Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 квітня 2026 рокусправа № 380/18084/25 м. ЛьвівЛьвівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Мричко Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Лютої В.Р.,
представника позивача Кучмія М.Я.,
представника відповідача Щирби Р.П.,
розглянувши в режимі відеоконференції в порядку загального позовного провадження з викликом сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Самбірський радіозавод Сигнал до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправними і скасування рішень, зобов`язання вчинити дії
встановив:
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю Самбірський радіозавод Сигнал код ЄДРПОУ 37752996 місцезнаходження: 81400, Львівська обл., м. Самбір, вул. Виговського, 7 (далі за текстом позивач, ТОВ «Сигнал») до Головного управління Державної податкової служби України у Львівській області код ЄДРПОУ 43968090, місцезнаходження: 79026, Львівська область м. Львів, вул. Стрийська, 35 (далі за текстом відповідач, ГУ ДПС у Львівській області), в якій позивач просив:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 25.08.2025 № 39126/13-01-07-04.
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 25.08.2025 № 38974/13-01-24-10.
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомленням-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 25.08.2025 № 39125/13-01-07-04.
Ухвалою від 08.09.2025 залишено позовну заяву без руху для усунення недоліків.
Ухвалою від 16.09.2025 суддя прийняла до розгляду позовну заяву та відкрила провадження за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою від 08.10.2025 суд задовольнив заяву представника позивача про проведення судового засідання в режимі відеоконференції.
Ухвалою від 29.10.2025 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ГУ ДПС у Львівській області проведено виїзну документальну позапланову перевірку ТОВ «Сигнал» з питань податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2019 по 31.03.2025, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне страхування за період з 01.01.2019 по 31.03.2025. Зазначає, що перевіркою встановлено порушення ТОВ «Самбірський радіозавод «Сигнал» п. 199.1, п. 199.3, ст. 199, п.200.1, п. 200.4 ст. 200 ПК України, в результаті чого підприємством за період з 01.01.2019 по 31.03.2025 занижено податок на додану вартість, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України, всього на суму 589 369,00 грн, в тому числі за серпень 2024, - в сумі 255 857 грн, вересень 2024, в сумі 244 703 грн, грудень 2024, в сумі 88 809 грн. Позивач вважає, що відповідачем помилково донараховано податкові зобов`язання з ПДВ, а також застосовано штрафні санкції. Відтак, вважає, що податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 25.08.2025 № 39126/13-01-07-04, 25.08.2025 № 38974/13-01-24-10 та від 25.08.2025 № 39125/13-01-07-04 є протиправними та підлягають скасуванню.
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечив. Відзив обґрунтований тим, що ГУ ДПС у Львівській області проведено документальну планову виїзну перевірку ТзОВ «Cамбірський радіозавод «Сигнал» податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2019 по 31.03.2025, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - за період з 01.01.2019 по 31.03.2025 року, за результатами якої складено Акт перевірки від 04.08.2025 №35274/13-01-07-04/37752996 та встановлено наступні порушення:
- п.199.1, п.199.3 ст.199, п.200.1, п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України (далі ПК України), в результаті чого підприємством за період з 01.01.2019 по 31.03.2025 занижено податок на додану вартість, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України, всього у сумі 589 369 грн, в тому числі за грудень 2024 року - у сумі 589 369 грн.;
- п.201.10 ст.201 ПК України - підприємством не складено та не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений ПК України термін податкові накладні всього у сумі ПДВ 589 369 грн. (загальна сума штрафних санкцій 10 200,0 грн);
- п.51.1 ст.51, п.176.2 „б ст.176 ПК України підприємством у Податкових розрахунках за формами 1 ДФ та 4 ДФ за I-IV квартали 2019 року та І - IV квартали 2020 року невірно відображено РНОКПП фізичних осіб за ознакою доходу ,,157; невчасно подано за ІІІ квартал 2023 року Податковий розрахунок за формою 4ДФ; не відображено надання та повернення поворотної фінансової допомоги директору товариства Рабцю В.М. (РНОКПП НОМЕР_1 ) за 2023-2024 року. Продовжує, що ГУ ДПС у Львівській області на підставі Акту перевірки винесені податкові повідомлення-рішення від 25.08.2025 №39125/13-01-07-04, №38971/13-01-24-10, №39126/13-01-07-04.
