Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №333/11989/25
Провадження №2/333/1647/26
ЗАОЧНЕ рішення
Іменем України
17 квітня 2026 року м. Запоріжжя
Комунарський районний суд м.Запоріжжя у складі: головуючого судді Тучкова С.С., за участю секретаря судового засідання Шелесько Ю.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, цивільну справи №333/11989/25 за позовом Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру отриманої державної соціальної допомоги, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Комунарського районного суду м. Запоріжжя із позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру отриманої державної соціальної допомоги, в якому просить суд стягнути з відповідача на користь держави в особі Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради надміру отриману державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю за період з 01.11.2022 року по 31.05.2023 року в розмірі 32274,26 грн, а також стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір, сплачений при поданні позову, у розмірі 3028,00 грн. В обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що на обліку в Департаменті соціального захисту населення Запорізької міської ради знаходиться особова справа ОСОБА_1 отримувача державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , останнє відоме місце перебування: АДРЕСА_2 , однак з 24.04.2024 року довідка ВПО за цією адресою знята з обліку, а за іншою не оформлювалася. ОСОБА_1 перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району (далі - Управління) як отримувач державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю на малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 2013 року. 04.07.2017 року, 26.11.2018 року ОСОБА_1 вчергове зверталася до Управління із «Заявами про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг» для призначення допомоги на дітей з інвалідністю та надбавки на догляд за дитиною з інвалідністю. У разі перебування дитини з інвалідністю віком до 18 років на повному державному утриманні надбавка на догляд не призначається. За заявою відповідачки від 29.08.2019 року та на підставі довідки Комунальної установи «Запорізький дитячий будинок-інтернат» Запорізької обласної ради про знаходження малолітнього ОСОБА_2 з 12.08.2019 року, згідно з наказом №224, на повному державному забезпеченні на період з 12.08.2019 року по 03.06.2023 року відповідачу була призначена виплата допомоги у 50% розмірі, ще 50% інтернату, без урахування надбавки на догляд, по причині знаходження дитини на повному державному утриманні. У листопаді 2022 року до Управління надійшла довідка Комунальної установи «Запорізький дитячий будинок-інтернат» Запорізької обласної ради про вибуття малолітнього ОСОБА_2 з установи 09.11.2022 року, згідно з наказом №313. На підставі отриманої інформації рішенням Управління від 23.11.2022 року відповідачу з 09.11.2022 року призначена допомога у 100% розмірі з урахуванням надбавки на догляд, як одному з батьків, що фактично здійснює догляд. Таким чином, по 08.11.2022 року відповідач отримувала виплати у 50% розмірі в сумі 1050,00 грн., інші 50 % отримував інтернат в сумі 1050,00 грн. З 09.11.2022 року виплата ОСОБА_1 у 100 % розмірі з надбавкою на догляд (200%) склала 6909,90 грн. щомісячно, а з 01.12.2022 року, у зв`язку зі збільшенням прожиткового мінімуму 7131,10 грн. щомісячно. 05.04.2023 року на адресу Управління надійшла копія наказу №83 від 09.11.2022 року Комунальної установи «Білоцерківський дитячий будинок-інтернат» Київської обласної ради про зарахування на повне державне утримання малолітнього ОСОБА_2 як внутрішньо переміщеної особи на період дії воєнного стану в Україні з 09.11.2022 року. Про влаштування дитини на повне державне утримання з 09.11.2022 року до іншого інтернату, відповідачка самостійно так і не повідомила Управління. Про обов`язок повідомити Управління, в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги, компенсацій та пільг, та про припинення виплати або повернення нарахованих коштів відповідачка, при кожному зверненні повідомлялася під розпис. Таким чином з процедурою перерахунку і необхідністю вчасно повідомляти Управління по зміни відповідачка була достеменно ознайомлена. По причині перебування дитини на повному державному утриманні, проведено перерахунок і прийнято рішення від 28.04.2023 року про нарахування з 01.12.2022 року ОСОБА_1 виплата допомоги у розмірі 50 % в сумі 1050,00 грн, інші 50 % в сумі 1050,00 грн. Комунальній установі «Білоцерківський дитячий будинок-інтернат» Київської обласної ради. Сума переплати надмірно отриманої відповідачкою допомоги за період з 01.11.2022 року по 31.05.2023 року згідно з розрахунком склала 34924,76 грн. Утримання надміру виплачених коштів допомоги проводилося до травня 2024 року, таким чином станом на момент подання позовної заяви залишок надміру виплаченої допомоги склав 32274,26 грн, який відповідачкою у добровільному порядку до державного бюджету на час звернення до суду не повернуто.
