Постанова № 135749568, 16.04.2026, Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
16.04.2026
Номер справи
484/712/26
Номер документу
135749568
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 484/712/26

Провадження № 3/484/331/26

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.04.2026 року м. Первомайськ

Суддя Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області Паньков Д.А.., розглянувши матеріали, які надійшли до суду з Головного управління ДПС у Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керівник ТОВ «СКАЙФОЛ», громадянин України, РНОКПП: НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 155-1 КУПАП,

У С Т А Н О В И В :

При проведенні фактичної перевірки ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «СКАЙФОЛ» (далі - ТОВ «СКАЙФОЛ») код ЄДРПОУ 38594199, юридична адреса: 03151, м. Київ, вул. Ушинського, буд. 40, літ. б, кв. (офіс) приміщення, 204, встановлено, що керівник ТОВ «СКАЙФОЛ» ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07 грудня 1984 року № 8073-Х, зі змінами та доповненнями, як порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а саме:

1) відповідно до п.11 cт.3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», із змінами та доповненнями (далі - Закону №265), суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов`язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів з використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорїі згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості, а також із зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями.

Підакцизні товари (продукція) - це товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД на які Податковим Кодексом України від 02 грудня 2010 року №2755-УІ, із змінами і доповненнями, (далі - ПКУ) встановлено ставки акцизного податку - пп. 14.1.145 п. 14.1 cт. 14 ПКУ,

До підакцизних товарів належать: спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво; тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну; пальне; автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів; електрична енергія (п. 215.1 cт. 215 ПКУ).

Товар «електросамокат» відноситься до коду 8711609000 згідно з УКТ ЗЕД та є підакцизним товаром,.

Форма та зміст розрахункового документа встановлені Положенням про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 №13 (із змінами, внесеними наказами Міністерства фінансів України від 18.06.2020 № 306 та від 08.06.2021 № 329) (далі-Положення).

Код товарної підкатегорїї згідно з УКТ ЗЕД є обов`язковим реквізитом у фіскальному чеку на товари (послуги) згідно п.2 розділу II Положення.

Тобто, у розрахункових документах, які створюються реєстратором розрахункових операцій (РРО) / програмним РРО (ПРРО) при проведені розрахункових операцій з продажу підакцизних товарів, має відображатися такий обо 'язковий реквізит як «код УКТ ЗЕД».

Так, за результатами аналізу інформації СОД РРО ДПС України, зокрема за квітень 2025 року, встановлено, що у чеку №4133101921 від 03.04.2025 (час 16:10:55) на реалізацію товару «Електричні транспортні засоби, оснащені електродвигуном, призначені для пересування однієї людини в положенні стоячи - електроса» мала місце відсутність коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, при цьому у видаткова накладне від 25.03.2025 №НК-1097 на вищезазначений товар містить код УКТЗЕД 8711609000, що є порушенням п.11 cт. 3 Закону України від 06 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», із змінами та доповненнями (фіскальний чек № 4133101921 від 03.04.2025 додається до акта фактичної перевірки);

2) Згідно звернення громадянина від 30.12.2025 № б/н ТОВ «СКАЙФОЛ» (код за ЄДРПОУ 38594199) здійснив онлайн реалізацію 25.12.2025 випрямляча для волосся Dyson Airstrait (серійний номер UCA2574A) за ціною 24531,0 грн. та видав фіскальний чек№ 5900259811 від 23- 12-2025 (час 10:21:21) за місцем отримання відповідного товару за адресою магазина «Кібернетики»: АДРЕСА_2 .

Наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 №13, затверджене «Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів» (далі - Положення №13).

Згідно Положення №113 назва товару (послуги) - це слово, поєднання слів або слова та цифрою го коду, які відображають споживчі ознаки товару (послуги) та однозначно ідентифікують товар чи послугу в документообігу суб`єкта господарювання.

Так, пунктами 1 та 2 розділу II Положення №13 визначено, що фіскальний касовий чек на товари (послуги) розрахунковий документ, створений реєстратором розрахункових операцій або програмним реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги), який має містити обов`язкові реквізити згідно з визначеним переліком. Одним з таких обов`язкових реквізитів є зокрема назва товару (послуги). Відповідно до пункту 3 розділу І Положення №13 установлені вимоги до змісту розрахункових документів/електронних розрахункових документів.

У разі відсутності в документі хоча б одного з обов`язкових реквізитів, а також недотримання сфери його призначення, такий документ не прийматиметься як розрахунковий.

Помилки та/або неточності в назві товару, що зазначена в розрахунковому документі, які не призводять до спотворення інформації про розрахункову операцію, не є підставою для визнання такого документа не розрахунковим.

