Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 686/11933/26
Провадження № 2-а/686/232/26
УХВАЛА
23 квітня 2026 року м. Хмельницький
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Заворотна О.Л., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Державної інспекції архітектури та містобудування України про скасування постанови,
встановила:
ОСОБА_1 звернулася до Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області з адміністративним позовом про скасування постанов про накладення адміністративно-господарських санкцій.
За частиною першою статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Згідно із пунктом 3 частини першої статті 4 КАС України адміністративний суд - це суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ. Отже, належним та компетентним судом у розумінні процесуального закону є суд, який розглядає та вирішує справу за позовною заявою, поданою із дотриманням правил інстанційної, предметної та територіальної підсудності.
Частина 1 ст. 20 КАС України містить вичерпний перелік адміністративних справ, підсудних місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Згідно з ч. 2 ст. 20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Як убачається з матеріалів справи, позивач просила скасувати постанови про застосування адміністративно господарського штрафу: № 002 від 01.04.2026, № 003 від 01.04.2026, № 004 від 01.04.2026, винесені Головою Державної інспекції архітектури та містобудування України ОСОБА_2 за порушення п. 2 ч. 2 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції».
Застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу не є притягненням до адміністративної відповідальності, передбаченої нормами КУпАП, оскільки адміністративно-господарський штраф є одним із видів адміністративно-господарських санкцій, передбачених нормами Господарського кодексу України, який може встановлюватися виключно законами.
Адміністративно-господарські штрафи є заходами адміністративно-господарської відповідальності, правова природа яких зумовлена сферою господарювання та господарськими правовідносинами, тому даний вид відповідальності відноситься до адміністративно-господарської, а не адміністративної, тому Хмельницькому міськрайонному суду Хмельницької області (місцевому загальному суду) як адміністративному суду даний позов за предметною юрисдикцією не підсудний.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 171 КАС України після одержання позовної заяви суддя з`ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті (частина друга статті 20 КАС України).
Заявлені позивачем вимоги не входять до переліку справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам відповідно до частини першої статті 20 КАС України. Отже, зазначена справа предметно підсудна Хмельницькому окружному адміністративному суду.
Беручи до уваги те, що провадження у справі ще не відкрито, справа не підсудна Хмельницькому міськрайонному суду Хмельницької області як адміністративному суду, справу необхідно передати за підсудністю до Хмельницького окружного адміністративного суду.
Керуючись ст.ст. 20, 29 КАС України, суд -
постановила:
Передати адміністративну справу № 686/11933/26 за позовом ОСОБА_1 до Державної інспекції архітектури та містобудування України про скасування постанови, за підсудністю до Хмельницького окружного адміністративного суду (29009, м. Хмельницький, вул. Козацька, 42).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду відповідно до ст. 295 КАС України подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом 15 днів з дня її проголошення.
Дата складення ухвали: 23.04.2026.
Суддя: