Рішення № 135855086, 21.04.2026, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.04.2026
Номер справи
500/5689/25
Номер документу
135855086
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/5689/25

21 квітня 2026 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб`юка П.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративного суду із позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якому просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову у призначенні пенсії №192650010888 від 16.05.2025;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати період проживання в зоні посиленого радіологічного контролю з 15.04.1989 по 01.01.1993 та призначити і виплачувати пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" ОСОБА_1 з 09 травня 2025 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову у призначенні пенсії №192650010888 від 16.05.2025 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком, оскільки за результатами розгляду документів, доданих до заяви до страхового стажу не зараховано:

період отримання допомоги по безробіттю з 11.04.1994 по 10.01.1995 згідно трудової книжки серії НОМЕР_1 , оскільки в записі №4 про припинення виплати допомоги по безробіттю, дата припинення - 10.01.1995, календарно не відповідає даті наказу - 10.11.1995;

період роботи з 01.07.2000 по 12.06.2001 згідно трудової книжки серії НОМЕР_1 , оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу відсутні дані про роботу.

Позивач вказує, що у період з 15.04.1989 року по 10.06.1993 року вона працювала у Кам`янець-Подільському сільськогосподарському інституті з розміщенням у місті Заліщики. У 1990 році у зв`язку з народженням доньки - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво про народження серія НОМЕР_2 ) позивачка перебувала у декретній відпустці до досягнення донькою трьох років та була звільнена 10 червня 1993 року. Під час декретної відпустки проживала за місцем реєстрації у АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою №179 від 15.02.2024.

Ухвалою судді від 06.10.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

28.10.2026 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник просить відмовити в задоволенні позовних вимог та вказує, що вік позивачки 58 років 02 місяці 20 днів. Однією з умов для призначення пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону 796 є наявність страхового стажу необхідної тривалості.

Зазначає, що страховий стаж становить 24 роки 04 місяці 26 днів.

Результати розгляду документів, доданих до заяви не зараховано:

- період отримання допомоги по безробіттю з 11.04.1994 по 10.01.1995 згідно трудової книжки серії НОМЕР_1 , оскільки в записі №4 про припинення виплати допомоги по безробіттю, дата припинення - 10.01.1995, календарно не відповідає даті наказу - 10.11.1995. Для зарахування, необхідно долучити уточнюючу довідку про період отримання допомоги по безробіттю видану на підставі первинних документів;

- період роботи з 01.07.2000 по 12.06.2001 згідно трудової книжки серії НОМЕР_3 , оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу відсутні дані про роботу.

Вказує, що однією із обов`язкових умов для призначення пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону № 796 є постійне проживання чи постійна праця в зоні посиленого радіологічного контролю станом на 1 січня 1993 не менше 4 років.

Зазначає, що документами підтверджено факт проживання/роботи станом на 01.01.1993 - 05 місяців 10 днів.

Вказує, що до періоду проживання в зоні посиленого радіологічного контролю не зараховано період проживання з 15.04.1989 по 10.06.1993 згідно довідки від 15.02.2024 № 179, оскільки вищезазначений період проживання перетинається з періодом роботи з 15.04.1989 по 10.06.1993 в Кам`янець-Подільському сільгоспінституті згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 від 12.04.1989.

Вказує, що вищезазначений період роботи можливо зарахування до періоду проживання за результатами перевірки довідки 15.02.2024 № 179, або додаткового підтвердженням первинними документами.

Зазначає, що право на призначення пенсії за віком згідно ст. 55 Закону № 796 відсутнє, оскільки відсутня необхідна кількість періоду проживання в зоні посиленого радіологічного контролю станом на 01.01.1993.

Ухвалою суду від 11.03.2026 залучено до участі у справі №500/5689/25 в якості другого відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

26.03.2026 до суду від представника позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, а саме:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову у призначенні пенсії №192650010888 від 16.05.2025;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати період проживання в зоні посиленого радіологічного контролю з 15.04.1989 по 01.01.1993 та призначити і виплачувати пенсію за зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України від 28.02.1991 року №796 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ОСОБА_1 з 05.09.2025.

31.03.2026 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник просить відмовити в задоволенні позовних вимог та вказує, що за доданими документами до страхового стажу не зараховано: період отримання допомоги по безробіттю з 11.04.1994 по 10.01.1995 згідно трудової книжки серії НОМЕР_1 , оскільки в записі №4 про припинення виплати допомоги по безробіттю, дата припинення - 10.01.1995, календарно не відповідає даті наказу - 10.11.1995; період роботи з 01.07.2000 по 12.06.2001 згідно трудової книжки серії НОМЕР_1 , оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу відсутні дані про роботу. Періоди роботи згідно трудової книжки доцільно підтвердити додатковими документами або результатами перевірки проведеної, в тому числі за заявою власника трудової книжки.

