Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 квітня 2026 р. № 520/5609/26
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бідонько А.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, під.3, пов.2, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом, в якому просить суд:
1. Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № ПС/053130011119 від 24.10.2025 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу для призначення пенсії за віком період здійснення ним підприємницької діяльності: з 01.01.1998 по 31.12.2003.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 11.08.2023.
В обґрунтування позову зазначено, що Рішенням ГУ ПФУ в Харківській області № ПС/053130011119 від 26.10.2023 р. протиправно відмовлено у призначенні пенсії ОСОБА_1 не зарахувавши до стажу для призначення пенсії за віком період здійснення ним підприємницької діяльності з 01.01.1998 по 31.12.2003.
Вказує, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 22.04.2025 р. визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Харківській області щодо неправомірного не зараховання ОСОБА_1 при обчисленні страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком, - період з 01.01.1998 р. по 31.12.2003 р.». Проте, за результатами повторного розгляду заяви ОСОБА_1 від 26.10.2023 р. ГУ ПФУ в Харківській області вищезазначені рішення судів не врахувало, та прийняло рішення № ПС 053130011119 від 24.10.2025 р., яким знов відмовило в призначенні пенсії за віком через недостатність страхового стажу.
Ухвалою суду від 23.03.2025 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу до електронного кабінету через систему "Електронний суд", що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Відповідач відзив на позов разом з доказами на спростування доводів позивача до суду не надав, причин неможливості надання відзиву та доказів суду не повідомив.
Згідно з ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами.
Судом з матеріалів справи встановлено, що позивач ОСОБА_1 26.10.2023 звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області із заявою № 3938 за призначенням і перерахунком пенсії.
Рішенням ГУ ПФУ в Харківській області від 27.10.2023 № 2000-0302-9/153690 відмовлено у призначенні пенсії ОСОБА_1 .
З рішення вбачається, що підставою для відмови в призначенні пенсії є відсутність необхідного страхового стажу (30 років), передбаченого ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі «Закон»). Страховий стаж ОСОБА_1 становить 25 років 04 місяці 09 днів, а страховий стаж для визначення права на пенсію за віком, з урахуванням вимог абз.3 п.1 ч.1 ст.3-1 розділу XV «Закону» - 25 років 10 місяців 10 днів.
Фактично підставою для відмови у призначенні пенсії були обставини не зарахування до страхового стажу періодів, зокрема здійснення позивачем підприємницької діяльності: з 01.01.1998 по 31.12.2003.
Позивач, не погодившись із вищевказаним, звернувся до суду з позовом.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 22.04.2025 частково задоволено вимоги ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Харківській області, ГУ ПФУ в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Харківській області від 27.10.2023 № 2000-0302-9/153690 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язано ГУ ПФУ в Харківській області повторно розглянути заяву від 26.10.2023 про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком, з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
За результатами повторного розгляду заяви ОСОБА_1 від 26.10.2023 р. ГУ ПФУ в Харківській області прийняло рішення № ПС 053130011119 від 24.10.2025 р., яким відмовило в призначенні пенсії за віком.
Підставою для відмови вказано, що з урахуванням правової оцінки, викладеної у рішенні Харківського окружного адміністративного суду від 22.04.2025 № 520/10610/24, наданих документів та даних, що містять в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, встановлено, що страховий стаж ОСОБА_2 складає 25 років 04 місяці 09 днів, а страховий стаж для визначення права на пенсію за віком з врахуванням положень абз. 3 п. 1 ч. 1 ст. 3-1 розділу XV Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" - 25 років 10 місяців 10 днів.
Інформація від до Головного управління ДПС у Донецькій області про сплату та систему оподаткування ФОП за період з 23.06.1997 по 26.03.2020 року відсутня.
Враховуючи зазначене, вирішено відмовити в призначенні пенсії за віком ОСОБА_3 відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у зв`язку із відсутністю необхідного страхового стажу передбаченого п. 1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Позивач, вбачаючи в зазначеному порушення своїх прав, звернувся за їх захистом до суду.
Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно зі статтею 12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) 1996 року держава зобов`язана підтримувати функціонування системи соціального забезпечення, її задовільний рівень, докладати зусиль для її поступового посилення.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначено Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV).
Частинами першою та другою статті 26 Закону №1058-ІV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону № 1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
За змістом частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ) установлено, що? ?основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом а) частини третьої статті 56 Закону № 1788-XII передбачено, що до стажу роботи зараховується також будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в`язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.
За нормами пункту 3-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно із статтею 26 цього Закону включаються періоди:
1) ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку:
з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб`єкта підприємницької діяльності;
з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску).
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637 затверджений Порядок підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).
Згідно з пунктом 4 Порядку № 637 періоди провадження фізичною особою підприємницької діяльності зараховуються до стажу роботи за умови підтвердження документами про сплату страхових внесків (платіжними дорученнями, квитанціями установ банків, документами, що підтверджують поштовий переказ, інформацією Пенсійного фонду України про сплату страхових внесків (за наявності), а періоди провадження підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, фіксованого податку, спеціального торгового патенту підтверджуються свідоцтвом про сплату єдиного податку; спеціальним торговим патентом; документами про сплату єдиного податку, фіксованого податку, придбання спеціального торгового патенту (за наявності платіжних доручень, квитанцій установ банків, документів, що підтверджують поштовий переказ).
Періоди провадження фізичною особою підприємницької діяльності можуть підтверджуватися даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно з абзацом першим підпункту 2 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1, (в редакції постанови від 07 липня 2014 року № 13-1, далі - Порядок № 22-1) до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного стажу роботи). За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).
Абзацом четвертим підпункту 2 пункту 2.1 Порядку № 22-1 установлено, що період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності підтверджується індивідуальними відомостями про застраховану особу. Для підтвердження періоду здійснення підприємницької діяльності до 01 січня 2004 року можуть прийматись інші документи про сплату страхових внесків. Періоди підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування до 01 січня 2004 року, в тому числі із застосуванням фіксованого податку, можуть зараховуватись до страхового стажу також на підставі свідоцтва про сплату єдиного податку або спеціального торгового патента, або патента про сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян, або довідки про реєстрацію особи як суб`єкта підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування.
Належними доказами, якими підприємець може підтвердити свій стаж можуть бути документи про сплату страхових внесків, а саме до 01 липня 2000 року - довідка Пенсійного фонду України про сплату страхових внесків, після 01 липня 2000 року - довідка із бази даних реєстру зарахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку.
Аналогічна за змістом позиція викладена Верховним Судом у постанові від 26 жовтня 2018 року у справі №643/20104/15-а.
Отже, до страхового стажу включаються період здійснення особою підприємницької діяльності за умови підтвердження сплати страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
При цьому до страхового стажу зараховуються періоди здійснення підприємницької діяльності:
до 01 травня 1993 року - час роботи осіб, які займаються підприємницькою діяльністю, зараховується до трудового стажу за наявності довідки Пенсійного фонду України про сплату страхових внесків;
з 01 січня 1998 року по 31 грудня 2003 року - періоди провадження підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, в тому числі із застосуванням фіксованого податку, зараховуються до трудового стажу фізичних осіб - підприємців при підтвердженні цього статусу довідкою про реєстрацію як суб`єкта підприємницької діяльності та застосування спрощеної системи оподаткування чи сплати фіксованого податку, також на підставі свідоцтва про сплату єдиного податку або спеціального торгового патента, або патента про сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян, або довідки про реєстрацію особи як суб`єкта підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування;
з 01 січня 2004 року по 31 грудня 2017 року - періоди провадження підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування зараховуються до страхового стажу за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від суми сплачених коштів, що підтверджується довідкою із бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку (за формою ОК-5).
