Єдиний державний реєстр судових рішень
1Справа № 335/6279/25 1-кп/335/420/2026
ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 квіт 2026 року місто Запоріжжя
Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
процесуального прокурора ОСОБА_3 ,
захисника обвинуваченої - адвоката ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 107-Б, за відсутності обвинуваченої, у порядку спеціального судового провадження, кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024050000003265 від 30 вересня 2024 року, за обвинуваченням
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Сніжне Донецької області, яка є громадянкою України, має вищу освіту, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судима, РНОКПП НОМЕР_1 ,
у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 1111 Кримінального кодексу України,
ВСТАНОВИВ:
У невстановлений період часу, але не пізніше вересня 2023 року (більш точна дата в ході досудового розслідування не встановлена), громадянка України ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій території, у місті Сніжне, Горлівського району, Донецької області (більш точне місце в ході досудового розслідування не встановлено), діючи умисно, всупереч інтересам держави України, її суверенітету та територіальній цілісності, з особистих мотивів, підтримуючи воєнну агресію на території України, переслідуючи єдиний кримінально протиправний намір, направлений на сприяння державі-агресору - Російській Федерації, добровільно зареєструвалась кандидатом у депутати так званої «Сніжнянської міської ради Донецької народної республіки першого скликання», з метою бути обраною до вказаного органу окупаційної влади від партії «Єдина Росія».
Крім того, у подальшому, 10.09.2023, ОСОБА_5 , перебуваючи у місті Сніжне, Горлівського району Донецької області, територія якого є тимчасово окупованою, продовжуючи свій умисел на сприяння державі-агресору РФ в посиленні заходів тимчасової окупації населених пунктів Донецької області, добровільно, за результатами так званих «виборів», обрана так званим «депутатом» до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території - «Сніжнянської міської ради Донецької народної республіки першого скликання» від політичної партії окупаційної адміністрації - «Єдина Росія».
Рішенням т.зв. «Сніжнянської міської ради» від 25.10.2023 №21 прийнято т.зв. «Устав муниципального образования городской округ Снежное Донецкой Народной Республики».
Згідно п.1, 2 ст. 28 вказаного «уставу» передбачено, що «председатель Снежнянского городского совета ДНР» здійснює організацію діяльності Сніжнянської міської ради, обирається на термін повноважень Сніжнянської міської ради, здійснює свої повноваження на постійній основі та обирається з числа депутатів Сніжнянської міської ради у відповідності до Регламенту Сніжнянської міської ради.
18.09.2023 ОСОБА_5 на засіданні т.зв. «Снежнянского городского совета ДНР», будучи обраною депутатом від політичної партії «единая россия» добровільно висунула себе у якості кандидата на посаду «председателя Снежнянского городского совета ДНР» та у результаті голосування була обрана на вище вказану посаду.
За результатами голосування, на підставі Закону «Народного совета ДНР» №468-IIHC від 14.08.2023 «O местном самоуправлении в Донецкой Народной Республике» 18.09.2023 рішенням т.зв. «Снежнянского городского совета Донецкой Народной Республики» №2 ОСОБА_5 обрано на виборчу посаду т.зв. «председателя Снежнянского городского совета днр», з числа депутатів «Снежнянского городского совета днр».
Перебуваючи на вказаній посаді, відповідно до т.зв. «Устава муниципального образования городской округ Снежное Донецкой Народной Республики», прийнятого рішенням «Сніжнянської міської ради днр» №21 від 25.10.2023 на ОСОБА_5 покладено ряд обов`язків та повноважень. Так, згідно своїх повноважень ОСОБА_5 :
-представляє Сніжнянську міську раду у межах своїх повноважень при взаємодії з органами державної влади, місцевого самоврядування тощо;
-скликає чергові та позачергові засідання міської ради;
-проводить засідання Сніжнянської міської ради у відповідності до Регламенту Сніжнянської міської ради, підписує протоколи засідань міської ради та прийняті на них рішення;
-надає сприяння депутатам міської ради в реалізації їх повноважень;
-координує діяльність постійних органів Сніжнянської міської ради, дає їм доручення на виконання рішень Сніжнянської міської ради;
-організовує прийом громадян в міській раді, розгляд їх звернень;
-відкриває і закриває розрахункові і поточні рахунки Сніжнянської міської ради у банках і є розпорядником по цих рахунках;
-розпоряджається бюджетними коштами на забезпечення діяльності міської ради;
-затверджує штат апарату міської ради;
-від імені Сніжнянської міської ради підписує позовні заяви та направляє їх у суди у випадках, передбачених законом;
-за принципом одностайності керує апаратом Сніжнянської міської ради;
-з питань організації діяльності Сніжнянської міської ради видає постанови та розпорядження;
-вирішує інші питання, що доручені міською радою.
Таким чином, з 18.09.2023 по 05.11.2024, ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій території міста Сніжне, діючи умисно, реалізуючи свій злочинний умисел, з метою встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, підтримки рішень та дій держави-агресора, збройних формувань, окупаційної адміністрації держави-агресора, співпраці з державою-агресором, збройними формуваннями окупаційною адміністрацією, надала згоду та рішенням «Сніжнянської міської ради днр» №2 від 18.09.2023 призначена на псевдопосаду т.зв. «председателя Снежнянского городского совета донецкой народной республики».
Таким чином, своїми умисними діями ОСОБА_5 вчинила кримінальне правопорушення (злочин), передбачене ч. 5 ст. 1111 КК України, а саме добровільне зайняття громадянином України посади, пов`язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, та як добровільне обрання до такого органу.
Враховуючи ті обставини, що ОСОБА_5 обвинувачувалася у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 1111 КК України, знала про розпочате щодо неї кримінальне провадження, протягом тривалого часу переховувалася від органів досудового розслідування, знаходилася на тимчасово окупованій території, і ухвалою слідчого судді Соборного районного суду міста Дніпра від 13.06.2025 (справа № 201/7163/25, провадження 1-кс/201/2697/2025) прийнято рішення про здійснення спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_5 у зв`язку із оголошенням її у розшук, та ухвалою Вознесенівського районного суду м. Запоріжжя від 04.11.2025 прийнято рішення про здійснення відносно обвинуваченої спеціального судового провадження, відповідно до ч. 3 ст. 323 Кримінального процесуального кодексу України (далі КПК України).
