здійснює повну перевірку лише декларацій таких посадових осіб: 1. голова, заступники Голови СБУ та інші кадри, які здійснюють функції представників влади, тобто виконання завдань та обов`язків, визначених у ст.ст.2 та 24 ЗУ Про СБУ; 2. особи, чиї посади пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарчих функцій або уповноважені на виконання цих функцій. Це начальники фінансових департаментів та відділів, завідувачі складів, інспектори та ревізори, начальники департаментів та головних управлінь тощо. Декларації осіб, які виконують лише функції з обслуговування або технічні функції, не перевіряються. Повний текст роз`яснення доступний за посиланням: https://bit.ly/2DgKXzS.
Також відповідно до роз`яснень Національного агенства з питань запобігання корупції №4 від 13.11.2023 "Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного фонду" визначено, що декларації при звільненні-декларація, яка подається відповідно до ч.2 ст.45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здіснення діяльності, яка передбачає обов`язок подання декларації.
ст.38ч.4 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених ст.51 та ст. 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення".
Таким чином, враховуючи вищевказане, вимоги та положення чинного законодавства, розглянувши протокол про адміністративні правопорушення, суд дійшов висновку, що факт несвоєчасного подання декларації за період не охоплений раніше поданими деклараціями, до 17.07.2025р. ОСОБА_1 , підтверджений письмовими доказами, що містяться в матеріалах справи, тобто діях гр. ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.172-6 ч.1 КУпАП за кваліфікуючими ознаками - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, оскільки її вина у вчиненому підтверджується, окрім її пояснень, наданих суду, - також доказами, що містяться в матеріалах справи і які були судом досліджені. Строк притягнення до відповіальності у даному випадку не перевищує два роки з дня вчинення правопорушення, а тому відсутні підстави для закриття провадження у цій справі без розгляду.
Вирішуючи питання про призначення ОСОБА_1 , характер вчиненого нею правопорушення, беручи до уваги ступінь її вини, та інші обставини, передбачені ст.33 КУпАП, суд дійшов висновку, що вона підлягає притягненню до адміністративної відповідальності у виді штрафу - з метою виховання та попередження скоєння інших правопорушень, що передбачено санкцією ст.172-6 ч.1 КУпАП, за якою кваліфіковані дані правопорушення, оскільки інше - більш м`яке адміністративне стягнення не буде достатнім для її виховання та попередження скоєння інших правопорушень, та й не передбачене чинним КУпАП.
Згідно п.5ч.2ст.4 ЗУ «Про судовий збір», в разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення - підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 665,6гривень.
Керуючись ст.ст. 9-11,33,36,40-1,ч.1 ст.172-6,221,283-285 КУпАП, суд
ПОСТАНОВИВ:
Визнати винною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.172-6ч.1 КУПАП, та на підставі санкції цієї статті призначити їй адміністративне стягнення - штраф - в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , в дохід держави судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок (на рахунок UA908999980313111256000026001 отримувач - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ -37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету -22030106).
Роз`яснити ОСОБА_1 , що: штраф, відповідно до ст.307 КУпАП має бути сплачений (на рахунок UA088999980313040106000015660, отримувач - ГУК в Одеській області/м. Болград, ЄДРПОУ 37607526, банк - Казначейство України (ЕАП), код банку -899998, код класифікації доходів бюджету -22030101) не пізніше, ніж через п`ятнадцять днів з дня отримання копії даної постанови;
- в разі несплати штрафу у встановлений строк, - стягнути його згідно вимог ст.308 КУпАП у подвійному розмірі -1700 (одна тисяча сімсот) гривень.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Повний текст постанови виготовлено та проголошено 16.04.2026р.
Суддя А.В. Кравцова