Рішення № 135976597, 22.04.2026, Володимирський міський суд Волинської області (до 25.04.2025 - Володимир-Волинський міський суд Волинської області)

Дата ухвалення
22.04.2026
Номер справи
165/4241/25
Номер документу
135976597
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

165/4241/25

2/154/556/26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2026 року м. Володимир

Володимир-Волинський міський суд Волинської області в складі:

головуючого судді Кусік І.В.

за участю:

секретаря судового засідання Редько В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості надміру виплаченої житлової субсидії,

ВСТАНОВИВ:

У січні 2026 року у порядку підсудності до суду надійшов позов Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області до відповідачки ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми житлової субсидії в розмірі 9128,67 грн.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області. Рішенням від 11 березня 2024 року №1153354330- 2024-1 їй призначено житлову субсидію відповідно до ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» .

В результаті проведення обов`язкового моніторингу інформації Державної прикордонної служби України виявлено випадок перетину Відповідачем державного кордону 29 березня 2023 року (пункт пропуску Шегині, Львівська область) та 03 травня 2024 року (пункт пропуску Краківець, Львівська область) та перебування її за кордоном понад 60 днів на день звернення за призначенням житлової субсидії, внаслідок чого утворилась переплата житлової субсидії у розмірі 9128,67 грн.

Листами від 09.01.2025 року та від 08.05.2025 року відповідачку було повідомлено про суму надміру нарахованих коштів, але відповідачкою в добровільному порядку суму переплати, станом на дату подання позовної заяви до суду, не повернуто, у зв`язку з чим, позивач просить стягнути з відповідачки на користь Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області надмірно виплачену житлову субсидію за період з 01 січня 2024 року по 31 серпня 2024 року в сумі 9128,67 грн. та понесені витрати по сплаті судового збору в розмірі 2422,40 грн.

Ухвалою судді Володимирського міського суду Волинської області від 22 січня 2026 справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомлення (викликом) сторін.

Представник позивача у судове засідання не з`явилась, подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, вказавши, що позов підтримує та просить суд його задовольнити.

Відповідачка, яка була належним чином повідомлена про дату, час та місце слухання справи, в судове засідання не з`явилася, про причини неявки не повідомила, відзиву не подала.

Згідно ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів.

Згідно з частиною 1 статті 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно із частиною другою статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

За зверненням ОСОБА_1 від 23.01.2024 року, зареєстрованого Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області, 11.03.2024 року прийнято рішення про призначення житлової субсидії з 01.01.2024 року по 31.03.2024 року у розмірі 2284,55 грн., з 01.04.2024 року по 30.04.2024 року у розмірі 1185,03 грн.

За зверненням ОСОБА_1 від 01.05.2024 року, зареєстрованого Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області, 19.06.2024 року прийнято рішення про призначення житлової субсидії з 01.06.2024 року по 30.09.2024 року у розмірі 419,33 грн.

За зверненням ОСОБА_1 від 01.05.2024 року, зареєстрованого Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області, 24.05.2024 року прийнято рішення про призначення житлової субсидії з 01.05.2024 року по 30.09.2024 року у розмірі 251,33 грн.

Відповідно до розрахунку суми боргу по особовому рахунку № НОМЕР_1 ОСОБА_1 за період з 01.01.2024 по 31.08.2024 року, загальний розмір переплачених коштів становить 9128,67 гривень.

Судом встановлено, що листами від 09.01.2025 року та від 08.05.2025 року відповідачку було повідомлено позивачем про суму надміру нарахованих коштів, але відповідачкою в добровільному порядку суму переплати, станом на дату подання позовної заяви до суду, не повернуто.

За інформацією Державної прикордонної служби України із системи "Аркан" із складу домогосподарства ОСОБА_1 на день призначення житлової субсидії перебувала за кордоном понад 60 днів, а саме з 29 березня 2023 року (пункт пропуску Шегині, Львівська область) та по 03 травня 2024 року (пункт пропуску Краківець, Львівська область), дата реєстрації звернення на призначення житлової субсидії: 23.01.2024 року та 01.05.2024 року.

