Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
. 16 квітня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/16523/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чеснокової А.О.,
за участю:
секретаря судового засідання Голубенко В.В.
представника позивача Демченко О.О.
представника відповідача Прокопчука О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БЕЙК-ХАУС" до Головного управління ДПС в Полтавській області про скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В:
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "БЕЙК-ХАУС" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС в Полтавській області, в якому просить: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області від 17.10.2025 року №00156920701, складене відносно ТОВ «БЕЙК-ХАУС» (код ЄДРПОУ 43779354).
Позовні вимоги обґрунтовував тим, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення було прийнято протиправно, оскільки перевірка проведена з порушенням податкового законодавства, що є самостійною підставою для визнання податкового повідомлення-рішення протиправним. Що стосується суті правопорушення, то контролюючий орган не мав права застосовувати за не реєстрацію податкових накладних, складених після 16.01.2023 санкцію, передбачену п.201.1 ст. 201ПК України, оскільки законодавством не передбачена відповідальність за не реєстрацію податкових накладних, складених після 16.01.2023. Також позивачем зазначено, що відповідач, в порушення норм податкового законодавства, застосував санкції за не реєстрацію податкових накладних, реєстрація яких була зупинена контролюючим органом. Як зазначає позивач, штрафні санкції не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття відповідного рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних. Також позивач заперечує проти застосування штрафних санкцій за не реєстрацію податкових накладних, складених 15.06.2022 та 31.12.2024 (у дати, після яких статус ТОВ "БЕЙК-ХАУС" як платника ПДВ був зупинений, анульований) в межах граничних термінів, встановлених ПКУ. Оскільки у позивача була відсутня технічна можливість зареєструвати дані податкові накладні.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.12.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі. Розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження.
30.12.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти позовних вимог заперечував, просив у їх задоволенні відмовити. Вказував на те, що контролюючим органом була здійснена перевірка відповідно до вимог чинного законодавства.
В ході перевірки встановлено, що ТОВ «БЕЙК-ХАУС» 15.06.2022 року було виписано податкові накладні на загальну суму ПДВ 525704 грн., які не зареєстровані в ЄРПН. Термін дії реєстрації ПДВ призупинявся на період воєнного, надзвичайного стану та переходом товариства на спрощену систему оподаткування 3 групи за ставкою 2% з 19.06.2022 31.08.2022. У період з 01.09.2022-31.12.2024 поновлено статус платника ПДВ. В ході перевірки встановлено, що ТОВ «БЕЙК-ХАУС» 31.12.2024 року було виписано податкові накладні на загальну суму ПДВ 5931759 грн., які не зареєстровані в ЄРПН. 31.12.2024 року свідоцтво платника ПДВ ТОВ «БЕЙК-ХАУС» було анульовано в зв`язку з переходом на спрощену систему оподаткування платник єдиного податку 3 групи за ставкою 5 %. Проведеною перевіркою дотримання вимог податкового законодавства щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено, ТОВ «БЕЙК-ХАУС» не здійснено реєстрацію податкових накладних, реєстрацію яких зупинена та відмовлено за рішенням комісії на загальну суму ПДВ - 1 264 316,26 грн., в т. ч. по яким не сплинув термін 365 днів станом на 30.06.2025 року на загальну суму ПДВ - 729 952,69 грн. В порушення п. 201.10 ст. 201, п. 89 підрозділу 2 розділу ХХ, з урахуванням Закону України від 12 січня 2023 № 2876-ІХ «Про внесення змін до розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України підприємством не здійснено реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму ПДВ 6 991 826,32 грн., в т. ч. за квітень 2022 - 23717,58 грн., травень 2022 - 24766,03 грн., червень 2022 525703,65 грн., листопад 2022 3626,36 грн., червень 2023 - 7723,98 грн., липень 2023 11218,41 грн., серпень 2023 - 4836,22 грн., вересень 2023 75045,69 грн., жовтень 2023- 99532,16 грн., листопад 2023 101069,59 грн., грудень 2023 19582,75 грн., січень 2024- 59450,05 грн., лютий 2024- 103794,76 грн., грудень 2024 5931759,09 грн.
01.01.2026 до суду надійшла відповідь на відзив, в якому позивач повністю підтримував позовні вимоги, просив їх задовольнити. Вказував, що відповідачем у відзиві не спростовано доводи, викладені в позовній заяві.
Протокольною ухвалою суду від 16.02.2026 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті.
У судовому засіданні представник позивача підтримував позовні вимоги. Просив їх задовольнити в повному обсязі.
У судовому засіданні представник відповідача проти позовних вимог заперечував. Просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
ТОВ «БЕЙК-ХАУС» зареєстровано Департаментом з питань реєстрації від 31.08.2020 № 1005881020000019077. Взято на податковий облік від 31.08.2020 № 160120189269 в ГУ ДПС у Полтавській області. У періоді, який перевірявся, ТОВ «БЕЙК-ХАУС» було платником: податку на додану вартість, податку на прибуток, податку з доходів фізичних осіб, єдиного соціального внеску, військового збору, єдиного податку у період з 19.06.22-31.08.22 за ставкою 2% доходу, визначеного відповідно до статті 292 ПК України, єдиного податку 3 групи з 01.01.0205. ТОВ «БЕЙК-ХАУС» зареєстровано як платник ПДВ, свідоцтво № 200745189, платник ПДВ з 01.12.2020, індивідуальний податковий номер 437793516013. Термін дії реєстрації ПДВ призупинявся на період воєнного, надзвичайного стану та переходом товариства на спрощену систему оподаткування 3 групи за ставкою 2% з 19.06.2022 31.08.2022. У період з 01.09.2022-31.12.2022 поновлено статус платника ПДВ. У період з 01.01.2025 свідоцтво платника ПДВ ТОВ «БЕЙК-ХАУС» було анульовано в зв`язку з переходом на спрощену систему оподаткування платник єдиного податку 3 група за ставкою 5%.
