Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 квітня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/12535/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Молодецького Р.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Виконавчого комітету Глобинської міської ради до Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби у Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Товариство з обмеженою відповідальністю "Беркана-В" про визнання протиправним та скасування висновку,
В С Т А Н О В И В:
Виконавчий комітет Глобинської міської ради (далі також позивач, виконавчий комітет) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області (далі також відповідач, Управління Держаудітслужби, орган державного фінансового контролю), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати висновок Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області від 03.10.2024 року про результати моніторінгу процедури закупівлі № UA-2023-09-13-015046-а за предметом закупівлі: «Капітальний ремонт будівлі гуртожитка для розміщення внутрішньо переміщених та/або евакуйованих осіб по вул. Промислова, 19/2 в м. Глобине, Кременчуцького району, Полтавської області» (код ДК 021:2015:45453000-7-Капітальний ремонт і реставрація).
На обґрунтування позову позивач зазначив, що висновок відповідача щодо порушення абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Постанови № 1178 під час розгляду тендерної пропозиції учасника ТОВ «Беркана-В» в частині невідхилення тендерної пропозиції, яка не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, є необґрунтованим. На переконання позивача Держаудитслужба помиляється, що інформація в документах учасника, порушує законодавство в сферах будівництва та публічних закупівель, з огляду на наступне. По-перше, зазначає позивач, згідно з п. 5.4. «Настанови з визначення вартості будівництва», вартість експлуатації будівельних машин та механізмів у складі прямих витрат учасник процедури закупівлі (підрядник) визначає виходячи з нормативного часу роботи машин, необхідного для виконання обсягу робіт, що пропонується, та вартості експлуатації машин за одиницю часу їх застосування (машино-година) в поточних цінах з урахуванням положень пунктів 5.5 5.9 цієї Настанови. Пунктом 5.9 цієї Настанови передбачено, що при розрахунках вартості експлуатації будівельних машин та механізмів, якщо внаслідок об`єктивних причин (ускладнені умови виконання робіт через обмеженість території будівельного майданчика, неможливість розміщення підйомних механізмів тощо) будівельні роботи планується виконувати без застосування будівельних машин та механізмів як для внутрішньо будівельного транспортування матеріальних ресурсів (горизонтального і вертикального), так і для виконання будівельних робіт, або із застосуванням наявних у підрядній організації не передбачених нормами машин та механізмів, вартість таких робіт визначається з урахуванням змінених умов виконання робіт. У випадку, якщо при такій заміні технічних ресурсів, технологія виконання робіт та показники цих норм не змінюються, вартість будівельних робіт визначається за тими самими КНУ РЕКН із заміненими технічними ресурсами. Тобто. Відсутність кількох позицій будівельної техніки та невідповідність в маш. год. не є порушенням Настанови, відповідно до якої і потрібно було обраховувати договірну ціну. По-друге, за результатами проведеного моніторингу Держаудитслужба зобовязали здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом розірвання Договору підряду від 02.10.2023 № 406, а на думку позивача визначений в оскаржуваному висновку спосіб усунення порушень у вигляді припинення договору перебуває поза межами законодавчо визначених повноважень органу державного фінансового контролю та є непропорційною вимогою.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрите провадження в адміністративній справі 440/12535/24 за позовом Виконавчого комітету Глобинської міської ради до Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби у Полтавській області про визнання протиправним та скасування висновку, зобов`язання вчинити певні дії. Вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Витребувано від Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби у Полтавській області докази.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 20 жовтня 2025 року залучено до участі у справі № 440/12535/24 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Беркана-В".
Управлінням Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області 14.11.2024 суду наданий відзив на адміністративний позов, за змістом якого відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує. Відповідач зазначає що за результатами проведення моніторингу процедури закупівлі UA-2023-09-13-015046-a складений висновок про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2023-09-13-015046-a від 01 жовтня 2024 року. Звертає увагу, що ним у відповідності до пункту 4 частини 7 статті 8 Закону № 922, у пункті 2 розділу ІІ «Констатуюча частина» висновку відображено та здійснено опис встановлених управлінням під час проведення моніторінгу закупівлі UA-2023-09-13-015046-a фактів порушень Замовником законодавства у сфері публічних закупівель, а саме: «За результатами аналізу питання дотримання замовником вимог Закону та Постанови №1178 під час розгляду тендерної пропозиції учасника встановлено порушення абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Постанови №1178…». Стверджує, що управління в ході проведення моніторінгу закупівлі та оформлення його результатів діяло відповідно до положень законодавства, що регулює порядок проведення моніторінгу процедури закупівлі, і цим моніторінгом встановлено невідповідності між роботами/матеріальними ресурсами запропонованими ТОВ «Беркана-В» у складі тендерної пропозиції та роботами/матеріальними ресурсами, що вимагалися замовником в тендерній документації. Відповідач вважає, що орган фінансового моніторінгу наділений повноваженнями щодо вжиття в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства шляхом зобов`язання підконтрольної установи до їх усунення шляхом розірвання договору підряду.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши докази і письмові пояснення учасників справи, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
Судом встановлено, що Виконавчий комітет Глобинської міської ради зареєстровано як юридичну особу, що підтверджується відомостями Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань /а.с. 12; т.1/.
Виконавчим комітетом Глобинської міської ради 13 вересня 2023 року в Електронній системі публічних закупівель Prozorro було оприлюднене оголошення про закупівлю робіт «Капітальний ремонт будівлі гуртожитка для розміщення внутрішньо переміщених та/або евакуйованих осіб по вул. Промислова, 19/2 в м. Глобине, Кременчуцького району Полтавської області» за номером UA-2023-09-13-015046-a /а.с. 39-41; т.2/.
Згідно Реєстру отриманих тендерних пропозицій для участі у закупівлі була подана одна тендерна пропозиція від учасника ТОВ «Беркана-В» (код ЄДРПОУ 42866503), яке визначене переможцем закупівлі та прийняте рішення про намір укласти договір про закупівлю, і з яким 02.10.2023 за результатами закупівлі укладений договір підряду № 406 /а.с. 199-205; т.1, а.с. 45-46; т.2/.
Управлінням Держаудитслужби відповідно до наказу № 79-3 від 17.09.2024 та переліку закупівель, що є додатком до цього наказу, розпочатий моніторинг закупівлі UA-2023-09-13-015046-a, дата оприлюднення на веб-поталі Уповноваженого органу: 13.09.2023, з підстав виявлення органом державного фінансового контролю ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель.
