Постанова № 13597663, 26.01.2011, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.01.2011
Номер справи
2а-8936/10/1870
Номер документу
13597663
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 січня 2011 р. Справа № 2а-8936/10/1870

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.

за участю:

секретаря судового засідання - Вольської А.Г.,

представника позивача - Груздо Т.С.,

представника відповідача - Стоянова Д.Ф.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрозем" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 29744 грн. 29 коп. ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрозем" (далі по тексту - відповідач, ТОВ "Агрозем") про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 28060 грн. 29 коп. та пені в розмірі 1684 грн. 00 коп. Свої вимоги мотивує тим, що всупереч вимогам Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", відповідно до якого сплата адміністративно-господарських санкцій є обовязковою для всіх підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, відповідач не сплатив адміністративно-господарські санкції в сумі 28060 грн. 29 коп. у строки та в порядку, передбаченому цим Законом. За порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій була нарахована пеня в сумі 1684 грн. 00 коп. У звязку з цим сума заборгованості відповідача перед Фондом соціального захисту інвалідів становить 29744 грн. 29 коп.

В судовому засіданні, представник позивача Груздо Т.С. позовні вимоги підтримала у повному обсязі, зазначивши, що заборгованість на момент розгляду справи відповідачем не погашена.

Представник відповідача - Стоянов Д.Ф., в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі з підстав, викладених у письмовому запереченні на адміністративний позов /а.с.28-30/.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи та докази в їх сукупності, вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню в повному обсязі, виходячи з наступного:

Згідно з ч. 3 ст. 18 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21 березня 1991 року N 875-XII зі змінами і доповненнями (далі - Закон) підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб,у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів (ч.2 ст.19 Закону).

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів (ч.9 ст.19 Закону).

Згідно ч. 1 ст. 20 Закону, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Згідно з ч.4 ст.20 Закону адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Відповідно до Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 № 223, затвердженого в Міністерстві юстиції України 30.05.2007 за № 552/13819, (далі - Порядок) пеня це штрафна санкція, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно сплаченої адміністративно-господарської санкції, передбаченої Законом України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, за кожний календарний день прострочення виконання зобов'язання (п.п. 2.2). Відповідно до п.п. 3.1 Порядку, порушення термінів сплати адміністративно господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України за кожен календарний день прострочення (наведених у постановах Правління Національного банку України), що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Судом встановлено, що відповідно до наказу № 501-п від 19.10.2010 р. /а.с.43/, Сумським обласним відділенням фонду соціального захисту інвалідів було направлено провідних спеціалістів відділу забезпечення надходжень, організаційної роботи по соціальному захисту інвалідів та кадрового забезпечення для проведення позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Агрозем" з 19.10.2010 р. по 01.11.2010 р. Згідно матеріалів справи, 19.10.2010 р. позивачем було видано направлення на позапланову перевірку /а.с.42/, в якому зазначалося, що з метою виконання вимог Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" та Порядку проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю затвердженого постановою КМУ № 70 від 31.01.2007 та згідно наказу № 501-п від 19.10.2010 Сумське обласне відділення ФСЗІ направляє провідних спеціалістів здійснити позапланову невиїзну перевірку ТОВ "Агрозем" щодо дотримання вищезазначених нормативних актів за 2009 рік.

Слід зазначити, що пунктом 4 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності" визначено, що виключно законами встановлюються органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності. Відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", відділення Фонду соціального захисту інвалідів з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць мають право в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у фонді соціального захисту інвалідів, подачі ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у тому числі шляхом зарахування та сплати ними адміністративно-господарських санкцій.

З огляду на зазначене, фонд соціального захисту інвалідів ні його територіальні підрозділи не здійснюють державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності.

Таким чином, суд вважає, що перевірка ТОВ "Агрозем" проводилась згідно з нормами законодавства.

