Рішення № 136053320, 28.04.2026, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.04.2026
Номер справи
520/26568/25
Номер документу
136053320
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

28 квітня 2026 року № 520/26568/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю агрофірми "Сади України" (с. Красне,Берестинський р-н, Харківська обл.,64032, код ЄДРПОУ20212313) до Кегичівської селищної ради Харківської області (вул. Волошина, буд.33,с-ще Кегичівка,Берестинський р-н, Харківська обл.,64003, код ЄДРПОУ04396963) визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:

-визнати протиправним та скасувати рішення Кегичівської селищної ради від 22 серпня 2025 року №9833 "Про відмову в укладенні договору оренди землі на новий строк", яким відмовлено ТОВ АГРОФІРМА "САДИ УКРАЇНИ" в укладенні договору оренди на новий строк, як користувачу переважним правом.

-зобов`язати Кегичівську селищну раду повторно розглянути лист-повідомлення ТОВ АГРОФІРМА "САДИ УКРАЇНИ" №38 від 05.08.2025 щодо укладання договору оренди землі на новий строк з використанням переважного права орендаря.

-судові витрати, в тому числі і витрати на професійну правничу допомогу, стягнути з відповідача на користь позивача.

Ухвалою суду від 14.10.2025 року відмовлено у відкритті провадження у справі.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 05.12.2025 року ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 14.10.2025 року скасовано, справу направлено для продовження розгляду.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 27.01.2026 року справу прийнято до провадження та відкрито спрощене провадження без виклику сторін.

Дослідивши надані матеріали справи, суд встановив наступне.

12 жовтня 2008 року між Красненською сільською радою та ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ АГРОФІРМА «САДИ УКРАЇНИ» (далі - ТОВ "АГРОФІРМА "САДИ УКРАЇНИ", Товариство, Агрофірма) укладено договір оренди землі, який зареєстрований у Харківській регіональній філії ДП "Центр державного земельного кадастру" при державному комітеті України по земельним ресурсам України за №040869600053 від 20.11.2008, відносно земельної ділянки площею 9,4000 га, кадастровий номер 6323181301:03:012:0005 (далі - Договір оренди землі від 20.11.2008).

Згідно з пунктами 1 та 2 Договору оренди землі від 20.11.2008 передбачено, що предметом договору є земельна ділянка із земель державної власності (землі запасу в межах с. Красне) - земельна ділянка кадастровий номер 6323181301:03:012:0005, для ведення сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Красненської сільської ради, згідно рішення сесії У скликання №38 від 21 липня 2006 року, загальною площею 9,4000 га, з них рілля - 9,4000 га.

Строк вказаного договору було визначено на 10 років. При цьому, після закінчення строку договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (пункт 8 Договору оренди землі від 20.11.2008).

13 листопада 2018 року між Красненською сільською радою та ТОВ "АГРОФІРМА "САДИ УКРАЇНИ" було укладено додаткову угоду №2 до договору оренди землі від 12.11.2008 р. (далі - Додаткова угода №2) щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6323181301:03:012:0005, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 9,4000 га.

Пунктом 1 Додаткової угоди №2 було закріплено, що поновлюється термін дії договору оренди землі від 12.11.2008 на строк 7 років до 13.11.2025.

Згідно з пунктом 2 Додаткової угоди №2 внесено зміни до пунктів 5, 8 та 9 Договору оренди землі від 20.11.2008, зокрема, щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, строку укладення вказаного договору з переважним право на поновлення його на новий строк, а також розміру орендної плати.

Таким чином, на підставі Додаткової угоди №2 від 12.11.2018 Договір оренди землі від 20.11.2008 р. було продовжено на новий строк, тобто до 13.11.2025, про що також здійснено запис у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права.

Право оренди позивача за зазначеним вище договором оренди землі зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Окрім того, у відповідності до пункту 8 Договору оренди землі від 20.11.2008 р. у редакції Додаткової угоди №2 від 12.11.2018, після закінчення строку дії Договору Орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмового Орендодавця про намір продовжити його дію.

На виконання приведеного вище пункту, 05.08.2025 Агрофірма звернулась до Кегичівської селищної ради із листом №38 (лист-пропозиція), в якому було зазначено, що користуючись переважним правом на поновлення Договору на новий строк. Товариство повідомило про намір продовжити дію Договору оренди землі від 20.11.2008 на 7 років. Також для належного оформлення поновлення договору оренди Товариством було надано проект додаткової угоди до договору оренди землі про поновлення строку його дії, із викладеним проханням зазначити розмір нормативної грошової оцінки та орендну плату.