18.09.2024 Управлінням Держаудітслужби направлений запит замовнику на пояснення, в якому запропоновано надати, серед іншого: інформацію та відповідні документи, на підставі яких здійснено обґрунтування розміру витрат, технічних та якісних характеристик предмета закупівлі та визначено його очікувану вартість; інформацію щодо оприлюднення на власному вебсайті обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі /а.с. 42-43; т.2/.
20.09.2024 Управлінню Держаудітслужби надано відповідь замовника на пояснення /а.с. 43; т.2/.
20.09.2024 Управлінням Держаудітслужби направлений запит замовнику на пояснення, в якому орган державного фінансового контролю просив пояснити наступне: на виконання вказаних Замовником умов, Учасником ТОВ «Беркана-В» у складі тендерної пропозиції надано Локальні кошториси на будівельні роботи та Підсумкову відомість ресурсів. Проведеним аналізом Підсумкової відомості та, зокрема, Локального кошторису № 02-01-01 встановлено невідповідність між роботами/матеріальними ресурсами запропонованими Учасником та роботами/матеріальними ресурсами, що вимагалися Замовником в тендерній документації /а.с. 43-44; т.2/.
25.09.2025 Управлінню Держаудітслужби надана відповідь замовника на пояснення, згідно якої за результатами розгляду тендерної пропозиції учасника ТОВ «Беркана-В» зауважень, питань, побажань або претензій від робочої групи не надходило офіційно, рішення робочої групи про відповідність пропозиції ТОВ «Беркана-В» технічному завданню, яке є частиною тендерної документації на закупівлю робіт по об`єкту… було повідомлено уповноваженій особі в усній формі. Оскільки уповноважена особа немає відповідної технічної освіти в галузі будівництва, прийнявши до уваги відсутність зауважень, питань, побажань або претензій робочої групи про розгляд тендерної пропозиції ТОВ «Беркана-В», прийняла рішення визнати ТОВ «Беркана-В» переможцем закупівлі…. Відділом містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства виконавчого комітету Глобинської міської ради надано лист № 95/10-28 від 29.09.2024, про те, що розбіжності між роботами/матеріалами ресурсами в Технічному завданні Замовника та поданими пропозиціями Учасника закупівель є наслідком технічної помилки Учасника при заповненні графи об`єму робіт у процесі підготовки розрахунків договірної ціни по пунктах 14, 40 локального кошторису № 2-01-01, які не були виявлені Замовником при розгляді поданих пропозицій. Вважається, що дані помилки не мали суттєвого впливу при прийнятті рішення про визначення переможця закупівель, так як не чинили конкурентних перешкод іншим учасникам закупівель…/а.с. 44; т.2/.
01.10.2024 Управлінням Держаудітслужби складений висновок про результати моніторингу процедури закупівлі Виконавчого комітету Глобинської міської ради № UA-2023-09-13-015046-a, який оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель 03.10.2024 /а.с. 45; т.2/.
У пункті 2 розділу ІІ «Констатуюча частина» висновку відображено висновок про наявність (із зазначенням переліку статей, пунктів нормативно-правових актів, що були порушені) або відсутність порушення (порушень) законодавства:
«За результатами аналізу питання дотримання замовником вимог Закону та Постанови № 1178 під час розгляду тендерної пропозиції учасника встановлено порушення абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Постанови № 1178.
За результатами аналізу питань: визначення предмета закупівлі; відображення закупівлі у річному плані; оприлюднення інформації про закупівлю; дотримання вимог Постанови № 710; відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону та Постанові № 1178; своєчасності укладання договору про закупівлю; відповідність умов договору умовам тендерної пропозиції переможця; внесення змін до умов договору та їх оприлюднення; своєчасності надання відповіді на запит органу державного фінансового контролю - порушень не встановлено».
Згідно пункту 3 розділу II «Констатуюча частина» зазначеного висновку відображено зобов`язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель (у разі наявності таких порушень):
«З огляду на встановлене порушення законодавства у сфері публічних закупівель, керуючись статтями 5 та 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі» Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області зобов`язує здійснити заходи щодо усунення виявленого порушення шляхом розірвання Договору підряду від 02.10.2023 № 406 та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень».
09.10.2024 в Електронній системі публічних закупівель Prozorro опубліковані аргументовані заперечення до висновку
Виконавчий комітет Глобинської міської ради не погодився із висновком відповідача від 01.10.2024 про результати моніторингу процедури закупівлі Виконавчого комітету Глобинської міської ради № UA-2023-09-13-015046-a, та звернувся до суду із даним позовом про визнання його протиправним та скасування.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні регламентовано Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26 січня 1993 року № 2939-ХІІ (далі - Закон №2939-ХІІ, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з частиною 1 статті 1 Закону №2939-ХІІ здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі /частина 2 статті 2 Закону № 2939-ХІІ/.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 № 868 «Про утворення Державної аудиторської служби України», яка набрала чинності 03.11.2015, утворено Державну аудиторську службу України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів, реорганізувавши Державну фінансову інспекцію шляхом перетворення.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 № 43 (далі - Положення № 43), Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Згідно з підпунктом 3 пункту 3 Положення № 43 основними завданнями Держаудитслужби є здійснення державного фінансового контролю, спрямованого на оцінку ефективного, законного, цільового, результативного використання та збереження державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, досягнення економії бюджетних коштів.
Підпунктом 3 пункту 4 Положення № 43 визначено, що Держаудитслужба, відповідно до покладених на неї завдань, реалізує державний фінансовий контроль через здійснення: державного фінансового аудиту; перевірки закупівель; інспектування (ревізії); моніторингу закупівель.
Згідно з підпунктом 4 пункту 4 Положення № 43 Держаудитслужба, відповідно до покладених на неї завдань, здійснює контроль, зокрема, за дотриманням законодавства про закупівлі.
Відповідно до підпункту 9 пункту 4 Положення № 43 Держаудитслужба, відповідно до покладених на неї завдань, вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших осіб підприємств, установ та організацій, що контролюються, усунення виявлених порушень законодавства; здійснює контроль за виконанням таких вимог; звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів; застосовує заходи впливу за порушення бюджетного законодавства, накладає адміністративні стягнення на осіб, винних у порушенні законодавства; передає в установленому порядку правоохоронним органам матеріали за результатами державного фінансового контролю у разі встановлення порушень законодавства, за які передбачено кримінальну відповідальність або які містять ознаки корупційних діянь.
Згідно з підпунктом 16 пункту 6 Положення № 43 Держаудитслужба для виконання покладених на неї завдань має право пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства.
Пунктом 7 Положення № 43 визначено, що Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.