Для зарахування до страхового стажу періоду здійснення фізичною особою підприємницької діяльності на загальній системі оподаткування необхідно підтвердити сплату страхових внесків за цей період, зокрема доказом сплати є довідка із бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку (за формою ОК-5).
Відомості такої довідки містять інформацію про сплату страхових внесків, єдиного внеску з 01 липня 2000 року, з часу запровадження персоніфікованого обліку. Такі відомості будуть повними за умови, що підприємець був своєчасно зареєстрований у відповідному територіальному управлінні Пенсійного фонду і своєчасно сплачував страхові внески (в подальшому єдиний внесок).
Позивач на підтвердження факту здійснення підприємницької діяльності для цілей зарахування такого періоду до страхового стажу подано органу Пенсійного фонду виписку з ЄДРПОУ серії ААВ № 365591, свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії В01 № 134757 та повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи підприємця від 26.03.2020.
Відтак, позивачем не підтверджено факту сплати страхових внесків для цілей зарахування спірних періодів до страхового стажу.
При цьому розглядаючи справу №520/10610/24 року суд щодо питання не зарахування до страхового стажу позивача періодів ведення підприємницької діяльності з 01.01.1998 по 31.12.2003, зазначив, що відповідачем не надано до суду доказів вчинення ним дій щодо перевірки наявності у позивача стажу для призначення пенсії за віком, а саме періоду здійснення позивачем підприємницької діяльності з 01.01.1998 по 31.12.2003, а тому дійшов до висновку про зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву, з урахуванням правової оцінки наведеної судом у рішенні.
Суд наголошує, що ні судом першої інстанції, ні судом апеляційної інстанції не надавалась правова оцінка наявності у позивача права на зарахування до страхового стажу позивача періодів ведення підприємницької діяльності з 01.01.1998 по 31.12.2003, як помилково вважає позивач.
Натомість судом встановлено, що відповідач з урахуванням правової оцінки, викладеної у рішенні Харківського окружного адміністративного суду від 22.04.2025 № 520/10610/24, наданих документів та даних, що містять в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, встановлено, що страховий стаж ОСОБА_2 складає 25 років 04 місяці 09 днів, а страховий стаж для визначення права на пенсію за віком з врахуванням положень абз. 3 п. 1 ч. 1 ст. 3-1 розділу XV Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" - 25 років 10 місяців 10 днів.
При цьому, щодо спірного періоду відповідач врахував відсутність інформації Головного управління ДПС у Донецькій області про сплату та систему оподаткування ФОП за період з 23.06.1997 по 26.03.2020 року.
Зокрема з посиланням на лист від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області 17759-17583/Г-06/8-0500/23 від 12.09.2023 щодо сплати страхових внесків ОСОБА_1 вказав про те, що за період з 23.06.1997 по 31.12.2003 надана інформація про систему оподаткування та сплати страхових внесків за загальнообов`язкове державне пенсійне страхування відсутня, а також зазначено, що для отримання інформації щодо сплати та системи оподаткування ФОП за період з 23.06.1997 по 26.03.2020 року заявнику запропоновано звернутись до Головного управління ДПС у Донецькій області.
Вказане на переконання суду свідчить, що у разі сплати страхових внесків такі відомості містились б у відповідних реєстрах, а інформація про сплату таких внесків була б надана позивачу.
Суд також зазначає, що відсутність в даному випадку інформаційній системі персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії є підставою для незарахування періодів роботі, оскільки відсутні відомості про сплату страхових внесків позивачем за себе як особу, що була зареєстрована як фізична особа-підприємець, а не як за найманого працівника.
Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для зарахування до страхового стажу періоду здійснення підприємницької діяльності, з урахуванням чого рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № ПС/053130011119 від 24.10.2025, яким відмовлено в призначенні пенсії ОСОБА_1 прийнято на підставі та в межах повноважень, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 14, 243-246, 291, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, під.3, пов.2, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії- залишити без задоволення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Бідонько А.В.