В судовому засіданні встановлено, що 01.11.2010 р. працівниками позивача була проведена перевірка виконання вимог ст. 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні". В ході перевірки було виявлено невиконання відповідачем вимог щодо працевлаштування інвалідів за 2009 рік, а саме встановлено, що середньооблікова кількість штатних працівників - інвалідів у звіті форми № 10-ПІ склала 3 особи, а дійсно виявлено - 2 особи. За одне нестворене робоче місце для інваліда нараховано суму адміністративно-господарських санкцій та пені. Таким чином, загальна сума заборгованості склала 29744 грн. 29 коп. За результатами вказаної перевірки був складений акт від 01.11.2010 р. /а.с.5/, який керівник підприємства відмовився підписати, про що було зазначено в акті перевірки провідними спеціалістами. Проте, головним бухгалтером підприємства зазначений акт був отриманий 08.11.2010 р., про що свідчить його підпис /а.с. зв. бік. 5/.

Відповідно до розрахунку до відповідача за 1 робоче місце призначене для працевлаштування інвалідів і не зайнятих, були застосовані адміністративно-господарські санкції в сумі 28060 грн. 29 коп. та нарахована пеня в сумі 1684 грн. 00 коп. /а.с.4/.

Судом встановлено, що наказом Державного комітету статистики № 286 від 28.09.2005, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.11.2005 за № 1442/11722, затверджено форму статистичної звітності № 3-ПН "Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад)", який щомісячно подається підприємствами, установами та організаціями на адресу державної служби зайнятості.

З огляду на вищевказане, підприємство зобов'язано на протязі всього року здійснювати заходи направлені на працевлаштування інвалідів шляхом подачі щомісячних звітів до Глухівського міськрайонного центру зайнятості.

Однак, судом встановлено, що відповідно до листа Глухівського міськрайонного центру зайнятості від 19.01.2011 № 3-15/57 /а.с.45/, ТОВ "Агрозем" дійсно надавало звіти по формі 3-ПН про наявність вільних робочих за вересень 2007 року, грудень 2008 року та за червень 2009 року.

Даний факт, на думку суду, свідчить про те, що відповідачем не вжито всіх заходів для створення робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів тому, що обов'язок державних органів щодо працевлаштування інвалідів виникає після виконання підприємством обов'язку щодо створення робочих місць і надання передбаченої законодавством про соціальну захищеність інвалідів, інформації про наявність вільних місць та вакантних посад, на яких може використовуватися праця інвалідів. При відсутності такої інформації, органи, визначені ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів" не можуть скористатися своїми правами.

Крім того, уповноваженою особою Сумського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів був складений протокол про адміністративне правопорушення № 202 серії СВ № 000202 /а.с.44/ відносно директора ТОВ "Агрозем" ОСОБА_3 за порушення норм ч. 2 ст. 188-1 КУпАП, а саме працюючи на посаді директора ТОВ "Агрозем" не виконувала 4 % норматив по працевлаштуванню інвалідів за 2009 рік. Директор ТОВ "Агрозем" на підписання протоколу не зявився, отже вважається, що від підпису відмовилась.

Таким чином, враховуючи, що сума адміністративно-господарських санкцій в розмірі 28060 грн. 29 коп. та пеня в розмірі 1684 грн. 00 коп., в порушення вимог Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" відповідачем не була сплачена, заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрозем" перед позивачем на момент розгляду справи по суті залишається не погашеною та становить 29744 грн. 29 коп., суд, приходить до висновку, що вимоги позивача є правомірними, обґрунтованими і відповідно, підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрозем" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 29744 грн. 29 коп. задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрозем" (41432, Сумська область, Глухівський район, смт. Червоне, вул. Леніна, 19, код ЄДРПОУ 34171584) на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (40030, м. Суми, вул. Горького, 2, код 14004771) заборгованість в сумі 29744 грн. 29 коп. /двадцять девять тисяч сімсот сорок чотири грн. 29 коп./, з яких: адміністративно-господарські санкції - 28060 грн. 29 коп. та пеня - 1684 грн. 00 коп.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 01.02.2011 року.

Суддя (підпис) О.М. Кунець

З оригіналом згідно

Суддя О.М. Кунець