Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 298/360/26
Номер провадження 1-кп/298/27/26
УХВАЛА
17 квітня 2026 року с-ще Великий Березний
Великоберезнянський районний суд Закарпатської області у складі:
головуючої судді ОСОБА_1 ,
за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченої ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в с-щі Великий Березний клопотання захисника про звільнення обвинуваченої від кримінальної відповідальності на підставі ч. 4 ст. 212 КК України у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 72024071000000006 від 18 квітня 2024 року про обвинувачення ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України,
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Великоберезнянського районного суду Закарпатської області на стадії підготовчого судового засідання перебуває кримінальне провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 72024071000000006 від 18 квітня 2024 року про обвинувачення ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України.
17.04.2026 на адресу Великоберезнянського районного суду Закарпатської області надійшло клопотання захисника ОСОБА_4 адвоката ОСОБА_5 , про звільнення обвинуваченої від кримінальної відповідальності на підставі ч. 4 ст. 212 КК України.
Як ідеться в клопотанні, 28 лютого 2026 року детективами Підрозділу детективів Територіального управління БЕБ у Закарпатській області у рамках кримінального провадження № 72024071000000006 від 18.04.2024 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України. Зі змісту даного повідомлення про підозру вбачається, що умисні дії ОСОБА_4 як головного бухгалтера Ужанського національного природного парку призвели до несплати за 2022 та 2023 роки Ужанським національним природним парком земельного податку у загальному розмірі 44 594 857, 44 грн., що є особливо великим розміром.
28 лютого 2025 року за указаним фактом з обвинувальним актом до Великоберезнянського районного суду Закарпатської області скеровано кримінальне провадження № 72024071000000006 від 18.04.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України. Положеннями ч. 4 ст. 286 КПК України передбачено, що якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання. Згідно з положеннями ч. 1 ст. 285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність. Відповідно до ч. 4 ст. 212 КК України особа, яка вчинила діяння, передбачені частинами першою, другою цієї статті, або діяння, передбачені частиною третьою (якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах) цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення її до кримінальної відповідальності сплачено податки, збори (обов?язкові платежі), а також відшкодовано шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).
Як зазначив захисник, до повідомлення ОСОБА_4 про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, Ужанським національним природним парком у повному обсязі сплачено податки у загальному розмірі 44 594 857,44 грн., що підтверджується платіжними дорученнями № 646 від 25.12.2024, № 993 від 31.07.2025, № 999 від 01.08.2025, № 1000 від 01.08.2025, № 1021 від 18.08.2025, № 1022 від 18.08.2025 та № 1082 від 23.09.2025. Фінансові санкції та пеня за несплату земельного податку у зазначеному розмірі не застосовувалися.
Відтак, посилаючись на положення п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України, просив звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення дій, які підпадають під ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, та закрити кримінальне провадження № 72024071000000006 від 18.04.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України.
У підготовчому судовому засіданні, призначеному до розгляду на 17.04.2026, прокурор не заперечив проти задоволення заявленого захисником клопотання, вказавши, що наявні підстави для звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України, у зв`язку з чим просив провадження у справі закрити.
Судом на виконання вимог ст. 285 КПК України роз`яснено ОСОБА_4 суть обвинувачення за ч. 3 ст. 212 КК України, підставу звільнення від кримінальної відповідальності у зв`язку з погашенням екологічного податку і право заперечувати про закриття кримінального провадження з цієї підстави.
Обвинувачена ОСОБА_4 у судовому засіданні просила задовольнити клопотання, подане її захисником, та звільнити її від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 3 ст. 212 КК України, на підставі ч.4 ст. 212 КК України, а провадження у справі закрити.
Заслухавши захисника, думку прокурора та обвинуваченої, дослідивши матеріали клопотання, суд дійшов таких висновків.
Згідно з положеннями п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Разом з тим, відповідно до вимог ч. 1 ст. 285 КПК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом про кримінальну відповідальність.
Згідно зі ст. 44 КК України особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.
В ч. 4 ст. 212 КК України встановлено, що особа, яка вчинила діяння, передбачені частиною першою, другою або діяння, передбачені частиною третьою (якщо вони призвели до фактичного ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів в особливо великих розмірах) цієї статті, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона до притягнення до кримінальної відповідальності сплатила податки, збори (обов`язкові платежі), а також відшкодувала шкоду, завдану державі їх несвоєчасною сплатою (фінансові санкції, пеня).