Посадовими особами Головного управління ДПС у Полтавській області на підставі направлень від 30.07.2025 № 4560, 4561, 4562 відповідно до пп. 20.1.2 п. 20.1 ст.20, ст.77, п.81.1 ст.81, п.82.1 ст.82 Податкового кодексу України, плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок платників податків на 2025 рік, на підставі наказу ГУ ДПС у Полтавській області від 25.07.2025 № 2481-П проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ «БЕЙК-ХАУС» з питань дотримання вимог податкового, валютного законодавства за період з 31.08.2020 по 30.06.2025, з питань правильності нарахування та обчислення єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 31.08.2020 по 30.06.2025
За результатами перевірки складено акт від 26.09.2025 № 13950/16-31-07-01-01/43779354.
За результатами перевірки встановлено наступні порушення:
1. п. 44.1 ст. 44, п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188, п. 198.1, п. 198.2, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями) (далі по тексту ПК України), ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV, із змінами та доповненнями (далі по тексту Закон № 996-XIV), п. 8 розділу VI Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України 28.01.2016 № 21, в результаті чого занижено податок на додану вартість в сумі 193738 грн., в т. ч. за квітень 2022 44830 грн., травень 2022 11200 грн., листопад 2022 2846 грн., липень 2023 7275 грн., грудень 2024 127587 грн.
2. п. 201.10 ст. 201, п. 89 підрозділу 2 розділу ХХ, з урахуванням Закону України від 12 січня 2023 року № 2876-ІХ «Про внесення змін до розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України підприємством не здійснено реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму ПДВ 6 991 826,32 грн., в т. ч. за квітень 2022 - 23717,58 грн., травень 2022 - 24766,03 грн., червень 2022 525703,65 грн., листопад 2022 3626,36 грн., червень 2023 - 7723,98 грн., липень 2023 11218,41 грн., серпень 2023 - 4836,22 грн., вересень 2023 75045,69 грн., жовтень 2023- 99532,16 грн., листопад 2023 101069,59 грн., грудень 2023 19582,75 грн., січень 2024- 59450,05 грн., лютий 2024- 103794,76 грн., грудень 2024 5931759,09 грн.
3. абз. «г» п. 198.5 ст. 198, п. 201.1. ст. 201, п. 201.10 ст. 201 ПК України, в результаті чого не здійснено реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму обсягу постачання 637935,18 грн., в т. ч. за грудень 2024 637935,18 грн.
4. абз. «б» п. 176.2 ст. 176 ПК України, в результаті несвоєчасного подання Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за 3 квартал 2023.
Як свідчить акт перевірки, проведеною перевіркою дотримання вимог податкового законодавства щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено, ТОВ «БЕЙК-ХАУС» не здійснено реєстрацію податкових накладних, виписаних в червні 2022 та грудні 2024 року.
В ході перевірки встановлено, що ТОВ «БЕЙК-ХАУС» 15.06.2022 року було виписано податкові накладні на загальну суму ПДВ 525704 грн., які не зареєстровані в ЄРПН.
Термін дії реєстрації ПДВ призупинявся на період воєнного, надзвичайного стану та переходом товариства на спрощену систему оподаткування 3 групи за ставкою 2% з 19.06.2022 31.08.2022.
У період з 01.09.2022-31.12.2024 поновлено статус платника ПДВ.
В розділі 1 «Податкові зобов`язання» Додатку1 до податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2022 «Відомості про включені суми податку на додану вартість, вказані в податкових накладних, не зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних на дату подання податкової декларації з податку на додану вартість, до суми податкових зобов`язань за звітний (податковий) період» було зазначено виписані податкові накладні та задекларовані в податковій декларації з податку на додану вартість за червень 2022, реєстраційний номер 9189477433 від 22.09.2022 року. (уточнюючий розрахунок).
Відомості про включені суми податку на додану вартість, вказані в податкових накладних, не зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних за червень 2022 року детально відображені в таблиці на ст. 23-24 Акта перевірки /а.с.71/.
Також в ході перевірки встановлено, що ТОВ «БЕЙК-ХАУС» 31.12.2024 року було виписано податкові накладні на загальну суму ПДВ 5931759 грн., які не зареєстровані в ЄРПН.
В розділі 1 «Податкові зобов`язання » Додатку1 до податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2024 «Відомості про включені суми податку на додану вартість, вказані в податкових накладних, не зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних на дату подання податкової декларації з податку на додану вартість, до суми податкових зобов`язань за звітний (податковий) період» було зазначено виписані податкові накладні та задекларовані в податковій декларації з податку на додану вартість за грудень 2024, реєстраційний номер 9418620313 від 19.01.2025 року.
