Рішення № 135992605, 24.04.2026, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.04.2026
Номер справи
320/38995/24
Номер документу
135992605
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 квітня 2026 року Київ справа №320/38995/24

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Скрипки І.М., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернулася через підсистему «Електронний суд» до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у зміні періоду з 01.10.1993 по 30.09.1998 перерахунку пенсії;

- скасувати рішення начальника відділу перерахунків пенсій, Людмили Баланчук, №4 від 30.11.2023 о/р НОМЕР_1 про відмову у зміні періоду 60 місяців до 01.07.2000;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві замінити період з 01.10.1993 по 30.09.1998 та здійснити перерахунок пенсії з моменту звернення (тобто з 30.11.2023) та виплатити всі належні суми у розмірі 2370,12 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що їй відмовлено у перерахунку пенсії зі зміною періоду 60 місяців до 01.07.2000 у зв`язку із недоцільністю. Таке рішення пенсійного органу мотивоване тим, що після підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами та проведенням розрахунків встановлено фактичне зменшення розміру пенсійної виплати у разі здійснення перерахунку. Позивач не погоджується із цим та вважає, що проведені пенсійним органом попередні розрахунки коефіцієнту заробітної плати за період 60 місяців до 01.07.2000 впливають і на розмір ймовірної пенсії у разі застосування періоду з 01.10.1993 по 30.09.1998. Окрім того, стверджує, що їй не у повному обсязі нараховано пенсію з 01.12.2023 до 29.02.2024 та з 01.03.2024 на загальну суму 2370,12 грн. Позовні вимоги просить задовольнити.

Ухвалою суду від 26.08.2024 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду від 14.10.2024 у справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні)

За змістом відзиву від 22.10.2024, який зареєстрований у суді 15.11.2024, відповідач позовні вимоги не визнає та у задоволенні позову просить відмовити. Позиція мотивована тим, що довідка про заробітну плату за період з січня 1978 по жовтень 2003, що видана Державним агентством водних ресурсів України, до підтвердження за результатами перевірки первинними документами не може бути врахована.

Розглянувши подані документи та матеріали, з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Розмір пенсії з 01.12.2023 складає 3931,81 грн, та розрахований з урахуванням загального трудового середньомісячного заробітку за період з 01.11.2001 р. по 31.10.2003: (7405,03 (середня зарплата (дохід) по Україні за 2014-2016 з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої ЗП) х 1,10697 (коефіцієнт заробітної плати) х 0,37917 (коефіцієнт стажу) + 11,89 грн (доплата 65-річним до 3120 грн. з 01.03.2023) + 355,81 грн (доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 17 років)) + 456,00 грн (компенсаційна виплата 75-ти річним (400*1.14)).

Розмір пенсії з 01.03.2024 р. складає 4227,37 грн та розрахований з урахуванням загального трудового стажу: 37 років 11 місяців 17 днів та середньомісячного заробітку за період з 01.11.2001 р. по 31.10.2003: (7994,47 (середня зарплата (дохід) по Україні за 2014-2016 з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої ЗП) х 1,10697 (коефіцієнт заробітної плати) х 0,37917 (коефіцієнт стажу) + 14,48 грн (доплата 65-річним до 3370 грн. з 01.03.2023) +401,37 грн. (доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 17 років)) + 456,00 грн (компенсаційна виплата 75-ти річним (400*1.14)).

30.11.2023 позивач звернулася із заявою №15043 щодо врахування заробітної плати до 01.07.2000 відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

До заяви були надані наступні документи: паспорт, довідка про заробітну плату від 23.03.2020 № 6а-06/18 за період роботи з січня 1978 по жовтень 2003, видану Державним агентством водних ресурсів України та документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків.

Рішенням від 30.11.2023 № 930050816451 Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві було відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки завірені в установленому порядку копії первинних документів, на підставі яких складена довідка, не були надані.

Відповідно до акта від 26.01.2024 № 2600-1003-1/512, складеного Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві за результатами проведення перевірки достовірності та обґрунтованості видачі довідки для призначення (перерахунку) пенсії суми заробітної плати, які вказані у довідці від 23.03.2020 № 6а-06/18, відповідають первинним документам.

Позивач неодноразово зверталась до відповідача із заявами про надання інформації щодо перерахунку пенсії, зокрема 12.03.2024 та 30.04.2024

Листом від 03.04.2024 та від 28.05.2024 відповідач повідомив позивача про те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві у зв`язку з надходженням акта, який складається за результатами проведення перевірки, проведено умовний розрахунок пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату, за період з 01.10.1993 по 30.09.1998, який показав недоцільність, оскільки основний розмір пенсії гр. ОСОБА_1 зменшується та становитиме 3931,81 грн, розрахований за формулою: (7405,03 (середня зарплата (дохід) по Україні за 2014-2016 з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої ЗП) х 1,06438 (коефіцієнт заробітної плати) Ч 0,37917 (коефіцієнт стажу) + 131,47 грн (доплата 65-річним до 3120 грн з 01.03.2023) + 355,81 грн (доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 17 років)) + 456,00 грн (компенсаційна виплата 75-ти річним (400*1.14)).

