Постанова № 135890373, 21.04.2026, Галицький районний суд м. Львова

Дата ухвалення
21.04.2026
Номер справи
461/2941/26
Номер документу
135890373
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №461/2941/26

Провадження №3/461/1232/26

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 квітня 2026 року м.Львів

Суддя Галицького районного суду м. Львова О.Б. Кротова, розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , головного бухгалтера ТзОВ «Карпати Арена», код ЄДРПОУ 43928963, податкова адреса: 79000, м. Львів, вул. Пл.Міцкевича А., буд.8,

за ч.1 ст.163-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

в с т а н о в и в :

20.04.2026 з Головного управління Державної податкової служби у Львівській області надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.163-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення №1661/13-01-0403 Ж13 від 15.04.2026, складеного відносно головного бухгалтера ТзОВ «Карпати Арена» ОСОБА_1 , при проведенні перевірки ТзОВ «Карпати Арена», що за адресою: 79000, м. Львів, вул. пл.Міцкевича А., буд.8, код ЄДРПОУ 43928963, встановлено порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов`язання орендної плати з юридичних осіб, чим порушено ч.1 ст.163-2 КУпАП.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення разом із наявними у ній доказами, суддя приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали.

При підготовці справи до розгляду в порядку ст.278 КУпАП встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 не відповідає вимогам закону.

Відповідно до ст.254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими та те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.

Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Згідно вимог ч.1 ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Протокол підписується особою, яка його склала і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.

У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.

Крім того, вимоги щодо порядку оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення викладені в Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства фінансів України № 566 від 02.07.2016 (далі Інструкція).

Пунктом 9 розділу 2 вказаної Інструкції передбачено, що протокол складається у двох примірниках, що підписується посадовою особою, яка склала протокол, особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також свідками і понятими, якщо такі є.

Відповідно до п. 11 розділу 2 Інструкції, один примірник Протоколу під підпис вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, що виконано не було.

У порушення вимог ст. ст. 55, 57, 59, 63 Конституції України, ст. ст. 256, 268 КУпАП, особі, яка притягається до адміністративної відповідальності не були роз`яснені його права та обов`язки, оскільки в зазначеному протоколі, відсутній її підпис у графі підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та відсутня відмітка особи, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, про відмову ОСОБА_1 від його підписання.

Доданий до матеріалів справи про адміністративне правопорушення акт неявки посадової особи ТзОВ «Карпати Арена» для підписання протоколу про адміністративне правопорушення, на думку суду, не є належним доказом ухилення вищезазначеної особи від підписання та отримання протоколу про адміністративне правопорушення, оскільки матеріали справи не містять доказів належного її повідомлення про дату час та місце його складання.

Також, до протоколу про адміністративне правопорушення не додано документи, за якими було встановлено особу ОСОБА_1 та його посаду, а також не додано доказів, з яких би вбачалося, що саме ця особа має відповідати за вказане правопорушення.

Відомостей про призначення ОСОБА_1 на посаду головного бухгалтера ТзОВ «Карпати Арена», матеріали справи не містять.

Крім цього, в протоколі не вказані відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, а саме дата народження, місце проживання особи, що позбавляє суд можливості належним чином повідомити його про дату, час та місце розгляду справи, та суперечить вимогам ст.256 КУпАП.

Крім цього, у протоколі не конкретизовано, за який саме період не сплачено узгоджені суми податкового зобов`язання, та у який саме термін вони мали бути сплачені, не зазначено які саме порушення вимог Податкового кодексу України допущені ОСОБА_1 . А відтак, всупереч вимог ст.256 КУпАП протокол не містить часу і суті адміністративного правопорушення.

Отже, вищевикладені недоліки, допущені при складенні та оформленні протоколу серії ГУ ЛВ №1661/13-01-0403 Ж13 від 15.04.2026, про адміністративне правопорушення, є суттєвими, не дають можливості встановити наявність чи відсутність складу адміністративного правопорушення в діях особи, яка притягається до відповідальності, що в свою чергу, позбавляє можливості достовірно встановити обставини правопорушення, і як наслідок, здійснити розгляд справи про адміністративне правопорушення та ухвалити в ній рішення.

Верховним Судом України визнано правильною практику тих судів, які вмотивованими постановами повертають відповідному правоохоронному органу для належного, додаткового оформлення протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП (п.24 постанови Пленуму ВСУ від 23.12.2005 року № 14; п.16 постанови Пленуму ВСУ від 22.12.2006 року №10).

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 22.01.2025 року у справі № 335/6977/22 вказала, що невідповідність протоколу вимогам закону, зокрема ст. 256 КУпАП, або складання неповноважною особою може мати наслідком закриття справи про адміністративне правопорушення у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Враховуючи, що вищенаведене перешкоджає неупередженому та об`єктивному розгляду справи по суті, матеріали адміністративної справи підлягають поверненню для належного дооформлення до Головного управління ДПС в Львівській області.

На підставі викладеного, керуючись ст.256, 278 КУпАП суддя,-

п о с т а н о в и в :

справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.163-2 КУпАП, повернути до Головного управління ДПС в Львівській області для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Ольга КРОТОВА