31.12.2024 року свідоцтво платника ПДВ ТОВ «БЕЙК-ХАУС» було анульовано в зв`язку з переходом на спрощену систему оподаткування платник єдиного податку 3 групи за ставкою 5 %.
Відомості про включені суми податку на додану вартість, вказані в податкових накладних, не зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних за грудень 2024 року висвітлені в таблиці на ст. 24-27 Акта перевірки /а.с. 71-зворотній бік 73/.
Проведеною перевіркою дотримання вимог податкового законодавства щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено, ТОВ «БЕЙК-ХАУС» не здійснено реєстрацію податкових накладних, реєстрацію яких зупинена та відмовлено за рішенням комісії на загальну суму ПДВ - 1 264 316,26 грн., в т. ч. по яким не сплинув термін 365 днів станом на 30.06.2025 року на загальну суму ПДВ - 729 952,69 грн.
Відомості про включені суми податку на додану вартість, вказані в податкових накладних, не зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних за період з 31.08.2020 по 30.06.2025, реєстрацію по яким зупинено/відмовлено за рішенням комісії та по яким минув термін 365 днів, передбачений п.6 Порядку № 520 року висвітлені в таблиці на ст. 27-30 Акта перевірки /а.с. 73-75/.
Таким чином, в порушення п. 201.10 ст. 201, п. 89 підрозділу 2 розділу ХХ, з урахуванням Закону України від 12 січня 2023 № 2876-ІХ «Про внесення змін до розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України підприємством не здійснено реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму ПДВ 6 991 826,32 грн., в т. ч. за квітень 2022 - 23717,58 грн., травень 2022 - 24766,03 грн., червень 2022 525703,65 грн., листопад 2022 3626,36 грн., червень 2023 - 7723,98 грн., липень 2023 11218,41 грн., серпень 2023 - 4836,22 грн., вересень 2023 75045,69 грн., жовтень 2023- 99532,16 грн., листопад 2023 101069,59 грн., грудень 2023 19582,75 грн., січень 2024- 59450,05 грн., лютий 2024- 103794,76 грн., грудень 2024 5931759,09 грн.
На підставі Акту перевірки 17.10.2025 контролюючим органом складено спірне податкове повідомлення рішення № 001596920701 (далі ППР), яким «встановлено відсутність складення та/або реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 Податкового кодексу України податкових накладних / розрахунків коригування на суму ПДВ 6 991 826 грн. 32 коп.» та «застосовано штраф в розмірі 50% у сумі три мільйона чотириста дев`яносто п`ять тисяч дев`ятсот тринадцять грн 16 коп.».
Не погоджуючись із правовою позицією контролюючого органу, та вважаючи ППР таким, що є необґрунтованим, Позивач звернувся до суду із позовною заявою для захисту своїх законних прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Що стосується підстав проведення перевірки, суд зазначає наступне.
Як свідчать матеріали справи, відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, ст. 77, п. 81.1 ст. 81, п. 82.1 ст. 82 Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями) (далі по тексту ПК України), плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок платників податків на 2025 рік, на підставі наказу ГУ ДПС у Полтавській області від 25.07.2025 № 2481-П, з 11.08.2025 проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВIДПОВIДАЛЬНIСТЮ «БЕЙК-ХАУС» (податковий номер 43779354) (скорочене найменування відповідно до установчих документів ТОВ «БЕЙК-ХАУС» або платник податків) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період діяльності з 31.08.2020 по 30.06.2025, з питань правильності нарахування та обчислення єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 31.08.2020 по 30.06.2025, відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки (додаток 1 до акта перевірки, який є його невід`ємною частиною).
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно з п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Статтею 77 Податкового кодексу України визначений порядок проведення документальних планових перевірок
Документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки
До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування, затвердження плану-графіка та внесення змін до нього, а також перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (пункт 77.2 статті 77).
На виконання норм ПК України наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 № 524 (зареєстрований у Міністерстві юстиції України 24.06.2015 за № 751/27196), зі змінами, затверджено Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (далі Порядок).
Крім того, пунктом 2 розділу ІІІ Порядку зазначено, що на наступний рік враховуються показники за результатами діяльності платника податків за 9 місяців поточного року. Якщо податковим (звітним) періодом для податку на прибуток платника податків є календарний рік, при плануванні враховуються показники за попередній рік.
Відповідно до ст. 77 ПК України та відповідно до Порядку ТОВ «БЕЙК-ХАУС» включено до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2025 рік, як платника податків, що має критерії ризику несплати податків.
Посилання представника позивача на те, що контролюючий орган не мав права проводити перевірку з питань своєчасності реєстрації податкових накладних, а повинен був здійснювати перевірку за окремим видом зобов`язань єдиним внеском, суд вважає необґрунтованими, оскільки, предметом документальної планової виїзної перевірки є, в тому числі, є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Суд зазначає, що виявлення розбіжностей під час співставлення даних, що містяться у податкових деклараціях платника податків та даних ЄРПН не доводять склад правопорушення, яке за своєю суттю може бути встановлено лише на підставі дослідження первинних документів податкового та бухгалтерського обліку платника податків. Таким чином, остаточно встановити чи було порушення, може саме планова або позапланова перевірка.
Строки проведення документальних планових перевірок визначаються нормами п. 82.1 ст. 82 ПК України залежно від віднесення платників податків до великих платників податків (пп. 14.1.24 п. 14.1 ст. 14 ПК України), суб`єктів малого підприємництва (ст. 55 Господарського кодексу України) та інших платників податків.
