Рішення № 135738404, 14.04.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.04.2026
Номер справи
380/9322/25
Номер документу
135738404
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 квітня 2026 рокусправа № 380/9322/25

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Кузана Р.І. розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Залізничної районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_1 про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

Залізнична районна адміністрація Львівської міської ради (місцезнаходження: 79022, м. Львів, вул. І. Виговського, 34, РНОКПП 04056084) звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), в якому просить зобов`язати відповідача звільнити об`єкт благоустрою шляхом демонтажу збірно-розбірного металевого гаражу розміром 3,5х5,7м (на схемі під номером 9) в дворі будинків АДРЕСА_2 .

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідно до наданої інформації ЛКП «Левандівка» збірно-розбірним металевим гаражем розміром 3,5*5,70 м (на схемі під №9), що знаходиться в дворі будинків АДРЕСА_3 та АДРЕСА_4 , користується ОСОБА_1 ЛКП «Левандівка» листом №2/191 від 04.11.2024 рекомендовано ОСОБА_1 демонтувати згаданий збірно-розбірний металевий гараж в термін до 25.11.2024. На дане попередження відповідач не відреагував, тому 28.11.2024 головним інженером ЛКП «Левандівка» складено протокол №51 про адміністративне правопорушення за ст. 152 КУпАП, а саме - встановлення ОСОБА_1 у дворі будинків АДРЕСА_3 та АДРЕСА_4 збірно-розбірного металевого гаражу для зберігання автомобіля. Постановою адміністративної комісії при Залізничній районній адміністрації Львівської міської ради №641 від 11.12.2024 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 152 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу. Позивач зазначає, що згадана постанова відповідачем не оскаржувалася та набула законної сили. Також вказує, що 30.12.2024 ЛКП «Левандівка» складено відповідний акт, у якому закріплено результати комісійного обстеження гаражів, встановлених в дворі будинків АДРЕСА_3 та АДРЕСА_4 . При обстеженні виявлено, що згаданий гараж не демонтовано і ним користується відповідач. Зазначає, що довідкою №312 виданою ЛКП «Левандівка» від 04.04.2025 підтверджується факт того, що на АДРЕСА_5 зареєстровані і проживає 2 особи - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Розпорядженням Залізничної районної адміністрації №92 від 10.03.2025 відповідачу листом ЛКП «Левандівка» від 18.03.2025 №2/331 рекомендовано звільнити об?єкт благоустрою - територію загального користування між будинками АДРЕСА_3 та АДРЕСА_4 шляхом демонтажу згаданого гаражу. Однак, станом на день звернення із позовною заявою до суду, відповідач цього не здійснив. Направлення листа та розпорядження підтверджується накладною Укрпошти та описом вкладення у рекомендований лист від 19.03.2025.

Вказує, що відповідно до пунктів 7, 17 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відома виконавчих органів міських рад належать повноваження щодо організації благоустрою населених пунктів, здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів; видачі дозволу на порушення об?єктів благоустрою у випадках та порядку, передбачених законом. Зазначає, що позивачем до моменту звернення до суду з даним позовом було вжито усіх можливих заходів реагування на порушення вимог містобудівного законодавства, законодавства щодо благоустрою населених пунктів, шляхом винесення відповідного розпорядження щодо рекомендації демонтувати самовільно встановлений гараж, так і шляхом притягнення до адміністративної відповідальності відповідача. Просить позов задовольнити.

Ухвалою судді Кисильової О.Й. від 14.05.2025 позовна заява залишена без руху, позивачу наданий строк для усунення недоліків.

Ухвалою судді Кисильової О.Й. від 23.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

На підставі Розпорядження керівника апарату Львівського окружного адміністративного суду від №7/р від 26.01.2026 року «Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судових справ», відповідно до Рішення Вищої ради правосуддя №100/0/15-26 від 22.01.2026 та Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого Рішенням Ради суддів України 11.11.2024 №39 (із змінами) проведено повторний автоматизований розподіл справи №380/9322/25.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26.01.2026 справу №380/9322/25 передано для розгляду судді Кузану Р.І.

