Рішення № 135757725, 26.01.2026, Голосіївський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.01.2026
Номер справи
752/9389/25
Номер документу
135757725
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 752/9389/25

Провадження № 2/752/2977/26

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

26 січня 2026 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді Плахотнюк К.Г.

за участі секретаря судового засідання Лісненка А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-

в с т а н о в и в:

У квітні 2025 року КП «Київтеплоенерго» звернулося до суду з вказаним позовом, посилаючись на те, що КП «Київтеплоенерго» з 01 травня 2018 року по 31 жовтня 2021 року є виконавцем послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води. З 01 листопада 2021 року, у зв`язку із змінами в законодавстві, КП «Київтеплоенерго» є виконавцем послуг з постачання теплової енергії та з постачання гарячої води. Правовідносини з постачання фізичним особам централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води регулюються Законом України «Про житлово - комунальні послуги» від 24 червня 2004 року №1875-IV та Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою КМУ від 21 липня 2005 року № 630. У сфері надання послуг правовідносини з ТЕ/ПГВ регулюються Законом України «Про житлово - комунальні послуги» від 09 листопада 2017 року №2189-VШ, постановою КМУ №1182 від 11 грудня 2019 року «Про затвердження Правил надання послуги з постачання гарячої води та типових договорів про надання послуг з постачання гарячої води», а також постановою КМУ №830 від 21 серпня 2019 року №1182» Про затвердження Правил надання послуг з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуг з постачання теплової енергії». За змістом даних нормативних актів послуги за надані послуги надаються споживачеві згідно з договорами, що оформляється на основі типового договору про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, такий договір є договором приєднання. На виконання вимог Закону КП «Київтеплоенерго» на підставі типових договорів, підготовлено та опубліковано/оприлюднено: Договір про надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води в газеті «Хрещатик» від 28 березня 2018 року № 34 (5085). Щодо договору про надання послуг з ТЕ/ПГВ, відповідно до ч. 5 ст.13 Закону України «Про житлово - комунальні послуги» від 09 листопада 2017 року у разі, якщо співвласники будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір, з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, який є публічним договором приєднання. Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб- сайті органу місцевого самоврядування або веб-сайті виконавця послуги, співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. На виконання вимог закону на офіційному веб-сайті підприємства були оприлюднені індивідуальні типові договори про надання послуг з постачання теплової енергії та послуг з постачання гарячої води. Свідченням повного і беззастережного акцепту (прийняття) умов договору є факт отримання послуг споживачем. Будинок за адресою: АДРЕСА_1 , в цiлому під`єднаний до мереж тепло - та водопостачання. Як наслідок, квартира АДРЕСА_2 за зазначеною адресою під`єднана до внутрішньо-будинкової системи тепло- та водопостачання, а отже, відповідачі є споживачами послуг з ЦО/ЦПГВ, а з 01.11.2021 споживачем послуг з TE/ПГB. Відповідачі від послуг з ЦО/ЦПГВ, а з 01.11.2021 від послуг з ТЕ/ПГB, у встановленому чинним законодавством порядку, не відмовився (не відключалися). Отже, виникнення цивільних прав та обов`язків, між позивачем та відповідачем підтверджується діями сторін, а саме: позивач щомісячно надає відповідачу послуги з ЦО/ЦПГВ, а з 01.11.2021 послуг з ТЕ/ПГВ, надсилає відповідачу платіжні документи (рахунки) на оплату таких послуг, а відповідач споживає надані послуги та зобов`язані оплатити їх вартість. Відповідач своєчасно не сплачував за спожиті послуги, в результаті чого, утворилася заборгованість за період з 01.05.2018-28.02.2025 становить 94068,50грн, з яких заборгованість за послуги з централізованого опалення - 17029,77грн, заборгованість за послуги з централізованого постачання гарячої води - 25683,26грн; за період з 01.11.2021 заборгованість за послуги з постачання теплової енергії - 29690,25грн, заборгованість за послуги з постачання гарячої води - 19520,99грн. Крім того, відповідно до вимог Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24 червня 2004 року та Закону України» Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» споживачі послуг зобов`язані були сплачувати внески за обслуговування вузлів комерційного обліку відповідних послуг. А відповідно до ст. 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 плата виконавцю за індивідуальним договором про надання послуги з ТЕ/ПГВ включає в себе також й плату за абонентське обслуговування. Таким чином, у відповідачів також існує заборгованість у період до 31.10.2021 зі сплати внесків за обслуговування вузла комерційного обліку послуг з централізованого опалення у розмірі 0,00грн та централізованого постачання гарячої води у розмірі 0,00грн; за період з 01.11.2021 заборгованість за абонентське обслуговування: за послуги з постачання теплової енергії в розмірі 1272,73грн та за постачання гарячої води - 871,50рн.