Пунктом 82.1 статті 82 податкового кодексу України визначено, що тривалість перевірок, визначених у статті 77 цього Кодексу, не повинна перевищувати 30 робочих днів для великих платників податків, щодо суб`єктів малого підприємництва - 10 робочих днів, інших платників податків - 20 робочих днів.
Відповідно до ст. 55 розділу II Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року № 436-IV (зі змінами) суб`єктами малого підприємництва є юридичні особи - суб`єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) не перевищує 50 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності не перевищує суму, еквівалентну 10 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України.
Суб`єктами великого підприємництва є юридичні особи - суб`єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, у яких середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) перевищує 250 осіб та річний дохід від будь-якої діяльності перевищує суму, еквівалентну 50 мільйонам євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України.
Інші суб`єкти господарювання належать до суб`єктів середнього підприємництва.
Як зазначає відповідач, відповідно до поданих платником ТОВ «БЕЙК-ХАУС» звіту 4-ДФ «Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску» середня кількість працівників за звітний період (календарний рік) становить 194 особи, у формі № 1-м «Баланс» (Звіт про фінансовий стан) - 132 особи
Крім того, відповідно до даних декларації з податку на прибуток за 2023 рік (від 28.02.2024 № 9384609005) дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку (ряд. 01) становить 2 550 856 грн., що еквівалентно 69 753,0 євро, визначену за середньорічним курсом Національного банку України (36,57 грн.).
Даний факт позивачем не заперечувався.
Таким чином, ТОВ «БЕЙК-ХАУС» (податковий номер 43779354) підпадає під визначення суб`єкта середнього підприємництва.
Отже, відповідно до вимог ст. 77 та ст. 82 ПК України тривалість планової перевірки суб`єкта середнього підприємництва становить 20 робочих днів.
Позивачем не надані докази того, що ТОВ «БЕЙК-ХАУС» відноситься до категорії малих підприємств. В зв`язку з чим доводи представника позивача, що перевірка повинна бути проведена в термін не більше 10 днів є необґрунтованими.
Щодо твердження позивача про невідповідність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення принципам права, вимогам закону щодо форми, змісту, обґрунтованості, суд зазначає наступне.
Позивач зазначає, що оскаржуване ППР складено згідно додатку 27 до Порядку № 1204 за формою «ПН». Пунктом 2 розділу II Порядку № 1204 передбачено, що складання податкового повідомлення-рішення за формою «ПН» здійснюється контролюючим органом у двох випадках:
1) у разі відсутності складання та/або реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом граничних строків, передбачених статтею 201 Кодексу (попередження про необхідність складання та/або реєстрації податкової накладної);
2) виявлення контролюючим органом помилок при визначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної (попередження про необхідність виправлення платником податку - продавцем помилок при визначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної).
Проте, як зазначає позивач, в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні контролюючим органом не зазначено посилання на пункт та статтю Податкового кодексу України, згідно з яким зроблено розрахунок або перерахунок грошових зобов`язань та надіслано (вручено) податкове повідомлення-рішення.
З цього приводу суд вважає необхідним зазначити, що технічні або формальні помилки в оформленні податкового повідомлення-рішення (ППР), які не впливають на суть нарахованого зобов`язання, зазвичай не є підставою для його скасування судом. Якщо помилка не перешкоджає розумінню суми, підстави донарахування та не порушує права платника, ППР залишається чинним.
Дана позиція неодноразово висвітлювалося в постановах Верховного Суду.
За таких обставин посилання позивача у цій справі на недоліки в оформленні такого податкового повідомлення-рішення, які у спірному випадку не є істотними, не можуть нівелювати обов`язок із сплати штрафу. В ході судового розгляду справи позивач не обґрунтовував, яким чином допущені податковим органом неістотні недоліки в оформленні оскаржуваного у цій справі податкового повідомлення-рішення вплинули на його права та обов`язки.
Таким чином, суд приходить до висновку, що перевірка проведена відповідно до вимог законодавства.
Що стосується порушення, яке було встановлено під час проведення перевірки ТОВ «БЕЙК-ХАУС» щодо нездійснення реєстрації податкових накладних, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі ПКУ) на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10 ст. 201 ПКУ визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН має бути здійснена :
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені.
Пункт 120-1.1 ПКУ установлює, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Згідно Закону України від 12 січня 2023 року № 2876-ІХ «Про внесення змін до розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України» підрозділ 2 розділу ХХ доповнено п.89 та 90, яким на період дії воєнного стану та протягом шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, збільшено граничні строки реєстрації ПН/РК до ПН у ЄРПН, встановлені п.201.10 статті 201 ПКУ.
Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Відповідальність за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних за процедурними строками, передбаченими пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України визначається приписами пункту 90 цього підрозділу.
Зазначеною нормою передбачено, що тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:
2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Як свідчить акт перевірки, проведеною перевіркою дотримання вимог податкового законодавства щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено, ТОВ «БЕЙК-ХАУС» не здійснено реєстрацію податкових накладних, виписаних в червні 2022 та грудні 2024 року.