Ухвалою від 02.02.2026 адміністративну справу прийнято до провадження..

Сторони належним чином повідомлялися про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.

Станом на момент розгляду цієї справи, жодних заяв по суті справи на адресу суду не надходило. При цьому суд враховує, що згідно з ч.4 ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

Відповідач станом на дату розгляду справи відзиву на позовну заяву не подав.

Частиною шостою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

За наявною у ЛКП «Левандівка» інформацією збірно-розбірним металевим гаражем розміром 3,5*5,70 м. (на схемі під №9), що знаходиться в дворі будинків АДРЕСА_3 та 52 на вул. Олени Степанівни у м. Львові, користується ОСОБА_1 .

Відповідно до попередження ЛКП «Левандівка» від 04.11.2024 №2/191 ОСОБА_1 запропоновано надати дозвільні документи на влаштування збірно-розбірного металевого гаражу для зберігання автомобіля, самочинно встановленого у дворі будинків АДРЕСА_2 . Крім цього, рекомендовано ОСОБА_1 демонтувати згаданий збірно-розбірний металевий гараж в термін до 25.11.2024.

ЛКП «Левандівка» складено протокол №51 від 28.11.2024 про адміністративне правопорушення, за яким виявлено порушення про те, що гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_5 , порушив(ла) п.20.1.31 ст.152 КУпАП, а саме самочинно встановив у дворі будинків АДРЕСА_3 та 52 на вул. Олени Степанівни збірно-розбірний металевий гараж для зберігання автомобіля.

Постановою від 11.12.2024 № 641 адміністративною комісією при Залізничній районній адміністрації Львівської міської ради накладено на відповідача штраф у розмірі 1360,00 грн, за порушення вимог п.20.1.31 «Правил благоустрою Львівської МТГ», зі змінами та доповненнями, затверджених ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011 № 376, а саме: ОСОБА_1 самочинно встановив збірно-розбірний металевий гараж для зберігання автомобіля за адресою: АДРЕСА_3 та АДРЕСА_4 .

Відповідно до Акта від 30.12.2024, затвердженого директором ЛКП «Левандівка», при обстеженні виявлено, що збірно-розбірним металевим гаражем розміром 3,5*5,70 м (на схемі під №9) користується ОСОБА_1 , який проживає в кв. АДРЕСА_6 .

Розпорядженням Залізничної районної адміністрації №92 від 10.03.2025 відповідачу листом ЛКП «Левандівка» від 18.03.2025 №2/331 рекомендовано звільнити об?єкт благоустрою - територію загального користування між будинками АДРЕСА_3 та АДРЕСА_4 шляхом демонтажу згаданого гаражу.

Крім цього, позивач листом від 18.03.2025 за №2/331 додатково повідомив відповідача про те, на виконання розпорядження Залізничної районної адміністрації №94 від 10.03.2025 «Про звільнення об`єкта благоустрою шляхом демонтажу металевого гаражу, встановленого ОСОБА_1 між будинками АДРЕСА_3 та АДРЕСА_4 » адміністрація ЛКП «Левандівка» рекомендує в термін до 30.03.2025 звільнити об`єкт благоустрою - територію загального користування між будинками АДРЕСА_3 та АДРЕСА_4 шляхом демонтажу збірно-розбірного металевого гаражу розм. 3,50 х 5,70 м, встановленого ОСОБА_1 . В іншому випадку дане розпорядження буде виконане в примусовому порядку через суд.

Оскільки відповідачем не демонтовано збірно-розбірний металевий гараж, позивач звернувся до суду з даним позовом.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів визначає Закон України Про благоустрій населених пунктів (далі - Закон № 2807-IV).

Статтею 5 вказаного Закону встановлено, що управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.

Пунктом 1 частини першої статті 9 Закону № 2807-IV передбачено, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у сфері благоустрою населених пунктів віднесено забезпечення реалізації державної політики у цій сфері.

Суб`єктами у сфері благоустрою населених пунктів, у розумінні частини першої статті 12 Закону № 2807-IV, є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни.