Позивач просив суд стягнути з відповідача користь КП «Київтеплоенерго» заборгованість, а саме:

-заборгованість за спожиті до 01.05.2018 послуги з централізованого опалення у розмірі 0,00рн;

-інфляційну складову боргу у розмірі 0,00грн, 3% річних у розмірі 0,00грн;

-заборгованість за спожиті до 01.05.2018 послуги з централізованого гарячого водопостачання у розмірі 0,00грн;

-інфляційну складову боргу в розмірі 0,00грн, 3% річних у розмірі 0,00грн;

-заборгованість за спожиті з 01.05.018 по 31.10.2021 послуги централізованого опалення у розмірі 17029,77грн;

-інфляційну складову боргу у розмірі 2317,97грн, 3% річних у розмірі 592,42грн;

-заборгованість за спожиті з 01.05.2018 по 31.10.2021 послуги централізованого постачання гарячої води у розмірі 25683,26грн;

-інфляційну складову боргу у розмірі 3382,24грн, 3% річних у розмірі 847,29грн;

-заборгованість за спожиті з 01.11.2021 послуги з постачання теплової енергії у розмірі 29690,25грн;

-інфляційну складову боргу у розмірі 3628,32грн, 3% річних у розмірі 888,34грн, пеня у розмірі 519,62грн;

-заборгованість за спожиті з 01.11.2021 послуги з постачання гарячої води у розмірі 19520,99грн;

-інфляційну складову боргу у розмірі 1997,11грн, 3% річних у розмірі 481,12грн, пеня у розмірі 298,89грн;

-заборгованість з плати за абонентське обслуговування послуг з постачання теплової енергії у розмірі 1272,73грн;

-заборгованість з плати за абонентське обслуговування послуг з постачання гарячої води у розмірі 871,50грн;

Ухвалою судді Голосіївського районного суду м. Києва Плахотнюк К.Г. від 25 квітня 2025 року відкрито провадження у справі, постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, з повідомленням сторін (а.с.65-66). Відповідачам був наданий строк для надання відзиву.