В акті перевірки зазначено, що термін дії реєстрації ПДВ призупинявся на період воєнного, надзвичайного стану та переходом товариства на спрощену систему оподаткування 3 групи за ставкою 2% з 19.06.2022 31.08.2022. У період з 01.01.2025 свідоцтво платника ПДВ ТОВ «БЕЙК-ХАУС» було анульовано в зв`язку з переходом на спрощену систему оподаткування платник єдиного податку 3 групи за ставкою 5 %.
З інформації, наведеної відповідачем в Розрахунку, слідує, що період реєстрації в ЄРПН податкових накладних, складених Позивачем 15.06.2022 та 31.12.2024 (у дні, після яких статус ТОВ «БЕЙК-ХАУС» як платника ПДВ був зупинений, анульований) в межах граничних термінів, встановлених ПКУ, припав, відповідно, на 16.06.2022-30.06.2022 та 01.01.2025-18.01.2025, тобто на періоди, коли у позивача був призупинений чи анульований статус платника ПДВ.
Щодо не здійснення реєстрації податкових накладних, виписаних в червні 2022 року, суд зазначає наступне.
В розділі 1 «Податкові зобов`язання» Додатку 1 до податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2022 «Відомості про включені суми податку на додану вартість, вказані в податкових накладних, не зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних на дату подання податкової декларації з податку на додану вартість, до суми податкових зобов`язань за звітний (податковий) період» було зазначено виписані податкові накладні та задекларовані в податковій декларації з податку на додану вартість за червень 2022, реєстраційний номер 9189477433 від 22.09.2022 року (уточнюючий розрахунок).
Відомості про включені суми податку на додану вартість, вказані в податкових накладних, не зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних за червень 2022 року детально відображені в таблиці на ст. 23-24 Акта перевірки /а.с.71/.
Як зазначав представник позивач в судових засіданнях, на практиці це означає, що позивач, маючи зобов`язання та бажання зареєструвати складені податкові накладні в ЄРПН, не може цього здійснити в силу налаштувань програмного забезпечення, за допомогою якого відбувається надсилання накладних до цього реєстру. При цьому, такий підхід до процедурних моментів зі сторони контролюючого органу є вибірковим, скерованим ним на власну користь , оскільки, не дивлячись на анулювання статусу платника ПДВ, можливість подання за межами чинності реєстрації підприємства платником ПДВ податкової декларації, якою визначається податкове зобов`язання з даного податку, для таких підприємств програмно забезпечена.
Вказане підтверджується, зокрема, квитанціями до податкових накладних від 31.12.2024 №№ 30, 61, 83, 84, 85, а також податковою декларацією з податку на додану вартість за грудень 2024 та квитанції № 2 до неї, що додаються.
Так, податкова декларація з податку на додану вартість, якою Підприємством визначено податкові зобов`язання за грудень 2024 року, була прийнята контролюючим органом 20.01.2025. Тоді як податкові накладні № 61, 83, 84, 85, надіслані Позивачем на реєстрацію до ЄРПН 03.01.2025, та податкова накладна № 30, надіслана на реєстрацію 05.01.2025 (тобто в межах граничних строків, визначених як п. 89 підрозділу 2 розділу ХХ, так і ст. 201 ПКУ) - відхилені для реєстрації тим же контролюючим органом.
При цьому, в квитанції щодо відхилення реєстрації перелічених податкових накладних зазначено, що «документ не може бути прийнятий порушення вимог п. 201.8 та п. 201.10 ст. 201 ПКУ, а саме: продавець не був платником ПДВ 03.01.2025 / 05.01.2025» (для податкових накладних № 61, 83, 84, 85 / для податкової накладної № 30 відповідно), а на податкових накладних автоматизованою системою зроблено відмітку «Відхилено ДПС».
Відповідно до пункту 291.3 статті 291 Податкового кодексу України юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Пункт 291.4 статті 291 Податкового кодексу України визначає такі групи платників єдиного податку, серед іншого:
3) третя група:
фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена, та юридичні особи - суб`єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року;
електронні резиденти (е-резиденти), які зареєструвалися як фізичні особи - підприємці, здійснюють господарську діяльність з надання послуг, виробництва та/або продажу товарів виключно на користь нерезидентів України, за умови що протягом календарного року вони відповідають сукупності таких критеріїв:
не використовують працю найманих осіб - громадян або резидентів України;
не отримують доходи з джерелом походження з України, крім пасивних доходів;
обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Пунктом 293.1. статті 293 Податкового кодексу України ставки єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у відсотках до доходу (відсоткові ставки).
Відповідно до пункту 293.3 статті 293 Податкового кодексу України відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі:
1) 3 відсотки доходу - у разі сплати податку на додану вартість згідно з цим Кодексом;
2) 5 відсотків доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" від 15 березня 2022 року № 2120-IX доповнено підрозділ 8 розділу ХХ ПК України пунктом 9, відповідно до якого тимчасово, з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, встановлено особливості застосування положення розділу XIV Податкового кодексу України.
Однією з таких особливостей, відповідно до підпункту 9.2 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПК України, є те, що платниками єдиного податку третьої групи можуть бути фізичні особи - підприємці та юридичні особи - суб`єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 10 мільярдів гривень.
До таких осіб не застосовується обмеження щодо кількості осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах.
Згідно з підпунктом 9.4 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПК України відсоткова ставка єдиного податку для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, встановлюється у розмірі 2 відсотки доходу.