Щодо податкового повідомлення - рішення від 25.08.2025 №39125/13-01-07 04, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на загальну суму 736 711,00 грн. (основні зобов`язання - 589 369,00 грн., штрафні (фінансові) санкції (штрафи) - 147 342,00 грн) зазначає.
Вказує, що під час проведення перевірки встановлено, що ТОВ «Самбірський радіозавод «Сигнал» відповідно до укладених з ТзОВ «Світло і сервіс» договорів купівлі -продажу від 20.08.2024 № НМТ 406223 та від 20.08.2024 № НМТ 405224 здійснило продаж земельних ділянок за адресою: м. Самбір, вул. Виговського,7, площа 0,555 га, ціна продажу - 307 440 грн та м. Самбір, вул. Виговського,7, площа 1,06 га, ціна продажу - 97 820 грн.
Відтак, на думку відповідача ТОВ «Самбірський радіозавод «Сигнал» використовувало товари/послуги та необоротні активи в оподатковуваних/неоподатковуваних операціях, проте розрахунок частки використання таких товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних/ неоподатковуваних операціях не проведено.
Щодо податкового повідомлення-рішення від 25.08.2025 №39126/13-01-07-04, яким застосовано штрафні санкції на загальну суму 10200,00 грн. за порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрів податкових накладних, вказує, що з огляду на те, що перевіркою встановлено заниження ТОВ «Самбірський радіозавод «Сигнал» за період з 01.01.2019 по 31.03.2025 податкового зобов`язання з податку на додану вартість всього у сумі 589 369 грн, в тому числі за серпень 2024 року - у сумі 255 857 грн, за вересень 2024 року - у сумі 244 703 грн та за грудень 2024 року - у сумі 88 809 грн, встановлено порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Щодо податкового повідомлення-рішення від 25.08.2025 №38971/13-01-24-10, яким застосовано штрафні санкції на загальну суму 1020,00 грн. за порушення законодавства щодо обчислення та сплати інших податків, зборів (обов`язкових платежів), зазначає.
Перевіркою податкового розрахунку за формами 1-ДФ та 4ДФ (правильність заповнення та своєчасність подання) встановлено:
- помилки в ідентифікаційному коді фізичної особи-підприємця (РНОКПП 2310721678) за ознакою доходу ,,157 за I-IV квартали 2019 року;
- помилки в ідентифікаційному коді фізичної особи-підприємця (РНОКПП 689002237) за ознакою доходу ,,157 за I-IV квартали 2020 року;
- протерміновано подання звіту за ІІІ квартал 2023 року - подано 10.11.2023, по терміну 09.11.2023;
- не відображено надання та повернення поворотної фінансової допомоги директору товариства Рабцю В.М. за 2023-2024, чим порушено вимоги п.51.1 ст.51; п.176.2 „б ст.176 ПК України.
Враховуючи викладене, на порушення вимог п.51.1 ст.51, п.176.2 „б ст.176 ПК України підприємством у Податкових розрахунках за формами 1 ДФ та 4 ДФ за I IV квартали 2019 року та І - IV квартали 2020 року невірно відображено РНОКПП фізичних осіб за ознакою доходу ,,157; невчасно подано за ІІІ квартал 2023 року Податковий розрахунок за формою 4ДФ, не відображено надання та повернення поворотної фінансової допомоги директору товариства Рабцю В.М. за 2023-2024 року. Отож, застосування контролюючим органом штрафної санкції у розмірі 1020,00 грн є правомірною.
Представник відповідача подав відповідь на відзив, в якійзазначив ті ж самі мотиви що і у позовній заяві.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала. Просила суд позов задовольнити повністю.