Відповідно до частин 1, 4 статті 5 Закону №2939-ХІІ контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі», проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування. Моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади регулює Закон України «Про публічні закупівлі" від 25.12.2015 №922-VIII (далі - Закон №922-VIII, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин). Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Пунктом 14 частини 1 статті 1 Закону №922-VIII визначено, що моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.
Технічна специфікація до предмета закупівлі - встановлена замовником сукупність технічних умов, що визначають характеристики товару (товарів), послуги (послуг) або необхідні для виконання робіт щодо об`єкта будівництва, що можуть включати показники впливу на довкілля й клімат, особливості проектування (у тому числі щодо придатності для осіб із обмеженими фізичними можливостями), відповідності, продуктивності, ресурсоефективності, безпечності, процедури забезпечення якості, вимоги щодо найменування продукції, під яким вона продається, термінологію, символи, методику випробувань і тестування, вимоги до пакування, маркування й етикетування, інструкції для користувачів, технологічні процеси й технології виробництва на будь-яких етапах життєвого циклу робіт, товару чи послуги (пункт 33 частини 1 статті 1 Закону №922-VIII)
Відповідно до частини 1 статті 8 Закону №922-VIII моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю). Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії. Моніторинг процедури закупівлі не проводиться на відповідність тендерної документації вимогам частини четвертої статті 22 цього Закону.
Згідно із частиною 2 статті 8 Закону №922-VIII рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох із таких підстав:
1) дані автоматичних індикаторів ризиків;
2) інформація, отримана від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель;
3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель;
4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель;
5) інформація, отримана від громадських об`єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 7 цього Закону.
Для аналізу даних, що свідчать про ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, може використовуватися:
- інформація, оприлюднена в електронній системі закупівель;
- інформація, що міститься в єдиних державних реєстрах;
- інформація в базах даних, відкритих для доступу центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Частиною 6 статті 8 Закону №922-VIII передбачено, що за результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.
Відповідно до частини 7 статті 8 Закону №922-VIII у висновку обов`язково зазначаються:
1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо якого здійснювався моніторинг процедури закупівлі;
2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності) та його очікувана вартість;
3) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі;
4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі;
5) зобов`язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.
У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю.
Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі не виявлено порушень законодавства у сфері публічних закупівель, у висновку зазначається інформація про відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.
Якщо під час моніторингу, за результатами якого виявлено ознаки порушення законодавства у сфері публічних закупівель, було відмінено тендер чи визнано його таким, що не відбувся, орган державного фінансового контролю зазначає опис порушення без зобов`язання щодо усунення такого порушення.
Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі виявлено ознаки порушення законодавства, вжиття заходів щодо яких не належить до компетенції органу державного фінансового контролю, про це письмово повідомляються відповідні державні органи.
Принципами публічних закупівель, відповідно до статті 5 Закону №922-VIII, є: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об`єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням.
Згідно з частиною 1 статті 10 Закону №922-VIII замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу в порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме:
- оголошення про проведення процедури закупівлі та тендерну документацію - не пізніше ніж за 15 днів до дня розкриття тендерних пропозицій, якщо вартість закупівлі не перевищує межі, встановлені у частині четвертій цієї статті, та не пізніше 30 днів у разі перевищення таких меж;
- зміни до тендерної документації та роз`яснення до неї (у разі наявності) - протягом одного дня з дня прийняття рішення про їх внесення або надання роз`яснень;
- оголошення з відомостями про укладену рамкову угоду (у разі здійснення закупівлі за рамковими угодами) - не пізніше ніж через сім днів з дня укладення рамкової угоди;
- протокол розгляду тендерних пропозицій - протягом одного дня з дня його затвердження;
- повідомлення про намір укласти договір про закупівлю - протягом одного дня з дня прийняття рішення про визначення переможця процедури закупівлі;
- інформацію про відхилення тендерної пропозиції учасника - протягом одного дня з дня прийняття рішення про відхилення;
- договір про закупівлю - протягом двох днів з дня його укладення;
- повідомлення про внесення змін до договору - протягом трьох днів з дня внесення змін;
- звіт про виконання договору - протягом трьох днів з дня закінчення строку дії договору, виконання договору або його розірвання;
- звіт про укладені договори - протягом одного дня з дня укладення договору.
Згідно із частиною першою статті 21 Закону №922-VІІІ інформування про проведення відкритих торгів здійснюється оголошенням про проведення відкритих торгів, яке безоплатно оприлюднюється в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 22 Закону №922-VІІІ тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення конкурентних процедур закупівель в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель. Тендерна документація не є об`єктом авторського права та/або суміжних прав.
Згідно пункту 3 частини другої статті 22 Закону №922-VІІІ у тендерній документації зокрема зазначається інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою статті 5 цього Закону.
Згідно із частинами 1, 8, 9 статті 26 Закону №922-VІІІ Тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, наявність/відсутність підстав, установлених у статті 17 цього Закону і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації.
Електронна система закупівель автоматично формує та надсилає повідомлення учаснику про отримання його тендерної пропозиції із зазначенням дати та часу. Електронна система закупівель повинна забезпечити можливість подання тендерної пропозиції/пропозиції всім особам на рівних умовах.
Учасник процедури закупівлі має право внести зміни до своєї тендерної пропозиції або відкликати її до закінчення кінцевого строку її подання без втрати свого забезпечення тендерної пропозиції. Такі зміни або заява про відкликання тендерної пропозиції враховуються, якщо вони отримані електронною системою закупівель до закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій.
Учасник процедури закупівлі виправляє невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій, шляхом завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
Замовник розглядає подані тендерні пропозиції з урахуванням виправлення або невиправлення учасниками виявлених невідповідностей.
Відповідно до частини 1 статті 28 Закону №922-VІІІ перед початком електронного аукціону автоматично розкривається інформація про ціни/приведені ціни тендерних пропозицій/пропозицій.
Розкриття тендерних пропозицій/пропозицій з інформацією та документами, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям/умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі, а також з інформацією та документами, що містять технічний опис предмета закупівлі, здійснюється автоматично електронною системою закупівель одразу після завершення електронного аукціону.
У разі якщо оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до частини третьої статті 10 цього Закону, у день і час закінчення строку подання тендерних пропозицій, зазначених в оголошенні, електронною системою закупівель автоматично розкриваються всі файли тендерної пропозиції, крім інформації про ціну/приведену ціну тендерної пропозиції.