05.11.2025 до суду надійшов відзив від представника відповідача-адвоката Муляра А.М. відповідно до якого зазначив, що позивач вказує, що з 01.05.2018 до 31.10.2021 був виконавцем послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, а з 01.11.2021, у зв`язку зі зміною законодавства, є виконавцем послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води. Послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, а також з постачання теплової енергії та постачання гарячої води надаються споживачам згідно з договорами, що оформлюються на основі типових договорів про надання відповідних комунальних послуг, які є договорами приєднання. Договір про надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води був опублікований в газеті «Хрещатик» від 28.03.2018 року № 34. Надання послуг з постачання теплової енергії та з постачання гарячої води, то відповідно до ч.5 статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.12.2017 року, у разі як співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання. Свідоцтвом повного і беззастережного акцепту (прийняття) умов як договору про надання послуг з ЦО/ПГВ, так і договору про надання послуг з ТЕ/ПГВ є, у тому числі, факт отримання послуг споживачем. Квартира відповідача під`єднана до внутрішньо-будинкової системи теплопостачання, а отже відповідач є споживачами послуг з централізованого опалення з 01.05.2018 до 31.10.2021, а з 01.11.2021 послуг з постачання теплової енергії, які постачає позивач. Щодо надання послуг центрального опалення та з центрального постачання гарячої води будинку АДРЕСА_1 , від 01.05.2018 до 11.10.2018. Згідно договору про відступлення права вимоги № 602-18 від 11.10.2018 року, кредитор (цедент) - ПАТ «Київенерго» передав право вимоги на грошові зобов?язання новому кредитору (цесіонарію) - позивачу у справі. Проте, договір цесії не підтверджує передачу розрахунку заборгованості за послуги з центрального опалення та з центрального постачання гарячої води будинку АДРЕСА_1 , від 01.05.2018 до 11.10.2018.Доказів передачі права вимоги і наявних боргових зобов?язань щодо сплати вартості послуги з центрального опалення та з центрального постачання гарячої води будинку АДРЕСА_1 від 01.05.2018 до 11.10.2018, матеріали справи не містять.Розрахунок заборгованості за послуги з центрального опалення та з центрального постачання гарячої води будинку АДРЕСА_1 , від 01.05.2018 до 11.10.2018 року, підписаний структурним підрозділом позивача, ні розрахунок ні договір наданий позивачем жодного посилання на перехід розміру боргових зобов?язань від кредитора до нового кредитора не містить, є лише загальна сума боргу усіх боржників, розрахунок не містить складову зобов?язань, яка виникає за умови готовності вузла комерційного обліку теплової енергії до роботи і наявності з цієї підстави Акту. Позовна заява не містять методологію нарахування боргових зобов?язань з посиланням на методологію затверджену центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, з урахуванням середнього споживання теплової енергії протягом попереднього опалювального періоду, з урахуванням того, що протягом трьох років поспіль облік ГВІ не був можливий із-за неробочого приладу обліку. Позивачем до суду не надано належний розрахунок боргових зобов?язань відповідача, оскільки такі не були отриманні цесіонарієм від цедента за надані послуги відповідно до Договору укладеного 11.10.2018 року, саме за послуги надані відповідачу від 01.05.2018 до 11.10.2018, а тому позивачем до суду не надано доказів наданих споживачу комунальних послуг відповідно до приписів Методології, на яку посилається відповідач. Докази неробочих вузлів комерційного обліку теплової енергії споживача, як і відсутність дерповірки вузлів обліку подані до суду позивачем підтверджують, а не спростовують порушення вимог Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України N? 1747 від 13.10.2016 року, а тому виникає неможливість застосування їх показань відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, інших доказів, які спростовують доводи відповідача, матеріали справи не містять, що унеможливлює стягнення боргових зобов?язань у разі непідтверджена їх доказами.

Представник позивача до суду не з`явився, про причини не явки суд не повідомив, про розгляд справи повідомлявся належним чином.

Представник відповідача - адвокат Муляр А.М. 09.09.2025 в судовому засіданні був присутній, до суду надійшов відзив від представника відповідача-адвоката Муляра А.М. відповідно до якого зазначив, що просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Стаття 263 ЦПК України регламентує, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Європейський суд справ людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (Серявін та інші проти України, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

Дослідивши повно та всебічно обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, виходячи зі свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку, що в задоволенні позовних вимог, з таких підстав.

Судом встановлено, що розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 10 квітня 2018 року №591 КП «Київтеплоенерго» видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з виробництва та постачання теплової енергії споживачам, у зв`язку із чим КП «Київтеплоенерго» здійснює з 01 травня 2018 року надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

З 01 листопада 2021 року КП «Київтеплоенерго» є виконавцем послуг з постачання теплової енергії та з постачання гарячої води.

Факт надання позивачем житлово-комунальних послуг, які споживалися у процесі експлуатації та використання квартири АДРЕСА_2 у вищевказаному будинку, підтверджується матеріалами справи, а саме: корінці наряду (а.с.47-68).

Відповідно до Витягу з реєстру територіальної громади м. Києва про зареєстрованих/знятих з реєстрації осіб (а.с.64) за адресою: АДРЕСА_3 зареєстровані наступні особи, а саме: ОСОБА_2 , ОСОБА_1 .

Вказана квартира під`єднана до внутрішньо-будинкової системи теплопостачання та постачання гарячої води, а отже відповідач є споживачем послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води.

Проте, відповідач своєчасно не сплачував за спожиті послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, в результаті чого утворилась заборгованість за період з 01.05.2018-28.02.2025 становить 94068,50грн, з яких заборгованість за послуги з централізованого опалення - 17029,77грн, заборгованість за послуги з централізованого постачання гарячої води - 25683,26грн; за період з 01.11.2021 заборгованість за послуги з постачання теплової енергії - 29690,25грн, заборгованість за послуги з постачання гарячої води - 19520,99грн.

Правовідносини, які склалися між сторонами, врегульовані Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 24 червня 2004 року №1875-IV та Законом України «Про житлово - комунальні послуги» від 09 листопада 2017 року №2189-VШ.

