Єдиний державний реєстр судових рішень
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/540/26
09 квітня 2026 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 07.07.2025 звернувся до органів Пенсійного фонду для призначення пенсії відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон №1058-IV), однак рішенням Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області від 14.07.2025 №192450008670 ОСОБА_1 було відмовлено через відсутність необхідного страхового стажу 25 років. Окрім цього цим рішенням не зараховано періоди його трудової діяльності з 04.02.1987 по 07.07.1988 та з 28.07.1988 по 03.08.1989 через недоліки його трудової книжки серії НОМЕР_1 , а також період роботи з 01.05.2025 по 30.06.2025 через відсутність сплати страхових внесків.
Згодом ОСОБА_1 04.12.2025 повторно звернувся до територіального органу Пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV. За принципом екстериторіальності структурним підрозділом для розгляду поданої заяви визначено Головне управління Пенсійного фонду в Рівненській області (далі - ГУ ПФУ в Рівненській області), рішенням якого №192450008670 від 10.12.2025 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком. У рішенні вказано, що пенсійний вік, визначений статтею 115 Закону № 1058-IV, становить 55 років.
Позивач не погодившись з відмовою органу Пенсійного фонду в частині зарахування окремих періодів проходження військової служби до страхового стажу не у пільговому (кратному), оскільки зазначає, що брав безпосередню участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, що підтверджується посвідченням учасника бойових дій, довідкою військової частини НОМЕР_2 №131/цбу. Натомість відповідач протиправно проходження військової служби з 23.10.2022 по 04.10.2023, з 22.10.2023 по 31.01.2024, з 18.02.2024 по 18.04.2024, з 06.05.2024 по 08.08.2024, з 16.08.2024 по 15.10.2024, з 17.10.2024 по 22.10.2024, з 24.10.2024 по 22.01.2025, з 30.01.2025 по 30.06.2025, з 20.07.2025 по 17.08.2025, з 25.08.2025 по 25.08.2025, з 02.09.2025 по 16.09.2025, з 20.09.2025 по 28.09.2025, з 02.10.2025 по 09.10.2025 зараховує до страхового стажу в одинарному розмірі.
Позивач вважає оскаржуване рішення відповідача протиправним та просив скасувати його.
Ухвалою суду від 09.02.2026 року прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Даною ухвалою встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач своїм правом не скористався та відзиву до суду не подав.
Частиною шостою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи не надходило.
На підставі статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судовий розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 07.07.2025 звернувся до органів Пенсійного фонду для призначення пенсії відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон №1058-IV), однак рішенням Головного управління Пенсійного фонду в Одеській області від 14.07.2025 №192450008670 ОСОБА_1 було відмовлено через відсутність необхідного страхового стажу 25 років. Окрім цього цим рішенням не зараховано періоди його трудової діяльності з 04.02.1987 по 07.07.1988 та з 28.07.1988 по 03.08.1989 через недоліки його трудової книжки серії НОМЕР_1 , а також період роботи з 01.05.2025 по 30.06.2025 через відсутність сплати страхових внесків.
Згодом ОСОБА_1 04.12.2025 повторно звернувся до територіального органу Пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV. За принципом екстериторіальності структурним підрозділом для розгляду поданої заяви визначено Головне управління Пенсійного фонду в Рівненській області, рішенням якого №192450008670 від 10.12.2025 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком. У рішенні вказано, що пенсійний вік, визначений статтею 115 Закону № 1058-IV, становить 55 років. Вік заявника 59 років 01 місяць 22 дні. Необхідний страховий стаж, визначений статтею 115 Закону № 1058-IV, становить 25 років. Страховий стаж заявника - 21 рік 09 місяців 02 дні. За доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди. Період з 10.2025 - 11.2025 не зарахованих через відсутність сплати страхових внесків.
Позивач не погодившись з відмовою органу Пенсійного фонду в частині зарахування окремих періодів проходження військової служби до страхового стажу не у пільговому (кратному), оскільки зазначає, що брав безпосередню участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, що підтверджується посвідченням учасника бойових дій, довідкою військової частини НОМЕР_2 №131/цбу. Натомість відповідач протиправно проходження військової служби з 23.10.2022 по 04.10.2023, з 22.10.2023 по 31.01.2024, з 18.02.2024 по 18.04.2024, з 06.05.2024 по 08.08.2024, з 16.08.2024 по 15.10.2024, з 17.10.2024 по 22.10.2024, з 24.10.2024 по 22.01.2025, з 30.01.2025 по 30.06.2025, з 20.07.2025 по 17.08.2025, з 25.08.2025 по 25.08.2025, з 02.09.2025 по 16.09.2025, з 20.09.2025 по 28.09.2025, з 02.10.2025 по 09.10.2025 зараховує до страхового стажу в одинарному розмірі.
Крім того, спірні періоди участі у антитерористичній операції підтверджується належними доказами, тому з урахуванням пункту 2.3 розділу 2 Положення про організацію в Міністерстві оборони України з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям в соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530, підлягає зарахуванню до страхового стажу на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Не погодившись із оскаржуваним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 09.07.2003 №1058-IV Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Частиною першою статті 9 Закону №1058-IV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
За змістом пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають: військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, особи начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/ або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/ або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20, 21 і 25 частини першої статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12, 13 і 16 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (крім працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів), особи з числа резервістів, військовозобов`язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім`ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до пунктів 3 і 4 частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, пункту 5 частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, а також пункту 6 частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Отже, відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV право на дострокову пенсію мають, зокрема, військовослужбовці, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України після досягнення чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків.