У судовому засіданні представник відповідача проти позовних вимог заперечив. Просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
За результатами проведеної перевірки Головним управлінням ДПС у Львівській області складено Акт від 04.08.2025 №35274/13-01-07-04/37752996 Про результати планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Самбірський радіозавод «Сигнал» податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2019 по 31.03.2025, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне страхування за період з 01.01.2019 по 31.03.2025 (далі по тексту Акт перевірки).
Згідно з висновками Акта перевірки, перевіркою встановлено порушення ТОВ «Самбірський радіозавод «Сигнал»:
1. п.199.1, п.199.3 ст.199, п.200.1, п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України (далі ПК України), в результаті чого підприємством за період з 01.01.2019 по 31.03.2025 занижено податок на додану вартість, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України, всього у сумі 589 369 грн, в тому числі за грудень 2024 року - у сумі 589 369 грн;
2. п.201.10 ст.201 ПК України - підприємством не складено та не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений ПК України термін податкові накладні всього у сумі ПДВ 589 369 грн (загальна сума штрафних санкцій 10 200,0 грн);
3. п.51.1 ст.51, п.176.2 „б ст.176 ПК України підприємством у Податкових розрахунках за формами 1 ДФ та 4 ДФ за I-IV квартали 2019 року та І - IV квартали 2020 року невірно відображено РНОКПП фізичних осіб за ознакою доходу ,,157; невчасно подано за ІІІ квартал 2023 року Податковий розрахунок за формою 4ДФ; не відображено надання та повернення поворотної фінансової допомоги директору товариства Рабцю В.М. (РНОКПП НОМЕР_1 ) за 2023-2024 року.
На підставі Акта перевірки, ГУ ДПС у Львівській області винесені податкові повідомлення рішення:
- №39125/13-01-0704 від 25.08.2025, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на загальну суму 736 711,00 грн (основні зобов`язання - 589 369,00 грн, штрафні (фінансові) санкції (штрафи) - 147 342,00 грн);
- №39126/13-01-07-04 від 25.08.2025, яким застосовано штрафні санкції на загальну суму 10200,00 грн за порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрів податкових накладних;
- №38971/13-01-24-10 від 25.08.2025, яким застосовано штрафні санкції на загальну суму 1020,00 грн за порушення законодавства щодо обчислення та сплати інших податків, зборів (обов`язкових платежів).
Позивач, вважаючи такі податкові повідомлення-рішення протиправними звернувся з цим позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд виходив з такого.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюють Податковим кодексом України (тут і надалі у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, далі ПК України).
Відповідно до пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Суд встановив, що за результатами проведеної планової виїзної документальної перевірки Головним управлінням ДПС у Львівській області складено Акт від 04.08.2025 №35274/13-01-07-04/37752996 Про результати планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Самбірський радіозавод «Сигнал» податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2019 по 31.03.2025, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне страхування за період з 01.01.2019 по 31.03.2025.
Згідно з висновками Акта перевірки, встановлено порушення ТОВ «Самбірський радіозавод «Сигнал»:
1. п.199.1, п.199.3 ст.199, п.200.1, п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України (далі ПК України), в результаті чого підприємством за період з 01.01.2019 по 31.03.2025 занижено податок на додану вартість, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України, всього у сумі 589 369 грн, в тому числі за грудень 2024 року - у сумі 589 369 грн;
2. п.201.10 ст.201 ПК України - підприємством не складено та не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений ПК України термін податкові накладні всього у сумі ПДВ 589 369 грн (загальна сума штрафних санкцій 10 200,0 грн);
3. п.51.1 ст.51, п.176.2 „б ст.176 ПК України підприємством у Податкових розрахунках за формами 1 ДФ та 4 ДФ за I-IV квартали 2019 року та І - IV квартали 2020 року невірно відображено РНОКПП фізичних осіб за ознакою доходу ,,157; невчасно подано за ІІІ квартал 2023 року Податковий розрахунок за формою 4ДФ; не відображено надання та повернення поворотної фінансової допомоги директору товариства Рабцю В.М. (РНОКПП НОМЕР_1 ) за 2023-2024 року.