Тобто, Товариство у визначений умовами договору термін, а саме, не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору, повідомило селищну раду про намір скористатись переважним правом на укладення договору оренди на новий строк, звернувши із листом-пропозицією.

Вказаний лист-пропозицію представником селищної ради отримано 05.08.2025, про що вбачається з відповідної відмітки у нижньому правому куті документа.

Проте, без повідомлення будь-яких заперечень орендодавця щодо укладення договору оренди землі на новий строк, а також узгодження істотних умов договору, як того вимагають приписи статті 33 Закону України "Про оренду землі", рішенням Кегичівської селищної ради від 22 серпня 2025 року №9833 "Про відмову в укладенні договору оренди землі на новий строк" (далі - оскаржуване рішення) відмовлено ТОВ АГРОФІРМА "САДИ УКРАЇНИ" в укладенні договору оренди на новий строк, як користувачу переважним правом.

Вказане рішення обґрунтоване тим, що заява та доданий до неї проект додаткової угоди не відповідають вимогам статті 33 Закону України "Про оренду землі", що унеможливлює вирішення питання по суті.

Не погоджуючись зі вказаним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 116 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Статтею 12 ЗК України визначено, що до повноважень сільських, -селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить, зокрема: а) розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; д) організація землеустрою; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; й) вирішення земельних спорів; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

За змістом норми статті 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них.

Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Частинами першою та дев`ятою статті 93 ЗК України визначено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються законом.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про оренду землі» орендодавцями земельних ділянок є громадяни та юридичні особи, у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у спільній власності територіальних громад, є районні, обласні ради та Верховна Рада Автономної Республіки Крим у межах повноважень, визначених законом. Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування.

Згідно з частиною першою статті 5 Закону України «Про оренду землі» орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою.

Нормою статті 6 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

За приписами частин першої-п`ятої статті 33 Закону України «Про оренду землі» визначено, що після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк.

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до закінчення строку дії договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніш як за один місяць до закінчення строку дії договору оренди землі. У разі смерті орендодавця до закінчення строку дії договору оренди землі орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це спадкоємця земельної ділянки протягом одного місяця з дня, коли йому стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку.

До листа-повідомлення про укладення договору оренди землі на новий строк орендар додає проект договору.

При укладенні договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Орендодавець у місячний строк розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом договору оренди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і в разі відсутності заперечень укладає договір оренди. У разі оренди земель державної та комунальної власності укладення договору здійснюється на підставі рішення органу, уповноваженого здійснювати передачу земельних ділянок у власність або користування згідно із статтею 122 Земельного кодексу України. За наявності заперечень орендодавця щодо укладення договору оренди землі на новий строк орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

Відмова, а також наявне зволікання в укладенні нового договору оренди землі можуть бути оскаржені в суді (частина дев`ята статті 33 Закону України «Про оренду землі»).

Таким чином, виходячи з приписів статті 33 Закону України «Про оренду землі» вбачається, що нею визначений, зокрема, порядок дій, які мають бути вчинені у місячний строк орендодавцем при розгляді листа -пропозиції з проектом договору, зокрема: перевіряє договір на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і в разі відсутності заперечень укладає договір оренди, а за наявності заперечень орендодавця щодо укладення договору оренди землі на новий строк орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

Судом встановлено, в порушення приведених вище норм, Кегичівська селищна рада у місячний строк не направила Агрофірмі лист-повідомлення про прийняте рішення, а про оскаржуване рішення ТОВ "АГРОФІРМА "САДИ УКРАЇНИ" дізналось самостійно звернувшись до селищної ради 17.09.2025.

Отже, відповідачем було порушено умову про інформування орендаря про прийняте рішення.

Щодо рішення Кегичівської селищної ради від 22 серпня 2025 року №9833 "Про відмову в укладенні договору оренди землі на новий строк", то в якості обґрунтування мотивів його прийняття зазначено, що заява та доданий до неї проект додаткової угоди не відповідають вимогам статті 33 Закону України "Про оренду землі", що унеможливлює вирішення питання по суті.