За приписами частин 1 , 9, 11, 15, 16 статті 29 Закону №922-VІІІ оцінка тендерних пропозицій/пропозицій проводиться автоматично електронною системою закупівель на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених замовником у тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, шляхом застосування електронного аукціону.
Дата і час проведення електронного аукціону визначаються електронною системою закупівель автоматично.
Після оцінки тендерних пропозицій/пропозицій замовник розглядає на відповідність вимогам тендерної документації/оголошення про проведення спрощеної закупівлі тендерну пропозицію/пропозицію, яка визначена найбільш економічно вигідною.
У разі відхилення тендерної пропозиції/пропозиції, що за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, замовник розглядає наступну тендерну пропозицію/пропозицію у списку пропозицій, розташованих за результатами їх оцінки, починаючи з найкращої, у порядку та строки, визначені цією статтею.
За результатами розгляду та оцінки тендерної пропозиції/пропозиції замовник визначає переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та приймає рішення про намір укласти договір про закупівлю згідно з цим Законом.
Якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником у тендерній пропозиції та/або подання яких вимагалось тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.
Замовник розміщує повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах: 1) що підтверджують відповідність учасника процедури закупівлі кваліфікаційним критеріям відповідно до статті 16 цього Закону; 2) на підтвердження права підпису тендерної пропозиції та/або договору про закупівлю.
Повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей повинно містити таку інформацію: 1) перелік виявлених невідповідностей; 2) посилання на вимогу (вимоги) тендерної документації, щодо якої (яких) виявлені невідповідності; 3) перелік інформації та/або документів, які повинен подати учасник для усунення виявлених невідповідностей.
Замовник не може розміщувати щодо одного й того ж учасника процедури закупівлі більш ніж один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником у тендерній пропозиції, крім випадків, пов`язаних з виконанням рішення органу оскарження.
Відповідно до пункту 3-7 розділу X Закону №922-VІІІ установлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт та послуг для замовників, передбачених цим Законом (далі - Особливості), визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених пунктом 3-8 цього розділу.
На виконання вказаних положень Кабінетом Міністрів України постановою від 12.10.2022 №1178 затверджені Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (далі - Особливості).
Відповідно до пункту 3 Особливостей замовники, що зобов`язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону №922, проводять закупівлі з урахуванням цих особливостей.
Згідно із абзацом 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей, Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли: тендерна пропозиція: не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей.
Пунктом 43 Особливостей передбачено, якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.
Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.
Замовник не може розміщувати щодо одного і того ж учасника процедури закупівлі більше ніж один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, крім випадків, пов`язаних з виконанням рішення органу оскарження.
Згідно Примірної тендерної документації для процедури закупівлі - відкриті торги, затвердженої Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України 13.04.2016 № 680 (чинного на час виникнення спірних правовідносин) ця Примірна тендерна документація формується та подається в електронному вигляді відповідно до вимог Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг".
Примірна тендерна документація містить:
обов`язкову інформацію, визначену статтею 22 Закону України "Про публічні закупівлі" (далі - Закон), яка оформлюється у вигляді таблиці, що складається з трьох граф та подається замовником окремим файлом. У графі "1" зазначається нумерація, у графі "2" - перелік складових тендерної документації, у графі "3" - вимоги щодо їх заповнення відповідно до Закону; інформацію, що формується замовником шляхом заповнення окремих полів електронних форм електронної системи закупівель; додатки, що завантажуються до електронної системи закупівель окремими файлами.
Зміст кожного розділу Примірної тендерної документації визначається замовником.
Згідно Інструкції з підготовки тендерної пропозиції, у пункті зазначений перелік складових тендерної документації: Інформація про технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, та вимоги щодо їх заповнення відповідно до Закону: учасники процедури закупівлі повинні надати у складі тендерних пропозицій інформацію та документи, які підтверджують відповідність тендерної пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, установленим замовником; замовником зазначаються вимоги до предмета закупівлі згідно з частиною другою статті 22 Закону.
Згідно з частиною першою статті 41 Закону №922-VIII договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Статтею 43 Закону №922-VIII встановлено, що договір про закупівлю є нікчемним у разі: 1) якщо замовник уклав договір про закупівлю до/без проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі згідно з вимогами цього Закону; 2) укладення договору з порушенням вимог частини четвертої статті 41 цього Закону; 3) укладення договору в період оскарження процедури закупівлі відповідно до статті 18 цього Закону; 4) укладення договору з порушенням строків, передбачених частинами п`ятою і шостою статті 33 та частиною сьомою статті 40 цього Закону, крім випадків зупинення перебігу строків у зв`язку з розглядом скарги органом оскарження відповідно до статті 18 цього Закону; 5) якщо назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником не відповідає товарам, роботам чи послугам, що фактично закуплені замовником.
Спір у цій справі виник у зв`язку з проведенням моніторингу публічної закупівлі, у якій позивач мав статус замовника. Моніторингом було виявлено невідповідність тендерної пропозиції ТОВ «Беркана-В», яке було визнано переможцем процедури закупівлі, вимогам тендерної документації, зокрема, встановлено невідповідність між роботами/матеріальними ресурсами запропонованими учасником та роботами/матеріальними ресурсами, що вимагалися замовником в тендерній документації.
Надаючи правову оцінку вимогам позивача з урахуванням фактичних обставин справи, суд виходить з наступного.
Розділом II Технічні та якісні вимоги до предмета закупівлі Додатку 5 Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі (технічне завдання) до тендерної документації визначено найменування робіт і витрат, одиниці виміру, кількість, які мають бути передбачені учасником при формуванні тендерної пропозиції та відповідати запропонованим роботам та матеріалам, які є складовою Локальних кошторисів № 02-01-01 «Загально-будівельні роботи»; № 02-01-02 «Внутрішнє опалення та вентиляція»; № 02-01-03 «Внутрішнє холодне та гаряче водопостачання, каналізація»; № 07-01-07 «Благоустрій» зазначених в Дефектному акті (Таблиця 1) та Підсумковій відомості ресурсів (Таблиця 2) /а.с. 81-135; т.1/.
В ході здійснення моніторінгу органом державного фінансового контролю аналізом Відомості ресурсів до зведеного кошторисного розрахунку вартості об`єкта будівництва та, зокрема, Локального кошторису № 02-01-01, здійсненого в межах моніторингу процедури закупівлі, виявлено невідповідності між роботами/матеріальними ресурсами запропонованими ТОВ «БЕРКАНА-В» у складі тендерної пропозиції та роботами/матеріальними ресурсами, що вимагалися Замовником в тендерній документації, а саме:
в рядку 14 Локального кошторису № 02-01-01, наданого ТОВ «БЕРКАНА-В» у складі тендерної пропозиції, за шифром норми «КР3-2-1» передбачено «Розбирання кам`яної кладки простих стін із цегли (підвіконники зовнішні)» - одиниця виміру робіт 10м3; кількість 0,89. В той же час, в Технічному завданні Замовника за Локальним кошторисом № 02-01-01, роботи з «Розбирання кам`яної кладки простих стін із цегли (підвіконники зовнішні)» вимагалося виконати у кількості 0,089 (10м3).
