ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
25.01.11Справа №2а-16748/10/1/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Дубініній А.В. , за участю представника позивача Шиліна В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим
до Державного підприємства «Видавництва «Таврія»
про стягнення заборгованості в сумі 450,80 грн.,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернулася з позовом Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Кримдо Державного підприємства «Видавництва «Таврія» про стягнення податкової заборгованості у розмірі 450,80 гривень.
В позовній заяві позивач вказує, що у відповідача Державного підприємства «Видавництва «Таврія» залишилася непогашеною сума податкового боргу в розмірі 450,80 гривень, у тому числі з податку на додану вартість у розмірі 372,60 гривень, з комунального податку 78,20 гривень. Позивач просить суд стягнути податкову заборгованість у розмірі 450,80 гривень з відповідача.
Під час розгляду справи представник позивача уточнив позовні вимоги та просив стягнути виключно заборгованість з ПДВ в розмірі 372,60 гривень, у звязку з повним погашенням боргу з комунального податку в розмірі 78,20 гривень.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 20.12.10 року було відкрите провадження в адміністративній справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 20.12.10 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні представник позивача уточнені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив стягнути заборгованість з ПДВ в розмірі 372,60 гривень.
У судове засідання, відповідач не зявився, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи, про що свідчить поштове повідомлення № 1082545 та повістка, про причини неявки суд не повідомив, клопотання про розгляд справи за його відсутності, заперечення на позов, будь які докази до суду не надав.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для зясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу у відсутності відповідача.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що уточнені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 5 частини 2 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 1,3 статті 4 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до підпункту 2.1.4 п. 2.1. статті 2 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”№ 2191-ІІІ від 21.12.2000 року (що діяв на момент виникнення податкового боргу та звернення позивача з позовом до суду) податкові органи визнані контролюючими органами стосовно податків і зборів (обовязкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів. Отже, вони наділені компетенцією, визначеною підпунктом 2.2.1 пункту 2.2. статті 2 Закону здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зазначених податків.
Отже, органи державної податкової служби у відносинах з субєктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, являються субєктами владних повноважень.
Таким чином, судом встановлено, що ДПІ в м. Сімферополі АР Крим є органом виконавчої влади та субєктом владних повноважень.
Відповідно до ст.2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”№ 3813 від 24.12.1993 року головним завданням державних податкових інспекцій є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів податків, зборів та інших платежів і неподаткових доходів (далі - податків, інших платежів) і внесків до державних цільових фондів, встановлених законодавством України.
Таким чином, судом встановлено, що Державна податкова інспекція в м. Сімферополі АР Крим уповноважена здійснювати контроль за додержанням податкового законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України субєктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обовязків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобовязаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються субєктами господарювання.
Судом встановлено, що Державне підприємство «Видавництво «Таврія» являється юридичною особою, зареєстроване як субєкт підприємницької діяльності виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АРК 17.10.2001 року з ідентифікаційним кодом юридичної особи 02473754, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії АОО № 632850.
Видом діяльності Державного підприємства «Видавництво «Таврія» за КВЕД є видання книг, надання секретарських послуг та послуг з перекладу, ремонт і технічне обслуговування офісної техніки, інша поліграфічна діяльність.
Судом встановленно, що відповідач зареєстрований у якості платника податків у Державній податковій інспекція в м. Сімферополі АР Крим.
Таким чином, судом встановлено, що Державне підприємство «Видавництво «Таврія» являється субєктом господарювання, юридичною особою, платником податків, зобовязане виконувати обовязки, покладені на нього законами у звязку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного нарахування та сплати податків.
Державне підприємство «Видавництво «Таврія» зареєстровано у якості платника ПДВ за № 100241127 згідно свідоцтва № 100241127 від 27.08.2009 року.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року N 1251-XII платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобовязані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до п. 4.1.1. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Підпунктом 4.1.4. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Порядок, підстави та строки сплати податку на додану вартість, надання податкової звітності встановлений Законом України “Про податок на додану вартість”від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР.
Відповідно до п. 7.8. статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість”від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР податковим періодом є один календарний місяць.
Судом встановлено, що податковий період для Державного підприємства «Видавництво «Таврія» дорівнює місяцю, тому воно зобовязано щомісячно протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного податкового місяця, подавати до ДПІ в м. Сімферополі АРК декларації з податку на додану вартість.
Відповідно до п. 5.1. статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до п. п. 5.3.1 п.5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Судом встановлено, що Державне підприємство «Видавництво «Таврія» у податковій декларації з ПДВ за жовтень 2009 року самостійно визначено податкове зобовязання зі сплати податку на додану вартість в розмірі 379,00 гривень, за грудень 2009 року 1 гривня.
Відповідно до пункту 10.2 статті 10 Закону України “Про податок на додану вартість”платники податку, відповідають за дотримання достовірності та своєчасності визначення сум податку, а також за повноту та своєчасність його внесення до бюджету відповідно до закону.