Вказує, що документами підтверджено факт проживання/роботи станом на 01.01.1993 - 05 місяців 10 днів.

Зазначає, що до періоду проживання в зоні посиленого радіологічного контролю не зараховано період проживання з 15.04.1989 по 10.06.1993 згідно довідки від 15.02.2024 № 179, оскільки вищезазначений період проживання перетинається з періодом роботи з 15.04.1989 по 10.06.1993 в Кам`янець-Подільському сільгоспінституті згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 від 12.04.1989, тому вищезазначений період роботи можливо зарахування до періоду проживання за результатами перевірки довідки 15.02.2024 №179, або додаткового підтвердженням первинними документами.

Вказує, що з огляду на викладене та враховуючи те, що позивач проживав (працював) в зоні посиленого радіологічного контролю станом на 01.01.1993 менше 4 років, підстави для призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону № 796 відсутні.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою від 09.05.2025 про призначення пенсії за віком із застосуванням норми статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Для прийняття рішення за результатами поданої заяви, за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, яке своїм рішенням від 16.05.2025 № 192650010888 відмовило позивачу в призначенні пенсії, мотивуючи відсутністю постійного проживання (роботи) позивача у зоні посиленого радіологічного контролю за умови станом на 1 січня 1993 року, не менше 4 років.

Як слідує із вказаного рішення, страховий стаж позивача становить 24 роки 04 місяці 26 днів.

За результатами розгляду документів, доданих до заяви не зараховано:

період отримання допомоги по безробіттю з 11.04.1994 по 10.01.1995 згідно трудової книжки серії НОМЕР_1 , оскільки в записі №4 про припинення виплати допомоги по безробіттю, дата припинення - 10.01.1995, календарно не відповідає даті наказу - 10.11.1995. Для зарахування, необхідно долучити уточнюючу довідку про період отримання допомоги по безробіттю видану на підставі первинних документів;

період роботи з 01.07.2000 по 12.06.2001 згідно трудової книжки серії НОМЕР_3 , оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу відсутні дані про роботу.

Зазначено, що до періоду проживання в зоні посиленого радіологічного контролю не зараховано період проживання з 15.04.1989 по 10.06.1993 згідно довідки від 15.02.2024 № 179, оскільки вищезазначений період проживання перетинається з періодом роботи з 15.04.1989 по 10.06.1993 в Кам`янець-Подільському сільгоспінституті згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 від 12.04.1989.

Не погоджуючись із вказаним рішенням, вважаючи його протиправним, позивач звернулася до суду із даним позовом.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України від 28.02.1991 №796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796-ХІІ).

Статтею 49 Закону №796-ХІІ визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення визначені в статті 55 Закону № 796-XII.

Абзацом першим частини першої статті 55 Закону № 796-XII передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Відповідно до абзацу 6 пункту 2 частини 1 статті 55 Закону № 796-XII потерпілі від Чорнобильської катастрофи особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю, мають право на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років.

При цьому, початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.

З наведених положень Закону №796-XII вбачається, що обов`язковою умовою наявності у особи права на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на підставі абзацу 6 пункту 2 частини 1 статті 55 Закону № 796-XII є факт постійного проживання та (або) роботи такої особи у зоні посиленого радіологічного контролю протягом чотирьох років до 01 січня 1993 року.

При цьому, особам, які додатково до зазначеної умови постійно проживали у зоні посиленого радіологічного контролю в період з моменту аварії (26 квітня 1986 року) по 31 липня 1986 року, ще встановлюється початкова величина зниження пенсійного віку в розмірі 2 роки.

Натомість, особам, які постійно не працювали/постійно не проживали в зоні посиленого радіологічного контролю з моменту аварії (26 квітня 1986 року) по 31 липня 1986 року, але постійно проживали/постійно працювали у зазначеній зоні протягом чотирьох років до 01 січня 1993 року, зменшення пенсійного віку здійснюється без застосування початкової величини, та розраховується, як 1 рік зменшення пенсійного віку за 3 роки проживання/роботи в зоні посиленого радіологічного контролю.

Виникнення право на зниження пенсійного віку законодавець пов`язує із фактом фізичного перебування особи у забрудненій зоні у зв`язку із постійним проживанням, або у зв`язку із роботою в такій місцевості. При цьому, як вбачається зі змісту статті 55 вказаного Закону, зниження пенсійного віку залежить від рівня радіологічного забруднення місцевості та тривалості проживання в ній особи.

Таким чином, особа, яка постійно проживала або постійно проживає чи постійно працювала або постійно працює у зоні посиленого радіологічного контролю, набуває права на призначення їй пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до абзацу 6 пункту 2 частини 1 статті 55 Закону № 796-XII у випадку дотримання таких умов:

- наявності у цієї особи статусу потерпілої від Чорнобильської катастрофи;

- наявності у цієї особи необхідного періоду проживання (роботи) у зоні посиленого радіологічного контролю, який станом на 1 січня 1993 року повинен становити не менше 4 років.