Виклик обвинуваченої у судові засідання, у ході судового розгляду кримінального провадження, здійснювався шляхом розміщення оголошення у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, у газеті «Голос України», а також на веб-сайті «Судова влада України».
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КПК України зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей, встановлених законом.
Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч. 3 ст. 323 КПК України) суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого, як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченого була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст. 2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.
Судом встановлено, що у даному кримінальному провадженні стороною обвинувачення вжито усіх передбачених законом заходів щодо дотримання прав підозрюваної на захист, з урахуванням встановлених законом особливостей спеціального досудового розслідування. При здійсненні судового провадження судом також здійснені усі передбачені законом заходи щодо дотримання прав обвинуваченої на захист та доступ до правосуддя, з урахуванням встановлених законом особливостей такого провадження.
Обвинувачена ОСОБА_5 , будучи обізнаною, що стосовно неї розпочато кримінальне провадження, складене повідомлення про підозру, та обвинувальний акт направлено до суду, у судові засідання не з`явилася, незважаючи на те, що всі судові повістки (оголошення) були здійснені з урахуванням вимог чинного Кримінального процесуального кодексу України, зокрема, опубліковані у газеті «Голос України», та розміщені на офіційному веб-сайті суду, у зв`язку з чим обвинувачена ОСОБА_5 не була допитана судом в якості обвинуваченої по суті пред`явленого їй обвинувачення.
Враховуючи відсутність обвинуваченої та особливості розгляду кримінального провадження, захисник обвинуваченої - адвокат ОСОБА_4 на захист своєї підзахисної ОСОБА_5 висловила у судових дебатах свою правову позицію, та просила закрити кримінальне провадження відносно ОСОБА_5 , у зв`язку з тим, що не встановлені достатні докази для доведення винуватості особи у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 1111 КК України в суді і вичерпані можливості їх отримати.
Як зазначила захисник, вона не мала спілкування із своєю підзахисною, через відсутність із нею будь-якого контакту. Як вважає адвокат, прокурором не доведено суб`єктивної сторони кримінального правопорушення, не доведено, що ОСОБА_6 обіймаючи посаду, діяла свідомо протиправно, що до неї не було застосовано примусу, або погроз, тобто що вона була обрана депутатом і зайняла посаду у незаконному органі влади добровільно.
Не дивлячись на позицію захисника, винуватість обвинуваченої ОСОБА_5 у вчиненні вказаного кримінального правопорушення (злочину) знайшла своє підтвердження під час судового розгляду кримінального провадження та доводиться поза розумним сумнівом такими доказами.
Так, ОСОБА_5 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Сніжне Донецької області, була документована паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 , який їй видано Снежнянским РВ УМВС в Донецькій області 21.09.2000 (т. 1 а.с. 214-215). Таким чином, ОСОБА_5 є громадянкою України відповідно до ст. 5 Закону України «Про громадянство України».
Отже, ОСОБА_5 є суб`єктом кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Верховна Рада України у заяві «Про відсіч збройній агресії Російської Федерації та подолання її наслідків», затвердженій Постановою Верховної Ради України від 21 квітня 2015 року № 337-VIII, констатувала, що наслідком збройної агресії Російської Федерації проти України, яка розпочалась 20.02.2014, стала нелегітимна воєнна окупація і подальша незаконна анексія території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя - невід`ємної складової державної території України, воєнна окупація значної частини державної території України у Донецькій та Луганській областях. Також згідно тексту вказаної заяви встановлено, що друга фаза збройної агресії Російської Федерації проти України розпочалася у квітні 2014 року, коли контрольовані, керовані і фінансовані спецслужбами Російської Федерації озброєні бандитські формування проголосили створення «Донецької народної республіки» (7 квітня 2014 року) .
Протягом травня 2014 року самозвані лідери «ДНР» та «ЛНР», серед яких були громадяни Російської Федерації, у неконституційний спосіб провели фіктивні референдуми про відокремлення цих нелегітимних утворень від України. Під приводом і з метою їхньої підтримки на територію України були заслані розвідувально-диверсійні групи, які очолювали кадрові офіцери Головного розвідувального управління Генерального штабу Збройних Сил Російської Федерації, парамілітарні формування російського козацтва та укомплектований чеченцями - громадянами Російської Федерації батальйон « ІНФОРМАЦІЯ_3 », а також задіяні такі озброєні групи найманців як «Русский сектор» та «Оплот». За їхньої участі відбулися захоплення адміністративних будівель у багатьох населених пунктах Донецької та Луганської областей, здійснено збройні напади на частини українських Сухопутних військ та літаків Повітряних сил Збройних Сил України
При цьому, представники підконтрольних Російській Федерації незаконних самопроголошених утворень на тимчасово окупованих частинах території України, з метою створення образу законності окупації частини території Донецької області та утвердження вказаної окупації, надання образу легітимності своїй владі, узурпували виконання владних функцій держави.
В результаті чого згідно Постанови Верховної Ради України від 27 січня 2015 року № 129-VIII, Російську Федерацію визнано державою-агресором.
В окремих містах та районах Донецької області, всупереч законодавству України, 11 травня 2014 року проведено незаконний референдум з питання «Про підтримку акту про державну самостійність «Донецької народної республіки», за результатами якого 12.05.2014 проголошено створення незаконного псевдодержавного утворення «Донецька народна республіка» (далі - «ДНР»).
З метою забезпечення діяльності самопроголошеної «ДНР» представниками Російської Федерації з числа своїх громадян та місцевого населення Донецької області сформовані підрозділи політичного (так звані «органи державної влади «ДНР») та силового блоків (до складу яких увійшли представники так званих правоохоронних органів та незаконних збройних формувань), які мали стабільний склад лідерів, підтримували між собою тісні стосунки, забезпечували централізоване підпорядкування учасників політичного та силового блоку лідерам організації, а також розробили план злочинної діяльності та чіткий розподіл функцій учасників щодо його досягнення.