Позивач не погоджується із попереднім розрахунком та вважає, що розмір пенсії має підвищитись і надає свої розрахунки.

Позивач зазначає, що розмір її пенсії з 01.12.2023 до 29.02.2024 має становити 4334,41 грн (7405,03 грн (середня заробітна плата по Україні за 2014-2016 роки з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої ЗП) х 1,25459 (коефіцієнт заробітної плати) х 0,37917 (коефіцієнт стажу) + 355,81 грн (доплата за понаднормовий стаж) + 456,00 грн (компенсаційна виплата 75-річним).

З 01.03.2024 розмір пенсії, за розрахунками позивача, має становити 4614,81 (7994,47 грн (середня заробітна плата по Україні за 2014-2016 роки з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої ЗП) х 1,25459 (коефіцієнт заробітної плати) х 0,37917 (коефіцієнт стажу) + 355,81 грн (доплата за понаднормовий стаж) + 456,00 грн (компенсаційна виплата 75-річним).

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходить із такого.

За нормами статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (Закон № 1058-IV) та Законом України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (Закон № 1788-XII).

За нормами частини третьої статті 4 Закону № 1058-IV виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Згідно із частиною першою статтею 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Частиною четвертою та п`ятою статті 45 Закону № 1058-IV передбачено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Як встановлено судом, позивач 30.11.2023 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням заробітної плати до 01.07.2000 відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за довідкою від 23.03.2020 № 6а-06/18 за період роботи з січня 1978 по жовтень 2003, виданою Державним агентством водних ресурсів України.

Рішенням від 30.11.2023 № 930050816451 Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві було відмовлено в перерахунку пенсії до проведення перевірки довідки про заробітну плату первинними документами.

Після проведеної перевірки і встановлення факту відповідності довідки первинним документам, перерахунок так і не був проведений про що позивача, у відповідь на її звернення, листом повідомлено про недоцільність такого перерахунку, оскільки розмір пенсії зменшиться.

З огляду на викладені обставини, спірні правовідносини виникли у зв`язку із тим, що відповідач не здійснив перерахунок пенсії позивача із урахуванням довідки про заробітну плату до 01.07.2000 відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за довідкою від 23.03.2020 № 6а-06/18 за період роботи з січня 1978 по жовтень 2003, видану Державним агентством водних ресурсів України, яка відповідає первинним документам, що не відповідає частині першій статті 40 Закону № 1058-IV та відповідно призвело до порушення прав позивача.

Таким чином, позовна заява у цій частині підлягає задоволенню.

Водночас вимоги в частині визнання протиправним та скасування рішення задоволенню не підлягають, позаяк на час розгляду заяви про перерахунок пенсії 30.11.2023 довідка про заробітну плату не була підтверджена первинними документами, тому відмова у перерахунку пенсії на підставі такої довідки відповідає приписам частині першій статті 40 Закону № 1058-IV.

Щодо зобов`язання відповідача виплатити всі належні їй суми у розмірі 2370,12 грн та наданих у зв`язку із цим розрахунків пенсії за період з 01.12.2023 та з 01.03.2024, такі вимоги є передчасними, оскільки перерахунок пенсії із урахуванням заробітної плати до 01.07.2000 ще не проведений, а період перерахунку співпадає із зазначеним позивачем періодом. Питання правильності нарахування пенсії, у тому числі показника коефіцієнту заробітної плати, підлягатиме оцінці тільки після проведення перерахунку пенсії позивача із урахуванням довідки. На дату розгляду цієї справи такий спір ще не настав.

Щодо дати з якої має бути проведений перерахунок на підставі довідки, то відповідно до приписів статті 45 Закону № 1058-IV перерахунок має бути здійснений з 01.12.2023, оскільки заяву разом із документами подано 30.11.2023.

За змістом частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За правилами частини другої цієї ж статті 77 в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наведеного, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Враховуючи, що за подання позовної заяви позивачем було сплачено 1211,20 грн судового збору, суд вважає, що відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України позивачеві підлягає відшкодуванню уся ця сума, оскільки частина задоволених вимог є пропорційною сплаченій сумі судового збору.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 159, 162, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2023 із урахуванням довідки про заробітну плату від 23.03.2020 № 6а-06/18 за період роботи з січня 1978 по жовтень 2003, видану Державним агентством водних ресурсів України.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2023 із урахуванням довідки про заробітну плату від 23.03.2020 № 6а-06/18 за період роботи з січня 1978 по жовтень 2003, видану Державним агентством водних ресурсів України на підставі статті 40 Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код ЄДРПОУ: 42098368; місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Скрипка І.М.