ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2011 року м.ПолтаваСправа № 2а-6352/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Супруна Є.Б.,
при секретарі Дубовик О.І.,
за участю:
представника позивача - Ліпай Н.М.,
представника відповідача - Зайця С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Градосфера"до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській областіпро визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
07 грудня 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Градосфера" (далі - ТОВ "Градосфера", позивач)звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області (далі - Кременчуцька ОДПІ, відповідач)про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення від 26.11.2010 р. №0001311550/2/3951.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач стверджує, що у відповідача не було правових підстав для нарахування орендної плати за землю за новими ставками, оскільки договори оренди землі, укладені між ЗАТ "Градосфера" та Кременчуцькою міською радою Полтавської області, ніким не змінювалися, ставки орендної плати обумовлені цими договорами визначалися з урахуванням положень Закону України "Про оренду землі" в редакції існуючій на час укладення договорів, якою не було закріплено мінімального розміру орендної плати. Відтак, на думку позивача, оскаржуване податкове повідомлення-рішення, яким донараховано орендну плату за землю в сумі 66 368,55 грн. - основного платежу та 32 184,28 грн. - штрафних (фінансових) санкцій, винесене з порушенням норм чинного законодавства.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив такі задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності належить до загальнодержавних податків і зборів, порядок нарахування та сплати яких врегульовано нормами спеціальних законів. Тому положення договорів оренди земельних ділянок, які суперечать зазначеним приписам закону, не можуть застосовуватися, а податкове повідомлення - рішення, яким донараховано заниження розміру орендної плати, є правомірним.
Дослідивши наявні в матеріалах справи документи, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Суд встановив, що у період з 2004 року по 2011 рік між Кременчуцькою міською радою та Закритим акціонерним товариством "Градосфера" (правонаступником якого нині є ТОВ "Градосфера") укладалися договори оренди земельних ділянок несільськогосподарського призначення, розташовані у м. Кременчук Полтавської області.
Зокрема, 18.06.2004 р. укладено договір оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення (кадастровий №5310436100:01:002:0065) для експлуатації і обслуговування бетонних площадок складу для відкритого зберігання будівельних матеріалів по вул. Свіштовській, 9, за умовами якого в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,4543 га. Договір укладено терміном дії до 01.05.2014 р. Орендна плата вноситься у грошовій формі в розмірі 1,5% ставки земельного податку щорічно.
07.12.2007 р. укладено договір оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення (кадастровий №5310436100:08:005:0512) для будівництва прибудови до нежитлового вбудованого приміщення з його реконструкцією під торгові, адміністративні приміщення та відділення банку по вул. Перемоги, 4. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 998 м2. Договір укладено терміном на один рік. Орендна плата вноситься у грошовій формі в розмірі 1% від грошової оцінки землі щорічно.
19.07.2007 р. укладено договір оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення (кадастровий №5310436100:08:001:0138) для будівництва прибудови до частини нежилих приміщень з їх реконструкцією під ресторан та жилі квартири в двох рівнях з автономним опаленням по пров. Крупської, 2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 125 м2. Договір укладено терміном на один рік. Орендна плата вноситься у грошовій формі в розмірі 1% від грошової оцінки землі щорічно.
19.07.2007 р. укладено договір оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення (кадастровий №5310436100:08:001:0139) для будівництва прибудови до частини нежилих приміщень з їх реконструкцією під ресторан та жилі квартири в двох рівнях з автономним опаленням по пров. Крупської, 2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею134 м2. Договір укладено терміном на один рік. Орендна плата вноситься у грошовій формі в розмірі 1% від грошової оцінки землі щорічно.
19.07.2007 р. укладено договір оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення (кадастровий №5310436100:08:001:0140) для будівництва прибудови до частини нежилих приміщень з їх реконструкцією під ресторан та жилі квартири в двох рівнях з автономним опаленням по пров. Крупської, 2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 36 м2. Орендна плата вноситься у грошовій формі в розмірі 1% від грошової оцінки землі щорічно.
У період з 03.06.2010 р. по 08.06.2010 р. Кременчуцькою ОДПІ проведено документальну невиїзну перевірку податкових декларацій з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності ЗАТ "Градосфера".
