Рішення № 136049575, 28.04.2026, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.04.2026
Номер справи
140/3674/25
Номер документу
136049575
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2026 року ЛуцькСправа № 140/3674/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправним та скасування рішення від 01.01.2025 № 21-16298/Ш-02/8-0300/25 про відмову у переведенні на пенсію по віку відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VII (далі Закон № 889-VII), та зобов`язання здійснити призначення та виплату пенсії по віку відповідно до Закону № 889-VII.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 10.01.2008 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як отримувач пенсії по інвалідності. У подальшому, за його заявою позивача було переведено на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VII.

01.10.2024 позивача без його згоди було переведено на пенсію за Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV).

На звернення позивача щодо повернення на пенсію відповідно до Закону № 889-VII відповідач листом за № 21-16298/Ш-02/8-0300/25 відмовив, мотивуючи своє рішення тим, що відповідно до змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб» від 12.07.2024 № 823 (далі Постанова № 823) до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 662 (далі Порядок № 662), про визначення заробітної плати для призначення пенсій державним службовцям застосовується з 01.01.2024, а тому з метою виконання положень Постанови № 823 відповідач за власної ініціативи перевів позивача на пенсію за Законом № 1058-IV, встановивши розмір пенсії 10788,72 грн.

Вважаючи протиправними зазначені дії відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 23).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву (а. с. 27-28) відповідач позов визнав та просить відмовити у його задоволенні, з огляду на таке.

З 10.01.2008 позивачу було призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 1058-ІV. В подальшому, з 13.02.2024 позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII, а з 01.10.2024 на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV.

З метою забезпечення виконання положень Постанови № 823 відповідачем проведено перевірку прийнятих рішень за заявами про призначення (переведення) пенсій на умовах Закону № 889-VIII, що прийняті у період з 01.01.2024, на відповідність порядку обчислення заробітної плати вимогам цієї постанови. Враховуючи зміни у законодавстві, відповідачем до матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 долучено довідки від 18.10.2024 №11 19/232-2024 та №11-19/233-2024 про складові заробітної плати, видані Західним офісом Держаудитслужби. Із врахуванням вище зазначеного, розмір пенсії позивача з 01.10.2024 обчислено з розрахунку 60 % заробітної плати 9433,77 грн та становить 5660,26грн (9433,77грн х 60%).Оскільки при проведенні розрахунку розміру пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV встановлено, що сума пенсійної виплати позивача становитиме 10788,72 грн, що є більшим від розміру призначеної пенсії за Законом № 889-VIII, відповідачем прийнято рішення про переведення ОСОБА_1 з 01.10.2024 на пенсію за віком згідно із вимогами Закону № 1058-ІV.

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку про те, що позов необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що з 10.01.2008 позивачу ОСОБА_1 було призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 1058-ІV. В подальшому, з 13.02.2024 позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII, а з 01.10.2024 на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, що підтверджується листом ГУ ПФУ у Волинській області від 01.01.2025 № 21-16298/Ш-02/8-0300/25 (а. с. 17) та про вказані обставини зазначено у заявах по суті справи.

Листом від 24.10.2024 № 0300-0306-8/63089 відповідач повідомив позивача, що у зв`язку із прийняттям Постанови № 823 пенсії, призначені згідно із Законом № 889-VIII за зверненнями, які надійшли після 01.01.2024, переглянуті відповідно до довідок про заробітну плату, які видані згідно із додатками 1 6 до Постанови № 823. Розмір пенсії позивача з 01.10.2024 становить 5660,26 грн. Повідомлено також, що розмір пенсії за віком 10788,72 грн, який є більшим від розміру призначеної пенсії за спецзаконом, тому з 01.10.2024 позивача переведено на пенсію згідно із Законом № 1058-ІV (а. с. 11-12).

09.12.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про скасування незаконного рішення про перерахунок та зменшення розміру пенсії від розміру з моменту її призначення, та відновити її виплату (а. с. 13).

Листом від 01.01.2025 № 21-16298/Ш-02/8-0300/25 відповідач повідомив позивача, що з метою забезпечення виконання положень Постанови № 823 проведено перевірку прийнятих рішень за заявами про призначення (переведення) пенсій на умовах Закону № 889-VIII, що прийняті у період з 01.01.2024, на відповідність порядку обчислення заробітної плати вимогам Постанови № 823. До матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 долучено довідки про заробітну плату, видані Західним офісом Держаудитслужби. Таким чином, розмір пенсії позивача з 01.10.2024 обчислено з розрахунку 60 % заробітної плати 9433,77 грн та становить 5660,26грн (9433,77грн х 60%). При проведенні розрахунку розміру пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV встановлено, що сума пенсійної виплати позивача становитиме 10788,72 грн, що є більшим від розміру призначеної пенсії за спецзаконом, тому з 01.10.2024 позивача переведено на пенсію за віком згідно із Законом № 1058-ІV (а. с. 17).

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом № 3723-ХІІ.

