Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 квітня 2026 року Справа№200/1325/26
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Набережної Перемоги, 26, ЄДРПОУ 21910427) про визнання противоправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
24.02.2026 року ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 052530004484 від 09.02.2026р.;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового страхового стажу на умовах повного робочого дня на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України наступні періоди роботи, а саме:
- учнем гірника підземних робіт з повним робочим днем у ДП Красноармійськвугілля відокремлений підрозділ Шахта Стаханова з 23.05.2000р. по 11.08.2000р.
- гірником підземних робіт з повним робочим днем у ДП Красноармійськвугілля відкокремлений підрозділ Шахта Стаханова з 11.08.2000р. по 27.12.2004р.;
- гірником підземних робіт з повним робочим днем у ТОВ Вуглетехнік з 27.04.2006р. по 20.07.2006р.;
- гірником підземних робіт з повним робочим днем у ТОВ Краснолиманське з 18.09.2006р. по 23.01.2007р.;
- гірником підземних робіт з повним робочим днем та гірничномонтажником підземним з повним робочим днем у ТОВ Вуглетехнік з 03.04.2007р. по 01.12.2008р.;
- гірничномонтажником підземним з повним робочим днем у ВАТ Вугільна компанія Шахта Красноармійська західна № 1 (назву було замінено на ПрАТ Шахтоуправління Покровське) з 22.12.2008р. по 15.12.2013р.;
- гірником очисного забою з повним робочим днем у ПрАТ Шахтоуправління Покровське з 16.12.2013р. по 26.09.2017р.;
- учнем гірника очисного забою з повним робочим днем у ПрАТ Шахтоуправління Покровське з 27.09.2017р. по 27.10.2017р.;
- гірником очисного забою з повним робочим днем у ПрАТ Шахтоуправління Покровське з 28.10.2017р. по 31.10.2017р.;
- учнем машиніста гірнчичх виїмкових машин повним робочим днем у ПрАТ Шахтоуправління Покровське з 01.11.2017р. по 15.01.2018р.;
- учнем гірника очисного забою з повним робочим днем у ПрАТ Шахтоуправління Покровське з 17.01.2018р. по 16.03.2018р.;
- гірником очисного забою з повним робочим днем у ПрАТ Шахтоуправління Покровське з 17.03.2018р. по 18.06.2019р.;
- гірником очисного забою з повним робочим днем у ПрАТ Шахтоуправління Покровське з 20.07.2019р. по 16.04.2024р.;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити та сплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах, починаючи з 16 квітня 2024 року у розмірі не менше ніж 80 % його заробітної плати.
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначив, що у квітні 2024 року звернувся з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, далі відповідач, № 052530004484 від 23.04.2024р. позивачу було відмовлено у призначенні пенсії. В обґрунтування своєї відмови відповідач зазначив, що «відповідно до ст. 114 ч. 3 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (із змінами внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення) працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно відвіку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. У березні 2025 року позивач звернувся до суду з позовом про визнання рішення відповідача протиправним, його скасування та зобов`язання призначити пенсію на пільгових умовах. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 09.05.2024р., залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 10.09.2025р. у справі № 200/2401/25, позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення відповідача № 052530004484 від 23 квітня 2024 року про відмову позивачу у призначенні пенсії. Зобов`язано відповідача повторно розглянути заяву позивача від 16 квітня 2024 про призначення пенсії та прийняти вмотивоване рішення за наслідками розгляду заяви з урахуванням висновків суду, викладених у мотивувальній частині цього рішення, із зазначенням періодів роботи, які не були зараховані до пільгового стажу (у випадку наявності таких), та підстав їх незарахування. В решті позовних вимог було відмовлено. На виконання рішення суду, 09 лютого 2026 року відповідачем прийнято рішення № 052530004484, яким позивачу так саме відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв`язку із відсутністю пільгового стажу, необхідного для призначення пенсії. У цьому рішенні, відповідач зазначив, що: страховий стаж позивача станом на 16.04.2024р. становить 44 роки 3 місяці 22 дні, з урахуванням додаткових років за Списком № 1; пільговий стаж позивача станом на 16.04.2024р. складає: робота за Списком № 1 становить 1 рік 7 місяців 29 днів; роботи підземні, провідні професії (20) - 11 років 7 місяців 17 днів; роботи підземні, професії за пост. №202(25) - 8 років 8 місяців 10 днів; навчання за фахом - 0 років 2 місяці 1 день. Отже, відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії фактично з підстав, аналогічним підставам, викладеним у його рішенні № 052530004484 від 23.04.2024р., яке було визнано протиправним та скасовано судом у справі № 200/2401/25.
