Ухвала суду № 135658369, 14.04.2026, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.04.2026
Номер справи
420/28237/24
Номер документу
135658369
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/28237/24

УХВАЛА

14 квітня 2026 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа №420/28237/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 21.01.2025 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 пенсії по інвалідності в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком згідно вимог Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р(ІІ)2021, відповідно до 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 230/96-ВР.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 04.04.2024 відповідно до рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р(ІІ)2021, відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №230/96-ВР, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

10.04.2026 позивач звернувся до суду із заявою про встановлення контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.01.2025 по справі № 420/28237/24.

Заява обґрунтована тим, що відповідно до статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" з 01 січня 2026 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становить 2595,00 грн. При цьому, позивач зазначає, що із рішення про перерахунок пенсії №155350009836 від 13.03.2026 вбачається, що відповідачем було проведено перерахунок пенсії і її розмір становить 19229,64, де пенсія як інваліду ЧАЕС 2 групи становить 18888,00 грн, та додаткова пенсія інвалідам 2 групи 227,76 грн, тобто пенсія нарахована та виплачується, виходячи з величини прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" 2361,00 грн, а не відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" 2595,00 грн. Тобто, рішення суду пенсійним фондом виконано не в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи та зміст заяви суд вважає за необхідне її задовольнити, з огляду на наступне.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до приписів частини 2 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Обов`язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили, незважаючи на те, чи погоджується учасник справи з висновками суду викладеними в такому рішенні. Невиконання судового рішення спричиняє відповідальність, встановлену законом.

Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах передбачений статтею 382 КАС України. Частиною першою вказаної статті визначено, що суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Така форма судового контролю передбачена для забезпечення виконання судового рішення.

Встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання своїх зобов`язань у межах відповідної справи. Встановлення судового контролю при ухваленні судового рішення по суті позовних вимог запобігає неналежному виконанню обов`язків, пов`язаних зі змістом задоволених позовних вимог. Більше того, встановлення судового контролю після ухвалення судового рішення за наслідком звернення позивача з відповідним клопотанням направлене на усунення вже існуючого порушення прав цього позивача стосовно належного виконання судового рішення.

Відповідно до положень статті 382-1 КАС України, суд розглядає заяву про зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п`ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб`єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Судом встановлено, що право позивача, як особи з інвалідністю другої групи, яка має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильній АЕС 1 категорії, на отримання державної пенсії, зокрема і в мінімальному розмірі (не менше восьми мінімальних пенсій за віком), відновлене рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 21.01.2025 в цій справі.

За приписами до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-XII у редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 06.06.1996 №230/96-ВР, державна пенсія особам, віднесеним до категорії 1, для інвалідів ІІ групи не може бути нижчою 8 мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», для осіб, які втратили працездатність встановлений прожитковий мінімум: з 1 січня - 2361 гривні.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», для осіб, які втратили працездатність встановлений прожитковий мінімум: з 1 січня - 2361 гривні.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік», для осіб, які втратили працездатність встановлений прожитковий мінімум: з 1 січня 2595 гривні.

Надані позивачем докази свідчать проте, що виконуючи рішення в цій справі, відповідач провів перерахунок державної пенсії позивача з 04.04.2024, розмір якого залишився незмінним, використавши при цьому прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, станом на 01.01.2024, без врахування змін такого показника у бік збільшення, що відбулись зокрема з 01.01.2026.

Враховуючи викладене та розглянувши заяву позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав для її задоволення та встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі № 420/28237/24.

Отже, враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання ІНФОРМАЦІЯ_1 у 30-денний строк з дня отримання копії цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.01.2025 в адміністративній справі № 420/28237/24.

Керуючись статтями 370, 382, 382-1 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення контролю за виконанням судового рішення в порядку статті 382 КАС України - задовольнити.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області у 30-денний строк з дня отримання копії цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 21.01.2025 в адміністративній справі № 420/28237/24.

Ухвала суду набирає законної сили у строк та порядок визначений статтею 256 КАС.

України та оскаржується у строк та порядок встановлений статтями 294-295 КАС України.

Суддя Токмілова Л.М.