Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 січня 2011 року Справа № 2а-6227/10/2370
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гайдаш В.А.,
при секретарі Кириченко Н.В.,
за участю: прокурора Зубенка В.С. (за посвідченням), представника позивача Гриценка О.М. (за довіреністю), розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Смілянського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Смілянського міськрайонного центру зайнятості населення до державного підприємства «Машинобудівний завод «Оризон»про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків,
ВСТАНОВИВ:
Смілянський міжрайонний прокурор звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Смілянського міськрайонного центру зайнятості населення про стягнення з державного підприємства «Машинобудівний завод «Оризон»2106 грн. 00 коп., посилаючись на невиконання страхувальником обов'язку щодо сплати у встановлений строк страхових внесків.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали.
Відповідач в судове засідання представника не направив, надіслав до суду заперечення на адміністративний позов та заяву про розгляд справи у відсутність представника.
У запереченні проти позову відповідач зазначив, що ухвалою господарського суду Черкаської області від 31 серпня 2009 року порушено провадження у справі про банкрутство державного підприємства «Машинобудівний завод «Оризон». Відповідно до вищевказаної ухвали у справі № 10/2180 та п. 1 ст. 11 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника та визнання його банкрутом» на все майно ДП «Машинобудівний завод «Оризон»накладено арешт, а також введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Ухвалою господарського суду Черкаської області від 25.05.2010 року затверджено реєстр вимог кредиторів (визнані та затверджені вимоги Смілянського міжрайонного центру зайнятості складають 18956 грн. 03 коп.). Відповідно до ст. 13 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»вимоги конкурсних кредиторів (заборгованість або частина суми заборгованості, що виникла до порушення провадження у справі), що заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, - не розглядаються і вважаються погашеними, про що господарський суд зазначає в ухвалі, якою затверджує реєстр вимог кредиторів. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.
У випадку, якщо вимоги до боржника виникли після порушення провадження у справі про банкрутство і вони підпадають під критерії визначення «поточної заборгованості»для їх правильного оформлення необхідно звернутися з клопотанням про визнання поточним кредитором на відповідну суму до суду, у провадженні якого відкрита банкрутна справа.
Враховуючи викладене, відповідач вважає, що грошові вимоги Смілянського міськрайонного центру зайнятості населення до боржника мають розглядатися у банкрутній справі ДП «Машинобудівний завод «Оризон»№ 10/2180 у господарському суді Черкаської області.
Представник позивача не погодився з доводами відповідача та зазначив, що з порушенням провадження у справі про банкрутство не повязується завершення підприємницької діяльності боржника, він має право укладати договори та вчиняти інші правочини, у звязку з чим у нього виникають права та обовязки, виконання яких забезпечуються на загальних засадах. Дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів. Оскільки у позивача виникли вимоги до відповідача після порушення 31 серпня 2009 року провадження у справі № 10/2180 про банкрутство, на спірні правовідносини не поширюються приписи ч. 4 ст. 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», що також підтверджується наданою позивачем ухвалою Вищого адміністративного суду України від 28 жовтня 2010 року у справі за касаційною скаргою відкритого акціонерного товариства «Бурова компанія «Букрос»на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 12 травня 2009 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2009 року у справі № 2-а- 12973/09/1670 за позовом прокурора Полтавського району в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України у Полтавському районі Полтавської області до відкритого акціонерного товариства «Бурова компанія «Букрос»про стягнення суми.
Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 2 березня 2000 року № 1533-III (надалі за текстом - «Закон № 1533-III»).
Стаття 1 цього Закону визначає загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття як систему прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Страховиком є Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Відповідно до статті 4 Закону № 1533-III взяття на облік юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців здійснюється Фондом на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей робочими органами виконавчої дирекції Фонду, а фізичних осіб, які не мають статусу підприємців та використовують найману працю, - у тижневий строк після укладення трудового договору (контракту) з першим із найманих працівників.
Державне підприємство «Машинобудівний завод «Оризон»є суб'єктом підприємницької діяльності та з 07.05.2003 р. обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (ідентифікаційний код 32480440).
