Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 621/705/26
Провадження 3/621/185/26
27 квітня 2026 року м. Зміїв Харківської області
Суддя Зміївського районного суду Харківської області В.Філіп`єва,
за участю прокурора В.Лялюка,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали, що надійшли з 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, паспорт серії НОМЕР_2 виданий Зміївським РВ УМВСУ в Харківській області 29.03.2001, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , адреса фактичного місця проживання: АДРЕСА_2 , до адміністративної відповідальності не притягалася,
за частинами 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 , будучи 09.10.2025 звільненим з посади директора Державного підприємства «Скрипаївське навчально-дослідне лісове господарство Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаева» (далі - Державне підприємство), являючись відповідно до п. п. «а» п. 2 ч. 1 статті З Закону України "Про запобігання корупції" (№ 1700-VII) суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам абз. 1 ч. 2 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме: 17.02.2026 року, о 09.57 годині, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме: з 01.01.2025 по 09.10.2025 (при звільненні) (далі - декларація при звільненні), чим вчинив правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 статті 172 - 6 КУпАП.
Відповідно до наказу Фонду державного майна України від 09.09.2022 № 1007, Контракту з керівником Державного підприємства «Скрипаївське навчально-дослідне лісове господарство Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаева» від 09.09.2022 року, ОСОБА_2 призначено на посаду директора Державного підприємства строком на три роки з 09.09.2022 до 09.09.2025.
Наказом Фонду державного майна України від 09.09.2025 № 1471 затверджено умови Додаткової угоди № 1 про внесення змін до вказаного Контракту щодо строку його дії, який продовжено до 09.10.2025.
Таким чином, ОСОБА_2 , будучи директором Державного підприємства, тобто посадовою особою юридичної особи публічного права, яка не зазначена у п. 1 ч. 1 статті 3 Закону № 1700-УІІ, є суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Наказом Фонду державного майна України від 01.10.2025 № 1625 ОСОБА_2 звільнено з посади директора Державного підприємства з 09 жовтня 2025 року.
17.02.2026 року, о 09.57 годині, ОСОБА_2 подав декларацію при звільненні шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Тобто, ОСОБА_2 мав подати декларацію при звільненні відповідно до абз. 1 ч. 2 статті 45 Закону № 1700-УІІ, упродовж 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності, однак подав її 17.02.2026, тобто несвоєчасно без поважних причин, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
В судовому засіданні прокурор В.Лялюк зазначив про наявність в діях особи, що притягається доадміністративної відповідальностф, ознак складу правопорушення, передбаченого ч. 1 статті 172-6 КУпАП та просив накласти стягнення в межах санкції вказаної статті.
В судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 не оспорював фактичні обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, та пояснив, що не був обізнаний про строк подачі декларації та вчинив правопорушення не навмисно. Просив застосувати мінімальне стягнення, оскільки знаходиться в скрутному матеріальному становищі, ніде не працює та не має стабільного заробітку.
В судовому засіданні досліджені письмові докази, додані на підтвердження факту вчинення адміністративного правопорушення, а саме:
протокол про адміністративне правопорушення, пов`язаного з корупцією № 145 від 26.02.2026, Витяг з положення про 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, довідка старшого оперуповноваженого в особливо важних справах 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 , як особи, уповноваженої на виконання функцій держави, Наказ Фонду державного майна України від 15.12.2020 №2014, Контракту з керівником ДП «Скрипаївське навчально-дослідне лісове господарство ХНАУ ім.. В.В. Докучаєва» від 09.09.2022, Додаткової угоди №1 про внесення змін до Контракту від 09.09.2022, Наказом №1625 від 01.10.2025, Наказ №13-к про припинення трудового договору (контракту) від 09.10.2025, Статут ДП «Скрипаївське навчально-дослідне лісове господарство ХНАУ ім.. В.В. Докучаєва» від 22.09.2020, декларація із сайту НАЗК, пояснення ОСОБА_2 .
Заслухавши пояснення учасників судового засідання, дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне:
Згідно статті 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб`єктом правопорушення, всіх обов`язкових ознак складу певного адміністративного правопорушення.
Згідно статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Відповідно до статті 252 КУпАП, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. Необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб`єктом правопорушення, всіх обов`язкових ознак складу певного адміністративного правопорушення.
Відповідно до абз.11 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції», правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність;
Відповідно до п. п. «а» п. 2 ч. 1 статті З Закону України «Про запобігання корупції», особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, є суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Відповідно до ч. 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно статті 68 Конституції України, кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно абзацу 1 ч.1 статті 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» , за вчинення корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч.1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тягне за собою накладення штрафу від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
В судовому засіданні належними й допустимими доказами підтверджено, що ОСОБА_2 , будучи суб`єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», відповідно до вимог статті 45 цього Закону, мав подати в установлені строки Декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а саме: з 01.01.2025 по 09.10.2025, (при звільненні), однак подав її несвоєчасно, без поважних причин 17.02.2026 року, о 09:57 годині, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, тобто є винуватим у вчиненні правопорушення, пов`язаного з корупцією, за що встановлена відповідальність за ч.1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Призначаючи стягнення за вказане правопорушення, суд керується положеннями статті 23 КУпАП, згідно якої адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно статті 33 КУпАП, стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до статті 27 КУпАП України, штраф є грошовим стягненням, що накладається на громадян і посадових осіб за адміністративні правопорушення у випадках і розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
При накладенні адміністративного стягнення відповідно до ст. ст. 33, 34 КУпАП, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, щодо якого відсутні чи наявні відомості про вчинення аналогічних правопорушень раніше, ступінь його вини. Обставин, що обтяжують чи пом`якшують адміністративну відповідальність особи, при розгляді справи не встановлено.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про необхідність накладення на правопорушника адміністративного стягнення у вигляді штрафу в межах, визначених санкцією ч. 1 статті 172-6 КУпАП.
Відповідно до статті 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, п. 5 ч. 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір", з порушника належить стягнути судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись статтями 27, 33, 40-1, 172-6, 283, 284 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п`ятидесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) грн, які перерахувати на р/р UA398999980314040542000020603, одержувач Зміївська міська ТГ ГУК Харківська обл./МТГ Зміїв/ 21081100, код ОКПО 37874947, Казначейство України, код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України) судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) грн 60 коп., які перерахувати на р/р UA908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м. Києві / м. Київ / 22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Строк сплати штрафу встановити не пізніш як через 15 днів з дня отримання копії постанови.
У разі несплати штрафу у вказаний строк особою, яку притягнуто до відповідальності, у порядку примусового виконання постанови з особи стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Зміївський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження та може бути пред`явлена до виконання протягом трьох місяців з моменту її винесення.
Суддя В. Філіп`єва