Однак, як встановлено судом, вказане рішення не містить будь-яких інших доступних пояснень про те, яким саме приписам статті 33 Закону України "Про оренду землі" не відповідають подані на розгляд ради заява та проект додаткової угоди.

Окрім того, зі змісту статті 33 Закону України "Про оренду землі" не вбачається, що в ній закріплюються чіткі вимог до заяви та проекту угоди, недотримання яких безумовно б тягло за собою відмову в укладенні договору оренди землі на новий строк.

Суд вказує, що будь-яких посилань на те, що заява та доданий до неї проект додаткової угоди не відповідають іншим вимогам Закону, в тому числі Закону України "Про оренду землі", рішення Кегечівської селищної ради від 22 серпня 2025 року №9833 - не містить.

А тому, на думку суду, оскаржуване рішення селищної ради порушує приписи Закону України «Про адміністративну процедуру».

Так, за приписами частини першої статті 4 Закону України «Про адміністративну процедуру» до принципів адміністративної процедури віднесено, зокрема, обґрунтованість.

У частині третій статті 8 Закону України «Про адміністративну процедуру» визначено, що адміністративний орган зобов`язаний обґрунтовувати адміністративні акти, які він приймає, крім випадків, визначених законом. Адміністративний акт, який може негативно вплинути на право, свободу чи законний інтерес особи, повинен містити мотивувальну частину, що відповідає вимогам цього Закону.

Згідно з частиною першою статті 72 Закону України «Про адміністративну процедуру» адміністративний акт, прийнятий у письмовій формі, або усний адміністративний акт, підтверджений у письмовій формі, повинен мати мотивувальну частину (крім випадків, передбачених частиною шостою цієї статті). Мотивування (обґрунтування) адміністративного акта в письмовій формі повинно забезпечувати особі можливість правильно його зрозуміти та реалізувати своє право на оскарження адміністративного акта.

Отже, за приведеними вище нормами Закону України «Про адміністративну процедуру», прийнятий адміністративним органом адміністративний акт, який може негативно вплинути на право, свободу чи законний інтерес особи, повинен містити мотивувальну частину, яка має забезпечувати особі можливість правильно його зрозуміти та реалізувати своє право на оскарження адміністративного акта.

Натомість, в порушення приведених вище приписів Закону України «Про адміністративну процедуру» оскаржуване рішення, не містить мотивувальної частини, яка б забезпечила позивачу можливість правильно зрозуміти таке рішення, а відповідно правильно реалізувати своє право на оскарження адміністративного акта.

Таким чином, суд приходить до висновку про визнання протиправним та скасування рішення Кегичівської селищної ради від 22 серпня 2025 року №9833 "Про відмову в укладенні договору оренди землі на новий строк" та зобов`язання Кегичівську селищну раду повторно розглянути лист- повідомлення ТОВ АГРОФІРМА "САДИ УКРАЇНИ" №38 від 05.08.2025 щодо укладання договору оренди землі на новий строк з використанням переважного права орендаря.

Суд зазначає, що згідно з вимогами ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з ме тою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.

Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Таким чином, проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є частково обґрунтованими, частково підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що підлягають частковому задоволенню.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю агрофірми "Сади України" (с. Красне,Берестинський р-н, Харківська обл.,64032, код ЄДРПОУ20212313) до Кегичівської селищної ради Харківської області (вул. Волошина, буд.33,с-ще Кегичівка,Берестинський р-н, Харківська обл.,64003, код ЄДРПОУ04396963) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Кегичівської селищної ради від 22 серпня 2025 року №9833 "Про відмову в укладенні договору оренди землі на новий строк", яким відмовлено ТОВ АГРОФІРМА "САДИ УКРАЇНИ" в укладенні договору оренди на новий строк, як користувачу переважним правом.

Зобов`язати Кегичівську селищну раду повторно розглянути лист-повідомлення ТОВ АГРОФІРМА "САДИ УКРАЇНИ" №38 від 05.08.2025 щодо укладання договору оренди землі на новий строк з використанням переважного права орендаря.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кегичівської селищної ради Харківської області (вул. Волошина, буд.33,с-ще Кегичівка,Берестинський р-н, Харківська обл.,64003, код ЄДРПОУ04396963) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю агрофірма "Сади України" (с. Красне,Берестинський р-н, Харківська обл.,64032, код ЄДРПОУ20212313) сплачений судовий збір в розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн.40 коп.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Кухар М.Д.