Згідно із статтею 2 Закону № 1533-III обов'язковість страхування на випадок безробіття всіх працюючих на умовах трудового договору (контракту) та на інших підставах, передбачених законодавством про працю, за цивільно-правовим договором, військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), а також добровільності такого страхування особами, які забезпечують себе роботою самостійно (члени творчих спілок, творчі працівники, які не є членами творчих спілок), а також громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності є одним з основних принципів страхування.
Відповідно до статті 8 цього Закону Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду. Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом.
Стаття 4 Основ законодавства України про загальнообовязкове державне соціальне страхування визначає страхування на випадок безробіття як один з видів загальнообовязкового державного соціального страхування.
Розмір внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття встановлено Законом України «Про розмір внесків на деякі види загальнообовязкового державного соціального страхування».
Відповідно до частини 3 статті 17 Закону № 1533-III перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі, або виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення з цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.
Порядок нарахування внесків та їх сплати регулюється Інструкцією про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.2000 р. № 339 (далі за текстом - «Інструкція»).
Пунктом 6.7. Інструкції встановлено, що роботодавці щокварталу складають у двох примірниках розрахункову відомість про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, один екземпляр якої подається до центру зайнятості, у якому він перебуває на обліку, до 20 (а за рік - 25) числа місяця, наступного за звітним періодом.
Усі примірники розрахункової відомості підписуються керівником і головним бухгалтером підприємства або організації, виконавцем та завіряються печаткою. Другий примірник звіту, завірений центром зайнятості, залишається в бухгалтерії платника страхових внесків.
На виконання вимог зазначених положень Інструкції, відповідачем 18 жовтня 2010 р. подано розрахункову відомість про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (надалі за текстом «Фонд») за 9 місяців 2010 року, з якої вбачається, що недоїмка підприємства із сплати страхових внесків за останній звітний період складає 21062 грн. 03 коп. З цієї суми постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 14 травня 2009 року стягнуто з ДП «Машинобудівний завод «Оризон»борг по страхових внесках в сумі 18956 грн. 03 коп., з них 8442 грн. 86 коп. недоїмки та 10513 грн. 17 коп. пені. Тому позивач просить стягнути з ДП «Машинобудівний завод «Оризон»2106 грн. 00 коп.
Згідно з частиною 2 статті 12 Закону № 1533-III функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості. Аналогічний за змістом припис вміщено в абзаці першому пункту 3.1 Інструкції.
Зазначена норма Закону № 1533-III відносить до компетенції робочих органів Фонду, зокрема, проведення збору страхових внесків, контроль за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, а також витратами за страхуванням на випадок безробіття, представництво інтересів Фонду в судових та інших органах.
Згідно з частиною 2 статті 38 Закону № 1533-III строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується. Статтею 39 цього ж законодавчого акта передбачено, що спори, які виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Згідно з вимогами пункту 9.7 Інструкції не сплачені в строк страхові внески, пеня і штрафи стягуються в дохід Фонду із страхувальника у судовому порядку відповідно до законодавства.
Доводи відповідача щодо дії мораторію на задоволення вимог кредиторів є необґрунтованими, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»від 14 травня 1992 року № 2343-ХІІ мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
З порушенням провадження у справі про банкрутство не повязується завершення підприємницької діяльності боржника, він має право укладати договори та вчиняти інші правочини, у звязку з чим у нього виникають права та обовязки, виконання яких забезпечуються на загальних засадах.
Дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів.
Оскільки у позивача виникли вимоги до відповідача після порушення 31 серпня 2009 року провадження у справі № 10/2180 про банкрутство, на спірні правовідносини не поширюються приписи ч. 4 ст. 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Приймаючи до уваги, що відповідач не виконав покладений на нього обов'язок та не сплатив в добровільному порядку страхові внески до Фонду в сумі 2106 грн. 00 коп., суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем - суб'єктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 162 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з державного підприємства «Машинобудівний завод «Оризон»(20700, Черкаська область, м. Сміла, вул. Мазура, 24, код 32480440) на користь Смілянського міськрайонного центру зайнятості населення (20700, Черкаська область, м. Сміла, вул. Свердлова, 83, ідентифікаційний код 21368514) заборгованість зі сплати страхових внесків в сумі 2106 (дві тисячі сто шість) грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строки та порядку, передбачені ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 28.01.2011 року
Суддя В.А. Гайдаш