Крім того, правовідносини з постачання фізичним особам централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води регулюються також Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою КМУ від 21 липня 2005 року №630.

Правовідносини з постачання теплової енергії та постачання гарячої води регулюються постановою КМУ №1182 від 11 грудня 2019 року » Про затвердження Правил надання послуги з постачання гарячої води та типових договорів про надання послуг з постачання гарячої води», а також постановою КМУ №830 від 21 серпня 2019 року №1182» Про затвердження Правил надання послуг з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуг з з постачання теплової енергії».

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги"( на момент виникнення спірних правовідносин у редакції Закону України № 1875-IV від 24 червня 2004 року) житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Згідно з ч. 1 ст.13 Закону залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).

Відповідно до ч. 2 ст.13 Закону примірні переліки житлово-комунальних послуг та їх склад, залежно від функціонального призначення, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

За змістом ч. 3 ст. 16 Закону комунальні послуги надаються споживачам безперебійно.

Таким чином, відповідач є споживачами житлово-комунальних послуг.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

Згідно з п.1 ч.3 ст.20 Закону споживач зобов`язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.

За змістом ст. 29 Закону надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку здійснюється на підставі договору, що укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою ним особою.

Правовідносини з постачання фізичним особам централізованого опалення та постачання гарячої води регулюються Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України №630 від 21 липня 2005 року.

Відповідно до пункту 8 Правил послуг надаються споживачеві згідно з договором, що оформляється на підставі типового договору.

На виконання вимог Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24 червня 2004 року на підставі типового договору про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, підготовлено та опубліковано договір в газеті «Хрещатик» від 28 березня 2018 року №34 (5085), який відповідає змісту типового договору і є договором приєднання і який може бути укладений шляхом приєднання до нього відповідача, як споживача.

Крім того, відповідно ч.ч. 1, 2 ст.12 Закону України «Про житлово - комунальні послуги» від 09 листопада 2017 року №2189-VШ надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.

Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону.

Договори про надання комунальних послуг можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір, індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, колективний договір) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач (співвласник багатоквартирного будинку, власник будівлі, у тому числі власник індивідуального садибного житлового будинку), колективний споживач).

Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону у разі, якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.

Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.

Позивач зазначає, що на виконання вимог закону на офіційному веб-сайті підприємства були оприлюднені індивідуальні типові договори про надання послуг з постачання теплової енергії та послуг з постачання гарячої води.

Свідченням повного і беззастережного акцепту (прийняття) умов договору є факт отримання послуг споживачами.

При зверненні до суду позивач зазначив також, що будинок АДРЕСА_1 під`єднаний до мереж тепло-та водопостачання, як і квартира АДРЕСА_2 , а отже відповідач є споживачем послуг з централізованого постачання гарячої води, а з 01 листопада 2021 року споживачами послуг з ТЕ/ПГВ.

Зазначає, що відповідач від зазначених послуг у встановленому чинним законодавством порядку не відмовився (не відключалися).

Відповідно до ст. 205 ЦК України правочин може вчинятися усно або в письмовій формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.

Правочин, для якого законом не встановлена обов`язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків.

У випадках, встановлених договором або законом, воля сторони до вчинення правочину може виражатися її мовчанням.

За змістом ч. 2 ст. 639 ЦК України якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.

У тих випадках, коли закон не встановлює обов`язковість певної форми, сторони можуть обирати її на власний розсуд, але в межах чинного законодавства.

Усно можуть вчинятися правочини, які повністю виконуються сторонами у момент їх вчинення, за винятком правочинів, які підлягають нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, а також правочинів, для яких недодержання письмової форми має наслідком їх недійсність.

Таким чином, якщо умови усного договору виконуються сторонами, то він вважається укладеним, а умови прийнятими обома сторонами.

За змістом ч. 1 ст. 633 ЦК України договір про надання комунальних послуг є публічним договором.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги від 24 червня 2004 року №1875-IV учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник.

Як зазначено вище, позивач на підставі ліцензії №591 від 10 квітня 2018 року є виробником і постачальником теплової енергії споживачам і з 01 травня 2018 року надає послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, а з 01 листопада 2021 року споживачем послуг з ТЕ/ПГВ.

Відповідно до вимог закону споживачі зобов`язані вносити плату за житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.

Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення відповідача від оплати послуг в повному обсязі.

Це відповідає правовій позиції, висловленій Верховним Судом України 20 квітня 2016 року в справі 6-2951цс15, яка, з точки зору ч. 4 ст.263 ЦПК України, має враховуватися судом.

Представник відповідача -адвокат Муляр А.М. в обгрунтуванні заперечень щодо позовних вимог зазначив, що докази неробочих вузлів комерційного обліку теплової енергії споживача, як і відсутність дерповірки вузлів обліку подані до суду позивачем підтверджують, а не спростовують порушення вимог Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України N? 1747 від 13.10.2016 року, а тому виникає неможливість застосування їх показань відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, інших доказів, які спростовують доводи відповідача, матеріали справи не містять, що унеможливлює стягнення боргових зобов?язань у разі непідтверджена їх доказами.

Обслуговування (в тому числі повірка) та заміна будинкових вузлів комерційного обліку здійснюється оператором зовнішніх інженерних мереж - КП «Київтеплоенерго».

Згідно з Розділом ХІ Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг загальний обсяг теплової енергії, спожитої у будівлі/будинку (групи нежитлових будівель та/або споруд, які є єдиним майновим комплексом) за період непрацездатності/відсутності вузла (ів) комерційного обліку теплової енергії у разі виходу його (їх) з ладу або втрати, визначається для кожного розрахункового періоду, або за фактичний час споживання протягом поточного опалювального періоду, але не менше 30 днів за формулою, передбаченою цим Розділом.

Такий розрахунковий метод визначення обсягів споживання теплової енергії будинком з урахуванням показників загальнобудинкового (комерційного) засобу обліку теплової енергії за попередній опалювальний період може застосовуватись протягом терміну, що не перевищує один опалювальний сезон.

За опалювальний період з жовтня 2020 року по березень 2021 року (до 16.03.2021) нарахування щомісячних платежів за послугу з постачання теплової енергії здійснювалось відповідно до вимог Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630 (втратив чинність 01.05.2022), відповідно до яких, у разі несправності засобів обліку теплової енергії, плата за послуги з моменту її виявлення вноситься згідно з нормативами (нормами) споживання з розрахунку на 1 кв.м. опалювальної площі квартири та з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря і фактичної кількості днів надання цієї послуги в місяці.

Згідно з ч. 1 ст. 10 ЗУ «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» обсяг відповідної комунальної послуги, визначений за допомогою вузла комерційного обліку, розподіляється між усіма споживачами. При цьому для цілей розподільного обліку відповідно до цієї статті права та обов`язки споживачів поширюються також на власників майнових прав на об`єкти нерухомого майна у завершеній будівництвом будівлі, право власності на які не зареєстровано.

Частина 2 статті 10 ЗУ «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» передбачає, що визначений за допомогою вузла (вузлів) комерційного обліку обсяг спожитої у будівлі теплової енергії включає обсяги теплової енергії на опалення житлових та нежитлових приміщень, які є самостійними об`єктами нерухомого майна, опалення місць загального користування, гаряче водопостачання (у разі обліку теплової енергії у гарячій воді), забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання (за наявності циркуляції) та розподіляється між споживачами.

Інформація про показання індивідуальних вузлів розподільного обліку, отримана виконавцем від споживача або знята під час контрольного огляду, вноситься до автоматизованої системи розрахунків, яка забезпечує розподіл загальних обсягів споживання теплової енергії між співвласниками будинку (з урахуванням загального обсягу споживання, визначеного за показаннями будинкового вузла комерційного обліку), згідно вимог Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 22.11.2018 № 315.

Показники будинкового засобу обліку теплової енергії (опалення) розподіляються між користувачами приміщень пропорційно до площі займаних споживачами приміщень, а саме: показник спожитої теплової енергії по опаленню будинку згідно будинкового засобу обліку за місяць ділиться на загальну опалювальну площу споживачів житлового будинку та множиться на розмір опалювальної площі квартири споживача, внаслідок чого отримується кількість фактично спожитих ОСОБА_3 споживачем за місяць, яка множиться на встановлений тариф та отримується сума до сплати.

