Рішення № 135738434, 16.04.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2026
Номер справи
380/20021/25
Номер документу
135738434
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 квітня 2026 рокусправа № 380/20021/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, про визнання протиправними рішення та бездіяльності, зобов`язання вчинити дії.

Суть справи.

До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач 1, ГУ ПФ України у Львівській області), Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області (далі - відповідач 2, ГУ ПФ України в Дніпропетровській області), в якому, з урахуванням заяви від 01.12.2025 про уточнення позовних вимог (про зміну позовних вимог), просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не призначення ОСОБА_1 пенсії з дня набуття права на пенсію за віком із набуттям необхідного страхового стажу 31 рік;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №134650030671 від 25.07.2025 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №134650030671 від 06.08.2025 в частині дати призначення ОСОБА_1 пенсії за віком;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області вчинити дії, спрямовані на призначення ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» відповідно до набутого страхового стажу, що дає право на пенсію за віком при необхідному страховому стажі 31 рік станом на 21.02.2025 з урахуванням заяв від 16.01.2025 та 29.07.2025;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.01.2025 про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю оскаржених рішень, оскільки відповідачами неправильно визначено дату призначення пенсії. Адже замість дня набуття права на призначення пенсії за віком у зв`язку із набуттям необхідного страхового стажу, відповідачі визначили дату звернення із заявою.

Ухвалою суду від 10.10.2025 позовну заяву залишено без руху. Позивач у встановлений строк недоліки позовної заяви усунув належним чином.

Ухвалою суду від 10.11.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.

Ухвалою суду від 02.12.2025 прийнято до розгляду заяву представника позивача про уточнення позовних вимог (про зміну позовних вимог). Витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області належним чином засвідчену копію пенсійної справи ОСОБА_1 .

Ухвалою суду від 22.12.2025 та від 20.01.2026 відмовлено в задоволенні клопотань представника позивача про витребування доказів.

Відповідач 1 проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві. Вказав, що позивач 16.01.2025 звернувся із заявою щодо призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Вік заявника на момент звернення становив 60 років 11 місяців 07 днів. Страховий стаж склав 27 років 11 місяців 29 днів. За результатом розгляду, поданих документів, до страхового стажу не зараховано: період роботи з 06.10.1982 по 02.02.1983 згідно з трудовою книжкою НОМЕР_1 , оскільки відсутній запис про звільнення, (наявний запис від 02.02.1983, наказ від 23.12.1982, що календарно різниться із датою) про ліквідацію та переведення усього штату. Для уточнення долучено архівну довідку №Ш-1745/07-12(1) від 18.07.2024, у якій зазначено, що дані про звільнення та нарахування зарплати відсутні; період ведення підприємницької діяльності з 07.11.2003 по 31.12.2003 згідно з трудовою книжкою НОМЕР_1 , оскільки відсутня інформація про систему оподаткування та про сплату страхових внесків. Для зарахування долучено довідку №29498/АП/13-01-54-05 від 04.10.2024, згідно з якою сплата внесків за вказаний період відсутня; період ведення підприємницької діяльності з 01.09.2006 по 13.03.2009 та періоди роботи з 01.01.2006 по 28.02.2006 та з 01.04.2020 по 30.04.2020, оскільки в індивідуальних відомостях застрахованої особи відсутні дані про сплату страхових внесків та нарахування заробітку. Відповідно до пункту 1 статті 26 Закону 1058 особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року. Виходячи з наведеного, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 . Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16.04.2025 у справі №380/2716/25 зобов`язано зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 06.10.1982 по 30.10.1982, з 01.01.2006 по 28.02.2006, з 01.04.2020 по 30.04.2020, період здійснення підприємницької діяльності з вересня 2006 року по лютий 2009 року та повторно розглянути заяву від 16.01.2025 про призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Пенсійну справу переглянуто та рішення суду виконано в повному обсязі в межах покладених зобов`язань.

Представник позивача подав відповідь на відзив, в якій позовні вимоги підтримав повністю. Додатково виклав покликання щодо протиправності дій відповідача 1 щодо незарахування періодів трудової діяльності позивача.

Відповідач 2 відзиву на позов у встановлений строк не подав. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (частина 6 статті 162 КАС України).

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (частина 2 статті 262 КАС України).