Ухвалою суду від 02.03.2026 року позовну заяву було залишено без руху.
На виконання ухвали суду від 02.03.2026 року представником позивача було надано уточнену позовну заяву.
Згідно квитанції № 9743-6536-1704-1472 від 23.02.2026 року Позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 1064,96 грн.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16 березня 2026 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач правом на подання відзиву не скористався, будь-яких заперечень, пояснень, заяв, клопотань останнім не надано.
Відповідно до частини 4 статті 159 КАС України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Згідно з частиною 6 статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Відповідно до статті 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, судом встановлено наступне.
Позивач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадянином України, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_2 .
Відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_3 , Позивач в спірні періоди працював:
23.05.2000 року прийнято учнем гірника підземних робіт з повним робочим днем у шахті в ДП «Красноармійськвугілля» відокремлений підрозділ Шахта Стаханова»;
24.05.2000 року курси за професією «гірник підземний»;
25.07.2000 року по 07.08.2000 року виробнича практика;
11.08.2000 року переведено гірником підземним з повним робочим днем у шахті;
22.11.2001 року виробнича практика учень гірника очисного забою з повним робочим днем у шахті;
15.11.2002 року переведено гірником очисного забою з повним робочим днем у шахті;
27.12.2004 року звільнено за власним бажанням;
27.04.2006 року прийнято на посаду гірника підземного з повним робочим днем у шахті в ТОВ «Вуглетехнік»;
20.07.2006 року звільнено за власним бажанням;
18.09.2006 року прийнято гірником підземним з повним підземним робочим днем у шахті на ТОВ «Краснолиманське»;
23.01.2007 року звільнено за власним бажанням;
03.04.2007 року прийнято на посаду гірника підземного з повним підземним робочим днем на ТОВ «Вуглетехнік»;
01.11.2008 року переведено гірничномонтажником підземним з повним підземним робочим днем;
01.12.2008 року звільнено за згодою сторін;
22.12.2008 року прийнято гірничномонтажником підземним з повним робочим днем у шахті у ВАТ Вугільна компанія «Шахта Красноармійська західна № 1»;
16.12.2013 року переведено гірником очисного забою підземним з повним робочим днем у шахті на ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське»;
01.11.2017 року переведено учнем машиніста гірничих виїмкових машин підземним з повним робочим днем у шахті на час практики;
10.09.2018 року переведено гірником очисного забою підземним з повним робочим днем у шахті;
19.06.2019 року переведено учнем слюсаря-ремонтника тимчасово по 19.07.2019;
Запис про звільнення відсутній.
16 квітня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до вимог статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
За принципом екстериторіальності заява позивача від 16 квітня 2024 року була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
За результатом розгляду заяви позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 23 квітня 2024 року прийнято рішення № 052530004484 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». У рішенні зазначено наступне. Відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Вік заявника 42 роки. Пільговий стаж особи становить (п. 3 ст. 114 пост. № 202) (25)) 3 роки 5 місяців 14 днів, пільговий стаж (п. 3 ст. 114 провідні професії (20)) 8 років 9 місяців 27 днів, за Списком № 1 зараховано 6 років 7 місяців 23 дні. За доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди. До пільгового стажу зараховано все.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 09 травня 2025 року у справі№ 200/2401/25 позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (адреса: 49094, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (адреса: 49094, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, ЄДРПОУ 21910427) № 052530004484 від 23 квітня 2024 року про відмову ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у призначенні пенсії.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (адреса: 49094, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, ЄДРПОУ 21910427) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) від 16 квітня 2024 про призначення пенсії та прийняти вмотивоване рішення за наслідками розгляду заяви з урахуванням висновків суду, викладених у мотивувальній частині цього рішення, із зазначенням періодів роботи, які не були зараховані до пільгового стажу (у випадку наявності таких), та підстав їх незарахування.