Отже, із зазначеного встановлено, що Замовником передбачено виконання робіт з «Розбирання кам`яної кладки простих стін із цегли (підвіконники зовнішні)» у кількості 0,89 м3. При цьому, «Розбирання кам`яної кладки простих стін із цегли (підвіконники зовнішні)» у тендерній пропозиції ТОВ «БЕРКАНА-В» вказано об`єм робіт в кількості 8,9 м3 - із завищенням виконання виду робіт за цією позицією на 8,01 м3, що Замовником не вимагалося і, як наслідок, не відповідає його тендерній документації;
в рядку 40 цього ж Локального кошторису, за шифром норми «КР2-1-3» передбачено «Розбирання монолітних бетонних сходів» - одиниця виміру робіт 1м3; кількість 0,26. При цьому, в технічному завданні Замовника за Локальним кошторисом № 02-01-01 передбачено роботи з «Розбирання монолітних бетонних сходів» у кількості 0,126 м3. З наведеного слідує, що в тендерній пропозиції ТОВ «БЕРКАНА-В» виконання виду робіт з «Розбирання монолітних бетонних сходів» завищено на 0,134 м3, що Замовником у тендерній документації не вимагалося, та є невідповідністю тендерної пропозиції Учасника тендерній документації Замовника.
Крім цього, моніторінгом виявлено невідповідності при порівняльному аналізі підсумкових відомостей ресурсів ТОВ «БЕРКАНА-В» та Виконавчого комітету (Замовника), а саме:
І. Витрати труда:
позиція 1 витрати праці робітників-будiвельникiв за підсумковою відомістю ресурсів Замовника становлять 22887,21 (люд.-год.). Витрати праці робітників-будiвельникiв в підсумковій відомості ресурсів ТОВ «БЕРКАНА-В» становлять 23066,22 (люд.-год.). Вказані витрати праці ТОВ «БЕРКАНА-В» завищено на 179,01 (люд.-год.);
позиція 5 витрати праці робочих, які зайняті управлінням і обслуговуванням машин в підсумковій відомості ресурсів Замовника становлять 160,27 (люд.-год.). Витрати праці робочих, які зайняті управлінням і обслуговуванням машин в тендерній пропозиції ТОВ «БЕРКАНА-В» становлять 182,91 (люд.-год.). Витрати праці ТОВ «БЕРКАНА-В» завищено на 22,64 (люд.-год.).
ІІ. Будівельні машини і механізми:
позиція 19 підсумкової відомості ресурсів Замовника передбачено виконання будівельних робіт «Кранами баштовими, вантажопідйомністю 5 т» у загальній кількості 0,1518 маш.год. В підсумковій відомості ресурсів ТОВ «БЕРКАНА-В» виконання робіт «Кранами баштовими, вантажопідйомністю 5 т» не передбачені (відсутні);
позиція 28 виконання робіт «Навантажувачами одноковшевими, вантажопідйомністю 1 т» в підсумковій відомості ресурсів Замовником прийнято 4,18432 маш.год. В підсумковій відомості ресурсів Учасника (позиція 16) виконання робіт «Навантажувачами одноковшевими, вантажопідйомністю 1 т» становить 8,65137 маш.год. Години праці навантажувачів одноковшевих ТОВ «БЕРКАНА-В» завищено на 4,46705 маш.-год.;
позиція 39 виконання робіт «Компресорами пересувними з двигуном внутрішнього згоряння, тиск до 686 кПа [7 ат], продуктивність 2,2 м3/хв» в підсумковій відомості ресурсів Замовником прийнято 22,46895 маш.год. В підсумковій відомості ресурсів ТОВ «БЕРКАНА-В» (позиція 26) виконання робіт «Компресорами пересувними з двигуном внутрішнього згоряння, тиск до 686 кПа [7 ат], продуктивність 2,2 м3/хв» становить 33,64018 маш.-год. Години праці компресорів ТОВ «БЕРКАНА-В» завищено на 11,17123 маш.-год.;
позиція 60 виконання робіт «Молотками відбійними пневматичними, при роботі від пересувних компресорних станцій» в підсумковій відомості ресурсів Замовником прийнято 21,11864 маш.год. В підсумковій відомості ресурсів ТОВ «БЕРКАНА-В» (позиція 45) виконання робіт «Молотками відбійними пневматичними, при роботі від пересувних компресорних станцій» становить 32,28987 маш.-год. Години праці молотками відбійними ТОВ «БЕРКАНА-В» завищено на 11,17123 маш.-год.;
позиції 77, 78 виконання робіт «Перфораторами електричними» в підсумковій відомості ресурсів Замовником прийнято у кількості 0,1462 маш.год. та 730,13411 маш.год. (загалом 730,2803 маш.год.). В підсумковій відомості ресурсів ТОВ «БЕРКАНА-В» (позиція 70) виконання робіт «Перфораторами електричними» становить 752,184309 маш.-год. Години праці перфораторами ТОВ «БЕРКАНА-В» завищено на 21,904009 маш.-год.;
ІІІ. Будівельні матеріали, вироби і конструкції:
позиція 365 для виконання робіт застосовується «Змішувач з душовою сіткою настінний», в підсумковій відомості ресурсів Замовником вказано 3 комплекти. В підсумковій відомості ресурсів ТОВ «БЕРКАНА-В» «Змішувачі з душовою сіткою настінні», у кількості 3 комплекти, відсутні;
позиція 389 для виконання робіт застосовується «Цегла керамічна одинарна повнотіла, розміри 250х120х65 мм, марка М100», в підсумковій відомості ресурсів Замовником вказано 0,75285 (1000шт), що становить 752,85 шт. В підсумковій відомості ресурсів ТОВ «БЕРКАНА-В» (позиція 382) «Цегла керамічна одинарна повнотіла, розміри 250х120х65 мм, марка М100» вказана у кількості 0,793631 (1000шт), що становить 793,631 шт. Кількість цегли ТОВ «БЕРКАНА-В» завищено на 40,781 шт.;