Щодо встановлених порушень, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 188.1 статті 188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв`язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб`єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
Згідно з пунктом 193.1 статті 193 ПК України ставки податку встановлюються від бази оподаткування в таких розмірах: а) 20 відсотків; б) 0 відсотків; в) 7 відсотків
Порядок формування податкового кредиту у разі, якщо придбані товари/послуги використовуються одночасно в оподатковуваних та неоподатковуваних операціях, встановлено статтею 199 ПК України.
Згідно з пунктом 199.1 статті 199 ПК України у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 ПК України, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.
Відповідно до пункту 199.2 статті 199 ПК України частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року.
Згідно з пунктом 199.3 статті 199 ПК України платники податку, у яких протягом попереднього календарного року були відсутні неоподатковувані операції, а такі неоподатковувані операції почали здійснюватися у звітному періоді, а також новостворені платники податку проводять у поточному календарному році розрахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях на підставі розрахунку, визначеного за фактичними даними обсягів з постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій першого звітного податкового періоду, в якому задекларовані такі операції.
Розрахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях подається до контролюючого органу одночасно з податковою декларацією звітного податкового періоду, в якому задекларовані такі оподатковувані та неоподатковувані операції.
Згідно з пунктом 199.4 статті 199 ПК України платник податку за підсумками календарного року здійснює перерахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій.
Згідно з пунктом 199.5 статті 199 ПК України частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях, визначена з урахуванням норм п/п. 199.2 - 199.4 статті 199 ПК України, застосовується для проведення коригування сум податкових зобов`язань, зазначених у пункті 199.1 статті 199 ПК України.
Результати перерахунку сум податкових зобов`язань відображаються у податковій декларації за останній податковий період року.
Як слідує з Договору купівлі-продажу земельної ділянки та будівель від 20.08.2024 ТзОВ «Самбірський радіозавод «Сигнал» продало та Товариство з обмеженою діяльністю «Світло і Сервіс» купило:
- земельну ділянку, площею 1,06 га з цільовим призначенням для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, яка розташована за адресою: Львівська область, місто Самбір, вул. Виговського, 7(сім), кадастровий номер 4610900000:15:022:0069;
- нежитлову будівлю (корпус №5 загальна площа- 4903,6 кв.м.), що знаходиться за адресою: Львівська область, місто Самбір, вулиця Виговського, будинок 7 (сім), приміщення 7 (сім), загальною площею 4903,6 кв.м., приміщень- 209, надалі - «Будівля 1»;
- нежитлову будівлю (корпус №6 загальна площа-1343,5 кв.м.), що знаходиться за адресою: Львівська область, місто Самбір, вулиця Виговського, будинок 7/8 (сім/вісім), загальною площею 1343,5 кв.м., приміщень - 43, надалі - «Будівля 2»;
- нежитлову будівлю (корпус №7 загальна площа - 384,5 кв.м.), що знаходиться за адресою: Львівська область, місто Самбір, вулиця Виговського, будинок 7/9 (сім/дев`ять), загальною площею 384,5 кв.м., приміщень - 13, надалі - «Будівля З»;
- нежитлову будівлю (корпус №8 загальною площею 486,6 кв.м.), що знаходиться за адресою: Львівська область, місто Самбір, вулиця Виговського, будинок 771Q (сім/десять),
загальною площею 486,6 кв.м., приміщень - 16, надалі - «Будівля 4»;
- нежитлову будівлю, КПК, що знаходиться за адресою: Львівська область, місто Самбір, вулиця Виговського, будинок 7/16 (сім/шістнадцять), загальною площею 8,6 кв.м., надалі - «Будівля 5».