Як убачається з матеріалів кримінального провадження ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення за ч. 3 ст. 212 КК України, тобто умисному ухиленні від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою установи, що призвело до фактичного ненадходження до бюджетів коштів у особливо великих розмірах, за таких обставин.
Упродовж 2022-2023 років Ужанський національний природний парк перебував на податковому обліку у Великоберезнянській ДПІ Головного управління ДПС у Закарпатській області як платник плати за землю.
У відповідності до п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (у редакції від 30.11.2021) плата за землю це обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності
Згідно з п.п. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (у редакції від 30.11.2021) земельний податок це обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
Зі змісту ст. 269 Податкового кодексу України (у редакції від 30.11.2021) платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування.
Положеннями ст. 270 Податкового кодексу України (у редакції від 30.11.2021) визначено, що об`єктами оподаткування платою за землю є земельні ділянки, які перебувають у власності, земельні частки (паї), які перебувають у власності, та земельні ділянки державної та комунальної власності, які перебувають у володінні на праві постійного користування.
Так, у відповідності до держаних актів на право постійного користування серії II-ЗК № 001071, № 001072, № 001073, № 001075, № 001076, № 001077,
№ 001078, № 001079, № 001080, № 001082 та № 001820 упродовж 2022-2023 років в Ужанського національного природного парку на праві постійного користування у загальному перебувало 14 904,6 га земельних ділянок з цільовим призначенням за кодом КВЦПЗ 04.03 «Для збереження та використання національних природних парків», нормативно грошова оцінка яких не проводилась, у тому числі з них: 836,4 га на території Великоберезнянської територіальної громади, 1 840,5 га на території Костринської територіальної громади та 12 227,7 га на території Ставненської територіальної громади.
Згідно з положеннями п. 12.3 ст. 12, ст. 284.1 Податкового кодексу України (у редакції від 30.11.2021) Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування наділені виключними повноваженнями приймати рішення про встановлення ставок з плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території, які згідно з положеннями п.п. 12.3.4. п. 12.3. ст. 12 Податкового кодексу України (у редакції від 30.11.2021) офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період).
У відповідності до ст. 277 Податкового кодексу України (у редакції від 30.11.2021) визначено, що ставка податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів або в межах населених пунктів, нормативно грошову оцінку яких не проведено, встановлюється у розмірі не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, а для сільськогосподарських угідь не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, а для лісових земель не більше 0,1 відсотка від нормативної грошової оцінки площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.
У свою чергу, базою оподаткування платою за землю згідно з положеннями п. 271.1. ст. 271 Податкового кодексу України (у редакції від 01.01.2019) є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом, або площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Згідно з наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 18.12.2018 № 605 «Про внесення змін до додатка 1 до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення» нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі по Закарпатській області на 2022-2023 роки становила 27 268,00 грн.
Водночас згідно з положеннями ст. 289 Податкового кодексу України (у редакції від 01.01.2019) при визначенні розміру земельного податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства, який застосовується кумулятивно.
Таким чином, з урахуванням коефіцієнта індексації нормативна грошова оцінка земельних ділянок одиниці площі ріллі по Закарпатській області на
2022 рік становила 29 994,8 грн, а на 2023 рік 34 494,02 грн.
З урахуванням зазначених положень податкового законодавства України на 2022 та 2023 роки за користування земельними ділянками з цільовим призначенням за кодом КВЦПЗ 04.03 «Для збереження та використання національних природних парків» рішенням Ставненської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області від 17.06.2021 № 170, а також рішеннями Костринської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області від 21.05.2021 № 163 та від 12.07.2022 № 425 встановлено ставку з плати за землю у розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Закарпатській області.
Згідно з положеннями ст. 285 Податкового кодексу України (у редакції від 30.11.2021) базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
При цьому, у відповідності до п. 286.2. ст. 286 Податкового кодексу України (у редакції від 30.11.2021) платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 Податкового кодексу України, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій.
У ході досудового розслідування установлено, що за правильність обчислення, підготовки до подачі та подачі контролюючим органам податкових декларацій Ужанського національного природного парку з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) упродовж 2022-2023 років відповідала ОСОБА_4 , яка у період часу з 01.12.2021 по 06.08.2023 обіймала посаду начальника відділу головного бухгалтера Ужанського національного природного парку.
Посадовою інструкцією начальника відділу головного бухгалтера Ужанського національного природного парку, яка 11.08.2021 затверджена директором Ужанського національного природного парку ОСОБА_6 , та з якою під особистий підпис ознайомлено ОСОБА_4 , визначено завдання, права, обов`язки та відповідальність ОСОБА_4 як головного бухгалтера Ужанського національного природного парку.