У судове засідання представник позивача не з`явилася, про час і місце розгляду справи була повідомлена судом своєчасно і належним чином, надала суду заяву, в якій просила розглядати справу без її участі, позов підтримала, проти винесення заочного рішення не заперечувала.
Відповідачка у судове засідання не з`явилася, про час і місце розгляду справи була повідомлена судом своєчасно і належним чином, про причини неявки суд не повідомила, відзиву чи будь-яких інших заяв та клопотань до суду не надала.
Оскільки суд не має відомостей про причину неявки відповідача, повідомленого належним чином, відповідно до вимог ч.4 ст.223, ч.1 ст. 280 ЦПК України, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази і проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини, дійшов таких висновків.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Згідно з рішенням Запорізької міської ради від 07.12.2022 року №71 «Про реорганізацію управлінь соціального захисту населення Запорізької міської ради та перейменування управління соціального захисту населення Запорізької міської ради в Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради» та Положення про Департамент, затвердженого додатком 1 до вказаного рішення, Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради є правонаступником, серед іншого, Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району.
З 2013 року ОСОБА_1 перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району як отримувач державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю на малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
04.07.2017 року, 26.11.2018 року ОСОБА_1 зверталася до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району із «Заявами про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг» для призначення допомоги на дітей з інвалідністю та надбавки на догляд за дитиною з інвалідністю.
За заявою ОСОБА_1 від 29.08.2019 року та на підставі довідки Комунальної установи «Запорізький дитячий будинок-інтернат» Запорізької обласної ради про знаходження малолітнього ОСОБА_2 з 12.08.2019 року, згідно з наказом №224, на повному державному забезпеченні на період з 12.08.2019 року по 03.06.2023 року ОСОБА_1 була призначена виплата допомоги у 50% розмірі, ще 50% Комунальній установі «Запорізький дитячий будинок-інтернат» Запорізької обласної ради, без урахування надбавки на догляд, по причині знаходження дитини на повному державному утриманні.
У листопаді 2022 року до Управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району надійшла довідка Комунальної установи «Запорізький дитячий будинок-інтернат» Запорізької обласної ради про вибуття малолітнього ОСОБА_2 з установи 09.11.2022 року, згідно з наказом №313.
На підставі отриманої інформації рішенням Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району від 23.11.2022 року ОСОБА_1 з 09.11.2022 року призначена допомога у 100% розмірі з урахуванням надбавки на догляд, як одному з батьків, що фактично здійснює догляд.
Таким чином, по 08.11.2022 року ОСОБА_1 отримувала виплати у 50% розмірі в сумі 1050,00 грн., інші 50 % отримувала Комунальна установа «Запорізький дитячий будинок-інтернат» Запорізької обласної ради в сумі 1050,00 грн.
З 09.11.2022 року виплата ОСОБА_1 у 100 % розмірі з надбавкою на догляд (200%) склала 6909,90 грн. щомісячно, а з 01.12.2022 року, у зв`язку зі збільшенням прожиткового мінімуму 7131,10 грн. щомісячно.
05.04.2023 року на адресу Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району надійшла копія наказу №83 від 09.11.2022 року Комунальної установи «Білоцерківський дитячий будинок-інтернат» Київської обласної ради про зарахування на повне державне утримання малолітнього ОСОБА_2 як внутрішньо переміщеної особи на період дії воєнного стану в Україні з 09.11.2022 року.
По причині перебування дитини на повному державному утриманні, проведено перерахунок і прийнято рішення від 28.04.2023 року про нарахування з 01.12.2022 року ОСОБА_1 виплата допомоги у розмірі 50 % в сумі 1050,00 грн, інші 50 % в сумі 1050,00 грн. Комунальній установі «Білоцерківський дитячий будинок-інтернат» Київської обласної ради.
Сума переплати надмірно отриманої ОСОБА_1 допомоги за період з 01.11.2022 року по 31.05.2023 року згідно з розрахунком склала 34924,76 грн. Утримання надміру виплачених коштів допомоги проводилося до травня 2024 року, таким чином станом на момент подання позовної заяви залишок надміру виплаченої допомоги склав 32274,26 грн.
Згідно з абзацом 1 статті 1 Закону України від 16.11.2000 року №2109-111 «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» (далі Закон №2109) право на державну соціальну допомогу мають особи з інвалідністю з дитинства і діти з інвалідністю віком до 18 років.
Абзацом 5 статті 3 Закону №2109 передбачено призначення надбавки на догляд за дитиною з інвалідністю віком до 18 років одному з батьків, усиновителів, опікуну, піклувальнику, які не працюють, не навчаються (крім заочної форми навчання), не проходять службу, не займають виборну посаду і фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю.