20.11.2018, за результатами так званого всенародного голосування, ОСОБА_7 обраний головою так званої «ДНР», та будучи головою органів виконавчої влади почав виконання своїх повноважень на територіях, які згідно з Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268-VIII від 18.01.2018, Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 та Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» № 1680-VII від 16.09.2014, визнані тимчасово окупованими територіями, а органи державної та місцевої влади України та бюджетні установи, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 595 від 07.11.2014, припинили свою діяльність на вказаних територіях та переміщені на підконтрольну органам державної влади України територію.
Загальновідомими обставинами є те, що 24.02.2022 збройні сили Російської Федерації вторглись на визнану міжнародним співтовариством територію Україну через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об`єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України.
24.02.2022 Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв`язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, в подальшому дія якого неодноразово продовжувалась, і який продовжує існувати станом на час ухвалення цього вироку.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014, тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 зазначеного Закону, є частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Тимчасова окупація Російською Федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для Російської Федерації жодних територіальних прав.
Згідно наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376, який є чинним станом на час ухвалення цього вироку, вся територія Горлівського району, до складу якого входить м. Сніжне, Донецької області, з 07.04.2014 по теперішній час є тимчасово окупованою територією України.
Судом в ході судового розгляду кримінального провадження досліджено докази, надані прокурором, та встановлені такі обставини.
З протоколу огляду від 30.10.2024, проведеного слідчим за участю спеціаліста, та додатків до нього, судом встановлено, що під час цієї слідчої дії було оглянуто зміст веб-сайту інформаційної системи «ИЗБЕРАТЕЛЬ-ДЕПУТАТ» за посиланням https://ideputat.er.ru, яка є єдиною базою депутатів від партії «Единая Россия» зі всіх регіонів РФ. У ході вказаного огляду веб-сторінки, за допомогою пошукового поля зроблено пошуковий запит, формат запиту « ОСОБА_8 ». За результатом пошуку, знайдено дані чотирьох осіб, серед яких є дані на ім`я « ОСОБА_9 ». Скріншот вказаної сторінки долучено до протоколу огляду.
В ході подальшого огляду вказаної веб-сторінки, шляхом натискання кнопкою миші на ім`я « ОСОБА_9 » відкривається сторінка за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 , на вказаній сторінці наявна інформація щодо ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . Зокрема містяться наступні дані: орган влади Сніжнянська міська рада; посада депутат Сніжнянської міської ради днр; обрана за спискам від партії «Единая Россия»; регіон «Донецкая народная Республика»; місце роботи «МБДОУ №13 Лучик»; посада завідувач; освіта вища, магістратура. Скріншот вказаної сторінки записано на оптичний носій інформації CD-R диск та долучено до протоколу огляду (т. 1 а.с. 227-232).
Відповідно до протоколу огляду від 31.10.2024, проведеного слідчим за участю спеціаліста, та додатків до нього, судом встановлено, що під час цієї слідчої дії було оглянуто зміст веб-сайту «ГИС НПА ДНР» за посиланням https://gisnpa-dnr.ru, який відповідно до змісту є офіційним сервісом т.зв. «Міністерства юстиції ДНР», який містить нормативно-правові акти «днр».
На вказаній сторонці наявна вкладка «ГИПФ» - «НПА ОМС МО ДНР» -«Муниципальное образование городской округ Снежное Донецкой Народной Республики». На сторінці цієї вкладки за посиланням https://gisnpa-dir.ru/npa/1242-21-20231025-d1/ наявний документ під назвою «О принятии Устава муниципального образования городсокой округ Снежное Донецкой Народной Республики». Вказаний документ містить «Решение от 25.10.2023 № 21 «О принятии Устава муниципального образования городской округ Снежное Донецкой Народной Республики». Вказаний документ встановлює правові, економічні, фінансові основи організації місцевого самоврядування в т.зв. «міському окрузі Сніжне Донецької Народної Республіки», а також в ст. 28 цього документу передбачено перелік повноважень голови Сніжнянської міської ради.
На другому аркуші вказаного документу міститься посада ОСОБА_5 як «Председателя Снежнянского городского совета Донецкой Народной Республики первого созыва», наявний її підпис, біля якого поставлено відбиток печатки круглої форми, внутрішня частина якої зображена у вигляді двоголового орла із гербом, а зовнішня частина округлої частини містить позначення «МУНИЦИПАЛЬНОЕ ОБРАЗОВАНИЕ ГОРОДСКОЙ ОКРУГ СНЕЖНОЕ ДОНЕЦКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ СНЕЖНЯНСКИЙ ГОРОДСКОЙ СОВЕТ ДОНЕЦКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ ОГРН НОМЕР_3 ». Таким чином, вказаний нормативно-правовий акт затверджений та підписаний ОСОБА_5 у якості т.зв. «Председателя Снежнянского городского совета Донецкой Народной Республики первого созыва», тобто особи, яка займає керівну посаду пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави агресора, а саме «донецкой народной республики» Скріншоти вказаних сторінок записані на оптичний носій інформації CD-R диск та долучено до протоколу огляду (т. 1 а.с. 233-240, т. 2 а.с. 1-39).
Згідно з протоколом огляду від 31.10.2024, проведеного слідчим за участю спеціаліста, та додатків до нього, судом встановлено, що під час цієї слідчої дії було оглянуто зміст веб-сайту «ГИС НПА ДНР» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_6 , який відповідно до змісту є офіційним сервісом т.зв. «Міністерства юстиції ДНР», який містить нормативно-правові акти «днр».
На вказаній сторонці наявна вкладка «ГИПФ» - «НПА ДНР» - «Верховный Совет ДНР».
На сторінці цієї вкладки за посиланням https://gisnpa-dir.ru/npa/0002-438-iihc-20230331/ наявний електронний документ т.зв. закон Народного Совета Донецкой Республики № 438-ІІНС від 31.03.2023 «Об образовании на территории Донецкой Народной Республики городских и муниципальных округов, установлении границ». Відповідно до змісту вказаного документу, передбачено створення т.зв. муніципальних округів, серед яких передбачено створення міського округу Сніжне з адміністративним центром в м. Сніжне. Крім того, вказаний нормативно-правовий акт встановлює перелік населених пунктів, які входять в склад новоствореного міського округу. Оглянутий в ході проведення слідчої дії документ, було збережено та записано на оптичний носій інформації диск CD-R, який долучено до протоколу огляду від 31.10.2024, як додаток та є його невід`ємною частиною (т. 2 а.с. 40-67).