Також, відповідно до Договору купівлі-продажу земельної ділянки та будівель від 20.08.2024 ТзОВ «Самбірський радіозавод «Сигнал» продало, а Товариство з обмеженою діяльністю «Світло і Сервіс» купило:
- земельну ділянку, площею 0,5551 га, з цільовим призначенням для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, яка розташована за адресою: Львівська область, місто Самбір, вулиця Виговського, 7 (сім), кадастровий номер 4610900000:15:022:0079, надалі - «Земельна ділянка»;
- нежитлову будівлю, прохідна будка, що знаходиться за адресою: Львівська область, місто Самбір, вулиця Виговського, будинок 7/12 (сім/дванадцять), загальною площею 9,2 кв.м.,надалі - «Будівля 1»;
- нежитлову будівлю, трансформаторна підстанція, що знаходиться за адресою: Львівська область, місто Самбір, вулиця Виговського, будинок 7/14 (сім/чотирнадцять), загальною площею 44,3 кв.м., надалі - «Будівля 2»;
- нежитлову будівлю (корпус №4 загальна площа-129,2кв.м.), що знаходиться за адресою: Львівська область, місто Самбір, вулиця Виговського, будинок 7 (сім), приміщення 6 (шість), загальною площею 129,2 кв.м., приміщень - 6, надалі - «Будівля 3»;
- нежитлова будівля (прибуд. до корпуса №1 загальна площа 131,4 кв.м., приміщень-5), що знаходиться за адресою: Львівська область, місто Самбір, вулиця Виговського, будинок 7 (сім), приміщення 3 (три), загальною площею 131,4 кв.м., приміщень - 5, надалі - «Будівля 4»;
- нежитлову будівлю, корпус №3, що знаходиться за адресою: Львівська область, місто Самбір, вулиця Виговського, будинок 7 (сім), приміщення 5 (п`ять), загальною площею 134,4 кв.м., надалі - «Будівля 5»;
- нежитлове приміщення, що знаходиться за адресою Львівська область, місто Самбір, вулиця Виговського, будинок 7/13 (сім/тринадцять), приміщення 3, загальною площею 180,3 кв.м., надалі - «Будівля 6»;
- нежитлова будівля (корпус №2 загальна площа 980,8 кв.м.), що знаходиться за адресою: Львівська область, місто Самбір, вулиця Виговського, будинок 7 (сім), приміщення 4 (чотири), загальною площею 980,8 кв.м., приміщень - 27, надалі - «Будівля 7»;
- будівля, прибудова до корпусу №1, що знаходиться за адресою: Львівська область, місто Самбір, вулиця Виговського, будинок 7/2 (сім/два), загальною площею 325,5 кв.м.
надалі - «Будівля 8».
На виконання умов вказаних договорів ТзОВ «Самбірський радіозавод «Сигнал» реалізувало нежитлові будівлі і земельну ділянку та склало податкові накладні по оподатковуваним операціям за основною ставкою 20%, а саме:
- податкова накладна №111 від 20.08.2024 на загальну суму 307440,00 грн, в тому числі ПДВ 51240,00 грн;
- податкова накладна №112 від 20.08.2024 на загальну суму 586920,00 грн, в тому числі ПДВ 97820,00 грн.
Відповідач зазначає, що на порушення вимог пункту 6 розділу V «Податкові зобов`язання» Порядку № 21 підприємством (внаслідок не відображення в Декларації по ПДВ за серпень 2024 року обсягів реалізації земельних ділянок) занижено показник рядку 5 кол. А «Операції, що не є об`єктом оподаткування, операції з постачання послуг за межами митної території України та послуг, місце постачання яких визначено відповідно до пунктів 186.2, 186.3 статті 186 розділу V ПК України за межами митної території України, операції, які звільнені від оподаткування» Декларації з податку на додану вартість за серпень 2024 року.
Надаючи оцінку наведеним вище обставинам та твердженням відповідача, суд враховує наступне.
Так, відповідно до абзацу першого підпункту 197.1.21 пункту 197.1 статті 197 розділу V Податкового кодексу України звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання (продажу, передачі) земельних ділянок, земельних часток (паїв), крім тих, що розміщені під об`єктами нерухомого майна та включаються до їх вартості відповідно до законодавства (з урахуванням положень абзацу першого підпункту 197.1.13 пункту 197.1 статті 197 розділу V Податкового кодексу України).
Отож, так як земельна ділянка розміщена під об`єктами нерухомого майна та включалася до їх вартості відповідно до законодавства, пільга згідно підпункту 197.1.21 ПК України не може бути застосована, відтак позивачем було нараховано ПДВ.