В опалювальні періоди з 16.03.2021 по квітень 2021 року, з жовтня 2021 року по березень 2021 року, з жовтня 2022 року по квітень 2022 року, з жовтня 2023 року по березень 2024 року нарахування щомісячних платежів за послуги з постачання теплової енергії здійснювалось на підставі показників загальнобудинкового (комерційного) обліку теплової енергії пропорційно до опалювальної площі квартири, що підтверджується наданим позивачем розрахунком заборгованості за житлово-комунальні послуги по квартирі АДРЕСА_2 , в якому зафіксовано наявність комерційного обліку у цей період.

Оскільки відповідач не спростував наданий позивачем розрахунок заборгованості за період з 01.11.2021 по 28.02.2025 за послуги з постачання теплової, суд не може взяти до уваги заперечення відповідача.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Крім того, відповідно до загальних умов виконання зобов`язань, встановлених статтею 526 ЦК України, зобов`язання повинно виконуватись належним чином згідно з умовами договору та вимогами ЦК України, інших актів цивільного законодавства.

Недотримання таких вимог призводить до порушення зобов`язань.

Враховуючи, що відповідач не вносила плату за надані житлово-комунальні послуги в повному обсязі, що привело до виникнення заборгованості, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а розрахунок належних до сплати сум, доведеним.

Відповідно до статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Тобто, при зверненні з позовом до суду на позивача покладений тягар доведення обставин заявлених вимог.

Натомість відповідачі повинні довести саме свої заперечення проти доводів позивача.

Відповідно до позиції Верховного Суду, висловленої в постанові в справі № 219/1704/17 від 13 травня 2020 року, яка, з точки зору ч. 4 ст. 263 ЦПК України, має враховуватися судом, у контексті дотримання принципу змагальності сторін, у процесі, побудованому за принципом змагальності, збір і підготовка усього фактичного матеріалу для вирішення спору між сторонами покладається законом на сторони.

Суд тільки оцінює надані сторонами матеріали, але сам жодних фактичних матеріалів і доказів не збирає.

Відповідно до ч.1 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачена ним сума судового збору при зверненні до суду в розмірі 3028грн.

Керуючись ст. ст. 15, 16, 205, 256, 257, 261, 267, 509, 525, 633, 639 ЦК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», ст. ст. 4, 5, 12, 13, 76 - 82, 141, 259, 263 - 265, 268, 273 ЦПК України, суд,-

у х в а л и в:

позовні вимоги Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості- задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» (місцезнаходження: м. Київ, площа І. Франка, 5, код ЄДРПОУ 40538421) заборгованість:

- заборгованість за спожиті до 01.05.2018 послуги з централізованого опалення у розмірі 0,00рн;

-інфляційну складову боргу у розмірі 0,00грн, 3% річних у розмірі 0,00грн;

-заборгованість за спожиті до 01.05.2018 послуги з централізованого гарячого водопостачання у розмірі 0,00грн;

-інфляційну складову боргу в розмірі 0,00грн, 3% річних у розмірі 0,00грн;

-заборгованість за спожиті з 01.05.018 по 31.10.2021 послуги централізованого опалення у розмірі 17029,77грн;

-інфляційну складову боргу у розмірі 2317,97грн, 3% річних у розмірі 592,42грн;

-заборгованість за спожиті з 01.05.2018 по 31.10.2021 послуги централізованого постачання гарячої води у розмірі 25683,26грн;

-інфляційну складову боргу у розмірі 3382,24грн, 3% річних у розмірі 847,29грн;

-заборгованість за спожиті з 01.11.2021 послуги з постачання теплової енергії у розмірі 29690,25грн;

-інфляційну складову боргу у розмірі 3628,32грн, 3% річних у розмірі 888,34грн, пеня у розмірі 519,62грн;

-заборгованість за спожиті з 01.11.2021 послуги з постачання гарячої води у розмірі 19520,99грн;

-інфляційну складову боргу у розмірі 1997,11грн, 3% річних у розмірі 481,12грн, пеня у розмірі 298,89грн;

-заборгованість з плати за абонентське обслуговування послуг з постачання теплової енергії у розмірі 1272,73грн;

-заборгованість з плати за абонентське обслуговування послуг з постачання гарячої води у розмірі 871,50грн;

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» (місцезнаходження: м. Київ, площа І. Франка, 5, код ЄДРПОУ 40538421) судовий збір 3028 (три тисячі двадцять вісім гривень) 00 копійок.

Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного суду, а в разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя К.Г. Плахотнюк