Відповідно до підпункту 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПК України платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, звільняються від обов`язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на додану вартість з операцій з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Таким чином, загалом спрощена система оподаткування передбачена законодавцем як інструмент для суб`єктів господарювання з невеликим обсягом доходу, з метою зменшення адміністративного та податкового навантаження на них. Проте, у зв`язку із запровадженням воєнного стану в Україні, законодавець запровадив спеціальний тимчасовий режим спрощеної системи оподаткування, що дозволяє майже будь-якому суб`єкту господарювання (за деякими винятками за видами діяльності) перейти на сплату єдиного податку за ставкою 2%, якщо його річний дохід не перевищує 10 млрд грн. Такий перехід є тимчасовим і діє до закінчення воєнного стану. Після завершення дії цього спеціального режиму суб`єкти господарювання автоматично повертаються на систему оподаткування, яку вони використовували до його запровадження. Водночас, якщо загальна спрощена система передбачає можливість вибору платником податку третьої групи бути платником податку на додану вартість (далі - ПДВ) чи ні (що впливає на розмір ставки), то спеціальний режим, запроваджений на період воєнного стану, такого вибору не допускає - всі платники, які перейшли на нього, автоматично звільняються від нарахування, сплати та звітування з ПДВ протягом періоду дії воєнного стану.
У подальшому, Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану" від 24 березня 2022 року № 2142-ІХ, пункт 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПК України, який передбачає звільнення від обов`язків щодо справляння ПДВ, був дещо розширений та конкретизований.
Так, у зазначеній нормі, окрім положень про звільнення платників єдиного податку третьої групи, які застосовують особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, від обов`язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на додану вартість, також передбачено, що їхня реєстрація платниками ПДВ є призупиненою.
Згідно з абзацами третім-шостим пункту 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПК України у новій редакції під призупиненням реєстрації платником податку на додану вартість для цілей цього пункту розуміється, що для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, призупиняються права та обов`язки, встановлені розділом V та підрозділом 2 розділу XX цього Кодексу (у тому числі щодо формування податкового кредиту) на період використання особливостей оподаткування, встановлених цим пунктом.
Слід звернути увагу, що з моменту переходу платника податків на спеціальний режим спрощеної системи оподаткування, запроваджений на період воєнного стану, його реєстрація платником ПДВ не припиняється остаточно, а лише тимчасово призупиняється. Це пов`язано з тим, що перехід на цей спеціальний режим за своєю суттю є тимчасовим, і після завершення воєнного стану (або добровільного виходу з цього режиму) платник податків автоматично повернеться до своєї попередньої системи оподаткування, і, відповідно, реєстрація платником ПДВ відновиться.
Разом із цим законодавець передбачив, що у період використання спеціального режиму всі операції платника податку не є об`єктом оподаткування ПДВ. Водночас, з аналізу вищезазначених норм слідує, що при поновленні статусу платника ПДВ суб`єкт господарювання продовжує використовувати під час податкового обліку показники (зокрема, податкового кредиту), сформовані до переходу на спеціальну систему.
Підпунктом 9-1.1 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ Податкового кодексу України визначено, що платники єдиного податку третьої групи, які станом на 31 липня 2023 року використовували особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 цього підрозділу, та не відмовилися від їх використання самостійно, з 1 серпня 2023 року автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування, передбачених пунктом 9 цього підрозділу.
Платники податків, у яких була призупинена реєстрація платником податку на додану вартість відповідно до підпункту 9.5 пункту 9 цього підрозділу та яким з 1 серпня 2023 року автоматично відновлено права та обов`язки, встановлені розділом V та підрозділом 2 розділу XX цього Кодексу, за товарами, необоротними активами, придбаними/виготовленими/ввезеними на митну територію України з податком на додану вартість до початку застосування особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 цього підрозділу, які використані (поставлені, реалізовані) в період застосування особливостей оподаткування, встановлених пунктом 9 цього підрозділу, зобов`язані не пізніше 31 жовтня 2023 року нарахувати податкові зобов`язання відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу. При цьому база оподаткування при нарахуванні податкових зобов`язань за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на перше число місяця, в якому вони були використані (поставлені, реалізовані), а в разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни, за товарами - виходячи з вартості їх придбання (Підпункт 9-1.2 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ Податкового кодексу України).
Таким чином, протягом періоду з 01.04.2022 року до 01.08.2023 року діяла тимчасова спрощена система оподаткування зі сплатою єдиного податку за ставкою 2% (п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ ПК України).
На цей період призупинялись права та обов`язки платників ПДВ, які перейшли на таку спрощену систему оподаткування (п. 9.5 підрозділу 8 розділу ХХ ПК України).
З 1 серпня 2023 року відбулось автоматичне повернення всіх таких платників на систему оподаткування, яку вони застосовували до тимчасової спрощеної системи оподаткування (п. 9-1.1 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ).
Також автоматично було відновлено права та обов`язки платників ПДВ (п. 9-1.2 підрозділу 8 розділу ХХ ПК України).
Враховуючи вищевикладене, суд погоджується з доводами відповідача, що в зв`язку із відновленням обов`язків платників ПДВ виникла необхідність реєстрації податкових накладних, які мають бути складені щодо операцій з постачання товарів та послуг протягом лютого травня 2022 року до переходу на тимчасову спрощену систему оподаткування.