Проте судом встановлено, що на час розгляду справи Державне підприємство «Видавництво «Таврія» суми ПДВ в загальній сумі 384,76 грн.(380,00+4,76 гривень), зазначені у податкових деклараціях за жовтень, грудень 2009 року погашені в розмірі 12,16 грн., тому загальна сума заборгованості зі сплати ПДВ складає 372,60 грн., що підтверджується розрахунком податкового боргу та податковим повідомленям- рішенням № 0003621502/0 від 19.03.2010 року.
Згідно абзацу “а”підпункту 4.2.2. пункту 4.2. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”від 21 грудня 2000 року N 2181-III контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі, якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію.
Відповідно до п.6.1 ст.6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Згідно з підпунктом 6.2.4. пункту 6.2. статті 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”від 21 грудня 2000 року N 2181-III встановлено, що у разі, коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги або повідомлення вважається днем її вручення.
Такий самий порядок надіслання податкових повідомлень-рішень визначений “Порядком направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій”, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 року № 253 та “Порядком направлення органами державної податкової України податкових вимог платникам податків”, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 266 від 03.07.01 року.
Посадовими особами податкових органів було складено акт про результати невиїзної документальної перевірки з питань дотримання граничних термінів сплати податку на додану вартість Державне підприємство «Видавництво «Таврія» від 08.02.2010 року № 1259/15-2/02473754, в якому вказано, що 08.02.2010 року проводилася невиїзна документальна перевірка Державного підприємства «Видавництво «Таврія» , в результаті якої встановлена несвоєчасна сплата податку на додану вартість за вересень 2009 року в розмірі 47,60 гривень, в результаті чого було порушено п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”від 21 грудня 2000 року N 2181-III.
З зазначеним актом посадові особи не були ознайомленні, про що винесений акт № 804/15-2/02473754 від 08.02.2010 року про неможливість ознайомлення посадових осіб з актом перевірки про порушення податкового законодавства та складання протоколів про адміністративне правопорушення.
За результатами акту про результати невиїзної документальної перевірки було складено податкове повідомлення-рішення від 19.03.2010 № 0003621502/0, в якому вказано, що на підставі акту перевірки від 08.02.2010 року № 1259/15-2/02473754 встановлено порушення п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”від 21 грудня 2000 року N 2181-III, за що на Державне підприємство «Видавництво «Таврія» було накладено штраф у розмірі 4,76 гривень (10%), який підлягає сплаті у десятиденний термін з дня отримання цього податкового повідомлення-рішення.
Це податкове повідомлення-рішення було отримано відповідачем, що підтверджується поштовим повідомленням № 13867785.
Судом встановлено, що під час розгляду справи позивачем узгоджені суми ПДВ в розмірі 384,76 гривень (380,00+4,76) погашені частково в розмірі 12,16 гривень, що підтверджується розрахунком боргу, тому загальна сума заборгованості з ПДВ складає 372,60 гривень та в цій частині позовні вимоги підлягають задоволеню.
Обовязок ПП Державного підприємства «Видавництво «Таврія» сплачувати комунальний податок передбачений Декретом Кабінету Міністрів України “Про місцеві податки і збори”N 56-93 від 20.05.1993 року.
Порядок, підстави та строки сплати комунального податку, надання податкової звітності встановлений Положенням “Про механізм стягнення і порядку сплати комунального податку”, затвердженого Рішенням сесії міської ради м. Сімферополя АР Крим № 44 від 29.10.2002 року
Судом встановлено, що ПП Державне підприємство «Видавництво «Таврія» зобовязане щоквартально протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем податкового кварталу, подавати до ДПІ в м. Сімферополі АР Крим декларації з комунального податку.
Судом встановлено, що 09.08.2010 року ПП Державне підприємство «Видавництво «Таврія» надане до ДПІ в м. Сімферополі АР Крим податковий розрахунок комунального податку за ІІ квартал 2010 року, згідно з яким ПП Державне підприємство «Видавництво «Таврія» зобовязується сплатити податок в розмірі 44,20 гривень.
Судом встановлено, що 09.11.2010 року ПП Державне підприємство «Видавництво «Таврія» надане до ДПІ в м. Сімферополі АР Крим податковий розрахунок комунального податку за ІІІ квартал 2010 року, згідно з яким ПП Державне підприємство «Видавництво «Таврія»зобовязується сплатити податок в розмірі 34,00 гривень.
Загальна сума зі сплати комунального податку складає за ІІ та ІІІ квартали 2010 року складає 78,20 гривень, що підтверджується особовим рахунком.
В судовому засіданні встановлено, що станом на день розгляду справи вказану узгоджену суму податкового зобовязання сплачено в повному обсязі, що підтверджується довідкою довідкою розрахунків з бюджетом станом на 25.01.2011 року, у звязку з чим позивач уточнив позовні вимоги.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, і відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
У звязку зі складністю справи судом 25 січня 2011 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 26 січня 2011 року постанова складена у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Уточнені позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
2.Стягнути з Приватного підприємства Державного підприємства «Видавництво «Таврія»(ідентифікаційний код 02473754) податок на додану вартість у сумі 372,60 гривень на р/р 31114029700002 в УДК в АРК м. Сімферополя МФО 824026, одержувач: Держбюджет м. Сімферополя, код платежу 14010100, ЕДРПУ 34740405.
3.Копію постанови надіслати сторонам.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Трещова О.Р.