У відповідності до розділу 1 «Загальні положення» посадової інструкції головний бухгалтер належить до категорії «Керівники» (пункт 1.1. посадової інструкції).
Згідно з пунктом 1.4. посадової інструкції головний бухгалтер у своїй роботі керується Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та іншими нормативно-правовими актами Міністерства фінансів України, що регламентують порядок ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності.
Розділом 2 «Завдання та обов`язки» посадової інструкції на головного бухгалтера, серед іншого, покладено наступні завдання та обов`язки: формує відповідно до законодавства облікову політику, виходячи зі структури та особливостей діяльності підприємства; здійснює контроль за дотриманням порядку оформлення первинних документів, відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій, дотриманням технології обробки бухгалтерської інформації порядком документообігу; забезпечує складання на основі даних бухгалтерського обліку фінансової звітності підприємства; забезпечує перерахування податків та зборів, соціальних внесків, передбачених законодавством, проводить розрахунки з іншими кредиторами відповідно до договірних зобов`язань; здійснює контроль за веденням касових операцій, раціональним та ефективним використанням матеріальних, трудових та фінансових ресурсів, збереженням власності підприємства; вживає заходів з попередження нестач, незаконної витрати коштів і товарно-матеріальних цінностей, порушень фінансового і господарського законодавства; організовує проведення інвентаризацій та бере участь в оформленні її результатів; керує працівниками бухгалтерії та розподіляє між ними посадові завдання та обов`язки; бере участь у проведенні економічного аналізу господарської діяльності підприємства за даними бухгалтерського обліку та звітності.
Згідно з розділом 3 «Права» посадової інструкції головний бухгалтер має право: діяти від імені відділу, представляти інтереси Ужанського національного природного парку у взаємовідносинах з органами державної влади та іншими організаціями; взаємодіяти з співробітниками інших відділів Ужанського національного природного парку; вносити на розгляд директору пропозиції щодо поліпшення діяльності державної установи; брати участь у підготовці проектів наказів, інструкцій, вказівок, а також кошторисів, договорів та інших документів, пов`язаних з діяльністю Ужанського національного природного парку; у межах своєї компетенції підписувати та візувати документи.
З огляду на викладене, ОСОБА_4 , обіймаючи у період часу з 01.12.2021 по 06.08.2023 посаду начальника відділу головного бухгалтера Ужанського національного природного парку здійснювала адміністративно-господарські та організаційно-розпорядчі функції і згідно з положеннями ч. 3 ст. 18 Кримінального кодексу України була службовою особою, на яку в силу положень ст. 67 Конституції України, ст. ст. 8, 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та Податкового кодексу України, серед іншого, покладався обов`язок щодо правильного обчислення, підготовки до подачі та подачі контролюючим органам податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2022 та 2023 роки.
Водночас ОСОБА_4 , будучи зацікавленою у результатах фінансово-господарської діяльності Ужанського національного природного парку, всупереч вищезазначеним положенням податкового законодавства, з метою ухилення від сплати податків, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх протиправних дій, передбачаючи настання суспільно-небезпечних наслідків у вигляді ненадходження до бюджету коштів в особливо великих розмірах і бажаючи їх настання, 15.02.2022, 16.02.2022, 31.01.2023 та 02.02.2023 в особистому кабінеті платника податків здійснила складання, підписання та подання шляхом накладення власного електронного цифрового підпису до Великоберезнянської ДПІ Головного управління ДПС у Закарпатській області податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2022 та 2023 роки відповідно, які знаходяться на територіях Костринської та Ставненської територіальних громад, у яких у рядку «Ставка податку» відобразила занижені відомості щодо розміру ставки земельного податку на рівні 0,1 %, при цьому достовірно знаючи, що за користування земельними ділянками з цільовим призначенням за кодом КВЦПЗ 04.03 «Для збереження та використання національних природних парків», нормативну грошову оцінку яких не проведено, рішеннями Ставненської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області від 17.06.2021 № 170, а також рішеннями Костринської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області від 21.05.2021
№ 163 та від 12.07.2022 № 425 встановлено ставку з плати за землю на 2022 та 2023 роки у розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Закарпатській області, та у яких не застосувала коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земельних ділянок на відповідний звітний період, що, у свою чергу, призвело до:
