Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 квітня 2026 року Справа№200/845/26
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Абдукадирової К.Е., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (адреса: 14005, Україна, Чернігівська обл., місто Чернігів, вулиця П`ятницька, будинок 83а, ЄДРПОУ 21390940) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії;
- зобов`язати відповідача обчислити пенсію позивачу починаючи з 02.04.2025, з розрахунку 80% відсотків від заробітної плати (доходу позивача), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", застосувавши показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії у розмірі 12734,48 грн. (2017,2016 роки), з урахуванням коефіцієнтів індексації: 1.17, 1.11, 1.11, 1.14, 1.197, 1.0796 та 1.115, відповідно до ч.2 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 02.04.2025 року, він звернувся засобами Веб-порталу Пенсійного фонду України, з заявою про перерахунок пенсії. На момент подання позову, позивач не отримав рішення про проведення перерахунку або відмову у проведенні перерахунку.
Враховуючи відсутність відповіді, позивач звернувся до ГУ ПФУ у Донецькій області.
З відповіді від 15.05.2025р., позивач дізнався, що заява про перерахунок пенсії перебуває на розгляді у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області, рішення за результатами розгляду заяви про проведення перерахунку пенсії відсутнє, оскільки ГУ ПФУ в Чернігівській області проводить позачергову перевірку достовірності довідки про пільговий стаж роботи, яка була надана позивачем.
Зазначає, що такі дії з затягуванням проведення перерахунку пенсії є протиправними, враховуючи наведене позивач вважає, що має право на проведення перерахунку пенсії.
Вважає, що позивачу неправильно обчислено заробітну плату, відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а саме не застосовано показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії у розмірі 12734,48 (2017,2016 та 2015) грн., з урахуванням з урахуванням коефіцієнтів індексації: 1.17, 1.11, 1.11, 1.14, 1.197, 1.0796 та 1.115, відповідно до ч.2 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
У зв`язку з чим, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Ухвалою суду від 11 лютого 2026 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області надало відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне. Позивач перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду та одержує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058) з 23.06.2018.
За відсутності документально підтвердженого підземного стажу роботи за списком № 1 встановленої тривалості, право на обчислення пенсії позивача в мінімальному розмірі, визначеному статтею 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, відсутнє.
Позивач звернувся до органів Пенсійного фонду засобами вебпорталу та надав заяву від 02.04.2025 № 2960 про перерахунок пенсії (зміна надбавки, а саме: додавання пільгового стажу за період роботи з 26.01.2021 по 01.04.2025). Разом із заявою надана довідка, що уточнює пільговий характер роботи, від 01.04.2025 № 118 за період роботи з 26.01.2021 по 01.04.2025 у ВП «Шахтоуправління «Добропільське» ДП «Добропіллявугілля-видобуток». Заява опрацьована за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області.
Відповідно до частини 3 статті 44, статті 64 Закону № 1058 та Закону України від 05.04.2007 №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» органами Пенсійного фонду України виконуються функції контролю за достовірністю наданих документів для призначення (перерахунку) пенсії.
Важливість проведення заходів контролю полягає вперш за все у запобіганні виникненню переплат та недоплат пенсій, і звичайно, що такі перевірки мають важливе значення в упередженні нецільового використання коштів Пенсійного фонду України внаслідок подання документів, що містять недостовірну інформацію про стаж роботи та заробітну плату.
Враховуючи зазначене, для проведення позачергової перевірки достовірності наданої довідки про пільговий характер роботи направлено відповідний запит. За результатами перевірки, після надходження акту про достовірність наданої довідки, буде прийняте рішення щодо зарахування до пільгового стажу роботи періодів роботи, в зазначеній вище довідці.
Зазначене свідчить, що Головним управлінням вчинено дії, спрямовані на здійснення перерахунку пенсії позивача, а відтак вважає, що позовні вимоги в частині обрахунку пенсії у розмірі 80% заробітної плати є передчасними.
Також, відповідач зазначив, що принцип екстериторіальності застосовується при опрацюванні заяв про призначення та перерахунок пенсій, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», суть якого полягає в опрацюванні заяв про призначення пенсій територіальними органами Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає особа.
З матеріалів позову вбачається, що Головним управлінням розглянута лише заява позивача про перерахунок пенсії із зарахуванням пільгового стажу за новою довідкою. При цьому питання індексації пенсії Головним управлінням не вирішувалось із цього приводу позивач до Головного управління не звертався. Із наданого позивачем протоколу вбачається, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду в Донецькій області та під час обчислення його пенсії застосовано показник середньої заробітної плати 3764,40 грн, який в подальшому проіндексовано, проте не надано жодних доказів того, що саме Головним управлінням здійснювалися будь-які дії з цього приводу.