позиція 392 для виконання робіт передбачено «Суміші бетонні готові важкі, клас бетону В7,5 [М100], крупність заповнювача більше 20 до 40 мм», в підсумковій відомості ресурсів Замовником вказано кількість 0,00333 м3. В підсумковій відомості ресурсів ТОВ «БЕРКАНА-В» (позиція 386) «Суміші бетонні готові важкі, клас бетону В7,5 [М100], крупність заповнювача більше 20 до 40 мм» вказані у кількості 25,25933 м3, що свідчить про завищення кількості «Суміші бетонні готові важкі, клас бетону В7,5 [М100], крупність заповнювача більше 20 до 40 мм» ТОВ «БЕРКАНА-В» на 25,256 м3;
за позицією 394 в підсумковій відомості ресурсів Замовником передбачено використання «Суміші бетонні готові важкі, клас бетону В20 [М250], крупність заповнювача більше 20 до 40 мм» у кількості 25,256 м3. Однак, «Суміші бетонні готові важкі, клас бетону В20 [М250], крупність заповнювача більше 20 до 40 мм» у підсумкової відомості ресурсів ТОВ «БЕРКАНА-В» відсутні;
за позицією 383 в підсумковій відомості ресурсів ТОВ «БЕРКАНА-В» вказано «Суміші бетонні готові важкі, клас бетону В7,5 [М100], крупність заповнювача більше 40 мм» у кількості 0,12852 м3. Однак, Замовником для виконання будівельних робіт «Суміші бетонні готові важкі, клас бетону В7,5 [М100], крупність заповнювача більше 40 мм» не передбачені та відсутні у підсумковій відомості ресурсів останнього;
позиція 395 для виконання будівельних робіт передбачено «Розчин готовий кладковий важкий цементний, марка М50», в підсумковій відомості ресурсів Замовником вказано кількість 0,0561 м3. В підсумковій відомості ресурсів ТОВ «БЕРКАНА-В» (позиція 388) «Розчин готовий кладковий важкий цементний, марка М50» у кількості 0,058266 м3, що свідчить про завищення кількості «Розчину готового кладкового важкого цементного, марки М50» ТОВ «БЕРКАНА-В» на 0,002166 м3;
за позицією 430 в підсумковій відомості ресурсів ТОВ «БЕРКАНА-В» вказані «Зонти витяжні над устаткуванням із листової гарячекатаної та сортової сталі» у кількості 6,56 м2. Однак, Замовником для виконання будівельних робіт «Зонти витяжні над устаткуванням із листової гарячекатаної та сортової сталі» не передбачені та відсутні у підсумковій відомості ресурсів;
позиція 454 для виконання будівельних робіт передбачені «Дюбелі 6х40мм пластмасові», в підсумковій відомості ресурсів Замовником в кількості 166,824 шт. В підсумковій відомості ресурсів ТОВ «БЕРКАНА-В» (позиція 398) «Дюбелі 6х40» у кількості 1776,654 шт., що свідчить про завищення кількості матеріалу ТОВ «БЕРКАНА-В» на 1609,83 шт.;
за позиціями 455, 456 в підсумковій відомості ресурсів Замовником вказано «Металоштахетник вертикальний довжиною 1500 мм, шириною 100 мм, t=0,45 мм, з напівкруглим верхнім зрізом М-подібний з покриттям із поліестера, RAL8017, матовий, двохсторонній, висота профіля 18 мм» у кількості 10 шт. та 688 шт. (загалом 698шт). При цьому, в підсумковій відомості ресурсів Учасника вказаний товар відсутній;
за позиціями 459 в підсумковій відомості ресурсів Замовником вказано «Т-профілі металеві основні напрямні довжиною 3,7 м» у кількості 568,29 м. При цьому, в підсумковій відомості ресурсів ТОВ «БЕРКАНА-В» вказано товар у кількості 568,29 м однак, з іншими технічними характеристиками, а саме вказано «Профіль напрямний L=3,6м» (позиція 327);
позиція 479 для виконання будівельних робіт передбачені «Дюбелі фасадні пластмасові, довжина 160 мм», в підсумковій відомості ресурсів Замовником в кількості 4343,808 шт. В підсумковій відомості ресурсів ТОВ «БЕРКАНА-В» (позиція 457) «Дюбелі фасадні пластмасові, довжина 160 мм» у кількості 4538,048 шт., що свідчить про завищення кількості матеріалу ТОВ «БЕРКАНА-В» на 194,24 шт.;
позиція 479 для виконання будівельних робіт передбачені «Дюбелі фасадні пластмасові, довжина 160 мм», в підсумковій відомості ресурсів Замовником в кількості 4343,808 шт. В підсумковій відомості ресурсів ТОВ «БЕРКАНА-В» (позиція 398) «Дюбелі фасадні пластмасові, довжина 160 мм» у кількості 4538,048 шт., що свідчить про завищення кількості матеріалу ТОВ «БЕРКАНА-В» на 194,24 шт.
В підсумковій відомості ресурсів Замовником за позиціями 494-505 вказані обладнання, меблі та інвентар, а саме: «Холодильник двокамерний» 8.шт.; «Автоелектросушильня 600х470х850, V=7 кг» 2 шт.; «Насос Roda 0310010119-100428000 IHY 15-15E2, Q=0.7 м3/год, N=0,0025 кВт, dу=15» 4 шт.; «Витяжка кухонна Q=800 м3/год» 8шт.; «Вентилятор осьовий зі зворотним клапаном іам 125, Q=187» 4 шт.; «Стіновий провітрювач діам. 100 мм, l= 720 мм» 7 шт.; «Вогнегасник вуглекислотний ВВК-3,5» 4 шт.; «Вогнегасник порошковий ВП-5» 6 шт.; «Електроплита 4-х комфорочна з уховкою, підсвіткою і електрозапалюванням 500х600х850 мм, N=7.0 кВт» 8 шт.; «Машина пральна з дисплеєм 550х600х850, V=7кг, N=0.71 кВт» 7 шт.; «Урна для сміття вулична металева» 2 шт.; «Контейнер для сміття V=1100 л, металевий оцинкований» 2 шт. При цьому, в підсумковій відомості ресурсів ТОВ «БЕРКАНА-В» вказане обладнання, меблі та інвентар відсутні.
Виявлені моніторінгом невідповідності при порівняльному аналізі локальних кошторисів та підсумкових відомостей ресурсів Виконавчого комітету (Замовника) та ТОВ «Беркана-В» (Учасника) підтверджується наданими сторонами доказами, які перебувають в матеріалах справи /а.с. 84-193; т1., а.с. 49-105; т.2/.