Відповідно до протоколу огляду від 31.10.2024, проведеного слідчим за участю спеціаліста, та додатків до нього, судом встановлено, що під час цієї слідчої дії було оглянуто зміст веб-сайту «ГИС НПА ДНР» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_6 , який відповідно до змісту є офіційним сервісом т.зв. «Міністерства юстиції ДНР», який містить нормативно-правові акти «днр».
На вказаній сторонці наявні вкладки «Официальные опубликования» - «Муниципальное образование городской округ Снежное Донецкой Народной Республики». На сторінці вказаного веб-сайту за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_7 міститься електронний документ під назвою «Решение Снежнянского городского совета Донецкой Народной Республики от 18.09.2023 № 2 «Об избрании председателя Снежнянского городского совета Донецкой Народной Республики». Відповідно до змісту вказаного документу вбачається, що ОСОБА_5 обрана головою Сніжнянської міської ради ДНР. Оглянутий в ході проведення слідчої дії документ, було збережено та записано на оптичний носій інформації диск CD-R, який долучено до протоколу огляду від 31.10.2024, як додаток та є його невід`ємною частиною (т. 2 а.с. 68-74).
Відповідно до протоколу огляду від 31.10.2024, проведеного слідчим за участю спеціаліста, та додатків до нього, судом встановлено, що під час цієї слідчої дії було оглянуто сторінку «ОД ДР Z Снежное» за посиланням https://ok.ru/snezhnoeod у соціально-орієнтованому ресурсі «Одноклассники» ІНФОРМАЦІЯ_8 .
В ході огляду сторінки «ОД ДР Z Снежное» виявлено публікацію, розміщену ІНФОРМАЦІЯ_9 , під назвою «В общественной приемной прошел прием граждан. Сегодня, 9 октября, в общественной приемной партии «Единая Россия» в городе Снежное прошел прием граждан председателем Снежнянского городского совета депутатов фракции партии «Единая Россия» ОСОБА_10 . К ОСОБА_11 обратились три жителя города по вопросам замены опор линии электропередач, перерасчета пенсионных выплат, компенсации за уголь. Внимательно выслушав заявителей, были даны исчерпывающие разъяснения.». Завантажені в ході огляду зображення, скріншоти, збережена сторінка, записані на оптичний носій інформації CD-R диск та долучені до протоколу огляду ( т. 2 а.с. 75-80).
Відповідно до протоколу огляду від 31.10.2024, проведеного слідчим за участю спеціаліста, та додатків до нього, судом встановлено, що під час цієї слідчої дії було оглянуто сторінку «ТИПИЧНОЕ СНЕЖНОЕ Official» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_10 у застосунку «Telegram Desktop».
В ході огляду сторінки «ТИПИЧНОЕ СНЕЖНОЕ Official» виявлено публікацію, розміщену 26.03.2024, із зображенням особи, яка схожа на ОСОБА_5 , яка перебуває за столом, на фоні якої знаходиться герб та прапор РФ, під назвою «Уважаемые жители городского округа Снежное Донецкой Народной Республики! Информацию о приемах депутатов Снежнянского городского совета Донецкой Народной Республики с избирателями на закрепленных территориях можно узнать по телефону +7(856)565-11-12. ОСОБА_12 Председатель Снежнянского городского совета Донецкой Народной Республики первого созыва, +7(856)565-11-12, г. Снежное, улица Ленина, 39, к. 306».
В ході вказаного огляду було також оглянуто допис, розміщений 24.08.2024, із зображенням особи, яка схожа на ОСОБА_5 , під час офіційного заходу, під назвою «В Снежном состоялся концерт ко Дню шахтера и 240-летию города. 23 августа в «ЦКС «Снежинка» состоялся праздничный концерт «240 славных лет», посвященный Дню города и Дню шахтера. Поздравили с праздником снежнянцев глава муниципального образования городской округ ОСОБА_13 , председатель Снежнянського городского Совета Елена Рак…».
Крім того, в ході вказаного огляду, було також оглянуто допис, розміщений 25.10.2024 із зображенням особи, яка схожа на ОСОБА_5 , під назвою «Встречи с населением. Вчера, 24 октября, председатель Снежнянского городского совета депутатов фракции партии «Единая Россия» ОСОБА_8 и заведующая Первомайского территориального сектора администрации городского округа ОСОБА_14 встретились с жителями поселка. В ходе встречи обсудили вопросы жизнедеятельности поселка и города Снежное в целом. От собравшихся поступили вопросы о необходимости подсыпки дорожного покрытия, о кадровом голоде в педагогическом составе школы № 7, возможности до газификации поселка Первомайский. По итогам встречи все обращения разъяснены и взяты на контроль, по наиболее острым вопросам в профильные ведомства будут направлены запросы». Завантажені в ході огляду зображення, викачка з «Telegram» каналу, записані на оптичний носій інформації CD-R диск та долучені до протоколу огляду (т. 2 а.с. 81-90).
Згідно з протоколом огляду від 28.05.2025, проведеного слідчим за участю спеціаліста, та додатків до нього, судом встановлено, що під час цієї слідчої дії було оглянуто сторінку веб-сайту «Центральная избирательная комиссия Российской Федерации» за посиланням https://vestnik.cikrf.ru/news/cec/53757/. На вказаному веб-сайті наявна сторінка «Результаты выборов, проводимых на территории Донецкой Народной Республики, Луганской Народной Республики, Запорожской и Херсонской областей».
Безпосереднім об`єктом огляду є файл «ТИК 34», який знаходиться у розділі «Донецкая Народная Республика». Вказаний файл містить результати т.зв. «выборов депутатов Снежнянского городского совета Донецкой Народной Республики первого созыва 10 сентября 2023 года». В ході огляду встановлено, що згідно протоколу, ОСОБА_5 у списку під № 2 від «Всероссийской политической партии «ЕДИНАЯ РОССИЯ» обрана депутатом «Снежнянского городского совета Донецкой Народной Республики первого созыва». Завантажені в ході огляду файл «ТИК 34» записаний на оптичний носій інформації CD-R диск та долучено до протоколу огляду, як невід`ємний додаток (т. 2 а.с. 91-97).
