Рішення № 135786346, 17.04.2026, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2026
Номер справи
420/38859/25
Номер документу
135786346
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/38859/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кузьменко Н.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної гвардії України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Національної гвардії України, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Національної гвардії України щодо відмови ОСОБА_1 внести зміни в довідку № 27/13/4-2094 від 02.12.2024 року станом на 01.01.2022 рік, в довідку № 27/13/4-2095 від 02.12.2024 року станом на 01.01.2023 рік про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 15.03.2018 № 200, визначити розміри премії 170% від посадового окладу, обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2022 рік та визначити розміри премії 250% від посадового окладу, обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2023 рік та розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлених статтями 7 законів України про Державний бюджет України, відповідно на 2022 рік та 2023 рік для перерахунку пенсії з 01 лютого 2022 та 01 лютого 2023 року. для перерахунку пенсії з 01 лютого 2022 та 01 лютого 2023 року.

- зобов`язати Головне управління Національної гвардії України скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2022 року та 01 січня 2023 року, в яких на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 15.03.2018 № 200, визначити розміри премії 170% від посадового окладу, обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2022 рік та визначити розміри премії 250% від посадового окладу, обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2023 рік та розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлених статтями 7 законів України про Державний бюджет України, відповідно на 2022 рік та 2023 рік для перерахунку пенсії з 01 лютого 2022 та 01 лютого 2023 року для перерахунку пенсії з 01 лютого 2022 та 01 лютого 2023 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області й отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі Закон № 2262-XII).

Також зазначає, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.10.2024 по справі № 420/26463/24 Головне управління Національної гвардії України складено довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 та 01.01.2023, в яких надбавка за особливості проходження служби та премія відсутня.

Позивач вважаючи дії відповідача щодо відмови у видачі оновлених довідок протиправними звернувся до суду.

Відповідно до ч.1 ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Ухвалою суду від 25.11.2025 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної гвардії України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії. було прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

У відзиві на позовну заяву відповідач вказує, що на сьогодні рішення про визначення посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України» на 01 січня календарного року Кабінетом Міністрів України не приймалось. Крім цього відповідач зауважив, що середні розміри надбавки за особливості проходження служби та премії не застосовуються при нарахуванні грошового забезпечення військовослужбовцям Національної гвардії, а визначаються особисто наказом командира відповідної військової частини. У зв`язку з чим відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог. У зазначений Позивачем період рішень Кабінету Міністрів України про збільшення грошового забезпечення/запровадження нових видів грошового забезпечення у розумінні Порядку № 45 не приймалось. Це виключає можливість підготовки Відповідачем оновленої довідки про грошове забезпечення Позивача. Таким чином, є відсутніми правові підстави для оформлення оновленої довідки про грошове забезпечення Позивача через відсутність рішення Кабінету Міністрів України про збільшення грошового забезпечення (запровадження нових видів грошового забезпечення) за відповідною або аналогічною посадою та військовим званням.

Зважаючи на вищевикладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що позивач, є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років, яка призначена на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.10.2024 по справі № 420/26463/24 Головне управління Національної гвардії України складено довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 та 01.01.2023, в яких надбавка за особливості проходження служби та премія відсутня.

Надалі, представник позивача 05.08.2025 звернулася з заявою до відповідача, у якій просила скласти та подати до ГУ ПФУ в Херсонській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 та 01.01.2023, в яких на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 15.03.2018 № 200, визначити розміри премії 170 % у довідці станом на 01.01.2022 та визначити розміри премії 250 % у довідці станом на 01.01.2023, обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2022 та 2023 роки для перерахунку пенсії з 01 лютого 2022 року та 01 лютого 2023 року.

Листом від 19.08.2025 № 3/56/12-Є-11-Аз відповідач відмовив у задоволенні заяви та повідомив, що на даний час відсутні законні підстави для виготовлення довідок.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо невизначення в довідці про розмір грошового забезпечення надбавки за особливості проходження служби та премії, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

При вирішені спору суд виходить із того, що згідно ч.2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 20.12.1991 до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч.3 ст.9 Закону № 2011-ХІІ).

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року.

Відповідно до ч.3 ст.43 Закону № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин 1, 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Оскільки, зміни, внесені Постановою Кабінету Міністрів України № 103, зокрема до додатку до п.5 Порядку № 45, визнані судом протиправними та нечинними, з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція п.5 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Відповідно до п.5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Згідно п.6 Порядку № 45 відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Відповідно до п. 1, 2 розділу VIІІ Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України та іншим особам, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України № 200 від 15.03.2018 року (далі Інструкція № 200), особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 50 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.

