Ухвала суду № 136014250, 27.04.2026, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2026
Номер справи
120/10546/24
Номер документу
136014250
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

УХВАЛА

м. Вінниця

27 квітня 2026 р. Справа № 120/10546/24

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Поліщук Ірини Миколаївни, розглянувши в письмовому проваджені заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.

Рішенням суду від 17.09.2024 адміністративний позов задоволено та, окрім іншого, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити індексацію пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" №185 від 23.02.2024 та у зв`язку зі вказаним провести перерахунок і виплату її пенсії, починаючи з 01.03.2024.

11.03.2026 на адресу суду надійшла заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням вищевказаного рішення суду згідно ст. 382 КАС України, шляхом зобов`язання відповідача подати у місячний строк звіт про виконання судового рішення.

Ухвалою від 11.03.2026 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 17.09.2024 у справі № 120/10546/24 призначено до розгляду в письмовому провадженні без повідомлення (виклику) сторін.

Крім того цією ж ухвалою встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України у Вінницькій області строк для надання суду письмових пояснень по суті поданої заяви, а також усіх доказів, які підтверджують виконання боржником рішення суду від 17.09.2024 в адміністративній справі № 120/10546/24.

16.03.2026 року представником Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області надано письмові пояснення.

18.03.2026 року представником пенсійного органу подано додаткові письмові пояснення з урахуванням постановленої судом ухвали про виправлення описки від 16.03.2026 року. У наданих поясненнях від 18.03.2026 представником пенсійного органу вказано, що з 01.03.2026 року пенсію позивача перераховано у шляхом збільшення середньої заробітної плати в України за 2020-2022 роки на коефіцієнти індексацій за 2025 та 2026 роки.

Також у поданих поясненнях представник відповідача зазаначив, що розмір пенсії з урахуванням нарахованої індексації за 2025 та 2026 роки перевищує розмір пенсії на виконання рішення суду від 17.09.2024 року. З огляду на зазначене, представник пенсійного органу вказує на недоцільність проведення перерахунку пенсії на підставі рішення суду від 17.09.2024, оскільки застосування коефіцієнтів індексації у 2025-2026 роках в сукупності перевищує коефіцієнт індексації застосований на виконання рішення суду.

Ухвалою від 24.03.2026 року вирішено задовольнити заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.

Крім того, цією ж ухвалою зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області подати до 14 квітня 2026 звіт про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 17.09.2024.

14.04.2026 від представника відповідача надійшов звіт. До поданого звіту представником відповідача долучено алгоритм розрахунку пенсії позивача за період з 01.03.2024 року по 31.03.2026 року на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 17.09.2024 року з урахуванням ухвали про виправлення описки від 16.03.2026 року у справі №120/10546/24.

На виконання вищезазначеного рішення суду пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії з 01.03.2024 року по 31.03.2026 з із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії за 2020-2022 роки (12236,71 грн), у розмірі 1,0796, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" №185 від 23.02.2024. Внаслідок зазначеного перерахунку розмір пенсії позивача склав 3702,16 грн.

Окрім того, у поданому звіті представник пенсійного органу вказав, що донараховані кошти за період з 01.03.2024 року по 31.03.2026 року у розмірі 2633,28 грн будуть виплачені у найближчий період.

20.04.2026 року позивачем подано заперечення на звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 13.04.2026 року.

У поданих запереченнях позивач вказує, що на виконання рішення суду від 17.09.2024 року здійснено індексацію пенсії станом на 01.03.2024 року шляхом збільшення показника заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії (12236,71 грн) на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" №185 від 23.02.2024.

Позивач зазначає, що розмір проіндексованої заробітної плати для обчислення пенсії склав 13210,50 грн.

Для проведення перерахунку відповідачем було застосовано індивідуальний коефіцієнт обчислення позивача у розмірі 0,81445 та застосовано коефіцієнт стажу 0,33750.

Після здійсненого перерахунку загальний розмір пенсії склав 3702,16 грн.

Також у поданих запереченнях позивач вказала, що станом на 09.04.2026 року пенсійним органом виплачується пенсія у розмірі 3757,48 грн.

ОСОБА_1 вказує, що виконуючи рішення у даній справі відповідачем протиправно проігноровано вимогу суду щодо здійснення наступних перерахунків пенсії у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Оскільки після здійснення перерахунку пенсії станом на 27.03.2026 року відповідачем протиправно припинено виплату індексацій за слідкуючі періоди, всупереч вимогам рішення суду від 17.09.2024 року просить відмовити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Вінницькій області у прийнятті звіту та встановити новий строк ГУ ПФУ у Вінницькій області для подачі звіту.

Надаючи оцінку поданому звіту, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 8 статті 382-3 КАС України у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, суд своєю ухвалою встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на кожного з членів колегіального органу, які не подали зазначений звіт.

Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб`єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців (ч. 3 ст. 382-1 КАС України).

Відповідно до положень статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Ч.2 та 3 статті 382 - 2 КАС України визначають, що звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити:

1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт;

2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;

3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);

4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення;

5) відомості про виконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання;

6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб`єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення;

7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

До звіту додаються:

1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися;

2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

Так, рішення суду набрало законної сили 11.07.2025, однак відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача на виконання вказаного рішення лише 27.03.2026 року.

Також, слід зазначити те, що у поданому звіті від 13.04.2026 року відповідач вказав, що позивачу здійснено перерахунок пенсії на підставі рішення суду від 17.09.2024 року з урахуванням коефіцієнта індексації пенсії у розмірі 1,0796 за період з 01.01.2024 по 31.03.2026 року.

Однак у наданих поясненнях від 18.03.2026 представником пенсійного органу вказано, що з 01.03.2026 року пенсію позивача перераховано у шляхом збільшення середньої заробітної плати в України за 2020-2022 роки на коефіцієнти індексацій за 2025 та 2026 роки.

Разом із тим, поданий звіт від 13.04.2026 року уже містить відомості про перерахунок пенсії позивача станом на 27.03.2026 року, за період з 01.03.2024 по 31.03.2026 року. Однак, пенсійний орган при здійсненні зазначеного перерахунку протиправно порушив права позивача шляхом припинення наступних виплат.

При цьому у рішенні суду від 17.09.2024 року судом зазначено, що кожен наступний перерахунок у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Однак всупереч вимогам рішення суду від 17.09.2024 відповідачем протиправно проігноровано та не враховано вказану вимогу суду та станом на 27.03.2026 проведено перерахунок пенсії за період з 01.03.2024 по 31.03.2026 роки без врахування індексації за наступні періоди.

Відтак, із урахуванням вищевикладене, суд не приймає звіт відповідача та встановлює новий строк подання звіту.

Окремо суд наголошує, що в разі не подання звіту у строк визначений судом, у відповідності статті 382 - 2 КАС України, суд постановляє ухвалу про накладення штрафу у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись ст.ст. 121, 248, 256 КАС України, -

УХВАЛИВ:

У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 17.09.2024 у справі №120/10546/24, - відмовити.

Встановити новий строк на подання звіту про виконання судового рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 17.09.2025 у справі №120/10546/24 до 30 квітня 2026.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Суддя Поліщук Ірина Миколаївна