В іншій частині позовних вимог у задоволенні відмовлено.
На виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 10.09.2025 та рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09.05.2025 року по справі №200/2401/25 за позовом ОСОБА_1 , щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 16.04.2024 року про призначення пенсії.
За результатом розгляду вказаної заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було прийнято рішення про відмову в призначенні/перерахунку пенсії № 052530004484 від 09.02.2026 (на заміну від 21.10.2025 № 052530004484) яким було відмовлено в призначені пенсії відповідно до статті 114 ч.3 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу на дату звернення (16.04.2024) та відсутністю пенсійного віку, визначеного пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (Список №1).
У рішенні зокрема зазначено, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 09.05.2025 року по справі №200/2401/25 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16 квітня 2024 про призначення пенсії та прийняти вмотивоване рішення за наслідками розгляду заяви з урахуванням висновків суду викладених у мотивувальній частині цього рішення, із зазначенням періодів роботи, які не були зараховані до пільгового стажу (у випадку наявності таких), та підстав їх не зарахування. Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 10.09.2025 рішення суду залишено без змін. Пенсійну справу переглянуто та рішення суду виконано в повному обсязі в межах покладених зобов`язань. За результатом виконання рішення суду: 1) страховий стаж станом на 16.04.2024 становить 44 роки 3 місяці 22 дні, з урахуванням додаткових років за Список 1; 2) пільговий стаж станом на 16.04.2024 складає: - робота за Списком 1 становить 1 рік 7 місяців 29 днів; - роботи підземні, провідні професії(20) - 11 років 7 місяців 17 днів;- роботи підземні, професії за пост. №202(25) - 8 років 8 місяців 10 днів; - навчання за фахом - 0 років 2 місяці 1 день.
Згідно наданого розрахунку стажу форми РС-право періоди роботи позивача з 24.05.2000 по 24.07.2000 (навчання за фахом), з 03.04.2007 по 01.12.2008 зараховано до пільгового стажу за Списком №1.
Періоди роботи з 25.07.2000 по 07.08.2000, з 11.08.2000 по 14.11.2002, з 24.03.2003 по 06.08.2003, з 26.09.2006 по 23.01.2007, з 22.12.2008 по 15.12.2013, з 27.09.2017 по 27.10.2017, з 01.11.2017 по 15.01.2018, з 17.01.2018 по 16.03.2018 (Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в). Періоди роботи з 27.04.2006 по 20.07.2006, з 18.09.2006 по 25.09.2006 (Ст.14, пост.202, підземні, інші).
Періоди роботи з 15.11.2002 по 23.03.2003, з 07.08.2003 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 27.12.2004, з 16.12.2013 по 26.09.2017, з 28.10.2017 по 31.10.2017, з 16.01.2018 по 16.01.2018, з 17.03.2018 по 18.06.2019, з 09.04.2022 по 16.04.2024 (Ст.14, П/П, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в), з 19.06.2019 по 08.04.2022 (Ст.14, П/П, підземні, інші).
Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з наступного.
Суть спірних правовідносин полягає у правомірності прийняття управлінням спірного рішення, що регулюється нормами Конституції України, Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) та іншими нормативними документами, що регулюють спірні правовідносини.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон № 1058-ІV від 09.07.2003 року «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ( далі - Закон № 1058).
Відповідно до статті 1 Закону №1058, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.
Пунктом 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що Пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди цим особам пенсії призначаються органами Пенсійного фонду за нормами цього закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до ч.1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Пунктом 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону:
чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи;
жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
За змістом статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуруються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше двох років.