Військовослужбовцям, зазначеним у пункті 1 цього розділу, залежно від якості, складності, інтенсивності, обсягу, важливості та умов військової служби розмір надбавки за особливості проходження служби може збільшуватися до 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.

Перелік посад (підрозділів), за якими встановлюється і виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, установлюється наказом командувача Національної гвардії України.

Згідно п.1, 2 розділу XVIІ Порядку № 260 командири (начальники) військових частин Національної гвардії України мають право преміювати осіб офіцерського складу, осіб рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, за їх особистий внесок у загальні результати служби.

Преміювання здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого, враховуючи специфіку та особливості виконання покладених завдань на військову частину.

Розміри премії встановлюються за рішенням командувача Національної гвардії України з урахуванням наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Національної гвардії України, та особливостей проходження служби.

Отже надбавка за особливості проходження служби обраховується виходячи з посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, а премія виходячи з посадового окладу.

Суд зазначає, що в довідках № 27/13/4-2094 від 02.12.2024 року станом на 01.01.2022 рік, № 27/13/4-2095 від 02.12.2024 року станом на 01.01.2023 рік про розмір грошового забезпечення визначено премію в розмірі 39,35% та 67,31% відповідно.

Однак як встановлено судом із інформаційної довідки військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України № 3/56/12-Є-11-Аз від 19.08.2025 за прирівняною посадою начальника військового наряду (командира відділення):

- станом на 01.01.2022 визначено премію 170% від посадового окладу;

- станом на 01.01.2023 визначено премію 250% від посадового окладу.

Таким чином суд доходить висновку про протиправність визначення в довідках № 27/13/4-2094 від 02.12.2024 року, № 27/13/4-2095 від 02.12.2024 року про розмір грошового забезпечення позивача премії в зменшеному розмірі.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нові довідки про розмір грошового забезпечення позивача за нормами чинними станом на 01.01.2022 та 01.01.2023 із зазначенням відомостей про розміри: станом на 01.01.2022 премії 170% від посадового окладу, а також станом на 01.01.2023 - премії 250% від посадового окладу, обчислених з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2022 та 01.01.2023, визначеного Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» та Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» відповідно, для перерахунку пенсії з 01.02.2022 та 01.02.2023 відповідно.

Щодо посилання позивача у своїх позовних вимогах на необхідність зазначення в резолютивній частині рішення суду низки нормативно-правових актів, а саме: постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні військовослужбовцям Національної гвардії України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 15.03.2018 року № 200, суд зазначає наступне.

Суд акцентує увагу, що посилання на вказані нормативно-правові акти було викладено судом в мотивувальній частині рішення.

В свою чергу, суд звертає увагу, що у Висновку № 11 від 18.12.2008 Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету міністрів Ради Європи про якість судових рішень викладено, що усі судові рішення повинні бути зрозумілими, викладеними чіткою й простою мовою - це необхідна передумова розуміння рішення сторонами та громадськістю. Для цього потрібно логічно структурувати рішення й викласти його у зрозумілому стилі, доступному для всіх. Кожен суддя може обрати власний стиль та побудову документа або використовувати типові зразки, якщо такі існують.

Отже, з огляду на висновки Консультативної ради європейських суддів, суд не вбачає підстав повторно зазначити у резолютивній частині нормативно-правові акти, які вже зазначено в мотивувальній частині рішення.

Оскільки Головне управління Національної гвардії України доводи позивача не спростував належними доказами і не довів суду протилежне, позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно із ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство України, суд дійшов висновку про задоволення позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Національної гвардії України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до п.58 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 року, заява 4909/04, Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

Керуючись ст.7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Національної гвардії України (вул. Святослава Хороброго, 9-А, м. Київ, 03151, код ЄДРПОУ 08803498) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Національної гвардії України щодо відмови зазначити в довідках № 27/13/4-2094 від 02.12.2024 року станом на 01.01.2022 рік, в довідку № 27/13/4-2095 від 02.12.2024 року станом на 01.01.2023 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 премії 170% станом на 01.02.2022 і 250% станом на 01.01.2023.

Зобов`язати Головне управління Національної гвардії України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 та 01.01.2023 із зазначенням відомостей про розміри: станом на 01.01.2022 року премії 170% від посадового окладу, а також станом на 01.01.2023 премії 250% від посадового окладу, обчислених із урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2022 та 01.01.2023, визначеного Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» та Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» відповідно, для перерахунку пенсії з 01.02.2022 та 01.02.2023 відповідно.

Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.293, 295 КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.

Суддя Н.А. Кузьменко