Механізм подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1, у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1).
Пункт 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 визначає перелік документів, які подаються до заяви про призначення пенсії за віком. Підпункт 6 цього пункту вказує на документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком, серед яких:
довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи або документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (далі - Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій), або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації;
документи про проходження військової служби (служби);
посвідчення учасника бойових дій.
При зверненні з заявою про призначення пенсії ОСОБА_1 подав до пенсійного фонду посвідчення серії НОМЕР_3 від 29.06.2023, що підтверджує статус учасника бойових дій.
Одночасно, була подана довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України №131/цбу, видана Військовою частиною НОМЕР_2 . За її змістом старший сержант ОСОБА_1 дійсно в період з 23.10.2022 по 04.10.2023, з 22.10.2023 по 31.01.2024, з 18.02.2024 по 18.04.2024, з 06.05.2024 по 08.08.2024, з 16.08.2024 по 15.10.2024, з 17.10.2024 по 22.10.2024, з 24.10.2024 по 22.01.2025, з 30.01.2025 по 30.06.2025, з 20.07.2025 по 17.08.2025, з 25.08.2025 по 25.08.2025, з 02.09.2025 по 16.09.2025, з 20.09.2025 по 28.09.2025, з 02.10.2025 по 09.10.2025 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Гуляйпільська міська ТГ Пологівського району Запорізької області.
З розрахунку стажу вбачається, що військова служба позивача у спірні періоди зарахована в одинарному розмірі.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України від 25.03.1992 №2232- XII Про військовий обов`язок і військову службу військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей (далі - Закон №2011-ХІІ) також установлено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно з абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону №2011-ХІІ час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України Про оборону України, зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 Закону України від 05.11.1991 №1788-XII Про пенсійне забезпечення (далі - Закон №1788-XII) передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов`язку, а також перебування в партизанських загонах і з`єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
За змістом статті 1 Закону України від 06.12.1991 №1932-XII Про оборону України під бойовими діями слід розуміти форму застосування з`єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння).
Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530 (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 20.10.2014 №1294/26071) затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям в соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей (далі - Положення №530).
Відповідно до пункту 2.3 розділу 2 Положення №530 час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
У постановах Верховного Суду від 05.06.2018 у справі №348/347/17, від 30.07.2019 у справі №346/1454/17, від 02.04.2020 у справі №185/4140/17, від 16.06.2020 у справі №185/7049/16-а, від 31.08.2022 у справі №185/6919/16-а, від 17.10.2022 у справі №340/395/17, від 18.01.2023 у справі №1.380.2019.003739, від 21.03.2023 у справі №160/6146/19 висловлена правова позиція у подібних правовідносинах, за змістом якої час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях в особливий період (участь в антитерористичній операції), підлягає зарахуванню до стажу для призначення пенсії на умовах - один місяць служби за три місяці.
Таким чином, періоди військової служби позивача з 23.10.2022 по 04.10.2023, з 22.10.2023 по 31.01.2024, з 18.02.2024 по 18.04.2024, з 06.05.2024 по 08.08.2024, з 16.08.2024 по 15.10.2024, з 17.10.2024 по 22.10.2024, з 24.10.2024 по 22.01.2025, з 30.01.2025 по 30.06.2025, з 20.07.2025 по 17.08.2025, з 25.08.2025 по 25.08.2025, з 02.09.2025 по 16.09.2025, з 20.09.2025 по 28.09.2025, з 02.10.2025 по 09.10.2025, протягом якого він брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку із збройною військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи на території Донецької області, підлягає зарахуванню із розрахунку один місяць служби за три місяці.
З долученого до матеріалів справи розрахунку стажу позивача вбачається, що вказані періоди зараховано ГУ ПФУ в Рівненський області без застосування кратності - один місяць служби за три місяці. В той же час обґрунтованих мотивів незарахування вказаного періоду у пільговому обчисленні відповідачем не наведено.
Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, належним чином не заперечені відповідачем, а тому підлягають до задоволення в повному обсязі.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для відшкодування судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області №192450008670 від 10.12.2025 про відмову у призначенні дострокової пенсії за віком ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.12.2025 про призначення дострокової пенсії, зарахувавши до страхового стажу періоди участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 23.10.2022 по 04.10.2023, з 22.10.2023 по 31.01.2024, з 18.02.2024 по 18.04.2024, з 06.05.2024 по 08.08.2024, з 16.08.2024 по 15.10.2024, з 17.10.2024 по 22.10.2024, з 24.10.2024 по 22.01.2025, з 30.01.2025 по 30.06.2025, з 20.07.2025 по 17.08.2025, з 25.08.2025 по 25.08.2025, з 02.09.2025 по 16.09.2025, з 20.09.2025 по 28.09.2025, з 02.10.2025 по 09.10.2025 з розрахунку один місяць служби за три місяці.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 09 квітня 2026 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_4 );
відповідач:
- Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (місцезнаходження/місце проживання: вул. Олександра Борисенка, 7,м. Рівне,Рівненський р-н, Рівненська обл.,33028 код ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076).
Головуючий суддя Подлісна І.М.