Умови призначення і виплати, перелік документів, необхідних для призначення допомоги визначені Порядком призначення і виплати державної соціальної Допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 №79 (далі Порядок №79).
На час виникнення спірних відносин пунктами 3 і 31 Порядку №79 було передбачено, що призначення і виплата державної соціальної допомоги та надбавки на догляд здійснювалася структурними підрозділами з питань соціального захисту населення за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання (перебування) особи, яка звертається, а витрати на виплату державної соціальної допомоги фінансуються за рахунок коштів державного бюджету.
Перелік документів які подаються для призначення соціальної допомоги визначено пунктом 6 Порядку №79.
Згідно з абзацами 2 та 6 пункту 11 Порядку №79 на дітей з інвалідністю віком до 18 років державна соціальна допомога призначається на строк, зазначений у медичному висновку про дитину з інвалідністю, який видається відповідно до Порядку видачі медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років, затвердженого МОЗ, але не більш як по місяць досягнення: дитиною з інвалідністю 18-річного віку включно.
Надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю віком до 18 років призначається на строк призначення державної соціальної допомоги.
Відповідно до абзацу 5 статті 13 Закону №2109 дітям з інвалідністю, які перебувають у будинках-інтернатах, інших стаціонарних установах (закладах) на повному державному утриманні, призначена державна соціальна допомоги виплачується в розмірі 50 відсотків та перераховується на їх особисті рахунки у банку (батьків, якщо дитина батьківська).
Згідно з абзацом 15 пункту 5 Порядку №79 у разі перебування дитини з інвалідністю віком до 18 років на повному державному утриманні надбавка на догляд не призначається.
Відповідно до пункту 16 Порядку №79 у разі виникнення обставин, які зумовлюють припинення виплати надбавки на догляд, отримувач зобов`язаний повідомити про це органу соціального захисту населення. Припинення надбавки на догляд у такому разі проводиться з місяця, що настає за тим, в якому виникли зазначені обставини.
Згідно з абзацами 5 - 7 пункту 26 Порядку №79 якщо отримувачем приховано чи подано недостовірні дані або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги, надбавки на догляд та визначення їх розміру, що призвело до надмірних виплат коштів, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги, надбавки на догляд та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану отримувача; повідомляють отримувачу про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.
Відповідно до пункту 27 Порядку №79 надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги, надбавки на догляд повертаються: отримувачем самостійно; за згодою отримувача у повному обсязі за рахунок наступних виплат; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.
У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги, надбавки на догляд такі суми стягуються в судовому порядку.
Згідно із статтею 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Разом з тим, ст. 1215 ЦК України встановлює випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню. Так, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Таким чином, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача резюмуються, і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум. Аналогічний висновок зробив Верховний Суд України в постанові від 2 липня 2014 року у справі № 6-91цс14.
Судом встановлено, що відповідачка була повідомлена про обов`язок повідомляти органи соціального захисту про зміну обставин, які впливають на виплату державної допомоги. Так само, судом встановлено, що відповідачка достеменно була обізнана про виникнення обставин, які впливають на виплату державної допомоги.
В даному випадку позивачем доведено недобросовісність відповідача в отриманні державної соціальної допомоги, в результаті чого їй було надміру виплачені кошти в сумі 32274,26 грн, які до теперішнього часу не повернуто до державного бюджету. Обрахована сума та порядок наведеного позивачем розрахунку відповідачкою не оспорювалися.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України, так як судове рішення ухвалюється у повному обсязі на користь позивача, понесені ним і документально підтверджені судові витрати підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись ст.ст.1212, 1215 ЦК України, Порядком призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 року № 1098, ст.ст.10, 12, 13, 76, 81, 82, 223, 258, 259, 265, 268, 280-282 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру отриманої державної соціальної допомоги задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь держави в особі Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 37573438, м.Запоріжжя, бул.Марії Примаченко, буд.3) надміру отриману державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю за період з 01.11.2022 року по 31.05.2023 року у розмірі 32274 (тринадцять дві тисячі двісті сімдесят чотири) гривні 26 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 37573438, м.Запоріжжя, бул.Марії Примаченко, буд.3) витрати на оплату судового збору за подання позову у сумі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок.
Копію заочного рішення надіслати відповідачу не пізніше двох днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга на заочне рішення суду може бути подана позивачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Запорізького апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне судове рішення складене 17 квітня 2026 року.
Суддя Комунарського районного суду
м. Запоріжжя С.С. Тучков