Суд, також вважає необхідним зазначити, що на етапі реєстрації податкових накладних контролюючий орган здійснив перевірку податкової накладної на відповідність вимогам податкового законодавства, а її реєстрація в ЄРПН підтверджує те, що податкова накладна була складена платником ПДВ за реальною операцією (п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України), яка не відповідала жодним критеріям ризиковості. З огляду на те, що господарська операція була реальною, по ній продавцем складено податкову накладну, яку податковим органом зареєстровано в ЄРПН, то відповідно покупець правомірно на підставі абз. 2 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України відніс до податкового кредиту суму ПДВ.
Тому, суд висновує, що продавець земельної ділянки відповідно до вимог податкового законодавства правомірно нарахував податкове зобов`язання з ПДВ на таку господарську операцію та склав податкову накладну, яка слугувала позивачу належною підставою для віднесення сплаченої суми ПДВ до складу податкового кредиту з податку на додану вартість.
Також, суд встановив, що відповідно до Договору купівлі - продажу №4651/2024/4861101 транспортного засобу від 04.09.2024 позивачем реалізовано електроавтомобіль Tesla Model Y вартістю 1 362 390,40 грн.
Позивачем подано зареєстровано податкову накладну №20 від 05.12.2024 на загальну суму 250000,00 грн, за пільговою ставкою, код ставки 903, код пільги 14060535.
З цього приводу, суд зазначає, що ПК України передбачено особливі умови оподаткування операцій з електромобілями.
Згідно з підпунктом «а» підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 ПК України за нульовою ставкою оподатковуються операції з постачання таких послуг: а) міжнародні перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом. Для цілей цього підпункту перевезення вважається міжнародним, якщо таке перевезення здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.
За приписами пункту 64 підрозділу 2 Розділу XX Перехідних положень ПК України тимчасово, до 1 січня 2026 року, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції із ввезення на митну територію України та з постачання на митній території України транспортних засобів, оснащених виключно електричними двигунами (одним чи декількома), що класифікуються в товарній підпозиції 8701 24 (виключно сідельні тягачі для автомобільних напівпричепів), у товарних підкатегоріях 8703 80 10 10, 8703 80 90 10, 8704 60 00 00 згідно з УКТ ЗЕД (в тому числі вироблених в Україні).
Як вже зазначалось судом, відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПК України платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:
а) в операціях, що не є об`єктом оподаткування відповідно до статті 196 цього Кодексу (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 196.1.7 пункту 196.1 статті 196 цього Кодексу);
б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу);
в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;
г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
Слід також, що згідно з пунктом 199.1 статті 199 ПК України у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ст. 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.
Тобто, розподіляти ПДВ слід тільки у тому випадку, якщо одночасно:
- протягом звітного податкового періоду (місяць) платник веде подвійну діяльність (оподатковувану та неоподатковувану ПДВ);
- здійснено придбання товарів/послуг, необоротніх активів для одночасного використання в оподатковуваній та неоподатковуваній діяльності;
- за такими придбаннями виникло право на податковий кредит.
Відповідач не спростував твердження позивача, що у спірний період товариство не здійснювало придбання товарів/послуг, необоротних активів для одночасного використання в оподатковуваних ПДВ операціях, а частково у звільнених від оподаткування ПДВ операціях.
Акт перевірки не відображає суть та зміст порушень, оскільки не містить аналізу здійснення позивачем окремого обліку операцій з постачання та придбання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню, а також які не є об`єктами оподаткування та звільнені від оподаткування згідно з розділом V ПК України.
Відтак, відповідачем не обґрунтовано, чому усі операції позивача, можуть підпадати під дію пункту 199.1 статті 199 ПК України, що свідчить про передчасність та незаконність висновків, наведених в акті перевірки, адже ПК України не містить жодних вимог щодо застосування пункту 199.1 ПК до всіх операцій платника податку. Норми пунктів 198.5 та 199.1 ПК застосовуються лише до тих операцій, які підпадають під їхню дію.