За унормуванням частини 3 статті 114 Закону №1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
У пунктах 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Згідно з пунктом 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Постановою Кабінету Міністрів України N 1028 від 09.12.2015 пункт 20 Порядку №637 доповнено новим абзацом яким визнано, що у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Аналіз зазначених нормативно-правових актів свідчить про те, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 07.03.2018 у справі № 233/2084/17, від 16.05.2019 у справі № 161/17658/16-а, від 27.02.2020 у справі №577/2688/17, від 31.03.2020 у справі №446/656/17, від 21.05.2020 у справі №550/927/17.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що коли йдеться про підтвердження роботи в особливо шкідливих і шкідливих умовах праці, уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників не є необхідними, якщо відповідний стаж підтверджується відомостями, зазначеними у трудовій книжці.
Такий висновок суду кореспондує позиції Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеній в постанові від 20.01.2021 року по справі №311/2865/13-а.
Відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_3 , Позивач в спірні періоди працював:
23.05.2000 року прийнято учнем гірника підземних робіт з повним робочим днем у шахті в ДП «Красноармійськвугілля» відокремлений підрозділ Шахта Стаханова»;
24.05.2000 року курси за професією «гірник підземний»;
25.07.2000 року по 07.08.2000 року виробнича практика;
11.08.2000 року переведено гірником підземним з повним робочим днем у шахті;
22.11.2001 року виробнича практика учень гірника очисного забою з повним робочим днем у шахті;
15.11.2002 року переведено гірником очисного забою з повним робочим днем у шахті;
27.12.2004 року звільнено за власним бажанням;
27.04.2006 року прийнято на посаду гірника підземного з повним робочим днем у шахті в ТОВ «Вуглетехнік»;
20.07.2006 року звільнено за власним бажанням;
18.09.2006 року прийнято гірником підземним з повним підземним робочим днем у шахті на ТОВ «Краснолиманське»;
23.01.2007 року звільнено за власним бажанням;
03.04.2007 року прийнято на посаду гірника підземного з повним підземним робочим днем на ТОВ «Вуглетехнік»;
01.11.2008 року переведено гірничномонтажником підземним з повним підземним робочим днем;
01.12.2008 року звільнено за згодою сторін;
22.12.2008 року прийнято гірничномонтажником підземним з повним робочим днем у шахті у ВАТ Вугільна компанія «Шахта Красноармійська західна № 1»;
16.12.2013 року переведено гірником очисного забою підземним з повним робочим днем у шахті на ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське»;
01.11.2017 року переведено учнем машиніста гірничих виїмкових машин підземним з повним робочим днем у шахті на час практики;
10.09.2018 року переведено гірником очисного забою підземним з повним робочим днем у шахті;
19.06.2019 року переведено учнем слюсаря-ремонтника тимчасово по 19.07.2019;
Запис про звільнення відсутній.
Суд зазначає, що трудова книжка Позивача містить належним чином здійснені записи щодо спірних періодів роботи, які не мають дефектів їх вчинення та наведені відомості у трудовій книжці про роботу Позивача за вказаний період свідчать про зайнятість останнього на відповідних посадах в шкідливих умовах під землею в шахті.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
На час роботи позивача були чинні Списки №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджені постановами Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003 року, №461 від 24.06.2016 року та постанова Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 року.
Відповідно до роз`яснень Міністерства соціального захисту населення України та Міністерства праці України від 10 травня 1994 року №01-3/406-02-2 "Про порядок застосування Списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають, право на пенсію за віком на пільгових умовах" у випадках, коли в Списках № 1 і № 2 передбачені робітники, які виконують певні роботи, правом на пенсію на пільгових умовах користуються всі робітники незалежно від назви їх професії, які виконують ці роботи.
Відповідно до роз`яснень Міністерства соціального захисту населення України та Міністерства праці України від 10 травня 1994 року №01-3/406-02-2 "Про порядок застосування Списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають, право на пенсію за віком на пільгових умовах" у випадках, коли в Списках № 1 і № 2 передбачені робітники, які виконують певні роботи, правом на пенсію на пільгових умовах користуються всі робітники незалежно від назви їх професії, які виконують ці роботи.
