Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 626/1068/26
Провадження № 3/626/324/2026
ПОСТАНОВА
Іменем України
20.04.2026 року м. Берестин
Суддя Берестинського районного суду Харківської області Дудченко В.О., за участю прокурора Берестинської окружної прокуратури Бобрицького В.А., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1
розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м.Молодогвардійськ, Луганської області, громадянка України, працююча на час скоєння правопорушення державним виконавцем відділу державної виконавчої служби у Харківському районі (Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції), проживаюча за адресою: АДРЕСА_1 , щодо вчинення нею правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП-,
ВСТАНОВИВ:
До Берестинського районного суду Харківської області з 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшли протоколи про адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією №239, 240, 241, 242 від 18 березня 2026 року, стосовно ОСОБА_1 за вчинення ним правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №239 від 18.03.2026 року, ОСОБА_1 , будучи 31.03.2023 звільненою з посади державного виконавця Харківського відділу державної виконавчої служби у Харківському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, являючись згідно з п. и. «в» и. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме: 08.03.2026 року о 15:45 год., подала без поважних причин щорічну декларацію за 2021 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Крім того, згідно протоколу про адміністративне правопорушення №239 від 18.03.2026 року, ОСОБА_1 , будучи 31.03.2023 звільненою з посади державного виконавця Харківського відділу державної виконавчої служби у Харківському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, являючись згідно з п. и. «в» и. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме: 08.03.2026 року о 22:47 год., подала без поважних причин щорічну декларацію за 2022 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Також, згідно протоколу про адміністративне правопорушення №241 від 18.03.2026 року, ОСОБА_1 , будучи 31.03.2023 звільненою з посади державного виконавця Харківського відділу державної виконавчої служби у Харківському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, являючись згідно з п. и. «в» и. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме: 28.10.2025 року о 12:55 год., подала без поважних причин щорічну декларацію за 2023 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП..
Поряд з цим, згідно протоколу про адміністративне правопорушення №242 від 18.03.2026 року, ОСОБА_1 , будучи 31.03.2023 звільненою з посади державного виконавця Харківського відділу державної виконавчої служби у Харківському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, являючись згідно з п. п. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, а саме: 18.06.2025 о 16.11, подала без поважних причин декларацію при звільненні шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
ОСОБА_1 в судовому засіданнівину у вчиненні нею правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАПвизнала повністю та пояснила, що не ухилялася від виконання обов`язку та вчинила дії з подачі декларації з порушенням строків не навмисно, оскільки станом на лютий 2022 року, вона мешкала в с.Руська Лозова, Харківського району, що знаходиться в кількох кілометрах від кордону з рф і в перші години повномаштабного вторгнення 24.02.2022 року вона схопила свою дитину та документи, без будь-яких речей та ноутбука та виїхала в інший більш безпечний район України подалі від кордону з рф, а через кілька годин вона дізналася, що їх село повністю окуповане і їй нікуди було повертатися, а через кілька днів вона з дитиною виїхала за межі України до республіка Польща, де і перебувала тривалий час. Коли вона повернулася на територію України то зробила відповідний електронний ключ, оскільки старий ключ разом з ноутбуком залишився в окупованому селі і подала відповідні декларації, про що надала відповідні документи.
Прокурор Бобрицький В.А. пояснив, що ОСОБА_1 була обізнана про свій обов`язок подати декларації шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції за встановленою формою однак, подав таку декларацію із запізненням. Просив суд визнати ОСОБА_1 винною за вчинення нею правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на неї стягнення у виді штрафу. Крім того, прокурор просив об`єднати матеріали про адміністративні правопорушення в одне провадження.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , з`ясувавши позицію прокурора, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне:
ОСОБА_1 , будучи 31.03.2023 звільненою з посади державного виконавця Харківського відділу державної виконавчої служби у Харківському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, являючись відповідно до п. п. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону № 1700-VII суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам абз. 2 ч. 2 ст. 45 вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 28.10.2025 о 12.15, подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2021, 2022, 2023 роки та при звільненні, чим вчинила правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 1726КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 1, ст. 6, ч. З ст. 21 Закону України «Про державну службу» державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби. Посади державної служби в державних органах поділяються на категорії та підкатегорії залежно від порядку призначення, характеру та обсягу повноважень, змісту роботи та її впливу на прийняття кінцевого рішення, ступеня посадової відповідальності, необхідного рівня кваліфікації та професійних компетентностей державних службовців. Встановлюються такі категорії посад державної служби: категорія "В" - інші посади державної служби, не віднесені до категорій "А" і "Б". Особа, яка вступає на посаду державної служби вперше, набуває статусу державного службовця з дня публічного складення нею Присяги державного службовця, а особа, яка призначається на посаду державної служби повторно, - з дня призначення на посаду.
