Постанова № 135947883, 16.04.2026, Немирівський районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
16.04.2026
Номер справи
930/1860/25
Номер документу
135947883
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 930/1860/25

Провадження №3/930/23/26

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16.04.2026 року м.Немирів

Суддя Немирівського районного суду Вінницької області Войницька Т.Є., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від ВП №5 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1

за ч. 1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення ,-

В С Т А Н О В И Л А:

30.07.2025 о 19:00 год. в м.Немирів, вул.Окружна дорога, водій ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керуючи автомобілем марки HYUNDAI SANTAFE д.н.з. НОМЕР_2 , порушив правила дорожнього руху, а саме п.п. 2.3.в ч.5 ст.121 КУпАП. Під час спілкування з водієм було виявлено ознаки наркотичного сп`яніння, а саме: розширені зіниці очей, тремтіння пальців рук та нечітка вимова. Водієві було неодноразово запропоновано пройти медичний огляд на стан наркотичного сп`яніння в установленому законом порядку, на що водій ОСОБА_1 відмовився, що зафіксовано на технічні засоби відео нагляду, чим порушив п.2.5 ПДР: відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських засобів, за що передбачена відповідальність ч.1 ст.130 КУПАП.

15.01.2026 від ОСОБА_1 надійшли заперечення на протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП, згідно яких вважає, що протокол та інші матеріали про адміністративне правопорушення не відповідають вимогах КУпАП, спільного наказу МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 року №1452/735, який затверджує Інструкцію про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі Інструкція), наказу МВС України від 07.11.2015 року №1395 "Про затвердження Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі" (далі наказ №1395), постанови Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103 «Про затвердження Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду» (далі постанова №1103), що в сукупності вказують на недоведеність обставин правопорушення та його провини, а саме:

- йому було запропоновано пройти медичний огляд на стан сп`яніння в медичному закладі в м.Вінниці, тоді, як найближчими закладами охорони здоров`я, яким надано право проведення огляду на стан сп`яніння водіїв є КНП «Немирівська міська лікарня» Немирівської міської ради Вінницької області, КНП «Іллінецька міська лікарня» Іллінецької міської ради, КНП «Гайсинська центральна районна лікарня Гайсинської міської ради, КНП «Тульчинська центральна районна лікарня» Тульчинської міської ради, у яких ОСОБА_1 пройшов би огляд. Вважає пропозицію поліцейського пройти медичний огляд тільки у м.Вінниці без обґрунтування неможливості проведення огляду у найближчих медичних установах, порушенням встановленої процедури;

- поліцейський, пропонуючи пройти огляд, наголосив, що ОСОБА_1 може відмовитися від проходження огляду, при цьому чітко не роз`яснивши права та обов`язки, що він зобов`язаний пройти такий огляд, а також наслідків у разі вчинення особою тих, чи інших дій;

- поліцейський зобов`язаний доставити водія до найближчого медичного закладу, якому надано право проведення огляду і лише відмова від проходження огляду в медичному закладі за умови дотримання встановленого порядку, утворює закінчений склад адміністративного правопорушення, передбаченого с.1 ст.130 КУпАП. Натомість поліцейський не зазначив в протоколі де саме потрібно пройти огляд - на місці, в медичному закладі, та які саме дії він вчинив, щоб ухилитися від такого огляду;

- в протоколі про адміністративне правопорушення вказано: «під час спілкування з водієм було виявлено ознаки наркотичного сп`яніння, а саме розширені зіниці очей, що не реагують на … (без закінчення смислового значення), тремтіння пальців рук та нечітка вимова». Наведені ознаки не відповідають переліку та змісту ознак, визначених п.4 Інструкції, тому висновки поліцейського ґрунтуються на припущеннях і не можуть вважатися достатніми для встановлення факту наявності ознак наркотичного сп`яніння та притягнення особи до адміністративної відповідальності;

- зазначений у протоколі в п.10 числовий набір (ймовірно номера технічних засобів відео фіксації) лише вказує на можливість здійснення відеозапису, але не підтверджує факт долучення відповідних відеоматеріалів до справи, а в п.11 відсутня пряма згадка про відео- чи аудіо записи з нагрудних камер поліцейських.

Враховуючи зазначене, ОСОБА_1 вважає, що його вина у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП є не доведеною.

У судовому засіданні 16.04.2026 ОСОБА_1 вину не визнав, суду пояснив, що 30.07.2025 забрав автомобіль у дружини, щоб завезти на СТО відремонтувати. Під`їхав за запчастинами до магазину біля ресторану «Троя». Підійшов працівник поліції і сказав, що він не пристебнутий ременем безпеки. Він збирався вже виходити з авто, тому був не пристебнутий. Просив закрити справу у зв`язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.

Суд, заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення дійшла наступного висновку.

За змістом ст. 280 КУпАП, під час розгляду справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов`язаний з`ясувати, зокрема, чи підлягає особа адміністративній відповідальності за інкриміноване їй адміністративне правопорушення, перевірити правильність кваліфікації її дій.

Згідно із пунктом 2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

З положень ч. 1ст. 130 КУпАП слідує, що водій несе відповідальність не лише за керування у стані алкогольного чи наркотичного сп`яніння, а й за відмову від проходження огляду відповідно до встановленого порядку. Адміністративна відповідальність за ч.2 ст. 130 КпАП України настає у разі повторного протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.

Таким чином, до адміністративної відповідальності може бути притягнуто особу тільки тоді, коли вона відмовилася від проходження огляду лише у встановленому чинним законодавством порядку.

Порядок проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, регламентований статтею 266 КУпАП та здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, зокрема, відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров`я України від 09 листопада 2015 року №1452/735 "Про затвердження Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції" та згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 "Про затвердження Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду"

За правилами ч.ч. 2,3ст. 266 КУпАП, огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. Перелік закладів охорони здоров`я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров`я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Згідно вимог Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров`я України від 09.11.2015 за № 1452/735, огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану.

Відповідно п.4 розділу І Інструкції № 1452/735, ознаками наркотичного сп`яніння є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп`яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість. Відповідно до п.3 розділу І Інструкції, ознаками алкогольного сп`яніння є: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, порушення мови, виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці. Згідно з п. 12 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 1452/735 від 09.11.2015 року, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров`я.

Перевірка на стан наркотичного сп`яніння проводиться лише в медичних закладах охорони здоров`я, які мають право на проведення лабораторного дослідження біоматеріалу.

З досліджених у судовому засіданні DVD-дисків з бодікамер поліцейських, встановлено, що працівники поліції переслідували автомобіль HYUNDAI SANTAFE д.н.з. НОМЕР_2 , який рухався по вул Костальна в м.Немирів. Коли автомобіль зупинився, працівники поліції відразу підійшли до водія та зробили йому зауваження щодо порушення правил ПДР стосовно не використання ременя безпеки. Під час розмови працівниками поліції у водія були виявлені ознаки наркотичного сп`яніння, а саме: тремтіння пальців рук, зіниці очей, що не реугують на світло, у зв`язку із чим ОСОБА_2 було запропоновано пройти огляд на стан наркотичного сп`яніння в медичному закладі в м.Вінниці.

При цьому, працівники поліції повідомили ОСОБА_2 , що у разі відмови від проходження огляду на стан наркотичного сп`яніння, відносно нього буде складений протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП. Проте, ОСОБА_2 від проходження огляду на стан наркотичного сп`яніння відмовився.

З направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції встановлено, що ОСОБА_1 30.07.2025 направлено до КНП «ВОКПЛ ім.акад. О.І.Ющенка ВОР» м.Вінниця на огляд у зв`язку із виявленими ознаками сп`яніння: тремтіння пальців рук, розширені зіниці, що не реагують на світло, нечітка вимова.

Суд, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, а саме: протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1№ 407483 від 30.07.2025 та долучені згідно опису акт огляду, направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, довідку ст.інспектора САП ВВГ Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області капітана поліції В.Рубанської, диски з відеофіксацією правопорушення, вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, доведена повністю.

Доводи ОСОБА_1 , що медзаклад, куди йому пропонували проїхати для проходження огляду був не найближчим, не спростовують факту вчинення правопорушення, не свідчить про порушення встановленої законом процедури та не звільняють від встановленої законом відповідальності, оскільки запропонована лікарня входить до переліку закладів охорони здоров`я області, яким надано право проведення такого огляду.

Обираючи вид та міру адміністративного стягнення, беручи до уваги характер вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, враховуючи особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд дійшов висновку про застосування адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами.

Згідно ст. 40-1КУпАП, у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення у провадженні по справі про адміністративне правопорушення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір, тому з правопорушника належить стягнути судовий збір на користь держави у розмірі 0,2 розміру мінімальної заробітної плати.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 130, 283, 284КУпАП ,-

П О С Т А Н О В И Л А:

Визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

Стягнути з ОСОБА_1 до Державного бюджету (стягувач Державна судова адміністрація України) отримувач коштів: ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету : 22030106) судовий збір в сумі 665 грн. 60 коп.

Штраф має бути сплачений порушником в установу банку України (отримувач коштів: ГУК у Він. обл../м. Немирів 21081100; код отримувача за ЄДРПОУ: 37979858; Казначейство України (ЕАП) UA 768999980313040106000002796; код класифікації доходів бюджету : 21081100, призначення платежу: адміністративні штрафи, Немирівський районний суд) не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу у вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується подвійний розмір штрафу.

Постанова підлягає зверненню до виконання протягом 3 (трьох) місяців з дня її винесення.

Постанова суду у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 КУпАП, а також постанов, прийнятих за результатами розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 185-3КУпАП .

Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано прокурором у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 7цього Кодексу , особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим.

Скарга подається до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Т.Є.Войницька