Окрім того, Верховний Суд України у постанові від 22 червня 2011 року (справа №6-57227св10) зазначив, що згідно з пунктом 3 роз`яснень Міністерства соціального захисту населення України та Міністерстві праці України від 10 травня 1994 року №01-3/406-02-2 "Про порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах" право на пенсію на пільгових умовах мають робітники, зайняті виконанням робіт, передбачених Списками № 1 і № 2, протягом повного робочого дня. Під повним робочим днем вважається виконання роботи в умовах, передбачених списками, не менше 80 відсотків робочого часу. Сюди ж включається час проведення підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, а також робіт поза своїм робочим місцем з метою забезпечення виконання своїх трудових функцій. При цьому пунктом 7 цих роз`яснень передбачено, що у випадках, коли в Списках № 1 і № 2 передбачені робітники, які виконують певні роботи, правом на пенсію на пільгових умовах користуються всі робітники незалежно від назви їх професії, які виконують ці роботи.
Як встановлено судом, на виконання постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 10.09.2025 та рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09.05.2025 року по справі №200/2401/25 за позовом ОСОБА_1 , щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 16.04.2024 року про призначення пенсії.
За результатом розгляду вказаної заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було прийнято рішення про відмову в призначенні/перерахунку пенсії № 052530004484 від 09.02.2026 (на заміну від 21.10.2025 № 052530004484) яким було відмовлено в призначені пенсії відповідно до статті 114 ч.3 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу на дату звернення (16.04.2024) та відсутністю пенсійного віку, визначеного пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (Список №1).
У рішенні зокрема зазначено, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 09.05.2025 року по справі №200/2401/25 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16 квітня 2024 про призначення пенсії та прийняти вмотивоване рішення за наслідками розгляду заяви з урахуванням висновків суду викладених у мотивувальній частині цього рішення, із зазначенням періодів роботи, які не були зараховані до пільгового стажу (у випадку наявності таких), та підстав їх не зарахування. Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 10.09.2025 рішення суду залишено без змін. Пенсійну справу переглянуто та рішення суду виконано в повному обсязі в межах покладених зобов`язань. За результатом виконання рішення суду: 1) страховий стаж станом на 16.04.2024 становить 44 роки 3 місяці 22 дні, з урахуванням додаткових років за Список 1; 2) пільговий стаж станом на 16.04.2024 складає: - робота за Списком 1 становить 1 рік 7 місяців 29 днів; - роботи підземні, провідні професії (20) - 11 років 7 місяців 17 днів;- роботи підземні, професії за пост. №202 (25) - 8 років 8 місяців 10 днів; - навчання за фахом - 0 років 2 місяці 1 день.
Згідно наданого розрахунку стажу форми РС-право періоди роботи позивача з 24.05.2000 по 24.07.2000 (навчання за фахом), з 03.04.2007 по 01.12.2008 зараховано до пільгового стажу за Списком №1.
Періоди роботи з 25.07.2000 по 07.08.2000, з 11.08.2000 по 14.11.2002, з 24.03.2003 по 06.08.2003, з 26.09.2006 по 23.01.2007, з 22.12.2008 по 15.12.2013, з 27.09.2017 по 27.10.2017, з 01.11.2017 по 15.01.2018, з 17.01.2018 по 16.03.2018 (Ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в). Періоди роботи з 27.04.2006 по 20.07.2006, з 18.09.2006 по 25.09.2006 (Ст.14, пост.202, підземні, інші).
Періоди роботи з 15.11.2002 по 23.03.2003, з 07.08.2003 по 31.12.2003, з 01.01.2004 по 27.12.2004, з 16.12.2013 по 26.09.2017, з 28.10.2017 по 31.10.2017, з 16.01.2018 по 16.01.2018, з 17.03.2018 по 18.06.2019, з 09.04.2022 по 16.04.2024 (Ст.14, П/П, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а-в), з 19.06.2019 по 08.04.2022 (Ст.14, П/П, підземні, інші).
Періоди роботи з 18.05.2005 по 31.12.2005, з 27.07.2006 по 11.06.2008, з 02.07.2008 по 05.12.2008, з 03.08.2009 по 03.12.2009, з 01.08.2010 по 29.02.2012, з 01.04.2012 по 31.12.2012, з 01.01.2013 по 02.10.2013 зараховано до пільгового стажу Список №1.