01.05.2016 набрав чинності Закон № 889-VIII, який визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців.

Відповідно до статті 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з пунктом 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII з 01.05.2016 втратив чинність Закон № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Так, згідно з пунктом 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

За приписами пункту 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до частини першої статті 37 Закону № 3723-XI на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх робітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Тобто, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (вказані висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 822/524/18).

Отже, після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом № 889-VIII) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII, та мають передбачені вік та страховий стаж. Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10.07.2018 у справі № 591/6970/16-а.

Відповідно до частин другої, третьої статті 50 Закону № 889-VIIІ (в редакції, чинній на момент переведення позивача з 13.02.2024 на пенсію за віком відповідно до цього Закону) заробітна плата державного службовця складається з: 1) посадового окладу; 2) надбавки за вислугу років; 3) надбавки за ранг державного службовця; 6) премії (у разі встановлення). За результатами роботи та щорічного оцінювання службової діяльності державним службовцям можуть встановлюватися премії. До премій державного службовця належать: 1) премія за результатами щорічного оцінювання службової діяльності; 2) місячна або квартальна премія відповідно до особистого внеску державного службовця в загальний результат роботи державного органу; 3) місячна або квартальна премія за належне виконання умов контракту про проходження державної служби (у разі укладення). При цьому загальний розмір премій, передбачених пунктом 2 цієї частини, які може отримати державний службовець за рік, не може перевищувати 30 відсотків фонду його посадового окладу за рік.

Пунктом 1 Порядку № 622 визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Згідно із пунктом 4 Порядку № 622 (в редакції, чинній на момент переведення позивача з 13.02.2024 на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIIІ) пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

17.01.2017 правлінням Пенсійного фонду України прийнято постанову № 1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», якою затверджено форми форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу».

З матеріалів справи видно, що з 13.02.2024 позивача було переведено на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII, а при обчисленні розміру пенсії були враховані довідки від 08.02.2024 № 11-19/72-2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії (а. с. 20-21).

Згідно із пунктами 1, 3 Постанови № 823 внесено до Порядку № 622 зміни, що додаються; постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 01.01.2024. Зокрема, абзац шостий пункту 4 Порядку № 622 замінено абзацами такого змісту: «За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, здійснюється з урахуванням положень пунктів 4-1 і 4-2 цього Порядку.».

В той же час, Постанова № 823, на яку покликається відповідач, набрала чинності 20.07.2024 (з дня її опублікування) та згідно із пунктом 3 цієї постанови застосовується з 01.01.2024.

Проте, суд звертає увагу, що пенсію позивачу як державному службовцю призначено з 13.02.2024, тобто до внесення змін до Порядку № 622.

Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Суд враховує, що довідки від 08.02.2024 № 11-19/72-2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії (а. с. 20-21) відповідають встановленій формі, не скасовані та не відкликані, інформація, що наявна в них, не визнана недостовірною та не спростована відповідачем. З матеріалів справи також видно, що після прийняття Постанови № 823 розмір пенсії позивача був зменшений з 14761,38 грн до 10788,72 грн.

На думку суду, положення Постанови № 823 можуть застосовуватися лише для призначення пенсій, а не перерахунку раніше призначених пенсій. Крім того, Постановою № 823 не було надано повноважень пенсійним органам на здійснення перерахунку раніше призначених пенсій у зв`язку з поширенням її дії з 01.01.2024. При цьому, відповідно до пункту 5 Порядку № 622 (у редакції Постанови № 823) довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII «Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства, оскільки суд дійшов висновку про те, що відповідач безпідставно здійснив з 01.10.2024 переведення позивача на пенсію за Законом № 1058-IV та перерахунок його пенсії, тому з урахуванням частини другої статті 9 КАС України, з метою повного та ефективного захисту прав позивача, позовні вимоги належить задовольнити у спосіб визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо переведення позивача на пенсію за Законом № 1058-IV, перерахунку його пенсії з 01.10.2024 та відмови у переведення на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII, та зобов`язання відповідача перевести позивача на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII, відновити її виплату, починаючи з 01.10.2024, на підставі довідок від 08.02.2024 № 11-19/72-2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії, виданих Західним офісом Держаудитслужби, з урахуванням раніше виплачених сум.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 1211,20 грн, сплачений квитанцією від 07.04.2025 (а. с. 10).

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо переведення ОСОБА_1 на пенсію за Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, перерахунку його пенсії з 01.10.2024 та відмови у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIIІ.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (Київський м-н, 6, м. Луцьк, Волинська обл., 43603, код ЄДРПОУ 13358826) перевести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIIІ, відновити її виплату, починаючи з 01.10.2024, на підставі довідок від 08.02.2024 № 11-19/72-2024 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та про складові заробітної плати для призначення пенсії, виданих Західним офісом Держаудитслужби, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (Київський м-н, 6, м. Луцьк, Волинська обл., 43603, код ЄДРПОУ 13358826) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 1211 гривень 20 копійок (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М. Валюх