Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 квітня 2026 рокусправа № 380/620/26
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Львівській області (вул. Стрийська, 35, м. Львів, код ЄДРПОУ 43968090) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу,-
в с т а н о в и в:
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Львівській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , у якій позивач просить стягнути з відповідача до бюджету податковий борг у сумі 23 780,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у відповідача виник податковий борг перед бюджетом, а саме:
по єдиному податку з фізичних осіб - 11 540,00 грн. на підставі Заяви про застосування спрощеної системи оподаткування від 30.09.2024 року;
по військовому збору - 7 200,00 грн., що включає нарахування єдиного внеску за період з січня по вересень 2025 року щомісячно по 800,00 грн. за документами №777701/mt від 20.01.2025, №1298345/mt від 20.02.2025, №2496210/mt від 20.03.2025, №3337526/mt від 20.04.2025, №4189241/mt від 20.05.2025, №5040960/mt від 20.06.2025, №5887524/mt від 20.07.2025, №6750893/mt від 20.08.2025 та №7618425/mt від 20.09.2025;
по туристичному збору - 5 040,00 грн. за розрахунком податкових зобов`язань до податкової декларації з туристичного збору №9238818073 від 11.08.2025 року.
Заборгованість відповідача підтверджується картками особових рахунків та довідкою про заборгованість №10065/5/13-01-13-03 від 25.09.2025 року, яка встановлює суму податкового боргу 23 780,00 грн.
Оскільки заборгованість відповідачем добровільно не погашається, просить стягнути таку у судовому порядку.
Ухвалою суду від 16.01.2026 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін.
Відповідач правом на подання відзиву, передбаченим ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, не скористався, свою позицію щодо позову не висловив.
Копія ухвали суду про відкриття провадження у справі надіслана відповідачу рекомендованим листом № R067083432583 за його зареєстрованою адресою проживання. Проте суд отримав повернення відправлення з відміткою поштового відділення «адресат відсутній». Згідно трекінгу із сайту АТ «Укрпошта», станом на 09.02.2026 відправлення отримало статус «Повернення відправнику у зв`язку з закінченням терміну зберігання».
Крім цього, копія ухвали суду про відкриття провадження у справі надіслана відповідачу на його електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1, зазначену ним у реєстраційних даних платника податків, що підтверджується довідкою суду про доставку 02.04.2026 року електронного листа на вказану електронну адресу.
Частиною 11 ст. 126 КАС України визначено, що у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Отже, враховуючи положення наведеної вище правової норми, суд робить висновок, що відповідач своєчасно та належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.
За приписами ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.
Відповідно до довідки про податкову заборгованість №10065/5/13-01-13-03 від 25.09.2025 року, загальна сума податкового боргу відповідача становить 23 780,00 грн. і включає:
єдиний податку з фізичних осіб - 11 540,00 грн.; військовий збір - 7 200,00 грн.; туристичний збір - 5 040,00 грн.
У зв`язку з несплатою відповідачем грошових зобов`язань, ГУ ДПС у Львівській області винесено податкову вимогу форми «Ф» від 28.07.2025 року №0014433-1303-1301, яку надіслано платнику податків.
Оскільки відповідач, у встановлений законодавством строк, не сплатив узгоджені грошові зобов`язання у добровільному порядку, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах встановлених законом. Норми встановлені та закріплені Конституцією України є нормами прямої дії виходячи з того, що відповідно до ст. 8 Конституції в Україні встановлено і діє принцип верховенства права.
Згідно з ст. 15 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платниками податків визначаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок зі сплати податків та зборів.
Відповідно до ст. 16 ПК України платники податків зобов`язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених вказаним Кодексом та законами з питань митної справи і подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно до п. 16.1.4 ст. 16 ПК України, платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п. п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений вказаним Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
Відповідно до п. п. 41.1, 41.5 ст. 41 ПК України органи державної податкової служби є контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби. Органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень є органами стягнення.
Згідно з п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби у відповідності до вимог п. 59.1 ст. 59 ПК України надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п. 57.2 ст. 57 ПК України, у разі коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов`язання платника податків з причин, не пов`язаних з порушенням податкового законодавства, такий платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання у строки, визначені в цьому Кодексі, а якщо такі строки не визначено, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке нарахування.
Згідно п. 57.3 ст. 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у п. п. 54.3.1-54.3.6 п. 54.3 ст. 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем узгодження.
На виконання вказаних положень ПК України позивачем надіслано на адресу відповідача податкову вимогу форми «Ф» від 28.07.2025 року №0014433-1303-1301 на суму 13 940 грн.
Докази оскарження відповідачем податкової вимоги в матеріалах справи відсутні.
Зважаючи на положення п. 59.5 ст. 59 ПК України, нові податкові вимоги платнику податків не надсилалися.
Таким чином, оскільки відповідачем не було погашено узгоджені суми грошових зобов`язань, тому в силу п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України ці суми набули статусу податкового боргу.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
Згідно п.4 ст.102 ПК України, у разі якщо грошове зобов`язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв`язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов`язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Оскільки суми податків є узгодженими та у встановлені законом строки до бюджету не сплачені, такі визнаються сумою податкового боргу (узгоджена сума податкового зобов`язання, не сплачена платником податків у термін).
Відповідно до пп. 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючий орган має право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до положень ст.?95.1 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у власності такого платника податків, а у разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та реалізація майна платника податків -фізичної особи?підприємця провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надсилання (вручення) платнику податкової вимоги відповідно до п.? 95.2 ст.?95 ПК України.
Згідно з п.?87.1 ст.?87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків, у тому числі фізичної особи?підприємця, є будь?які власні кошти такого платника податків, зокрема отримані від підприємницької діяльності, продажу товарів (робіт, послуг) або майна, випуску цінних паперів, позики (кредиту) та інші джерела, з урахуванням особливостей, визначених цим Кодексом, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Пунктом 87.2 ст.?87 ПК України визначено, що джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь?яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України. Така норма застосовується також до фізичних осіб?підприємців, оскільки статус ФОП за напрямом оподаткування передбачає сплату податків, зборів і обов`язків як платника податків.
Відповідно до п.?87.11 ст.?87 ПК України орган стягнення, до яких належить орган державної податкової служби, звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податків - фізичної особи та фізичної особи?підприємця. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державними виконавчими органами відповідно до Закону України «Про виконавче провадження», які використовують усі законодавчо встановлені способи виконання судового рішення, зокрема звернення стягнення на кошти та майно боржника.
Докази вжиття відповідачем заходів щодо погашення податкової заборгованості в сумі 23 780,00 грн. в матеріалах справи відсутні.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Оскільки позивачем доведено обґрунтованість позовних вимог, а відповідачем не надано доказів погашення суми податкового боргу, яка є предметом стягнення у даній справі, тому суд робить висновок про задоволення позовних вимог.
Що стосується судових витрат, то, у відповідності до вимог ч.2 ст.139 КАС України, такі не підлягають стягненню.
Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до бюджету податковий борг у сумі 23 780 грн. (двадцять три тисячі сімсот вісімдесят) 00 коп.
Судові витрати зі сторін стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст судового рішення складено 28.04.2026 року.
СуддяКостецький Назар Володимирович