Отже спірні періоди роботи було зараховано Відповідачем, що підтверджується зокрема наданим розрахунком стажу форми РС-право.
Таким чином суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог в частині зарахування спірних періодів до пільгового стажу Позивача за Списком №1.
Щодо застосування пункту а) статті 13 Закону № 1788-XII (в редакції належній до застосування на підставі рішення Конституційного Суду України віл 23.01.2020р. № 1-р/2020 у справі № 1-5/2018(746/15)) при призначенні пенсії та твердження представника Позивача, що позивач має право на зменшення віку відповідно до положень статті 12 Закону № 1788-XII, і з врахуванням наявності у позивача пільгового страхового стажу за Списком № 1 тривалістю більш ніж 21 рік, такого стажу достатньо для зменшення віку з 60 років до 42 років, і відповідно призначення йому пенсії на пільгових умовах, суд зазначає наступне.
Слід зазначити, що 03.10.2017 Верховною Радою України було ухвалено Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII (далі - Закон № 2148-VIII), що доповнив Закон №1058-ІV розділом XIV-І, який містить пункт 1 частини другої статті 114 такого змісту:
«На пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах».
Натомість згідно з пунктом «а» статті 13 Закону № 1788-XII в редакції, чинній до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VІІІ (далі - Закон №213-VІІІ), на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Законом №213-VІІІ, який набрав чинності з 1 квітня 2015 року, збільшено раніше передбачений пунктом «а» статті 13 Закону №1788-ХІІ вік набуття права на пенсію на пільгових умовах, зокрема, жінкам з 45 років до 50 років, а також збільшено чоловікам та жінками на 5 років наявність страхового стажу.
Відповідно до пункту 1 резолютивної частини Рішення №1-р/2020 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б-г» статті 54 Закону №1788-XII зі змінами, внесеними Законом №213-VIII (пункт 1 рішення).
Згідно з пунктом 3 резолютивної частини зазначеного Рішення застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б-г» статті 54 Закону № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме: на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Таким чином, Рішенням №1-р/2020 КСУ визнав неконституційними окремі положення Закону №1788-ХІІ, у зв`язку із чим вони втратили чинність з дня ухвалення Рішення (пункт 2 резолютивної частини Рішення). Одночасно КСУ встановив, що для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, підлягають застосуванню відповідні норми в редакції до внесення змін Законом №213-VIII.
У зв`язку із цим на час виникнення спірних правовідносин Закон №1788-ХІІ з урахуванням Рішення №1-р/2020 встановлював право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, для жінок після досягнення 45 років (за наявності стажу роботи та інших умов, визначених в рішенні КСУ).
Отже, на час виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між нормами Закону №1788-ХІІ з урахуванням Рішення №1-р/2020 з одного боку, та Законом №1058-ІV - з іншого в частині віку набуття права на пенсію на пільгових умовах для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах. Перший із цих законів визначав такий вік у 45 років, тоді як другий - у 50 років для жінок, а також наявність страхового стажу у чоловіків - 25 років замість 20 років, а жінок - 20 років замість 15 років.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 03.11.2021 у зразковій справі №360/3611/20 досліджувала питання конкуренції норм Закону №1058-IV та Закону № 1788-XII при визначенні права особи на пенсію за віком на пільгових умовах.
У вказаній постанові Велика Палата Верховного Суду зазначила, що оскільки норми названих законів регулюють одне і те ж коло відносин, Велика Палата Верховного Суду доходить висновку, що вони явно суперечать один одному. Таке регулювання порушує вимогу «якості закону», передбачену Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року, та не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади у майнові права заявника (див. пункт 56 рішення Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України»).
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а (провадження № 11-1207апп19, пункт 56) сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов`язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов`язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Отже, у цій справі застосуванню підлягають саме норми Закону №1788-ХІІ з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 23.01.2020 №1-р/2020, а не Закону № 1058-ІV.
Обставини справи, яка розглядається, є подібними до обставин справи, щодо якої прийнято рішення у зразковій справі № 360/3611/20.