Перевіркою встановлено порушення ст. 21 Закону України "Про оренду землі" шляхом заниження суми орендної плати за землю:
- за січень грудень 2008 року на 35671,30 грн.,
- за грудень 2009 року - на 39466,32 грн.,
- за січень квітень 2010 року на 13553,57 грн., що зафіксовано в акті перевірки від 09.06.2010 р. №2863/15-522/25154997, на підставі якого Кременчуцькою ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення №0000211550/0/1997 від 21.06.2010 р. про визначення платнику податків податкового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб на загальну суму 133036,79 грн. (у тому числі 88691,19 грн. - за основним платежем та 44345,60 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями).
За результатами розгляду скарги ЗАТ "Градосфера" податкове повідомлення-рішення №0000211550/0/1997 від 21.06.2010 р. Кременчуцькою ОДПІ залишено без змін, у зв'язку з чим та на підставі пп."б" пп.4.2.2 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" винесено податкове повідомлення-рішення №0000211550/1/2799 від 03.09.2010 р.
Внаслідок подальшого адміністративного оскарження прийнятих податкових повідомлень-рішень Кременчуцькою ОДПІ у період з 05.11.2010 р. по 09.11.2010 р. було проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ "Градосфера" з усіх питань оскарження.
Проведеною перевіркою встановлено порушення ст. 21 Закону №161-XIV, а саме - заниження суми орендної плати за землю на 64368,55 грн., у тому числі за 2008 рік - на 25998,92 грн., за 2009 рік - на 28547,19 грн., за січень квітень 2010 року - на 9822,44 грн., що зафіксовано в акті перевірки від 09.11.2010 р. №5893/23-209/25154997.
На підставі вказаного акту Державною податковою адміністрацією у Полтавській області прийнято рішення про результати розгляду повторної скарги, яким скасовані податкові повідомлення-рішення Кременчуцької ОДПІ №0000211550/0/1997 від 21.06.2010 р. та №0000211550/1/2799 від 03.09.2010 р. в частині нарахованого податкового зобовязання по платі за землю в розмірі 34483,32 грн., у тому числі 22322,64 грн. основного платежу та 12161,32 грн. штрафних (фінансових) санкцій. В іншій частині зазначені податкові рішення залишені без змін.
26.11.2010 р. Кременчуцькою ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення №0001311550/2/3951, яким позивачу визначено податкове зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб на загальну суму 98 552,83 грн. (у тому числі 66368,55 грн. - за основним платежем та 32184,28 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями), що є предметом даного спору.
Відповідно до ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Надаючи правову оцінку оскаржуваному податковому повідомленню-рішенню, суд виходить з наступного.
Правові засади оренди землі визначені частиною 1 статті 2 Закону України від 06.10.1998 р. №161-XIV "Про оренду землі" (далі - Закон №161-XIV), у відповідності з якою відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно ст. 1 Закону №161-XIV оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 21 Закону №161-XIV орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доЗакону України "Про плату за землю").
Частиною 1 ст. 2 Закону України від 03.07.1992 р. № 2535-XII "Про плату за землю" встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Згідно з ч.1 ст. 14 Закону України "Про плату за землю" платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Законом України "Про внесення змін в Закон України від 25.03.2005 р. №2505 "Про Державний бюджет України на 2005 рік" та деяких інших законодавчих актів України" пункт 8 частини 1 статті 14 Закону України "Про систему оподаткування", який був чинним на час існування спірних правовідносин, викладено у новій редакції, у відповідності з якою до загальнодержавних податків (обов'язкових платежів) віднесено і плату за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності).
Таким чином, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності вважається податковим зобов'язанням з 01.01.2005 р. та справляється в порядку, визначеному Законом України "Про плату за землю" та Законом України "Про оренду землі".
Підпунктом 4 п. 8 розділу ІІ Закону України від 28.12.2007 р. №107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та "Пpo внесення змін до деяких законодавчих актів України" викладено в новій редакції частину четверту статті 21 Закону України "Про оренду землі"та встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю";
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній та комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 p. №10-рп/2008 вищенаведені положення пункту 8 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та "Пpo внесення змін до деяких законодавчих актів України" визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 р. №309-VI внесено зміни до частин 4 статті 21 Закону України "Про оренду землі" та встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю";
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Відповідно до ч.1 ст. 7 Закону України "Про плату за землю" ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п'ятій - десятій цієї статті та частині другій статті 6 цього Закону.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що з 2008 року мінімальний розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності та грошову оцінку яких встановлено, становить 3% від їх грошової оцінки.