Частиною першою статті 8 Конституції України передбачено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Суддя, здійснюючи правосуддя, керується верховенством права (частина перша статті 129 Конституції України).

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до статей 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу має право звернутися до суду, який може захистити цивільне право або інтерес в один із способів, визначених частиною першою статті 16 ЦК України, або й іншим способом, що встановлений договором або законом.

Відповідно до ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Одним із основоположних принципів цивільного судочинства є справедливість, добросовісність та розумність, що передбачено у пункті 6 частини першої статті 3 ЦК України.

Відповідно до пункту 3 Положення про порядок призначення житлових субсидій (надалі - Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. № 848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Підпунктом 3 пункту 14 Положення передбачено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів. Відповідно до пункту 22 Положення № 848 житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства. Відповідно до п. 24 Положення житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

Пунктом 4 Положення визначено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Згідно з п.43 Положення, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані та/або задекларовані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають), крім осіб, які перебувають за кордоном понад 60 днів на день звернення за призначенням житлової субсидії або день призначення житлової субсидії, без звернення громадян. На осіб із складу домогосподарства розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.

Згідно з вимогами п.49 Порядку, громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Відповідно до п.119 Порядку, за рішенням уповноваженого органу надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг у разі, коли: у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; громадянин не повідомив уповноваженому органу про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення; настали умови, у тому числі під час отримання житлової субсидії, зазначені у підпунктах 2, 4, 8-10 пункту 14 цього Положення, виявлені, зокрема, на підставі рекомендацій Мінфіну, отриманих відповідно до ЗУ «Про верифікацію та моніторинг державних виплат».

Тобто, обов`язок щодо надання достовірної інформації з метою отримання субсидій покладено на отримувача субсидій.

Пунктами 125 та 127 Положення № 848 визначено, що у випадках, зазначених в абзацах четвертому, п`ятому пункту 119 цього Положення, на вимогу уповноваженого органу, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином. У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку.

Відповідно до п.125-1 та п.127 Положення, кошти надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертаються громадянами на рахунок Пенсійного фонду України. У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.

Відповідно до п.2 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29.12.1997 №39/283/90/5, у разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів; подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни); - повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії.

Терміни повернення надміру виплачених коштів встановлюються органом соціального захисту населення в кожному конкретному випадку з урахуванням матеріального стану отримувача субсидії, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.

Частиною 1 статті 1212 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Зазначені в письмовій заяві посилання відповідачки на тяжке матеріальне становище та свій пенсійний вік а також захворювання суд до уваги не приймає, оскільки, як вже зазначалось судом, обов`язок щодо надання достовірної інформації з метою отримання субсидій покладено на отримувача субсидій, тобто на відповідачку.

Судом встановлено, що відповідачка ОСОБА_1 перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області та отримувала житлову субсидію. Внаслідок неправомірної поведінки відповідачки виникла переплата субсидії за період з 01.01.2024 року до 31.08.2024 року в розмірі 9128,67 гривень. Доказів, які б спростовували вищевикладене, суду не надано. Таким чином, оскільки відповідачка не повідомила позивача про обставини, які впливають на отримання житлової субсидії і це призвело до переплати коштів у виді житлової субсидії, то суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, тому підлягають до задоволення.

Крім цього, при зверненні до суду з позовом позивач сплатив судовий збір у розмірі 2422,40 гривень, що підтверджується платіжною інструкцією від 27.11.2025 року № 4088.

На підставі викладеного, керуючись статтями 12, 81, 141, 264, 265, 274, 279, 280-283 ЦПК України, на підставі ст. 121 ЦК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (ЄДРПОУ 13358826, Київський Майдан,6, м. Луцьк) до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) про стягнення заборгованості надміру виплаченої житлової субсидії задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області надміру виплачену житлову субсидію за період з 01 січня 2024 року по 31 серпня 2024 року в сумі 9128 (дев`ять тисяч сто двадцять вісім) гривень 67 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судовий збір у розмірі 2422,40 грн.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку для подання заяви про перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Ірина КУСІК