Оскільки відповідно до наявних в матеріалах справи документів на час звернення позивача до пенсійного органу із заявою від 16.04.2024 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах йому виповнилося 42 роки, страховий стаж становить 44 роки 3 місяці 22 дні, пільговий стаж передбачений Списком №1 - 22 роки 02 місяці 07 днів, що не відповідає вимогам п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
При цьому в п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» законодавець визначив мінімальні умови за яких особа матиме право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1, а саме мінімальний вік 50 років для чоловіків, мінімальний стаж роботи не менше 20 років з якого не менше 10 років на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць.
Суд зазначає, що лише за дотримання всіх умови визначених в п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особа матиме право на пенсію за відповідним Законом.
Як вбачається з матеріалів справи, на момент звернення Позивача до органів ПФУ із заявою про призначення пенсії йому виповнилося 42 роки, що є меншим ніж встановлено п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Проте суд зазначає, що п. а ст.13 цього закону в редакції, чинній до з 01.04.2015 року передбачав, що працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці жінкам.
За приписами ст.12 Закону № 1788-XII право на пенсію за віком мають чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років, жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Таким чином за відсутності необхідного пільгового стажу у чоловіків передбаченого п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у розмірі 10 років та за наявності щонайменше 5 років такого стажу, особа матиме право на зменшення пенсійного віку, яке здійснюється шляхом зменшення пенсійного віку від 60 років на один рік за кожен рік роботи на пільгових умовах за Списком №1.
Представник позивача зазначає, що позивач має право на зменшення віку відповідно до положень статті 12 Закону № 1788-XII, і з врахуванням наявності у позивача пільгового страхового стажу за Списком № 1 тривалістю більш ніж 21 рік, такого стажу достатньо для зменшення віку з 60 років до 42 років, і відповідно призначення йому пенсії на пільгових умовах.
Проте таке твердження суд вважає помилковим, оскільки п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» чітко визначено мінімальний вік з якого повинна досягти особа на час звернення із заявою про призначення пенсії до відповідного органу ПФУ, а саме 50 років. Норма ст.13 цього закону не передбачає зменшення пенсійного віку менше ніж на 50 років, а лише надає можливість призначення пенсії особі, яка досягла щонайменше 50 років та яка не має 10 років пільгового стажу, за умови наявності у неї щонайменше 5 років такого стажу.
Також, позивач не має права на пенсію у відповідності до вимог частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки на момент звернення позивача із відповідною заявою про призначення пенсії, його пільговий стаж становить, а саме роботи підземні, провідні професії (20) - 11 років 7 місяців 17 днів, роботи підземні, професії за пост. №202 (25) - 8 років 8 місяців 10 днів, що не відповідає вимогам: 20 років провідні професії, 25 років на роботах за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України (Постанова №202).
Відтак, суд погоджується з доводами відповідача щодо відсутності у позивача необхідного пільгового стажу на дату звернення (16.04.2024) для призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», та відсутністю пенсійного віку, визначеного пунктом 1 частини другої статті 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (Список №1).
При цьому, суд зазначає, що умови призначення пенсії відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пункту 1 частини другої статті 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування в частині віку з якого чоловіки маю право на призначення такої пенсії є тотожними та становлять щонайменше 50 років.
Як наслідок, відмовляючи Позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 Відповідач діяв у відповідності до вимог законодавства яке регулює вказані правовідносини на момент звернення Позивача із заявою про призначення пенсії.
З уразхуванням викладеного також не підлягають задоволенню вимоги в частині призначення та сплати Позивачу пенсії за віком на пільгових умовах, починаючи з 16 квітня 2024 року у розмірі не менше ніж 80 % його заробітної плати.
При цьому щодо решти доводів сторін слід зазначити, що згідно з пунктом 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності..
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, діяв у межах повноважень, наданих йому законодавством та довів правомірність прийнятого рішення, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Через відмову у задоволенні позову суд не здійснює розподіл судових витрат.
Керуючись ст. ст. 2, 139, 242-246, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Набережної Перемоги, 26, ЄДРПОУ 21910427) про визнання противоправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -відмовити.
Рішення складене у повному обсязі та підписане 23 квітня 2026 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.Б. Христофоров