Оскільки в нашому випадку ТОВ «БЕЙК-ХАУС» перейшло на спрощену систему оподаткування 3 групи за ставкою 2% з 19.06.2022, то обов`язок зареєструвати податкові накладні також застосовується до накладних, складних за червень 2022 року (до 19.06.2022), в зв`язку з чим доводи представника позивача, викладені в письмових поясненнях від 26.03.2026 щодо не надання оцінки податковим накладним, складеним в червні 2022 року суд не бере до уваги.
Відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу ХХ «Перехідні Положення» Податкового кодексу України платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня переходу таких платників на застосування особливостей оподаткування єдиним податком третьої групи за ставкою 2 відсотки, за умови виконання ними податкових обов`язків щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів протягом 60 календарних днів з дня переходу на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки.
Суд погоджується з доводами відповідача, що такі платники ПДВ мають зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до них за згаданий період не пізніше 29.09.2023 року (тобто протягом 60 днів, починаючи з 01.08.2023 року).
Також, відповідні роз`яснення наведені в Інформаційному листі № 4/2023 «Повернення» на довоєнну систему оподаткування: особливості переходу», розміщеному на вебпорталі ДПС у рубриці «Інформаційні матеріали» та у рубриці «Інформаційні листи» розділу «ВАЖЛИВА ІНФОРМАЦІЯ».
Таким чином, суд погоджується з доводами відповідача про необхідність зареєструвати податкові накладні, виписані 15.06.2022 на загальну суму ПДВ 525704 грн. В зв`язку з чим штрафні санкції, застосовані в розмірі 262 851, 91 грн є правомірними.
Щодо не здійснення реєстрації податкових накладних, виписаних в грудні 2024, суд зазначає наступне.
В ході перевірки встановлено, що ТОВ «БЕЙК-ХАУС» 31.12.2024 року було виписано податкові накладні на загальну суму ПДВ 5931759 грн., які не зареєстровані в ЄРПН.
В розділі 1 «Податкові зобов`язання » Додатку1 до податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2024 «Відомості про включені суми податку на додану вартість, вказані в податкових накладних, не зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних на дату подання податкової декларації з податку на додану вартість, до суми податкових зобов`язань за звітний (податковий) період» було зазначено виписані податкові накладні та задекларовані в податковій декларації з податку на додану вартість за грудень 2024, реєстраційний номер 9418620313 від 19.01.2025 року.
31.12.2024 року свідоцтво платника ПДВ ТОВ «БЕЙК-ХАУС» було анульовано в зв`язку з переходом на спрощену систему оподаткування платник єдиного податку 3 групи за ставкою 5 %.
Відомості про включені суми податку на додану вартість, вказані в податкових накладних, не зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних за грудень 2024 року висвітлені в таблиці на ст. 24-27 Акта перевірки /а.с. 71-зворотній бік 73/.
Право на складання та реєстрацію ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН) належить виключно платникам ПДВ. Це визначено ст. 201 Податкового кодексу України (далі ПКУ).
Як вже зазначалося вище, пунктом 201.10 ПКУ визначено граничні строки реєстрації ПН/РК у ЄРПН.
При цьому тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація ПН/РК у ЄРПН здійснюється з урахуванням граничних строків, визначених п. 89 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з ПКУ.
Анулювання реєстрації платника ПДВ здійснюється на дату, зокрема, що передує дню втрати особою статусу платника ПДВ (п. 184.2 ПКУ).
З моменту анулювання реєстрації особи як платника податку така особа позбавляється права на віднесення сум податку до податкового кредиту, складання податкових накладних (п. 184.5 ПКУ).
Таким чином, особа, реєстрацію платника ПДВ якої анульовано, не має права зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН), незалежно від того, що з дати складання податкових накладних та/або розрахунків коригування ще не минув термін їх реєстрації.
Отже, якщо реєстрацію платника ПДВ продавця анульовано до сплину терміну реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН, визначеного п. 201.10 ст. 201 ПКУ, то штрафна санкція до такого платника не застосовується.
Отже, якщо реєстрацію платника ПДВ продавця анульовано до сплину терміну реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, визначеного п. 201.10 ст. 201 ПКУ, то штрафна санкція до такого платника не застосовується
Дана позиція також викладена в листах-роз`ясненнях на сайті ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 26 січня 2026, ГУ ДПС у Черкаській області від 16 січня 2026.
Принагідно суд зауважує, що в даному випадку незареєстровані податкові накладні тягнуть негативні наслідки для покупців, оскільки останні не зможуть отримати податкового кредиту.
Таким чином, суд погоджується з доводами позивача, що контролюючий орган не мав права застосовувати штрафні (фінансові) санкції за не реєстрацію податкових накладних, складених 31.12.2024. В зв`язку з чим штрафні санкції у розмірі 2965879,36 грн застосовані неправомірно, таким чином податкове повідомлення-рішення в частині застосування штрафу в розмірі 2965879,36 грн підлягає скасуванню.
Що стосується не здійснення реєстрації податкових накладних, реєстрацію яких зупинена або відмовлено за рішенням комісії, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що проведеною перевіркою дотримання вимог податкового законодавства щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних встановлено, ТОВ «БЕЙК-ХАУС» не здійснено реєстрацію податкових накладних, реєстрацію яких зупинена та відмовлено за рішенням комісії на загальну суму ПДВ - 1 264 316,26 грн., в т. ч. по яким не сплинув термін 365 днів станом на 30.06.2025 року на загальну суму ПДВ - 729 952,69 грн.