Згідно з положеннями частини першої статті 39 Закону № 2807-IV державний контроль за дотриманням законодавства у сфері благоустрою території населених пунктів здійснюється місцевими державними адміністраціями.

Відповідно до ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, власні (самоврядні) повноваження: управління об`єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв`язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.

Згідно із п. 4.1.34, 4.1.52 Положення про Залізничну районну адміністрацію Львівської міської ради, до повноважень районної адміністрації відноситься забезпечення демонтажу самовільно встановлених: обмежувальних паркувальних пристроїв, парканів, тимчасових споруд, обмежувальних паркувальних пристроїв, які перешкоджають під`їзду автомобілів швидкої медичної допомоги, поліції, пожежної, рятувальної, аварійно-відновлювальної техніки до житлових будинків, обмежувачів швидкості руху автотранспорту тощо та інших визначених споруд у Львівській міській територіальній громаді. Звернення до судових органів з позовними заявами, скаргами щодо справ про виселення громадян з жилих приміщень, у яких вони незаконно проживають; визнання осіб такими, які втратили право на користування жилими приміщеннями; з інших справ, які виникають у процесі здійснення наданих районній адміністрації повноважень, забезпечення здійснення працівниками юридичного відділу у судових справах самопредставництва від районної адміністрації.

До об`єктів благоустрою населених пунктів статтею 13 Закону № 2807-IV віднесено території загального користування.

Відповідно до ст. 14 вказаного Закону об`єкти благоустрою використовуються відповідно до їх функціонального призначення для забезпечення сприятливих умов життєдіяльності людини на засадах їх раціонального використання та охорони з урахуванням вимог правил благоустрою території населених пунктів, інших вимог, передбачених законодавством.

Згідно з частини другої статті 21 Закону № 2807-IV до об`єктів благоустрою належать малі архітектурні форм, які визначаються цією правовою нормою як елемент декоративного чи іншого оснащення об`єкта благоустрою. Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до цього Закону за рішенням власника об`єкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, державних стандартів, норм і правил.

Відповідно до приписів частин першої, другої статті 34 Закону № 2807-IV правила благоустрою території населеного пункту (далі - Правила) - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту (далі - Типові правила) для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Правила включають, зокрема порядок здійснення благоустрою та утримання територій об`єктів благоустрою; порядок розміщення малих архітектурних форм; інші вимоги, передбачені цим та іншими законами.

Ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011 № 376 затверджено Правила благоустрою м. Львова (далі - Правила № 376).

Згідно з п. 19.1.1 Правил благоустрою у м. Львові державний і самоврядний контроль та нагляд за дотриманням законодавства у сфері благоустрою здійснюють також комунальні підприємства м. Львова. За порушення вимог законодавства у сфері благоустрою і Правил благоустрою складаються документи, які зобов`язують усунути порушення (припис, вимога тощо), та протоколи про адміністративні правопорушення відповідно до власних повноважень.

Відповідно до 20.1.31. Правил № 376 відповідно до п.44 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» накладаються стягнення, передбачені ст.ст.82, 152 КУпАП за порушення вимог цих Правил, а саме за самовільне захоплення території (частини території) об`єкта благоустрою Львівської міської територіальної громади.

Ухвалою Львівської міської ради № 5766 від 19.12.2024 затверджено Правила благоустрою Львівської міської територіальної громади (далі Правила № 5766), та визнано ухвалу міської ради від 21.04.2011 № 376 "Про правила благоустрою Львівської міської територіальної громади" такою, що втратила чинність.

Згідно з п. 14.1.31 Правил № 5766 відповідно до п. 44 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" накладаються стягнення, передбачені ст. ст. 82, 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення (надалі КУпАП) за порушення вимог цих Правил, а саме за самовільне захоплення території (частини території) об`єкта благоустрою Львівської міської територіальної громади.

Відповідно до п. 15.27 Правил № 5766 якщо під час перевірки виявлено порушення вимог цих Правил, уповноважена посадова особа у межах наданих повноважень зобов`язана скласти: документи реагування на усунення порушення (припис, вимога тощо), які є обов`язковими для виконання у визначений термін особами, відповідальними за утримання об`єктів благоустрою; протокол про адміністративне правопорушення.