Відповідно до протоколу огляду від 29.05.2025, проведеного слідчим за участю спеціаліста, та додатків до нього, судом встановлено, що під час цієї слідчої дії було оглянуто сторінку веб-сайту інформаційної системи федеральної податкової служби РФ за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_11 , в якій є можливість встановити індивідуальний податковий номер, який наданий особі в РФ.
За допомогою пошукової строки, зроблено запит за параметрами пошуку особи « ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 21-Паспорт гражданина Российской Федерации, 60 20 948351, дата выдачи 09.06.2020», за результатами запиту знайдено «Выписка из Единого государственного реестра налогоплательщиков в отношении физических лиц, форма по КНД 1122003, утверждена приказом ФНС России от 16.04.2015; по состоянию на 29.05.2025, ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ИНН 615436036906». Завантажений в ході огляду документ, записано на оптичний носій інформації CD-R диск та долучено до протоколу огляду, як невід`ємний додаток (т. 2 а.с. 98-103).
Згідно з протоколом огляду від 29.05.2025, проведеного слідчим за участю спеціаліста, та додатків до нього, судом встановлено, що під час цієї слідчої дії було оглянуто зміст веб-сайту «ГИС НПА ДНР» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_6 , де розміщено усі нормативно-правові акти т.зв. «ДНР».
На сторінці цієї вкладки за посиланням https://gisnpa-dir.ru/npa/1242-1-6-34-20231110/ наявний електронний документ під назвою «Решение от 10.11.2023 года № 1/6-34 о закреплении территории муниципального образования городской округ Снежное Донецкой Народной Республики за депутатами Снежнянского городского совета Донецкой Народной Республики первого созыва». На другому аркуші вказаного документу міститься найменування посади ОСОБА_5 «Председателя Снежнянского городского совета Донецкой Народной Республики первого созыва», біля підпису вказаної особи міститься печатка круглої форми, внутрішня частина якої зображена у вигляді двоголового орла із гербом, розташованим на тулубі орла, а зовнішня частина округлої форми містить позначення «Снежнянский городской совет Донецкой Народной Республики ИНН 9304022690 ОКПО 53462597». Таким чином, вказаний нормативно-правовий акт затверджений та підписаний ОСОБА_5 у якості т.зв. «Председателя Снежнянского городского совета Донецкой Народной Республики первого созыва», тобто особи, яка займає керівну посаду пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави агресора, а саме «донецкой народной республики» (т. 2 а.с. 104-109).
Відповідно до протоколу огляду від 29.05.2025, проведеного слідчим за участю спеціаліста, та додатків до нього, судом встановлено, що під час цієї слідчої дії було оглянуто сторінку веб-сайту «ГИС НПА ДНР» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_6 , де розміщено усі нормативно-правові акти т.зв. «ДНР».
На сторінці вказаного веб-сайту за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_12 наявний електронний документ під назвою «Решение от 10.11.2023 года № 1/6-26 об учреждении администрации городского округа Снежное Донецкой Народной Республики и наделении ее правом юридического лица». На третьому аркуші вказаного документу міститься найменування посади ОСОБА_5 «Председателя Снежнянского городского совета Донецкой Народной Республики первого созыва», біля підпису вказаної особи міститься печатка круглої форми, внутрішня частина якої зображена у вигляді двоголового орла із гербом, розташованим на тулубі орла, а зовнішня частина округлої форми містить позначення «Снежнянский городской совет Донецкой Народной Республики ИНН 9304022690 ОКПО 53462597». Таким чином, вказаний нормативно-правовий акт затверджений та підписаний ОСОБА_5 у якості т.зв. «Председателя Снежнянского городского совета Донецкой Народной Республики первого созыва», тобто особи, яка займає керівну посаду пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави агресора, а саме «донецкой народной республики» (т. 2 а.с. 110-117).
Відповідно до протоколу огляду від 29.05.2025, проведеного слідчим за участю спеціаліста, та додатків до нього, судом встановлено, що під час цієї слідчої дії було оглянуто сторінку веб-сайту «ГИС НПА ДНР» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_6 , де розміщено усі нормативно-правові акти т.зв. «ДНР».
На сторінці вказаного веб-сайту за посиланням https://gisnpa-dnr.ru/npa/1242-1-9-44-20231204/ наявний електронний документ під назвою «Решение от 04.12.2023 № 1/9-44 об утверждении структуры и предельной штатной численности администрации городского округа Снежное Донецкой Народной Республики». На другому аркуші вказаного документу міститься найменування посади ОСОБА_5 «Председателя Снежнянского городского совета Донецкой Народной Республики первого созыва», біля підпису вказаної особи міститься печатка круглої форми, внутрішня частина якої зображена у вигляді двоголового орла із гербом, розташованим на тулубі орла, а зовнішня частина округлої форми містить позначення «Снежнянский городской совет Донецкой Народной Республики ИНН 9304022690 ОКПО 53462597». Таким чином, вказаний нормативно-правовий акт затверджений та підписаний ОСОБА_5 у якості т.зв. «Председателя Сняжнянского городского совета Донецкой Народной Республики первого созыва», тобто особи, яка займає керівну посаду пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави агресора, а саме «донецкой народной республики» (т. 2 а.с. 118-126).
Згідно з протоколом огляду від 29.05.2025, проведеного слідчим за участю спеціаліста, та додатків до нього, судом встановлено, що під час цієї слідчої дії було оглянуто зміст веб-сайту «ГИС НПА ДНР» за посиланням https://gisnpa-dnr.ru, де розміщено усі нормативно-правові акти т.зв. «ДНР».