При цьому суд відкидає як безпідставні доводи позивача про відсутність правових підстав для підвищення розміру орендної плати за період з січня 2008 року по 04.06.2008 р., оскільки відповідно до ч.3 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином суд критично оцінює посилання позивача, за змістом яких розмір орендної плати за земельні ділянки може бути збільшений лише за згодою сторін договору, оскільки формами плати за землю виступають податок на землю та орендна плата. Відносини оподаткування не можуть регулюватися на засадах угоди між учасниками, не передбачають укладання договорів стосовно виконання податкового обовязку, такі відносини регулюються виключно засобами владних приписів з боку держави і не можуть допускати диспозитивності.
Хоча розмір орендної плати за землю є умовою договору оренди, разом з тим орендна плата є формою податку на землю, справляння плати за землю є сферою регулювання податкового законодавства. Сплата обовязкових платежів до яких віднесено і плату за землю не може залежати від умов договору. Принципові засади такого регулювання закріплені статтею 67 Конституції України, відповідно до якої кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Оскільки збільшення мінімального розміру орендної плати за землю відбулося не у звязку з волевиявленням сторін договору, а у звязку зі зміною ставки податку відповідно до закону, то необхідність сплати земельного податку у новому розмірі виникла у позивача незалежно від внесення змін до договорів оренди за ініціативою Кременчуцької міської ради, як розпорядника земель.
Отже, відповідачем зроблено правильний висновок щодо заниження ТОВ "Градосфера" суми орендної плати за землю.
Разом з тим, як свідчать матеріали справи, рішенням ДПА у Полтавській області про результати розгляду повторної скарги від 11.11.2010 р. №2951/10/25-016, на підставі якого винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення, встановлено, що мінімально визначений законодавством розмір орендної плати за земельні ділянки надані ТОВ "Градосфера" та враховуючи плату за земельні ділянки які перебувають у використанні підприємства в період переукладання договорів, повинен становити 64368,55 грн., звідси - різниця між сумою, визначеною в попередньому акті перевірки та в податковому повідомленні-рішенні від 21.06.2010 р. №0000211550/0/1997 (88691,19 грн.) становить 24322,64 грн.
Такі ж висновки зазначені в акті перевірки від 09.11.2010 р. №5893/23-209/25154997, а саме - встановлено заниження суми орендної плати за землю на 64368,55 грн.
Проте, у висновках вищевказаного рішення ДПА у Полтавській області від 11.11.2010 р. №2951/10/25-016 різницю контролюючим органом вже визначено у сумі 22 322,64 грн. без будь-яких обґрунтувань. І саме цей висновок, як пояснив представник відповідача, взято Кременчуцькою ОДПІ до уваги при винесенні оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 26.11.2010 р. №0001311550/2/3951, яким визначено зобовязання з орендної плати за основним платежем у розмірі 66368,55 грн.
Зважаючи на те, що висновки наведені у рішенні ДПА у Полтавській області від 11.11.2010 р. №2951/10/25-016 суперечать мотивувальній частині цього ж рішення, а також висновкам акту перевірки, на підставі якого приймалося дане рішення, різниця сум податкового зобов'язання складає 2000,00 грн., суд приходить до висновку, що позовні вимоги ТОВ "Градосфера" слід задовольнити частково.
Відповідно до ч.3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
Зважаючи на те, що сплачена позивачем сума судового збору є неподільною, така відшкодуванню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Градосфера" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції в Полтавській області від 26.11.2010 р. №0001311550/2/3951 в частині визначення податкового зобов'язання з орендної плати Товариства з обмеженою відповідальністю "Градосфера" у розмірі 2 000,00 грн., у тому числі за основним платежем 2 000,00 грн. В іншій частині зазначене податкове повідомлення-рішення залишити в силі.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 31 січня 2010 року.
СуддяЄ.Б. Супрун