Згідно зі статтею 18 Закону, учасник має право звернутися до замовника з запитом щодо виправлення технічних помилок, арифметичних помилок або неточностей у технічному завданні, проекті договору або іншій документації закупівлі. Якщо у тендерній документації виявляться суперечності або невідповідності, учасник маг право звернутися до замовника з вимогою їх усунення. Однак такого запиту учасником оприлюднено не було.
Позивач в обґрунтування позову посилається, зокрема на те, що згідно з п. 5.4. «Настанови з визначення вартості будівництва» затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01 листопада 2021 року № 281, вартість експлуатації будівельних машин та механізмів у складі прямих витрат учасник процедури закупівлі (підрядник) визначає виходячи з нормативного часу роботи машин, необхідного для виконання обсягу робіт, що пропонується, та вартості експлуатації машин за одиницю часу їх застосування (машино-година) в поточних цінах з урахуванням положень пунктів 5.5 5.9 цієї Настанови. Пунктом 5.9 цієї Настанови передбачено, що при розрахунках вартості експлуатації будівельних машин та механізмів, якщо внаслідок об`єктивних причин (ускладнені умови виконання робіт через обмеженість території будівельного майданчика, неможливість розміщення підйомних механізмів тощо) будівельні роботи планується виконувати без застосування будівельних машин та механізмів як для внутрішньо будівельного транспортування матеріальних ресурсів (горизонтального і вертикального), так і для виконання будівельних робіт, або із застосуванням наявних у підрядній організації не передбачених нормами машин та механізмів, вартість таких робіт визначається з урахуванням змінених умов виконання робіт. У випадку, якщо при такій заміні технічних ресурсів, технологія виконання робіт та показники цих норм не змінюються, вартість будівельних робіт визначається за тими самими КНУ РЕКН із заміненими технічними ресурсами.
Отже позивач стверджує, що відсутність кількох позицій будівельної техніки та невідповідність в маш. год. не є порушенням Настанови, відповідно до якої і потрібно було обраховувати договірну ціну.
Щодо наведених аргументів Виконавчого комітету Глобинської міської ради суд зазначає, що позивачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження існування об`єктивних причин внаслідок існування яких будівельні роботи планується виконувати без застосування будівельних машин та механізмів як для внутрішньо будівельного транспортування матеріальних ресурсів (горизонтального і вертикального), так і для виконання будівельних робіт, або із застосуванням наявних у підрядній організації не передбачених нормами машин та механізмів, а отже і необхідності визначення вартості таких робіт з урахуванням змінених умов виконання робіт.
Разом з цим згідно пункту 5 Додатку 5 Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі (технічне завдання) при проведенні розрахунків вартості пропозиції в документах, які надаються для підтвердження відповідності технічного завдання, учасником може бути зменшено обсяг робіт, який визначається замоником в розділі II (будівельні машини і механізми та будiвельнi машини, врахованi в складi загальновиробничих витрат) підсумкової відомості ресурсів (Таблиця 2 Розділу II Додатку 5 тендерної документації). Зменшення обсягів окремих (або усіх) найменувань будівельних машин і механізмів та будiвельних машин, що врахованi в складi загальновиробничих витрат, яке може здійснюватись з метою розрахунку найбільшекономічної пропозиції, повинно враховувати можливість заміни технологічного процесу виконання роботи іншим способом, ніж визначений умовами технічного завдання. У разі надання учасником розрахунків зі зменшенням обсягів робіт, які визначаються замовником у розділі II (будівельні машини і механізми та будiвельнi машини, врахованi в складi загальновиробничих витрат) підсумкової відомості ресурсів, без зміни обсягів будівельних матеріалів (будівельні матеріали, вироби і конструкції) та обладнання, меблів та інвентарю, що зазначені у розділі III та VI підсумкової відомості ресурсів (Таблиця 2 Розділу II Додатку 5 тендерної документації) така пропозиція вважається такою, що відповідає вимогам до предмета закупівлі /а.с. 85; т.1/.
Отже згідно Тендерної документації щодо проведення процедури відкритих торгів (з особливостями) на закупівлю роботи за предметом згідно коду ДК 021:2015: 45453000-7 - Капітальний ремонт і реставрація Капітальний ремонт будівлі гуртожитка для розміщення внутрішньо переміщених та/або евакуйованих осіб по вул. Промислова, 19/2 в м. Глобине, Кременчуцького району, Полтавської області, визначено, що вважається такою яка відповідає вимогам до предмета закупівлі пропозиція яка містить розрахунки зі зменшенням обсягів робіт, які визначаються замовником у розділі II (будівельні машини і механізми та будiвельнi машини, врахованi в складi загальновиробничих витрат) підсумкової відомості ресурсів, без зміни обсягів будівельних матеріалів (будівельні матеріали, вироби і конструкції) та обладнання, меблів та інвентарю, що зазначені у розділі III та VI підсумкової відомості ресурсів.
Водночас проведеним моніторінгом встановлено як завищення ТОВ «Беркана-В» машино-годин, так і завищення витрат праці робітників-будівельників тобто людино-годин.
Стосовно інших виявлених моніторінгом невідповідностей при порівняльному аналізі локальних кошторисів та підсумкових відомостей ресурсів Виконавчого комітету (Замовника) та ТОВ «Беркана-В» (Учасника), то позивач доводів, міркувань та доказів на їх спростування суду не надав.
Суд зазначає, що невідповідність в локальних кошторисах не можна відносити до формальних помилок, оскільки це може вплинути на загальну вартість пропозиції учасника, що тягне за собою зміну конкурентоспроможності такого учасника в порівнянні з іншими учасниками закупівлі.
За вищенаведених обставин та особливостей правового регулювання спірних правовідносин, суд погоджується з висновком відповідача, що тендерна пропозиція ТОВ «Беркана-В» не відповідає тендерній документації Замовника Виконавчого комітету Глобинської міської ради, та мала бути відхиленою на підставі абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей, як така, що не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації.
У позовній заяві позивач доводить, що покладення на замовника обов`язку припинити договір, укладений за наслідками закупівлі, що проведена з порушенням вимог Закону №922-VIII, є неналежним способом усунення порушення та не відповідає критерію «пропорційності».
У контексті наведеної підстави заявленого позову, суд зазначає, що Верховний Суд неодноразово викладав висновки щодо правомірності зобов`язання замовника усунути виявлені під час моніторингу порушення законодавства у сфері публічних закупівель «шляхом припинення зобов`язань за договором, в тому числі із застосуванням відповідних наслідків недійсності / нікчемності договору».