На сторінці вказаного веб-сайту за посиланням https://gisnpa-dnr.ru/npa/1242-1-6-31-20231110/ наявний електронний документ під назвою «Решение от 10.11.2023 года №1/6-31 об утверждении порядка материально-технического и организационного обеспечения деятельности органов местного самоуправления городского округа Снежное Донецкой Народной Республики». На першому аркуші вказаного документу міститься найменування посади ОСОБА_5 «Председателя Снежнянского городского совета Донецкой Народной Республики первого созыва», біля підпису вказаної особи міститься печатка круглої форми, внутрішня частина якої зображена у вигляді двоголового орла із гербом, розташованим на тулубі орла, а зовнішня частина округлої форми містить позначення «Снежнянский городской совет Донецкой Народной Республики ИНН 9304022690 ОКПО 53462597». Таким чином, вказаний нормативно-правовий акт затверджений та підписаний ОСОБА_5 у якості т.зв. «Председателя Сняжнянского городского совета Донецкой Народной Республики первого созыва», тобто особи, яка займає керівну посаду пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави агресора, а саме «донецкой народной республики» (т. 2 а.с. 127-136).
Відповідно до протоколу огляду від 29.05.2025, проведеного слідчим за участю спеціаліста, та додатків до нього, судом встановлено, що під час цієї слідчої дії було оглянуто зміст веб-сайту «ГИС НПА ДНР» за посиланням https://gisnpa-dnr.ru, де розміщено усі нормативно-правові акти т.зв. «ДНР».
На сторінці вказаного веб-сайту за посиланням https://gisnpa-dnr.ru/npa/1242-1-6-32-20231110/ наявний електронний документ під назвою «Решение от 10.11.2023 года №1/6-32 об утверждении положения о муниципальных должностях и лицах, замещающих муниципальные должности в органах местного самоуправления муниципального образования городской округ Снежное Донецкой Народной республики». На другому аркуші вказаного документу міститься найменування посади ОСОБА_5 «Председателя Снежнянского городского совета Донецкой Народной Республики первого созыва», біля підпису вказаної особи міститься печатка круглої форми, внутрішня частина якої зображена у вигляді двоголового орла із гербом, розташованим на тулубі орла, а зовнішня частина округлої форми містить позначення «Снежнянский городской совет Донецкой Народной Республики ИНН 9304022690 ОКПО 53462597». Таким чином, вказаний нормативно-правовий акт затверджений та підписаний ОСОБА_5 у якості т.зв. «Председателя Сняжнянского городского совета Донецкой Народной Республики первого созыва», тобто особи, яка займає керівну посаду пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави агресора, а саме «донецкой народной республики» (т. 2 а.с. 137-146).
Згідно з протоколом огляду від 29.05.2025, проведеного слідчим за участю спеціаліста, та додатків до нього, судом встановлено, що під час цієї слідчої дії було оглянуто зміст веб-сайту «ГИС НПА ДНР» за посиланням https://gisnpa-dnr.ru, де розміщено усі нормативно-правові акти т.зв. «ДНР».
На сторінці вказаного веб-сайту за посиланням https://gisnpa-dnr.ru/npa/1242-1-6-29-20231110/#1242-1-6-29-20231110-р наявний електронний документ під назвою «Решение от 10.11.2023 года №1/6-29 об утверждении Порядка ведения реестра муниципальных служащих органов местного самоуправления муниципального образования городской округ Снежное Донецкой Народной Республики». Зі змісту вказаного документа вбачається, що він був затверджений ОСОБА_5 , яка займає посаду т.зв «Председателя Снежнянского городского совета Донецкой Народной Республики первого созыва». Таким чином, вказане управлінське рішення т.зв «днр» затверджено ОСОБА_5 у якості т.зв. «Председателя Сняжнянского городского совета Донецкой Народной Республики первого созыва», тобто особи, яка займає керівну посаду пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави агресора, а саме «донецкой народной республики» (т. 2 а.с. 147-154).
Відповідно до протоколу огляду від 02.06.2025, проведеного слідчим за участю спеціаліста, та додатків до нього, судом встановлено, що під час цієї слідчої дії було оглянуто інформацію, яка міститься на сторінці «Администрация г.о. Снежное» за посиланням t.me/Snijne, у застосунку «Telegram Desktop».
В ході подальшого огляду публікацій даного інформаційного ресурсу, серед іншого, виявлено публікацію, розміщену ІНФОРМАЦІЯ_13 , за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_14 , під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_15 , в администрации города Снежное поздравили и вручили грамоты победителям городского этапа творческого конкурса «Моя Республика», занявших по три первых, вторых и третьих места. Каждый гражданин мог принять участие, вне зависимости от возраста. Номинации были разные: песни, танцы и стихотворения. Как отметила участник Предварительного голосования ОСОБА_15 , в талантах присутствующих не сомневается ни один житель нашего города. Хотелось бы, чтобы творчество наших конкурсантов не иссякло, а желание творить было постоянным. Участница конкурса Инна Соловьева делиться своими впечатлениями от участия в конкурсе «Я очень счастлива получить такую уникальную возможность поучаствовать в Республиканском конкурсе. Мое хобби с самого детства это вокал. Я очень люблю петь, дарить людям радость. Желаю всем любви, мира, здоровья и процветания нашей великой России» - обратилась к присутствующим», вказаний допис також містить два відеозаписи, на одному з яких на фоні стенду з написом « ОСОБА_16 » зображено ОСОБА_5 , яку представлено як учасника попереднього голосування до місцевих органів влади.
Крім того, в ході вказаної слідчої дії, було проведено огляд каналу « ІНФОРМАЦІЯ_16 », за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_17 , у застосунку «Telegram Desktop». Зміст вказаної сторінки зазначеного телеграм-каналу передбачає публікації інформаційного характеру м. Сніжне, в тому числі висвітлення діяльності місцевої влади.
В ході подальшого огляду публікацій даного інформаційного ресурсу, серед іншого, виявлено публікацію, розміщену ІНФОРМАЦІЯ_18 , за електронним посиланням ІНФОРМАЦІЯ_17 , вказана публікація містить допис «Партийный народный контроль. Мониторинговая группа народных контролеров совместно с участниками предварительного голосования Единой России ОСОБА_17 , Еленой Рак, ОСОБА_18 провели рейд по некоторым торговым объектам Снежного. В ряде магазинов выявили нарушения по качеству овощей и фруктов, ценам на социально-важные группы товаров. «Мероприятия социальной направленности очень важны. Предприниматели должны добросовестно выполнять свои обязательства», - сказал ОСОБА_19 . Кроме того, участники предварительного голосования вместе с главой администрации ОСОБА_20 провели встречу с местными жителями. «Очень важно встречаться с людьми, чтобы помочь решить их вопросы», отметил ОСОБА_21 », та міститься відеозапис, на якому в проміжку з 00:51 по 01:00 зображено ОСОБА_5 , яка надає інтерв`ю, як учасник попереднього голосування до місцевих органів влади.