Обґрунтовуючи правомірність прийняття оскаржуваного рішення відповідачі вказують на те, що до періоду проживання в зоні посиленого радіологічного контролю не зараховано період проживання з 15.04.1989 по 10.06.1993 згідно довідки від 15.02.2024 № 179, оскільки вищезазначений період проживання перетинається з періодом роботи з 15.04.1989 по 10.06.1993 в Кам`янець-Подільському сільгоспінституті згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 від 12.04.1989.

Позивач у позовній заяві вказує, що у період з 15.04.1989 по 10.06.1993 вона працювала у Кам`янець-Подільському сільськогосподарському інституті, з фактичним місцем роботи у місті Заліщики. У 1990 році у зв`язку з народженням доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво про народження серія НОМЕР_2 ) вона перебувала у декретній відпустці до досягнення донькою трьох років та була звільнена 10 червня 1993 року. Зазначає, що під час декретної відпустки проживала за місцем реєстрації у АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою №179 від 15.02.2024.

Як слідує із матеріалів справи, а саме листа Закладу вищої освіти "Подільський державний університет" від 06.08.2025 №01-20/25-206, відповідно до архівних даних ОСОБА_1 прийнято на посаду лаборанта з 15.04.1989 та з 10.06.1993 останню звільнено за власним бажанням.

Підтверджуючі документи у Закладі вищої освіти "Подільський державний університет" відсутні.

У зв`язку із наведеним суд не вбачає протиправності у рішенні Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №192650010888 від 16.05.2025 в частині відмови у зарахуванні до періоду проживання в зоні посиленого радіологічного контролю не зараховано період проживання з 15.04.1989 по 10.06.1993 згідно довідки від 15.02.2024 № 179, оскільки вищезазначений період проживання перетинається з періодом роботи з 15.04.1989 по 10.06.1993 в Кам`янець-Подільському сільгоспінституті згідно записів трудової книжки НОМЕР_1 від 12.04.1989.

Крім цього, вказані документи не додавались до заяви позивача про призначення пенсії та не досліджувались відповідачем.

Поряд із цим, як встановлено судом, у зв`язку з народженням доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво про народження серія НОМЕР_2 ) позивач перебувала у декретній відпустці до досягнення донькою трьох років, і в цей період проживала за місцем реєстрації у АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою №179 від 15.02.2024.

А тому, на переконання суду період з 10.06.1990 по 01.01.1993 підлягає зарахуванню до періоду проживання в зоні посиленого радіологічного контролю.

З огляду на встановлені обставини, суд доходить висновку протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №192650010888 від 16.05.2025, в частині відмови у зарахуванні до періоду проживання в зоні посиленого радіологічного контролю періоду з 10.06.1990 по 01.01.1993.

Вирішуючи даний спір по суті, суд звертає увагу на тому, що призначення, перерахунок, нарахування та виплата пенсій відноситься до дискреційних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України.

Відповідно до частини першої статті 58 Закону №1058-IV, пенсійний фонд є органом, який, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою, забезпечує збирання, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування виплати пенсій.

Так, питання призначення пенсії є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.

За таких обставин адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Відтак, у сукупності наведених вище обставин, на переконання суду, у спірному випадку належним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати період з 10.06.1990 по 01.01.1993 до періоду проживання в зоні посиленого радіологічного контролю та повторно розглянути заяву позивачки від 05.09.2025 про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку згідно із ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та прийняти відповідне рішення.

Залишаючи без оцінки окремі аргументи учасників справи, суд виходить з того, що такі обставини лише опосередковано стосуються суті і природи спору, а їх оцінка не має вирішального значення для його правильного вирішення.

Відповідно до частини першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.

Оскільки позовні вимоги задоволено частково, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (суб`єкта владних повноважень, який прийняв оскаржуване рішення) на користь позивача судовий збір у розмірі пропорційному до задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №192650010888 від 16.05.2025, в частині відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до періоду проживання в зоні посиленого радіологічного контролю періоду з 10.06.1990 по 01.01.1993.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати період з 10.06.1990 по 01.01.1993 до періоду проживання в зоні посиленого радіологічного контролю, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.09.2025 про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку згідно із ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та прийняти відповідне рішення.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління у Львівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 (шістсот п`ять) грн 60 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 21 квітня 2026 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 );

відповідачі:

- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: майдан Волі, 3, м. Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл., 46001, код ЄДРПОУ 14035769);

- Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження/місце проживання: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, Львівський р-н, Львівська обл., 79016, код ЄДРПОУ 13814885);

Головуючий суддя Баб`юк П.М.