За приписами п. 15.35 Правил № 5766 районні адміністрації забезпечують демонтаж самовільно встановлених малих архітектурних форм, торговельного, холодильного та іншого обладнання, парканів, тимчасових споруд, обмежувальних паркувальних пристроїв, які перешкоджають під`їзду автомобілів швидкої медичної допомоги, поліції, пожежної, рятувальної, аварійно-відновлювальної техніки до житлових будинків, обмежувачів швидкості руху автотранспорту тощо та інших визначених споруд на території Львівської міської територіальної громади, а також технічних елементів (пристроїв) на фасадах будинків (кондиціонери, LED-стрічки, світильники, елементи декорування тощо).

Частина 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, прийняті в межах своїх повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Статтею 16 Закону № 2807-IV визначено, що на об`єктах благоустрою забороняється виконувати роботи без дозволу в разі, якщо обов`язковість його отримання передбачена законом

Відповідно до ст. 17 Закону № 2807-IV громадяни у сфері благоустрою населених пунктів зобов`язані дотримуватися правил благоустрою території населених пунктів; не порушувати права і законні інтереси інших суб`єктів благоустрою населених пунктів.

Суд встановив, що відповідно до Попередження Львівського комунального підприємства «Левандівка» відповідачу рекомендовано в термін до 25.11.2024 демонтувати збірно-розбірний гараж.

Суд звертає увагу, що матеріали справи не містять жодних документів на підтвердження правомірного розміщення спірного металевого гаражу безпосередньо відповідачем.

Отже, спірний гараж 3,5х5,70м (на схемі під № 9) встановлений на вул.О.Степанівни між будинками № 50а та № 52 із порушенням п. 20.1.31 Правил № 376.

Постановою від 11.12.2024 № 641 адміністративною комісією при Залізничній районній адміністрації Львівської міської ради накладено на відповідача штраф у розмірі 1360,00 грн, за порушення вимог п.20.1.31 «Правил благоустрою Львівської МТГ», зі змінами та доповненнями, затверджених ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011р. № 376, а саме: самочинно встановив у дворі будинків 50а та 52 збірно-розбірний металевий гараж розміром 3,5х5,70м для зберігання автомобіля, за адресою: м. Львів, вул. Ол. Степанівни у дворі будинків 50а та АДРЕСА_4 .

Розпорядженням Залізничної районної адміністрації № 92 від 10.03.2025 відповідачу рекомендовано звільнити об`єкт благоустрою територію загального користування між будинками АДРЕСА_2 шляхом демонтажу згаданого гаражу.

Як вказує позивач, вказане розпорядження скероване відповідачу рекомендованим листом, проте доказів про вручення чи не вручення вказаного розпорядження суду не надано.

Також позивач у позові вказав, що відповідачем не надано доказів на підтвердження правомірності користування спірним металевим гаражем.

При цьому суд звертає увагу, що відповідач не подав до суду доказів оскарження чи скасування розпорядження № 92 від 10.03.2025.

Також відсутні докази оскарження чи скасування постанови адміністративної комісії при Залізничній районній адміністрації Львівської міської ради від 11.12.2024 № 641.

Оскільки вимоги, що наведені у розпорядженні № 92 від 10.03.2025 не були виконані, позивач як суб`єкт, що здійснює контроль за дотриманням правил благоустрою, внаслідок існування порушення правил благоустрою звернувся до суду із цим позовом.

Отже, враховуючи вказане вище, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо зобов`язання відповідача, звільнити об`єкт благоустрою шляхом демонтажу самочинно встановленого збірно-розбірного металевого гаражу розміром 3,5х5,70м (на схемі під № 9), в дворі будинків АДРЕСА_3 та № 52 на вул. О. Степанівни, м. Львів.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних у повному обсязі.

Відповідно до ст. 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10,13, 14, 72-77, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

позов задовольнити повністю.

Зобов`язати ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звільнити об`єкт благоустрою шляхом демонтажу збірно-розбірного металевого гаражу розміром 3,5х5,70м (на схемі під № 9) в дворі будинків АДРЕСА_2 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Р.І. Кузан