В ході огляду зазначені відеозаписи та публікації були збережені та записані на оптичний носій інформації CD-R диск, який додається до протоколу та є його невід`ємною частиною ( т. 2 а.с. 155-162).
Відповідно до протоколу огляду від 29.05.2025, проведеного слідчим, за участю спеціаліста, та додатків до нього, судом встановлено, що під час цієї слідчої дії було оглянуто інформацію, яка міститься на сторінці «Администрация г.о. Снежное» за посиланням t.me/Snijne, у застосунку «Telegram Desktop».
В ході подальшого огляду публікацій даного інформаційного ресурсу, серед іншого, виявлено публікацію, розміщену ІНФОРМАЦІЯ_19 , за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_20 , вказана публікація містить допис « ОСОБА_22 обсудили вопросы актуализации документов и вакцинации населения. 5 ноября в ходе расширенного совещания обсудили работу котельных, вопросы оформления документов в соответствии образцам Российской Федерации, штрафы за несвоевременную постановку на военный учет, а также ситуацию с уровнем заболеваемости и вакцинации населения от сезонных заболеваний. Иммунизация детского и взрослого населения проводится вакцинами производства России, по данным больницы уже привито более 10 тысяч снежнянцев. Кроме того, ОСОБА_23 сообщил, что в ходе очередного заседания Снежнянского городского совета первого созыва был избран новый председатель. Эту должность заняла ОСОБА_24 », та світлину, на якій зображено представників органів окупаційної влади м. Сніжне.
Таким чином, після огляду вищевказаної публікації можна дійти висновку, що 05.11.2024 було представлено нового керівника т.зв. «Снежнянского городского совета днр» ОСОБА_25 , яка посунула на цій посаді ОСОБА_5 .
Завантажені в ході огляду зображення, записані на оптичний диск CD-R з рукописним написом «Додаток до протоколу огляду від 29.05.2025» та є його невід`ємною частиною. (т. 3 а.с. 32-36).
Згідно з протоколом додаткового огляду від 04.02.2025, проведеного слідчим, за участю експерта, та додатків до нього, судом встановлено, що під час цієї слідчої дії було проведено огляд DVD-R диску, який є додатком до протоколу тимчасового доступу від 19.11.2024, у ході проведення огляду було відкрито файл «0000000142459380» в якому міститься фотографія жінки, ймовірно ОСОБА_5 .
Зазначена інформація (фотографія) з протоколу огляду від 04.02.2025 з назвою «0000000142459380» збережена на диск з назвою «фото ОСОБА_5 з АТ КБ «Приватбанк».
Крім того, було проведено огляд DVD-R диску, який є додатком до протоколу огляду від 31.10.2024, у ході проведення огляду було відкрито файл «Фото 1» в якому міститься фотографія жінки, ймовірно ОСОБА_5 .
Інформація (фотографія) з протоколу огляду від 31.10.2024 з назвою «Фото №1» збережена на під назвою «Телеграм.Сніжне. ОСОБА_5 ».
Вказана інформація (фотографії) записані на оптичний диск «DVD-R» та долучено до протоколу, як невід`ємний додаток (т. 2 ст. 163-166).
Відповідно до постанови прокурора Лівобережної окружної прокуратури Донецької області ОСОБА_26 від 04.02.2025, у кримінальному провадженні №22024050000003265 від 30.09.2024, за ознаками вчинення злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, було призначеного судову портретну експертизу.
Згідно висновку судового експерта № СЕ-19/113-25/968-ФП від 18.03.2025, на фотозображенні у файлі під назвою «Телеграм. Сніжне. ОСОБА_5 », а саме особа жіночої статі із білявим фарбованим коротким волоссям, в окулярах, яка сидить за столом тримаючи у правій руці кулькову ручку, одягнена у чорну кофту із мереживними рукавами та на фотозображенні у файлі під назвою «фото ОСОБА_5 з АТ КБ Приватбанк», яке надане у якості порівняльного зразка, зображена одна й та сама особа (т. 2 а.с. 167-179).
Аналізуючи досліджені в судовому засіданні докази, суд знаходить їх достовірними, допустимими, такими, що узгоджуються між собою, та в повній мірі, поза розумним сумнівом, доводять винуватість ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого їй злочину.
Судом не встановлено доказів, на яких ґрунтується доказування вини обвинуваченої ОСОБА_5 , які були б отримані внаслідок істотного порушення прав і свобод людини, та не встановлено підстав, які б призвели до визнання їх недопустимими.
Дослідивши та проаналізувавши вищезазначені докази у їх сукупності та взаємозв`язку, суд доходить переконливого висновку, що ОСОБА_5 , будучи громадянкою України, діючи умисно та свідомо, не пізніше вересня 2023 року (точна дата та час органом досудового розслідування не встановлені), перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Сніжне Горлівського району Донецької області, добровільно зареєструвалась кандидатом у депутати так званої «Сніжнянської міської ради Донецької народної республіки першого скликання».
Крім того, 10.09.2023 ОСОБА_5 перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Сніжне Горлівського району Донецької області, добровільно, за результатами так званих «виборів», обрана так званим «депутатом» до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території Сніжнянської міської ради Донецької народної республіки першого скликання, від політичної партії окупаційної адміністрації «Єдина Росія».
Крім того, 18.09.2023 ОСОБА_5 на засіданні т.зв. «Снежнянского городского совета ДНР», будучи обраною депутатом від політичної партії «Єдина Росія» добровільно висунула себе у якості кандидата на посаду «Председателя Снежнянского городского совета ДНР» та у результаті голосування була обрана на вказану посаду, та добровільно зайняла посаду, яка пов`язана з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави агресора, а саме «донецкой народной республики».
Добровільність зайняття нею вищезазначеної посади підтверджено дослідженими у ході судового розгляду кримінального провадження доказами, будь-яких фактів примусу щодо обвинуваченої не встановлено.