Суд на підставі позовної заяви, відзиву, відповіді на відзив, а також долучених письмових доказів,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» звернувся із заявою від 16.01.2025 до ГУ ПФ України у Львівській області.

Рішенням ГУ ПФ України в Дніпропетровській області (органом визначеним за принципом екстериторіальності) прийнято рішення №134650030671 від 23.01.2025, яким відмовлено в призначенні пенсії за віком, оскільки вік заявника складав 60 років, однак страховий стаж склав 27 років 11 місяців 29 днів за необхідного 31 року.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16.04.2025 у справі №380/2716/25 (залишено без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.07.2025) визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №134650030671 від 23.01.2025 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 06.10.1982 по 30.10.1982, з 01.01.2006 по 28.02.2006, з 01.04.2020 по 30.04.2020, період здійснення підприємницької діяльності з вересня 2006 року по лютий 2009 року. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.01.2025 про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

На виконання рішення суду від 16.04.2025 у справі №380/2716/25 ГУ ПФ України в Дніпропетровській області розглянуло повторно заяву позивача від 16.01.2025, зарахувавши до страхового стажу спірні періоди роботи, та прийняло рішення №134650030671 від 25.07.2025, яким відмовило в призначенні пенсії за віком, оскільки страховий стаж позивача склав 30 років 10 місяців 9 днів.

Позивач звернувся до ГУ ПФ України у Львівській області із заявою від 29.07.2025 про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», в якій також просив врахувати раніше подані документи та рішення суду під час призначення пенсії.

ГУ ПФ України у Львівській області за результатами розгляду заяви прийняло рішення від 06.08.2025 №134650030681, яким призначило позивачу пенсію з 29.07.2025 (з дати звернення).

Вважаючи рішення відповідачів протиправними позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.

Вирішуючи спір суд застосовує такі норми права.

Завданням адміністративного судочинства України відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-VI (далі Закон №1058-VI) визначено принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 1 Закону №1058-IV визначено, що страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Згідно з частиною 1 статті 9 Закону №1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Статтею 26 Закону №1058-IV встановлено умови призначення пенсії за віком. Відповідно до частини 1 статті 26 Закону №1058-IV (станом на день звернення позивача за призначенням пенсії із заявою від 16.01.2025) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31.12.2017. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.

У разі відсутності, починаючи з 01.01.2018, страхового стажу, передбаченого частиною 1 цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - від 21 до 31 року.

Відповідно до частини 1 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності), допомогу по частковому безробіттю, допомогу по частковому безробіттю на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та матеріальну допомогу в період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.

Згідно з частиною 2 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до абзацу 1 частини 4 статті 24 Закону №1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Статтею 44 Закону №1058-IV передбачено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення (частина 1).

Призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною 1 статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду (частина 2).

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків:

- пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною 1 статті 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною 1 статті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

При відстрочці часу призначення пенсії за віком пенсія з урахуванням положень статті 29 цього Закону призначається за заявою пенсіонера з дня, що настає за останнім днем місяця, в якому набуто повний місяць страхового стажу (у тому числі сумарно) для відстрочки часу виходу на пенсію, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з такого дня.

Відповідно до частини 5 статті 45 Закону №1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

З викладених положень законодавства слід виснувати, що пенсії за віком призначається з дня звернення за призначенням пенсії.

Автоматично (без звернення особи) пенсії за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, за умови наявності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною 1 статті 26 Закону №1058-IV.

У разі звернення за призначенням пенсії, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо таке звернення відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку) застрахована особа подає документи про страховий стаж.

При цьому, якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Порядок №22-1).

Згідно з пунктом 1.1 Порядку №22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення, продовження пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера (додаток 4); заява про припинення виплати пенсії у зв`язку з тимчасовим проживанням за кордоном (додаток 9) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Додатком 1 до Порядку №22-1 передбачена форма заяви про призначення/перерахунок пенсії.

Відповідно до пункту 1.7 Порядку №22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Згідно з пунктом 1.8 Порядку №22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Якщо заява пересилається поштою (у випадках, передбачених абзацами четвертим та п`ятим пункту 1.1 цього розділу цього Порядку), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.

Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).

Право на призначення пенсії за віком при автоматичному призначенні (без звернення особи) визначається на підставі даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб), наявних на дату досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною 1 статті 26 Закону. У разі якщо даних про страховий стаж у системі персоніфікованого обліку (у тому числі за періоди до впровадження персоніфікованого обліку) недостатньо для призначення пенсії за віком, орган, що призначає пенсію, повідомляє особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на вебпорталі або засобами Порталу Дія, про відсутність таких відомостей та порядок подання необхідних для призначення пенсії документів (за наявності). При надходженні документів про страховий стаж протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною 1 статті 26 Закону, пенсія призначається у строк, визначений абзацом другим пункту 1 частини 1 статті 45 Закону. Якщо документи не будуть подані у зазначений строк, вважається, що особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

Пунктом 2.1 Порядку №22-1 визначено перелік документів, які необхідно долучити до заяви про призначення пенсії за віком, серед яких документи про стаж, індивідуальні відомості про застраховану особу за період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності, відомості про місце проживання особи, документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку тощо.

Відповідно до пункту 4.1 Порядку №22-1 установлено, що заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Пунктом 4.2 Порядку №22-1 передбачено, що при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування; проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного стажу роботи. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії; з`ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Також приписами пунктів 4.3 і 4.7 Порядку №22-1 передбачено, що рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Аналіз викладених норм дає підстави виснувати, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення (перерахунок) пенсії, є відповідна заява особи та долучені до неї необхідні документи, у тому числі про стаж, вік та заробітну плату, які подаються до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому законом порядку.

При цьому, за результатами розгляду відповідної заяви Пенсійний орган повинен прийняти рішення: про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії, незалежно від того, яким способом подана заява заявником.

Таким чином, у разі звернення особи до пенсійного органу із заявою про призначення (перерахунок, переведення) пенсії, орган, що призначає пенсію, зобов`язаний розглянути подану заяву та прийняти відповідне рішення.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З доказів у справі суд встановив, що позивач ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою призначення пенсії за віком звернувся із заявою від 16.01.2025 до ГУ ПФ України у Львівській області.

Рішенням ГУ ПФ України в Дніпропетровській області (органом визначеним за принципом екстериторіальності) прийнято рішення №134650030671 від 23.01.2025, яким відмовлено в призначенні пенсії за віком, оскільки вік заявника складав 60 років, однак страховий стаж склав 27 років 11 місяців 29 днів за необхідного 31 року.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16.04.2025 у справі №380/2716/25 (залишено без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.07.2025) визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №134650030671 від 23.01.2025 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 ОСОБА_1 періоди роботи з 06.10.1982 по 30.10.1982, з 01.01.2006 по 28.02.2006, з 01.04.2020 по 30.04.2020, період здійснення підприємницької діяльності з вересня 2006 року по лютий 2009 року. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.01.2025 про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

На виконання рішення суду від 16.04.2025 у справі №380/2716/25 ГУ ПФ України в Дніпропетровській області розглянуло повторно заяву позивача від 16.01.2025, зарахувавши до страхового стажу спірні періоди роботи, та прийняло рішення №134650030671 від 25.07.2025, яким відмовило в призначенні пенсії за віком, оскільки страховий стаж позивача станом на 16.01.2025 склав 30 років 10 місяців 9 днів.

Отже, позивач подав заяву про призначення пенсії від 16.01.2025, за результатами розгляду якої ГУ ПФ України в Дніпропетровській області прийнято рішення №134650030671 від 23.01.2025 про відмову у призначенні пенсії за віком.

Оскільки позивач із рішенням не погодився оскаржив його у судовому порядку, де за результатами розгляду справи №380/2716/25 суд зобов`язав ГУ ПФ України в Дніпропетровській області зарахувати позивачу періоди роботи з 06.10.1982 по 30.10.1982, з 01.01.2006 по 28.02.2006, з 01.04.2020 по 30.04.2020, період здійснення підприємницької діяльності з вересня 2006 року по лютий 2009 року, а також повторно розглянути заяву позивача від 16.01.2025 про призначення пенсії за віком.

На виконання вимог суду ГУ ПФ України в Дніпропетровській області розглянуло повторно заяву від 16.01.2025 та зараховано спірні періоди трудової діяльності позивача. За результатами повторного розгляду заяви від 16.01.2025 прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії, оскільки станом на 16.01.2025 у позивача відсутній необхідний стаж.

Як вже зазначалося, відповідно до частини 1 статті 26 Закону №1058-IV (станом на день звернення позивача за призначенням пенсії із заявою від 16.01.2025) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31.12.2017. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.

Оскільки станом на 16.01.2025 страховий стаж позивача, з урахуванням зарахованих періодів трудової діяльності на підставі рішення суду від 16.04.2025 у справі №380/2716/25, склав 30 років 10 місяців 9 днів за необхідних 31 року, відповідач правомірно відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком.

При цьому, і сам позивач у позовній заяві вказує, що продовжував працювати та за його підрахунками набув необхідний страховий стаж 31 рік з 21.02.2025.

З огляду викладене суд висновує, що відповідач відмовляючи позивачу у призначення пенсії за віком на підставі заяви від 16.01.2025 діяв в межах своїх повноважень та відповідно до норм чинного законодавства.

Також, позивач оскаржив рішення ГУ ПФ України у Львівській області №134650030671 від 06.08.2025 в частині дати призначення пенсії за віком.

Із доказів у справі суд встановив, що позивач звернувся до ГУ ПФ України у Львівській області із заявою від 29.07.2025 про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», в якій також просив врахувати раніше подані документи та рішення суду під час призначення пенсії.

ГУ ПФ України у Львівській області за результатами розгляду заяви прийняло рішення від 06.08.2025 №134650030681, яким призначило позивачу пенсію з 29.07.2025 (з дати звернення).

Відповідно до рішення від 06.08.2025 №134650030681 страховий стаж позивача враховано до червня 30.06.2025 та станом на 29.07.2025 складає 31 рік 04 місяці 09 днів.

Як вказав позивач у позовній заяві він після звернення у січня 2025 року продовжував працювати та за його підрахунками набув необхідний страховий стаж 31 рік з 21.02.2025. Про настання права на призначення пенсії з 21.02.2025 позивач вказує, що дізнався з рішення №134650030671 від 25.07.2025.

Однак суд зазначає, що відповідно до пункту 1 частини 1 статті 45 Закону №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: - пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку та за умови наявності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною 1 статті 26 Закону №1058-IV.

Як свідчать обставини справи позивач звертався до органів Пенсійного фонду України із заявою від 16.01.2025, однак його стажу було недостатньо станом на 16.01.2025.

Повторно про призначення пенсії позивач звернувся лише 29.07.2025 із заявою, в якій просив призначення пенсії за віком та врахувати раніше подані документи та рішення суду під час призначення пенсії.

Отже, відповідач призначаючи позивачу пенсію з дати звернення 29.07.2025 із заявою про призначення пенсії за віком діяв в межах своїх повноважень та відповідно до норм чинного законодавства.

Щодо покликань позивача про набуття права на пенсії за віком та призначення такої саме з 21.02.2025 суд зазначає, що згідно з приписами статті 45 Закону №1058-IV та Порядку №22-1 підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії, є відповідна заява особи та долучені до неї необхідні документи, за результатами розгляду якої приймається рішення про призначення/відмову в призначенні пенсії.

Однак із доказів у справі суд встановив, що 21.02.2025 позивач не подавав жодної заяви про призначення йому пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а тому, у ГУ ПФ України були відсутні підстави для призначення позивачу такої з 21.02.2025.

При цьому, суд звертає увагу, що оскарження в судовому порядку рішення про відмову в призначення пенсії, яке прийняте за результатами розгляду заяви позивача від 16.01.2025, жодним чином не перешкоджало зверненню позивача до органів Пенсійного фонду із заявою та долученими до неї необхідними документами з метою призначення пенсії за віком з більш ранньої дати ніж липень 2025 року.

З врахуванням встановлених у справі обставин суд дійшов висновку, що відповідачі при прийнятті спірних рішень діяли на підставі та у спосіб передбачений чинним законодавством та в межах своїх повноважень. Тобто згідно з критеріями, передбаченими частиною 2 статті 2 КАС України.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог, законність і обґрунтованість дій та рішень відповідачів. Отже, у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Відповідно до статті 139 КАС відшкодування судових витрат позивачу, якому у задоволенні позову відмовлено повністю, не передбачено.

Керуючись статтями 2, 8-10, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257, 293, 295 КАС України, суд

в и р і ш и в :

1. У задоволенні позову відмовити повністю.

2. Судовий збір покласти на позивача.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кравців Олег Романович