Згідно з зверненням громадянина від 30.12.2025 № б/н і доданим до звернення чеком, який отримано в моменті видачі товару за адресою магазина «Кібернетики»: вул. Грушевського, 35, м. Первомайськ, Первомайський район, Миколаївська область (чек отримання товару додається до акта перевірки) 23.12.2025 ТОВ «СКАЙФОЛ» (код за ЄДРПОУ 38594199) здійснив реалізацію випрямляча для волосся Dyson Airstrait (серійний номер UCA2574A) фіскальний чек № 5900259811, у якому назва товару не відповідає дійсності, що є порушенням п. 2 ст. 3 Закону України від 06 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями

Вищевказані порушення відображені в акті фактичної перевірки ТОВ «СКАЙФОЛ» від 19.01.2026 №691/Ж5/14/29/07/38594199.

Зазначений протокол про адміністративне правопорушення надійшов до суду 12.02.2026 і судове засідання для його розгляду було призначено на 25.02.2026.

25.02.2026 розгляд справи було відкладено на 24.03.2026 через неявку особи яка притягується до адміністративної відповідальності.

24.03.2026 від ОСОБА_1 надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку із неможливістю його участі під час її розгляду та надання необхідних пояснень і доказів його невинуватості.

Разом з тим, жодних письмових пояснень чи будь - яких інших письмових доказів на адресу суду від ОСОБА_1 не надходило.

24.03.2026 розгляд справи в черговий раз було відкладено на 16.04.2026.

16.04.2026 ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, надав клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату після 04.05.2026 року.

При цьому, згідно ч. 2 ст. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 44, статтями 51, 146, 160, 172-4 - 172-9, 173, частиною третьою статті 178, статтями 185, 185-1, статтями 185-7, 187 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов`язковою. Тобто, в даному випадку, участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності при розгляді справи не є обов`язковою.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 277 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається у п`ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.

Також, згідно ч. 2 ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - восьмій цієї статті.

Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що воно було вчинено 16.01.2026, тобто строк, в межах якого може бути накладено стягнення, у разі визнання особи винною у вчинені адміністративного правопорушення, закінчується 16.04.2026.

Враховуючи вищевикладене, те що ОСОБА_1 про дату, час та місце розгляду справи було повідомлено своєчасно та належним чином, неодноразове відкладення справи за його клопотанням, а також з метою дотримання строків розгляду справи, встановлених нормами діючого законодавства, суд вважає за можливе розглянути справу у його відсутності, як це передбачено ст. 268 ч.1 КУпАП.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.

Частиною першою статті 155-1 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

При цьому, диспозиція ч.1 ст.155-1 КУпАП є бланкетною та вимагає при формулюванні суті правопорушення посилання на нормативно-правовий акт, який регулює порядок проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь які фактичні дані, на основі яких орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, свідків, потерпілих, а також іншими документами.

Під час викладення обставин правопорушення у протоколі обов`язково зазначаються місце та час його вчинення, суть правопорушення, які саме протиправні дії (бездіяльність) вчинила (допустила) особа, стосовно якої складається протокол, які норми законодавства порушено, та робиться посилання на нормативний акт, який передбачає відповідальність за таке правопорушення.

Відповідно до статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Також до Протоколу долучаються матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, та документи, що можуть свідчити про обставини, які пом`якшують або обтяжують відповідальність особи (за наявності). Кожний документ повинен мати свої реквізити (дату, назву, підписи тощо), містити достовірну інформацію та відповідати вимогам законодавства України про адміністративні правопорушення.

Указані в протоколі обставини підтверджуються матеріалами адміністративної справи: протоколом про адміністративне правопорушення № 61 від 03.02.2026, актом фактичної первірки від 19.01.2026 № 691/Ж5/14/29/07/38594199, запитом про надання документів (копій документів) від 08.01.2026, копією касового чеку від 03.04.2025, копією видаткової накладної № НК-1097 від 25.03.2025, копією фіскального чеку від 23.12.2025.

Таким чином ОСОБА_1 вчинив правопорушення, відповідальність за яке встановлена ст. 155-1 ч.1 КУПАП.

Дослідивши матеріали справи, враховуючи дані про особу правопорушника, яка притягається вперше, а також враховуючи конкретні обставини справи, з яких вбачається, що шкідливих наслідків не настало, вважаю за можливе піддати його адміністративному стягненню у вигляді штрафу, передбаченому ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, відповідно до якої судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, стягнути з нього судовий збір на користь держави.

Керуючись ст. ст. 34, 268, 280, 283, 284 КУпАП,

П О С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 визнати винним в скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, і застосувати відносно нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 85 (вісімдесят п`ять) грн. на користь держави.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 655 (шістсот шістдесят п`ять) грн. 60 коп.

Роз`яснити, що на підставі ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим або його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя: