Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 752/1918/26
Провадження №: 3/752/1649/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.04.2026 м. Київ
суддя Голосіївського районного суду міста Києва Бушеленко О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Києві матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли
відНаціонального агентства з питань запобігання корупції пропритягнення до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАПвідносноОСОБА_1 дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 місце реєстрації - АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер - НОМЕР_1
ВСТАНОВИВ:
11.11.2025 ОСОБА_1 - член Контрольно-ревізійної комісії Політичної Партії "Нова" та особа, на яку покладено обов`язки з виконання вимог законодавства щодо фінансової звітності Політичної партії "Нова", щодо звітування про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 212-21 КУпАП, оскільки не подала в межах граничного строку (до 09.11.2025) звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за ІІІ-й квартал 2025 року.
Так, у ст. 212-21 встановлено адміністративну відповідальність у виді штрафу від трьохсот до чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
У ч. 9 ст. 17 Закону України "Про політичні партії в України" від 05.04.2001 № 2365-ІІІ (зі змінами та доповненнями) передбачено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов`язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Відповідно до п. 1, 2 розділу ІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру (надалі по тексту - Порядок), затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 19.02.2021 № 102/21 "Про деякі питання подання звітності політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту, до електронних форм, передбачених Єдиним державним реєстром звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру (надалі по тексту - Реєстром), та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису керівника (уповноваженої особи) політичної партії. Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону України "Про політичні партії в Україні".
Згідно з п. 1, 8, 9 розділу ІІІ названого Порядку політична партія після створення облікового запису політичної партії в Реєстрі подає сформований Звіт до Національного агентства засобами електронного зв`язку через мережу Інтернет. Кожному поданому Звіту Реєстр автоматично присвоює унікальний ідентифікатор Звіту, що унеможливлює внесення несанкціонованих змін до поданого Звіту. Інформація, внесена керівником (уповноваженою особою) політичної партії до Звіту, автоматично оприлюднюється (за винятком інформації з обмеженим доступом) в публічній частині Реєстру.
Політичні партії отримують доступ до Реєстру за процедурою, визначеною Порядком формування та ведення Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру, затвердженим наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 19.02.2021 № 102/21.
Відповідно до п. 2, 3, 4 розділу ІІІ Порядку звітним періодом для складення Звіту є календарний квартал. Звіт подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного кварталу. Політична партія подає до Національного агентства Звіт за I квартал - до 10 травня, за II квартал - до 09 серпня, за III квартал - до 09 листопада та за IV квартал - до 09 лютого наступного за звітним періодом року. Якщо останній день строку подання Звіту припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, днем завершення строку подання Звіту є перший за ним робочий день.
Політичною партією "Нова" (місцезнаходження - 03028, м. Київ, вул. Малокитаївська, 29, ідентифікаційний код - 40272907, керівник - ОСОБА_2 ) не виконано визначені Порядком формування та ведення Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру вимоги щодо формування звіту та його змістовного наповнення в електронному кабінеті політичної партії. Відповідно, цією політичною партією і не було подано в установленому порядку до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за ІІІ квартал 2025 року строк до 10.11.2025 (гранична дата 09.11.2025 припала на вихідний день, а тому останнім днем строку є 10.11.2025, прострочення рахується з 11.11.2025).
Згідно з ч. 20 ст. 17 Закону України "Про політичні партії" протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру Національне агентство з питань запобігання корупції на своєму офіційному веб-сайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.
Відповідно до розпорядження голови Політичної партії "Нова" ОСОБА_2 від 11.01.2024 з метою дотримання та забезпечення вимог Закону України "Про політичні партії в Україні" Президію Вищої ради Політичної партії "Нова" зобов`язано вчинити необхідні дії щодо дотримання вимог та строків, передбачених ст. 17 Закону України "Про політичні партії в Україні", виконання вимог законодавства щодо фінансової звітності політичної партії, звітування про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру покладено на члена Контрольно-ревізійної комісії ОСОБА_1 .
Як вбачається зі списку політичних партій, які не подали свої звіти за ІІІ квартал 2025 року, що був розміщений на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, Політична партія "Нова" такий звіт не подала та відображена у п. 122 зазначеного списку.
У ст. 14 КУпАП визначено, що посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв`язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров`я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов`язків.
Оскільки ОСОБА_1 є уповноваженою особою Політичної партії "Нова" з виконання вимог законодавства щодо фінансової звітності політичної партії, звітування про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру покладено на члена Контрольно-ревізійної комісії, а Звіт за ІІІ квартал 2025 року поданий не був, наявними є подія та склад адміністративного правопорушення за ст. 212-21 КУпАП.
Подія та склад адміністративного правопорушення, причинно-наслідковий зв`язок між недотриманням визначених законодавством порядку та строків, а також наслідками у виді порушення імперативних приписів законодавства доводяться поданими уповноваженим органом матеріалами, де міститься:
- протокол про адміністративне правопорушення № 50-32/5 від 05.01.2026, що складений відносно ОСОБА_1 за порушення ст. 212-21 КУпАП, який за формою та змістом відповідає вимогам ст. 256 КУпАП та Порядку складення протоколів про адміністративні правопорушення в Національному агентстві з питань запобігання корупції, що затверджений наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2025 № 169/25;
- список політичних партій, які не подали звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру за ІІІ квартал 2025 року;
- засвічена копія розпорядження голови Політичної партії "Нова" ОСОБА_2 від 11.01.2024;
- засвідчена копія реєстру учасників позачергового з`їзду Політичної партії "Нова" з відомостями про членів контрольно-ревізійної комісії;
- витяги з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо Політичної партії "Нова".
Щодо процедури розгляду справи доцільне зазначити, що у судове засідання 30.03.2026 ОСОБА_1 не з`явилася, про причини своєї неявки не сповістила, викликалася до суду повісткою, шляхом офіційного sms-інформування.
30.03.2026 судове засідання було відкладено, повістку та копію протоколу про адміністративне правопорушення буле направлено засобами поштового зв`язку за адресою місця реєстрації ОСОБА_1 , встановленим за даними Єдиного державного демографічного реєстру.
15.04.2026 ОСОБА_1 повторно не з`явилася у судове засідання, хоча про дату, час і місце розгляду повідомлялася завчасно та викликалася до суду повісткою.
Жодних документів, спростувань, заперечень, пояснень, клопотань, тощо від особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, до суду не надходило. Про відкладення розгляду справи ОСОБА_1 перед судом не клопотала.
Інформація про призначення до розгляду справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності розміщувалася на офіційному веб-сайті судової влади у загальному доступні та була доступна для ознайомлення широким загалом.
Згідно зі ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди України застосовують при розгляду справ Конвенцію про захист прав і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
У своїх рішеннях Європейський суд з прав людини неодноразово вказував на те, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Також наголошувалося на тому, що в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав в основоположних свобод обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмет спору (п. 71 рішення у справі "Смірнов проти України" заява № 3655/02, п. 41 "Пономарьов проти України" заява № 3236/03).
Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції.
Тобто, ОСОБА_1 , враховуючи відкладення розгляду справи, не була позбавлена можливості належним чином скористатися своїми процесуальними правами та реалізувати обов`язки, зокрема, поцікавитися про стан розгляду справи, з`явитися до суду для подачі пояснень, доказів, клопотань, заяв, заперечень тощо.
Виходячи з положень ст. 268 КУпАП присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 цього Кодексу при розгляді справи про адміністративне правопорушення не є обов`язковою.
За наведених обставин, з огляду на обмеженість процесуальних строків, розгляд справи відбувся за відсутності вказаної особи на підставі наявних матеріалів.
Враховуючи викладене, оскільки ОСОБА_1 визнається винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, до неї застосовується передбачене законодавством адміністративне стягнення у межах санкції ст. 212-21 КУпАП та з урахуванням загальних правил накладення стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, що співвідноситься з вчиненим правопорушенням та цілком відповідає меті адміністративного стягнення, передбаченій у ст. 23 КУпАП.
З огляду на визнання винуватості вказаної особи, до неї застосовується передбачене законодавством адміністративне стягнення у виді штрафу у межах санкції відповідної статті та з урахуванням приписів ст. 33-35 КУпАП, а також покладається судовий збір у порядку ст. 40-1 КУпАП, ст. 4 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст. 22, 23, 33-35, 40-1, 212-21, 268, 276, 277, 279, 280, 283, 284, 285, 294 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП та піддати її адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 300 (триста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5 100 (п`ять тисяч сто) грн у дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 у дохід держави судовий збір у сумі 665 (шістсот шістдесят п`ять) грн 60 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Голосіївський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова може бути пред`явлена до примусового виконання протягом трьох місяців з моменту набрання нею законної сили.
Стягувачем за цією постановою державний орган, за матеріалами якого судом прийнято відповідне рішення, в частині судового збору - Державна судова адміністрація.
Боржником за цією постановою є особа, яка притягається до адміністративної відповідальності (анкетні дані, що видалося за можливе установити, наведені в вступній частині постанови).
Відповідно до ч. 1-3 ст. 307 КУпАП, якими встановлено, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст. 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно зі ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 цього Кодексу (п`ятнадцять днів з дня вручення постанови), постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Суддя О.В. Бушеленко