Зокрема, у постанові від 31.01.2023 у справі № 260/2993/21, Верховний Суд зазначив, що відповідно до пункту 3 розділу ІІІ «Форми висновку про результати моніторингу закупівлі та порядку його заповнення», що затверджена наказом Міністерства фінансів України від 08.09.2020 № 552 (далі - Порядок №552), у разі виявлення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель пункт 3 має містити посилання на структурну одиницю компетенційного нормативно-правового акта, на підставі якого орган державного фінансового контролю зобов`язує замовника усунути у встановленому законодавством порядку такі порушення, а також зобов`язання щодо їх усунення.
Відповідно до частини восьмої статті 8 Закону №922-VIII протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення органом державного фінансового контролю висновку замовник оприлюднює через електронну систему закупівель інформацію та / або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.
Водночас частиною восьмою статті 8 Закону №922-VIII визначено порядок дій замовника державної закупівлі, в разі виявлення за наслідками проведення моніторингу порушень чинного законодавства при здійсненні державної закупівлі. Законодавцем диспозитивно визначено варіанти правомірної поведінки замовника при усунені порушень, зазначених у висновку, зокрема, шляхом оприлюднення через електронну систему закупівель інформації та / або документів, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументованих заперечень до висновку, або інформації про причини неможливості усунення виявлених порушень.
Отже, виходячи із структури та змісту частини восьмої статті 8 Закону №922-VIII, саме замовник публічної закупівлі вправі визначати, яким чином він має намір усунути виявлені правопорушення, обираючи один із визначених законом правомірних варіантів поведінки.
Ураховуючи викладене, Законом № 922-VIII на відповідача покладений обов`язок зазначити варіанти правомірної поведінки, тобто замовнику дається право вибору: вжити заходів щодо розірвання договору та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення законодавства у сфері публічних закупівель, викладеного у висновку, надати аргументовані заперечення, інформацію про причини неможливості усунення виявленого порушення.
Варіант усунення порушення шляхом розірвання договору направлений на приведення відносин між сторонами у первісний стан. У разі недотримання учасником процедури закупівлі усіх кваліфікаційних вимог, зазначених у тендерній документації замовника, останній на вимогу Закону № 922-VIII повинен відхилити тендерну пропозицію учасника та відмінити закупівлю, що робить укладання договору взагалі неможливим.
Таким чином, у разі дотримання вимог Закону № 922-VIII відносини між переможцем закупівлі та замовником взагалі б не виникли та договір не було б укладено.
Проте укладення договорів є завершальною стадією проведення процедури закупівлі, тому не відхилення пропозиції учасника та, як наслідок, укладення договору, є підставою для розірвання такого договору.
Тотожні за змістом висновки Верховний Суд послідовно викладав у постановах: від 12.02.2026 у справі № 420/17767/23; від 26.10.2022 у справі №420/693/21; від 10.11.2022 у справі №200/10092/20; від 24.01.2023 у справі №280/8475/20; від 09.02.2023 у справі №520/6848/21, від 02.03.2023 у справі №160/4436/21, на які відповідач посилався як на підставу для відкриття касаційного провадження, а також в постановах від 29.02.2024 у справі № 340/3739/21, від 30.08.2024 у справі №260/1417/23, від 12.12.2024 у справі №380/14352/22, від 24.04.2025 у справі №160/16370/22, від 09.09.2025 у справі № 160/9478/21.
Проведення публічних закупівель в першу чергу направлене на забезпечення потреб держави, територіальних громад або об`єднаних територіальних громад. Отже, укладаючи договір за результатами проведення публічної закупівлі, держава фактично має право контролю за проведенням закупівлі, враховуючи і етап укладення та виконання договору.
Відповідно до приписів Закону №2939-XII фінансовий контроль держава здійснює через органи державного фінансового контролю шляхом проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.
Пунктами 7, 8, 10 статті 10 Закону № 2939-XII визначено, зокрема, право органу державного фінансового контролю: - пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; - порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства; - у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства; - звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів; - звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що орган фінансового контролю має право як і висувати замовникам обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення порушень шляхом припинення зобов`язань за укладеним договором, так і право на ініціювання питання про визнання договору недійсним. У свою чергу, статтею 43 Закону №922-VIII регламентовано вичерпний перелік підстав для автоматичного визнання договору закупівлі нікчемним. Також орган фінансового контролю має право звертатися до суду лише у визначених випадках: у разі невиконання підконтрольною установою висунутих вимог, або у випадку не здійснення повернення коштів у дохід держави.
Отже, чинним законодавством встановлено дискрецію органу державного фінансового контролю щодо визначення форми усунення встановлених порушень в залежності від виду цих порушень. Окрім того, враховуючи, що при укладенні договорів за результатами публічних закупівель використовуються саме бюджетні кошти, то лише держава через свій відповідний орган має повноваження щодо обрання форми припинення нецільового використання цих коштів.
Тож, враховуючи правові позиції Верховного Суду у цій категорії справ, Держаудитслужба мала повноваження щодо визначення одного із варіантів усунення встановлених порушень як розірвання договору.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 01.02.2024 року у справі № 260/3428/21, від 30.08.2024 року у справі № 260/1417/23.
Отже, суд вважає, що визначений в оскаржуваному висновку спосіб усунення виявлених порушень у вигляді припинення зобов`язань за договором шляхом його розірвання є належним і конкретизованим способом усунення порушення, у зв`язку з чим суд відхиляє твердження позивача, що така вимога перебуває поза межами повноважень органу державного фінансового контролю та є непропорційною.
З огляду на вищевикладене, складаючи спірний Висновок від 01 жовтня 2024 року про результати моніторінгу закупівлі Виконавчого комітету Глобинської міської ради № UA-2023-09-13-015046-a, Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській області діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження йому надано за наявності обґрунтованого факту порушення вимог законодавства.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позову, отже у його задоволенні слід відмовити.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог відсутні підстави для відшкодування позивачеві витрат, пов`язаних із сплатою судового збору.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
У задоволенні адміністративного позову Виконавчого комітету Глобинської міської ради (вул. Центральна, 285, м. Глобине, Кременчуцький район, Полтавська область, код ЄДРПОУ: 04382056) до Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби у Полтавській області (вул. Шевченко, б. 1, м. Полтава, Полтавська область, 36011, код ЄДРПОУ: 40478572), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Товариство з обмеженою відповідальністю "Беркана-В" (вул. Лукаша М., б. 5, м. Львів, Львівська область, 79012, код ЄДРПОУ: 42866503) про визнання протиправним та скасування висновку, відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Р.І. Молодецький