Наказом начальника Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 30.12.2022 № 5108/04 ОСОБА_1 з 02.01.2023 призначено на посаду державного виконавця Харківського відділу державної виконавчої служби у Харківському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Зазначена посада віднесена до категорії «В» посад державної служби. Присягу державного службовця ОСОБА_1 склала 06.01.2022. Відповідно до п. п. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону № 1700-VII державні службовці є суб`єктами, на яких поширюється дія Закону № 1700-VII.
Згідно з ч. 5 ст. 5 Закону України «Про державну службу» на державних службовців поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи державним службовцем, є суб`єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Наказом начальника Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 27.03.2023 № 2485/04 ОСОБА_1 31.03.2023 звільнено з посади державного виконавця Харківського відділу державної виконавчої служби у Харківському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Приміткою до ст. 1726 КУпАП встановлено, що суб`єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з абз. 12 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов`язкового елементу об`єктивної сторони, в той час як обов`язковим елементом об`єктивної сторони формального складу завжди є діяння.
При цьому умисел суб`єкта, на якого поширюється дія Закону № 1700-VII, полягає в тому, що, маючи обов`язки, обмеження та заборони, встановлені вказаним Законом, він не виконуючи такі вимоги, навмисно протиправно поводиться, їх порушуючи.
Частиною 1 ст. 65 Закону № 1700-VII встановлено, що за вчинення корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Відповідно до копій декларацій за 2021, 2022, 2023 та при звільненні у 2023 році вбачається, що ОСОБА_1 подала щорічні декларації з порушенням відповідних строків, а саме:
- за 2021 рік подала 08.03.2026 року (термін подання не пізніше 31 січня 2024 року);
- за 2022 рік подала 08.03.2026 року (термін подання не пізніше 31 січня 2024 року);
- за 2023 рік подала 28.10.2025 року (термін подання не пізніше 01 квітня 2025 року);
- за 2023 рік при звільненні 18.06.2025 року (термін подання не пізніше 31 січня 2024 року).
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-IX від 20.09.2023 року, який набрав чинності 12.10.2023 року, відновлено обов`язок подання декларацій, повідомлень про суттєві зміни в майновому стані та ряд інших зобов`язань, які були призупинені під час дії воєнного стану на території України.
Згідно п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відповідно до ст. 45 цього Закону і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України «Про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб`єкти декларування, зазначені в ч.ч. 7-14 ст. 45 цього закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені ч.ч. 7-14 ст. 45 цього закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
ОСОБА_1 без поважних причин подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022, 2023 та при звільненні несвоєчасно, поза межами встановлених строків, чим порушив вимоги ч.1 ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції» та вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Доказів поважності причин несвоєчасного подання декларації за вищевказаний період ОСОБА_1 не надала.
За таких обставин, вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування є підтвердженим та доведеним.
Обставин, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність судом не встановлено.
Відповідно до ч. 2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Правила, встановлені ст.36 КУпАП, допускають розгляд одним і тим же органом справ про адміністративні правопорушення відносно особи, яка вчинила кілька адміністративних правопорушень.
Враховуючи те, що матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 перебувають в провадженні одного судді та стосуються однієї особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, тому зазначені матеріали відносно неї за вчинення адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАПоб`єднати в одне провадження.
Таким чином, враховуючи характер вчинених правопорушень, особу правопорушника, ступінь її вини, обставини, за яких скоєно правопорушення, вважаю за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в мінімальних розмірах.
Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір", у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору, що стягується з правопорушника, складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст.ст. 172-6, 245, 283, 284 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративні матеріали №626/1068/26 (провадження 3/626/324/2026), №626/1069/26 (провадження 3/626/325/2026), №626/1070/26 (провадження 3/626/326/2026) та №626/1072/26 (провадження 3/626/327/2026) відносно ОСОБА_1 , об`єднати в одне провадження та присвоїти їм єдиний номер №626/1068/26 (провадження 3/626/324/2026).
ОСОБА_1 , визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень 00 копійок.
Штраф підлягає сплаті в 15 денний термін (одержувач: ГУДКСУ у Харківській області 21081100; р/р UA298999980314090542000020611, код одержувача 37874947).
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, в порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір штрафу у розмірі 1700, 00 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , судовий збір в розмірі 665,60грн. на користь держави, стягувач: Державна судова адміністрація України, (місцезнаходження: вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 26255795) отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Харківського апеляційного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути пред`явлена до примусового виконання протягом трьох місяців після набрання нею законної сили.
Суддя