Відомості про включені суми податку на додану вартість, вказані в податкових накладних, не зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних за період з 31.08.2020 по 30.06.2025, реєстрацію по яким зупинено/відмовлено за рішенням комісії та по яким минув термін 365 днів, передбачений п.6 Порядку № 520 року висвітлені в таблиці на ст. 27-30 Акта перевірки /а.с. 73-75/.
Відповідно до даної таблиці контролюючим органом встановлено, що підприємством не здійснено реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних в зв`язку з зупиненням або відмовою в реєстрації по таким періодам: квітень 2022 - 23717,58 грн., травень 2022 - 24766,03 грн., червень 2022 525703,65 грн., листопад 2022 3626,36 грн., червень 2023 - 7723,98 грн., липень 2023 11218,41 грн., серпень 2023 - 4836,22 грн., вересень 2023 75045,69 грн., жовтень 2023- 99532,16 грн., листопад 2023 101069,59 грн., грудень 2023 19582,75 грн., січень 2024- 59450,05 грн., лютий 2024- 103794,76 грн.
Згідно з пунктами 201.1, 201.10 статті 201 ПК України платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений Кодексом строк.
Водночас відповідальність за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних передбачена статтею 120-1 та пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України ПК України та застосовується за наявності у діях платника складу податкового правопорушення, що, зокрема, передбачає встановлення факту протиправної бездіяльності платника податку та його можливості виконати відповідний обов`язок.
Як убачається з матеріалів справи, податкові накладні були своєчасно складені позивачем та подані на реєстрацію до ЄРПН, однак їх реєстрацію було зупинено у порядку, передбаченому пунктом 201.16 статті 201 ПК України.
За таких обставин відсутність реєстрації податкових накладних в ЄРПН зумовлена не бездіяльністю платника податку, а реалізацією контролюючим органом повноважень щодо зупинення реєстрації податкових накладних, що виключає можливість вільного розпорядження платником податку процесом їх реєстрації.
Суд звертає увагу, що останнім реченням пункту 120-1.2 статті 120-1 ПК України прямо передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, визначені цією статтею, не застосовуються на період такого зупинення до прийняття відповідного рішення щодо відновлення реєстрації.
Отже, законодавець безпосередньо пов`язує можливість застосування штрафних санкцій із наявністю у платника податку фактичної можливості виконати обов`язок щодо реєстрації податкових накладних, а у разі зупинення реєстрації такої можливості платник податку об`єктивно позбавлений.
Посилання контролюючого органу на неподання позивачем протягом 365 календарних днів копій документів та письмових пояснень, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, не змінює правової природи спірних правовідносин та не є підставою для висновку про порушення платником податку граничних строків реєстрації податкових накладних. Такі обставини свідчать про перебування податкових накладних у процедурі зупинення їх реєстрації та не можуть бути ототожнені з фактом невиконання платником податку обов`язку щодо їх реєстрації у встановлений законом строк, оскільки відсутність реєстрації у цей період обумовлена реалізацією контролюючим органом повноважень, передбачених пунктом 201.16 статті 201 ПК України.
За встановлених обставин відсутні правові підстави для висновку про вчинення позивачем податкового правопорушення, передбаченого статтею 120-1 ПК України, оскільки відсутня одна з обов`язкових ознак складу такого правопорушення - протиправна бездіяльність платника податку.
Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність у діях позивача складу податкового правопорушення та неправомірність застосування до нього штрафних (фінансових) санкцій за відсутність реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
Дана правова позиція також викладена в постанові Верховного Суду від 24 грудня 2025 року у справі № 560/518/25, в зв`язку з чим податкове повідомлення-рішення в частині застосування штрафу у розмірі 267181,89 грн підлягає скасуванню.
Інші доводи сторін не спростовують висновків суду.
Отже, аналізуючи вищевикладене, суд приходить до висновку що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 17.10.2025 року №00156920701 є неправомірними, у зв`язку з чим підлягає визнанню протиправним та скасуванню в частині застосування штрафу у розмірі 3233061,25 грн (2965879,36 грн + 267181, 89 грн).
З огляду на встановлені в ході судового розгляду обставини справи, суд визнає заявлений позов частково обґрунтованим, що має наслідком його часткового задоволення.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Отже, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору у загальному розмірі 22402,36 грн, що є 92,48% задоволеної частини позовних вимог (3495913,16 грн це сума позову, 3233061,25 грн це частка задоволених позовних вимог, що складає 92,48%. Сплата судового збору при поданні позову позивачем становить 24224,00 грн, 92,48% від цієї суми становить 22402,36 грн).
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "БЕЙК-ХАУС" (вул. Половки, б. 94, м. Полтава, Полтавська область, 36034, код ЄДРПОУ 43779354) до Головного управління ДПС в Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ 44057192) про скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області від 17.10.2025 року №00156920701 в частині застосування штрафу у сумі 3233061,25 грн (три мільйона двісті тридцять три тисячі шістдесят одна гривня двадцять п`ять копійок).
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ 44057192) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "БЕЙК-ХАУС" (вул. Половки, б. 94, м. Полтава, Полтавська область, 36034, код ЄДРПОУ 43779354) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 22402,36 (двадцять дві тисячі чотириста дві гривні тридцять шість копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 16 квітня 2026 року.
Головуючий суддя А.О. Чеснокова