З огляду на зазначене, наголошує, що під час розгляду заяви позивача від 02.04.2025 Головним управлінням не аналізувалися правові підстави щодо індексації пенсії позивача, більше того, із даним питанням позивач до Головного управління не звертався.
З огляду на викладене, вважає, що у задоволені позовних вимог, заявлених до Головного управління, про здійснення індексації пенсії, належить відмовити.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.
Позивач ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з 15.01.2016, як отримувач пенсії за віком, призначеної на пільгових умовах відповідно до Закону України від 09.07.2003№ 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 23.06.2018.
Позивач звернувся до Головного управління засобами вебпорталу та надав заяву від 02.04.2025 № 2960 про перерахунок пенсії зміна надбавки, а саме додавання пільгового стажу за період роботи з 26.01.2021 по 01.04.2025. Разом із заявою надана довідка, що уточнює пільговий характер роботи, від 01.04.2025 № 118 за період роботи з 26.01.2021 по 01.04.2025 у ВП «Шахтоуправління «Добропільське» ДП «Добропіллявугілля - видобуток».
Заява опрацьована за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області.
Не отримавши відповіді на вказану заяву позивач, 18.04.2025 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, листом від 15.05.2025 №12487-9926/К-02/8-0500/25 повідомило позивача про наступне. За даними електронної пенсійної справи ОСОБА_1 звернувся до Головного управління засобами вебпорталу та надав заяву від 02.04.2025 № 2960 про перерахунок пенсії зміна надбавки, а саме додавання пільгового стажу за період роботи з 26.01.2021 по 01.04.2025. Разом із заявою надав довідка, що уточнює пільговий характер роботи, від 01.04.2025 № 118 за період роботи з 26.01.2021 по 01.04.2025 у ВП «Шахтоуправління «Добропільське» ДП «Добропіллявугілля - видобуток».
Заява опрацьована за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області, як це передбачено Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі-Порядок №22-1).
Відповідно до частини 3 статті 44, статті 64 Закону №1058 та Закону України від 05.04.2007 №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» органами Пенсійного фонду України виконуються функції контролю за достовірністю наданих документів для призначення (перерахунку) пенсії.
Важливість проведення заходів контролю полягає вперш за все у запобіганні виникненню переплат та недоплат пенсій, і звичайно, що такі перевірки мають важливе значення в упередженні нецільового використання коштів Пенсійного фонду України внаслідок подання документів, що містять недостовірну інформацію про стаж роботи та заробітну плату.
Враховуючи зазначене, для проведення позачергової перевірки достовірності наданої довідки про пільговий характер роботи направлено запит до управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління.
За результатами перевірки, після надходження акту про достовірність наданої довідки, буде прийняте рішення щодо зарахування до пільгового стажу роботи періодів роботи, в зазначеній вище довідці.
Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у нездійсненні перерахунку пенсії.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з належних обставин, а також у старості в інших випадках, передбачених законом.
Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі-Закон № 1058) встановлює порядок нарахування та виплати пенсії.
Відповідно до п. 1 та п. 4 статті 8 Закону України від 09.07.2006 №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом; іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, мають право на отримання пенсійних виплат і соціальних послуг із системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування на рівні з громадянами України на умовах та в порядку, передбачених цим Законом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надані Верховною Радою України.
Статтею 44 Закону № 1058 встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із соціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої територіально.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону № 1058, страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02 вересня 2008 року № 345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до частини другої статті 10 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія частини першої статті 7 і статті 8 цього Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.
З метою забезпечення соціального захисту та належного пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Цей Порядок регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до пунктів «а», «б» статті 13 та статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
За змістом пункту 3 «Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.
За приписами ст. 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пункт 3 Порядку № 637 встановлює, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу органами Пенсійного фонду на місцях приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
З метою забезпечення соціального захисту та належного пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі Порядок). Цей Порядок регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до пунктів «а», «б» статті 13 та статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Суд зазначає, що спору між сторонами стосовно відсутності записів у трудовій книжці позивача немає.
Позивач звернувся до Головного управління засобами вебпорталу та надав заяву від 02.04.2025№ 2960 про перерахунок пенсії зміна надбавки, а саме додавання пільгового стажу за період роботи з 26.01.2021 по 01.04.2025.
Згідно трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 , наявні такі записи щодо спірних періодів:
26.01.2021 прийнятий за переведенням електрослюсар підземний 3 (третього) розряду з повним робочим днем під землею ВО «Шахтоуправління» «Добропільське ДП «Добропіллявугілля-видобуток»
30.09.2025 звільнено за власним бажанням у звязку з виходом на пенсію згідно ст. 38 КЗпП України.