Отже, вищезазначеними доказами доведено, що ОСОБА_5 вчинила кримінальне правопорушення (злочин), яке кваліфікується судом за ч. 5 ст. 1111 КК України, як добровільне зайняття громадянином України посади, пов`язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, та як добровільне обрання до таких органів.
Твердження захисника про недоведеність вчинення обвинуваченою злочину, передбаченого ч. 5 ст. 1111 КК України, спростовуються дослідженими доказами, оцінку яким судом надано у вироку.
При цьому, доводи захисника обвинуваченої ОСОБА_5 адвоката ОСОБА_4 про те, що прокурором не надано доказів, які свідчать про свідоме, протиправне та добровільне зайняття ОСОБА_5 посади, суд вважає такими, що спростовуються дослідженими в ході розгляду кримінального провадження доказами. Так, наявні в справі докази, у їх сукупності, вказують на невимушеність поведінки обвинуваченої, відсутності будь-якого примусу щодо неї, а відтак, і цілковитої добровільності її дій при зайнятті посади на надання згоди на обрання її на посаду, а доводи захисника про протилежне ґрунтуються на припущеннях.
Суд вважає, що обвинувачена усвідомлювала факт окупації та агресії з боку РФ, створення окупаційною владою незаконних органів, зайняття посади у незаконному органі, створеному на тимчасово окупованій території, в умовах війни здійснювала свідомо, умисно, добровільно, та за власним волевиявленням.
В матеріалах провадження відсутні об`єктивні дані, які б давали обґрунтовані підстави сумніватися в тому, що ОСОБА_5 , вчиняючи дії, вказані в обвинувальному акті та у вироку суду, діяла добровільно.
З огляду на викладені обставини, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_5 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, доведена поза розумним сумнівом.
При призначенні обвинуваченій покарання, суд керується вимогами КК України, роз`ясненнями, наданими у Постанові Пленуму Верховного Суду України № 7 від 24.10.2003 «Про практику призначення судами кримінального покарання», та враховує ступінь тяжкості вчиненого злочину, який відноситься до категорії тяжких злочинів, карається позбавленням волі на строк від п`яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п`ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.
Визначаючи вид та розмір покарання, яке має понести ОСОБА_5 , суд враховує дані про її особу, зокрема, що вона є особою працездатного віку, до кримінальної відповідальності раніше не притягувалася, має зареєстроване місце проживання на тимчасово окупованій території, відомостей про укладення шлюбу та наявності дітей суду не надано.
Обставин, що пом`якшують покарання ОСОБА_5 , судом не встановлено.
Обставиною, що обтяжує покарання ОСОБА_5 , суд визнає вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.
Згідно із ч. 1 ст. 55 КК України, позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю як основне або додаткове покарання за вчинення кримінальних правопорушень проти основ національної безпеки України, передбачених статтями 111-1, 111-2 цього Кодексу, призначається на строк від десяти до п`ятнадцяти років.
Відповідно до ст. 59 КК України конфіскація майна встановлюється за тяжкі та особливо тяжкі корисливі злочини, а також за злочини проти основ національної безпеки України та громадської безпеки незалежно від ступеня їх тяжкості і може бути призначена лише у випадках, спеціально передбачених в Особливій частині цього Кодексу.
Суд, з урахуванням викладених обставин, вважає, що виправлення та перевиховання ОСОБА_5 не можливе без її ізоляції від суспільства. Тому з урахуванням всіх обставин справи, загальних засад призначення покарання, а саме законності, справедливості, обґрунтованості та індивідуалізації покарання, доходить висновку про необхідність і достатність призначення обвинуваченій покарання в межах санкції ч. 5 ст. 1111 КК України, у вигляді позбавлення волі на строк 8 років з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, державних та комунальних підприємствах, установах, та організаціях, що надають публічні послуги, і з конфіскацією майна, яке є власністю засудженої.
Відповідно до ч. 2 ст. 124 КПК України, у разі ухвалення обвинувального вироку суд стягує з обвинуваченого на користь держави документально підтверджені витрати на залучення експерта.
Враховуючи, що по даному кримінальному провадженню була проведена судова портретна експертиза, і висновок по ній № СЕ-19/113-25/968-ФП від 18.03.2025, покладено в основу обвинувачення, то процесуальні витрати в сумі 3183 грн. 60 коп. на залучення експерта підлягають стягненню із засудженої ОСОБА_5 .
Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлявся.
Клопотань про застосування до ОСОБА_5 запобіжного заходу прокурором не заявлялось.
Оскільки суд дійшов висновку про призначення ОСОБА_5 покарання у вигляді позбавлення волі, то строк відбування нею покарання слід рахувати з часу її фактичного затримання.
Строк додаткового покарання слід обчислювати відповідно до ч. 3 ст. 55 КК України.
Керуючись ст. ст. 2971, 323, 366376, 395, 532 КПК України, суд
УХВАЛИВ:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватою у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 1111 Кримінального кодексу України, та призначити їй покарання у виді позбавлення волі на строк 8 (вісім) років з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, державних та комунальних підприємствах, установах, та організаціях, що надають публічні послуги на строк 12 (дванадцять) років та з конфіскацією всього належного засудженій на праві власності майна.
Початок строку відбування покарання у виді позбавлення волі ОСОБА_5 обчислювати з дня її затримання та приведення вироку до виконання.
Строк додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, державних та комунальних підприємствах, установах, та організаціях, що надають публічні послуги, ОСОБА_5 обчислювати з моменту відбуття основного покарання.
Стягнути з ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на користь держави витрати на проведення судової портретної експертизи в сумі 3 183 (три тисячі сто вісімдесят три) грн. 60 коп.
Вирок може бути оскаржений протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Запорізького апеляційного суду.
Вирок суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КПК України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
На підставі п. 15 ст. 615 КПК України судом у судовому засіданні проголошено резолютивну частину вироку.
Повний текст вироку після його проголошення вручається учасникам кримінального провадження, які присутні у судовому засіданні, та не пізніше наступного дня надсилається учаснику судового провадження, який в судове засідання на проголошення вироку не прибув.
Копію вироку для вручення обвинуваченому видати захиснику.
Інформацію про ухвалення вироку розмістити у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті суду.
Суддя ОСОБА_1