заниження у 2022 році податкового зобов`язання зі сплати земельного податку за земельні ділянки з цільовим призначенням за кодом КВЦПЗ 04.03 «Для збереження та використання національних природних парків», які знаходяться на території Костринської територіальної громади, на загальну суму 2 710 084,7 грн (1 840,5 га х 29 994,8 грн. х 5% 50 186,76 грн. (задекларована ОСОБА_4 сума податкового зобов`язання);
заниження у 2022 році податкового зобов`язання зі сплати земельного податку за земельні ділянки з цільовим призначенням за кодом КВЦПЗ 04.03 «Для збереження та використання національних природних парків», на загальну суму 18 004 945,84 грн. (12 227,7 га х 29 994,8 грн х 5% 333 424,92 грн (задекларована ОСОБА_4 сума податкового зобов`язання);
заниження у 2023 році податкового зобов`язання зі сплати земельного податку за земельні ділянки з цільовим призначенням за кодом КВЦПЗ 04.03 «Для збереження та використання національних природних парків», на загальну суму 3 124 125,43 грн. (1 840,5 га х 34 494,02 грн х 5% 50 186,76 грн. (задекларована ОСОБА_4 сума податкового зобов`язання);
заниження у 2023 році податкового зобов`язання зі сплати земельного податку за земельні ділянки з цільовим призначенням за кодом КВЦПЗ 04.03 «Для збереження та використання національних природних парків», на загальну суму 20 755 701,47 грн. (12 227,7 га х 34 494,02 грн х 5% 333 424,92 грн (задекларована ОСОБА_4 сума податкового зобов`язання).
Вищеописані умисні дії ОСОБА_4 призвели до фактичного ненадходження до місцевих бюджетів Ставненської та Костринської ОТГ коштів у вигляді земельного податку у загальному розмірі 44 594 857,44 грн., що відповідно до примітки до ст. 212 КК України є особливо великими розмірами.
Як установлено в ході судового розгляду, ОСОБА_4 сплатила податки та відшкодувала завдану шкоду до притягнення її до кримінальної відповідальності, що підтверджується платіжними дорученнями №646 від 25.12.2024, № 993 від 31.07.2025, № 999 від 01.08.2025, № 1000 від 01.08.2025, № 1021 від 18.08.2025, № 1022 від 18.08.2025 та № 1082 від 23.09.2025, а також листом з Головного управління ДПС у Закарпатській області №1235/5/07-16-04-01-07 від 09.02.2026 щодо перерахування до бюджету 44 594 857, 44 гривень земельного податку.
Вказані обставини свідчать про наявність підстав для звільнення обвинуваченої від кримінальної відповідальності ч. 4 ст. 212 КК України.
Правових перешкод щодо застосування до обвинуваченої ч. 4 ст. 212 КК України в суді не встановлено.
Так, з наданих прокурором матеріалів, вбачається, що ОСОБА_4 раніше не судима, до кримінальної відповідальності притягається вперше, у лікарів нарколога та психіатра не перебуває.
Згідно з ч. 3 ст. 288 КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 314 КПК України у підготовчому судовому засіданні суд має право закрити провадження за наявності підстав, передбачених ч. 2 ст. 284 КПК України, зокрема у разі звільнення особи від кримінальної відповідальності.
На підставі наведеного, враховуючи що обвинувачена ОСОБА_4 до притягнення до кримінальної відповідальності сплатила податки, суд приходить до висновку, що клопотання захисника підлягає задоволенню, обвинувачена ОСОБА_4 підлягає звільненню від кримінальної відповідальності, передбаченої ч.3 ст. 212 КК України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України, а кримінальне провадження щодо неї закриттю на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України.
Речові докази та процесуальні витрати у вказаному кримінальному провадженні відсутні.
Заходи забезпечення кримінального провадження не застосовувались.
Цивільний позов не заявлявся.
Документально підтверджені процесуальні витрати у справі відсутні.
Керуючись ст. 44, 212 КК України, ст. 284, 285, 392-395 КПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання захисника про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_4 яка обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України у кримінальному провадженні № 72024071000000006 від 18.04.2024, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України, задовольнити.
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 звільнити від кримінальної відповідальності, передбаченої ч. 3 ст. 212 КК України, на підставі ч. 4 ст. 212 КК України.
Кримінальне провадження, відомості про яке 18.04.2024 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 72024071000000006 про обвинувачення ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, закрити, на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України.
Ухвала суду може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Великоберезнянський районний суд Закарпатської області протягом семи днів з дня її оголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення апеляційним судом.
Головуюча ОСОБА_1