Суд погоджується з доводами позивача, що в Акті перевірки не враховано, що у серпні, вересні та грудні 2024 року підприємством не здійснювалось придбання товарів/послуг, необоротніх активів для одночасного використання в оподатковуваній та неоподатковуваній діяльності, про що свідчать отримані податкові накладні. Відтак, у позивача не виникає обов`язку нараховувати податкові зобов`язання відповідно статті 199.1 та 199.3 ПК України, складення та реєстрації таких зведених податкових накладних, оскільки підприємством не здійснювалось придбання товарів/послуг, необоротніх активів для одночасного використання в оподатковуваній та неоподатковуваній діяльності.
За встановлених обставин, суд доходить висновку, що застосування до платника податків штрафних санкцій є неправомірним.
Отже, у позивача не виникли підстави як для донарахування податкових зобов`язань з податку на додану вартість, так і реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних на відповідні суми.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог у цій частині та наявності підстав для визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення №39125/13-01-0704 від 25.08.2025, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на загальну суму 736 711,00 грн (основні зобов`язання - 589 369,00 грн, штрафні (фінансові) санкції (штрафи) - 147 342,00 грн).
Відповідно до податкового повідомлення-рішення №39126/13-01-07-04 від 25.08.2025, застосовано штрафні санкції на загальну суму 10200,00 грн за порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрів податкових накладних.
Згідно з вимогами пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до абзацу першого пункту 201.7 статті 201 цього ж Кодексу податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
За змістом пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» від 29.12.2010 №1246 (далі - Порядок №1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі квитанція).
Згідно із пунктом 120-1.2. статті 120-1 ПК України відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою, податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу), що зазначена в податковому повідомленні-рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної, або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття відповідного рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування. (Абзац перший пункту 120-1.2 статті 120-1 в редакції Закону № 466-IX від 16.01.2020).
Відсутність реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, після спливу 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зазначеної в такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено.
У разі реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, протягом 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, штрафні санкції, передбачені абзацом другим цього пункту та пунктом 120-1.1 цієї статті, не застосовуються.
У разі відсутності реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість, та/або податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою, податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, що зазначена в податковому повідомленні-рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 5 відсотків обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 3400 гривень (Абзац четвертий пункту 120-1.2 статті 120-1 ).
В абзаці восьмому пункту 11 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України передбачено, що з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Згідно з пунктом 201.5 статті 201 ПК України для операцій, що оподатковуються, і операцій, звільнених від оподаткування, складаються окремі податкові накладні.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.
Платники податку зобов`язані вести окремий облік операцій з постачання та придбання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню, а також які не є об`єктами оподаткування та звільнені від оподаткування згідно з цим розділом (пункт 201.14 статті 201 ПК України).
Отже, законодавець передбачає обов`язкове складення податкових накладних для операцій, що оподатковуються (в тому числі за нульовою ставкою), і операцій, звільнених від оподаткування.
Перелік операцій, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою визначено статтею 195 ПК України, перелік операцій, звільнених від оподаткування, статтею 197 ПК України, а також окремими пунктами підрозділу 2 розділу ХХ ПК України.
Відповідач при прийнятті вказаного податкового повідомлення рішення врахував, що внаслідок порушення описаного в розділі 3.1.2.1. «Податкові зобов`язання» Акта перевірки, за період з 01.01.2019 по 31.03.2025, перевіркою встановлено відсутність реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунків коригування до податкових накладних.
З огляду на спростування судом порушення, зазначеного у розділі 3.1.2.1. «Податкові зобов`язання» Акта перевірки, застосування штрафу у досліджуваному випадку є неправомірним. У позивача не виник обов`язок нараховувати податкові зобов`язання відповідно статей 198.5 та 199.1 ПК України, складати та реєструвати податкові накладні, оскільки у спірний період товариство не здійснювало придбання товарів/послуг, необоротних активів для одночасного використання в оподатковуваних ПДВ операціях, а частково у звільнених від оподаткування ПДВ операціях.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог у цій частині та наявності підстав для визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення №39126/13-01-07-04 від 25.08.2025, яким застосовано штрафні санкції на загальну суму 10200,00 грн за порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрів податкових накладних.