Відповідно до довідки №118 від 01.04.2025 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній ОСОБА_1 працює повний робочий день підземного з важкими та шкідливими умовами праці на відокремленому підрозділі Шахтоуправління Добропільське ДП «Добропіллявугілля-видобуток» у виробництві з видобутку вугілля період з 26.01.2021р. по теперішній час (04 роки 02 місяці 06 днів) виконував(ла) роботи гірничі за професією електрослюсар підземний, дільниці ВТБ № 2. Наказ № 1-к від 22.01.2021 що передбачено Списком 1 розділ І підрозділ 1 код КП Підстава: ПКМУ №461 від 24.06.2016р. ч. 3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Зазначені записи в трудовій книжці, свідчать про зайнятість позивача повний робочий день на пільгових роботах, та що є безперервним трудовим стажем. Іншого, зокрема про скорочений або неповний режим роботи протягом цих періодів, в трудовій книжці не міститься.
При цьому, судом встановлено, що трудова книжка позивача оформлена належним чином, всі записи засвідчені належним чином.
Таким чином, неприйняті відповідачем при призначенні пенсії спірні періоди пільгової роботи мають бути зараховані при перерахунку пенсії за заявою позивача від 02.04.2025 з дати призначення пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи пільговий стаж позивача по Списку №1 становить 12 років 0 місяців 0 днів (без урахування періоду з 26.01.2021 по 30.09.2025). З урахуванням періоду з 26.01.2021 по 30.09.2025 (04 роки 02 місяці 06 днів) пільговий стаж позивача складає не менше 15 років, як це вимагає ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Як зазначив відповідач, довідка, що уточнює пільговий характер роботи, від 01.04.2025 № 118 за період роботи з 26.01.2021 по 01.04.2025 у ВП «Шахтоуправління «Добропільське» ДП «Добропіллявугілля-видобуток» відповідно до частини 3 статті 44, статті 64 Закону №1058 та Закону України від 05.04.2007 №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» підлягає перевірці органами Пенсійного фонду України в Донецькій області, які виконують функції контролю за достовірністю наданих документів для призначення (перерахунку) пенсії.
Враховуючи зазначене, для проведення перевірки достовірності наданої позивачем довідки, що уточнює пільговий характер роботи, від 01.04.2025 № 118 автоматично сформовано запит, який був направлений до управління контрольно - перевірочної роботи Головного управління.
За результатами перевірки, після надходження акту про достовірність наданої довідки, буде прийнято рішення щодо проведення перерахунку пенсії.
Суд зауважує, що майже через рік після звернення позивача відповідачем не прийнято рішення про перерахунок пенсії.
Враховуючи викладане, суд вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 02.04.2025 № 2960.
Статтею 13 (право на ефективний засіб юридичного захисту) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30.01.2003 № 3-рп/2003).
При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Відтак, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії підлягають задоволенню, проте не у спосіб, визначений позивачем.
Зокрема, вимоги щодо обчислення пенсії починаючи з 02.04.2025, з розрахунку 80% відсотків від заробітної плати (доходу позивача), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", застосувавши показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії у розмірі 12734,48 грн. (2017,2016 роки), з урахуванням коефіцієнтів індексації: 1.17, 1.11, 1.11, 1.14, 1.197, 1.0796 та 1.115, відповідно до ч.2 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» не можуть бути адресовані відповідачу, оскільки позивач значиться на пенсійному обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яке виплачує позивачу пенсію, та до якого він не пред`являв позовних вимог.
Відповідно до п. 10 ч. 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
З урахуванням повноважень, наданих суду частиною другою статті 245 КАС України, ч. 2 ст. 9 КАС України, позов належить задовольнити шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 02.04.2025 № 2960 та зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.04.2025 № 2960 зарахувавши до підземного пільгового шахтарського стажу періоди роботи в підземних умовах з повним робочим днем під землею з 26.01.2021 по 30.09.2025 з 02.04.2025 у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.
Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).
Відповідно до ст.77 КАС судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (ч. 3ст. 139 КАС).
За подання позовну немайнового характеру слід сплатити судовий збір у розмірі 1064,96 грн.
Таким чином, судовий збір у розмірі 532,48 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (адреса: 14005, Україна, Чернігівська обл., місто Чернігів, вулиця П`ятницька, будинок 83а, ЄДРПОУ 21390940) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 02.04.2025 № 2960.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.04.2025 № 2960 зарахувавши до підземного пільгового шахтарського стажу періоди роботи в підземних умовах з повним робочим днем під землею з 26.01.2021 по 30.09.2025 з 02.04.2025 у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Узадоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 532,48 грн.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 16 квітня 2026 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.Е. Абдукадирова