Щодо правомірності податкового повідомлення рішення від 25.08.2025 № 38971/13-01-24-10, яким застосовано штрафні санкції на загальну суму 1020,00 грн за порушення законодавства щодо обчислення та сплати інших податків, зборів (обов`язкових платежів), суд зазначає.
Згідно з висновками Акта перевіркою встановлено порушення ТзОВ «Самбірський радіозавод «Сигнал», зокрема:
- п.51.1 ст.51, п.176.2 „б ст.176 ПК України підприємством у Податкових розрахунках за формами 1 ДФ та 4 ДФ за I-IV квартали 2019 року та І - IV квартали 2020 року невірно відображено РНОКПП фізичних осіб за ознакою доходу ,,157; невчасно подано за ІІІ квартал 2023 року Податковий розрахунок за формою 4ДФ; не відображено надання та повернення поворотної фінансової допомоги директору товариства ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за 2023-2024 року.
Суд, аналізуючи правомірність дій відповідача, враховує те, що перевірка охоплювала період з 01.01.2019 по 31.12.2024.
У відповідності до положень пункту 51.1 статті 51 ПК України, платники податків, у тому числі податкові агенти, платники єдиного внеску, зобов`язані подавати контролюючим органам у строки, встановлені цим Кодексом для податкового місяця, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску.
Згідно із пунктом 119.1 статті 119 ПК України, неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не в повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми, нараховані (виплачені) фізичним особам за товари (роботи, послуги), якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов`язань платника податку та/або до зміни платника податку, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.
Пунктом 176.2 статті 176 ПК України передбачено, що особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску зобов`язані, зокрема згідно підпункту «б», подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового місяця, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок, продовжується у цьому підпункті, подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку - фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається, завершується абзац перший цього підпункту.
Разом з тим, згідно з пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України, за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Протягом періоду з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.
Таким чином, перелік порушень податкового законодавства, за які контролюючим органом нараховуються штрафні санкції в період дії карантину на території України є вичерпним та не включає застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків подання податкової звітності, порушень щодо невірного відображення РНОКПП фізичних осіб за ознакою доходу ,,157 та не відображення надання та повернення поворотної фінансової допомоги у період з 01 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.
Разом з цим, Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" від 12 травня 2022 року №2260-ІХ, який набрав чинності 27 травня 2022 року, внесено зміни до пп.69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №2102-IX, установлено особливості для справляння податків і зборів.
Так, відповідно положень підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України в редакції, чинній на момент винесення спірних податкових повідомлень-рішень, у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому, вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID- 19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (із змінами) з 19.12.2020 до 30.06.2023 на території України встановлено карантин, продовживши дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», від 20.05.2020 № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» та від 22.07.2020 №641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
Разом з тим, відповідно до абзацу 1, 3 підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Відтак, суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування податкового повідомлення рішення від 25.08.2025 № 38971/13-01-24-10.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до статті 139 КАС України з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути на користь позивача судовий збір у розмірі 13685,33 грн.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-76, 139, 241-246, 250 КАС, суд
ВИРІШИВ:
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 25.08.2025 № 39126/13-01-07-04.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 25.08.2025 № 39125/13-01-07-04.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомленням-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 25.08.2025 № 38971/13-01-24-10.
Стягнути з Головного управління ДПС у Львівській області ЄДРПОУ 43968090, місцезнаходження: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, буд. 35) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Самбірський радіозавод Сигнал код ЄДРПОУ 37752996 місцезнаходження: 81400, Львівська обл., м. Самбір, вул. Виговського, 7) судовий збір в сумі 13685 (тринадцять тисяч шістсот вісімдесят п`ять) грн 33 коп.
Рішення суду першої інстанції набуває чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набуває чинності після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суд.
Повний текст рішення виготовлено 13.04.2026.
СуддяМричко Н.І.