Ухвала суду № 135651017, 14.04.2026, Новобаварський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
14.04.2026
Номер справи
639/2523/26
Номер документу
135651017
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №639/2523/26

Провадження №2-аз/639/5/26

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2026 року Новобаварський районний суд міста Харкова у складі головуючого судді Труханович В.В. розглянувши матеріали заяву про забезпечення позову по справі № 639/2523/26 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Новобаварського районного суду міста Харкова перебуває справа № 639/2523/26 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.

13 квітня 2026 року в провадження судді Труханови В.В. надійшла заява ОСОБА_1 , в особі його представника Романченка О.М., про забезпечення позову шляхом зупинення стягнення на підставі постанови начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 5001 від 15.08.2025 про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу, яка перебуває на виконанні Великобурлуцького ВДВС у Куп`янському р-ні Харківської обл. в межах виконавчого провадження № 80434366, що відкрите 11.03.2026, до набрання законної сили рішенням у справі за позовом ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування постанови № 5001 від 15.08.2025 про притягнення його до адміністративної відповідальності.

В обгрунтування заяви зазначено, що в провадженні Новобаварського районного суду м. Харкова перебуває справа № 639/2523/26, в рамках якої розглядається позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_4 про визнання протиправною та скасування постанови. 13.03.2026 позивач з постанови Великобурлуцького ВДВС у Куп`янському р- ні Харківської обл. від 13.03.2026 у ВП № 80434366 про арешт банківських рахунків дізнався про прийняття відповідачем постанови від № 5001 від 15.08.2025 про стягнення з позивача штрафу в розмірі 34 000,00 грн. Повістку позивач не отримував, протокол не підписував, повідомлення про явку в ІНФОРМАЦІЯ_5 для розгляду адміністративного матеріалу не отримував. Відповідачем йому оформлено відстрочку по п. 2 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» до кінця мобілізації, що підтверджується відомостями електронного військово-облікового документа позивача. Позивач є непрацездатною особою з інвалідністю 3 групи (довічно), що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 від 27.03.2024. Крім того, з 10.04.2025 він є особою з інвалідністю внаслідок війни (20.09.2022 в селищі Дворічна Куп`янського району отримав тяжкі поранення - мінно-вибухову травму внаслідок військових дій). Єдиним джерелом фінансування є пенсія по інвалідності. 14.03.2026 позивач звертався до державного виконавця із заявою про зняття арешту з пенсійного рахунку № НОМЕР_2 , відкритий йому в АТ «ОЩАДБАНК» (код (МФО) банку 300465, код в ЄДРПОУ 00032129) в порядку ст. 59 та п. 102 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про виконавче провадження». Проте дана заява залишилась без реагування. На даний час тривають виконавчі дії та через застосунок «ДІЯ» ОСОБА_1 надходять повідомлення про необхідність сплати 34 000,00 грн. На підставі згаданої постанови державного виконавця всі рахунки будуть заблоковані, а ОСОБА_1 втратить джерела до існування. Крім того, у випадку скасування постанови та закриття удом провадження у справі про адміністративне правопорушення, для повернення всього стягнутого на виконання такої постанови ОСОБА_1 прийдеться прикласти додаткові зусилля, тому виникла необхідність забезпечити позов шляхом зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа (п. 5 ч. 1 ст. 151 КАС України). Наявність відкритого виконавчого провадження та проведення державним виконавцем виконавчих дій, створює реальну очевидну небезпеку та складність у подальшому, без вжиття таких заходів, відновити права, свободи та інтереси позивача.

Суд, дослідивши матеріали заяви приходить до наступного висновку.

Відповідно до частини першої статті 154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

За приписами частини першої статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Відповідно до частини другої статті 150 КАС України забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Зі змісту наведеної норми вбачається, що підставами для вжиття заходів забезпечення позову можуть стати такі обставини:

1) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень;

2) очевидними є ознаки порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю;

3) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду;

4) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист;

5) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.

Наведений перелік підстав забезпечення позову є вичерпним.

За правилами частини першої статті 151 КАС України позов може бути забезпечено: зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; забороною відповідачу вчиняти певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Відповідно до частини другої статті 151 КАС України суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд з урахуванням доказів, наданих заявником на підтвердження своїх вимог, пересвідчується у необхідності вжиття заходів забезпечення позову.

Забезпечення позову по суті це обмеження суб`єктивних прав, свобод та інтересів відповідача або пов`язаних з ним інших осіб з метою забезпечення реалізації в майбутньому актів правосуддя і задоволених вимог позивача (заявника).

Обов`язковою передумовою вжиття заходів забезпечення позову є обґрунтованість відповідних вимог сторони, в тому числі з зазначенням очевидних ознак протиправності оскаржуваних рішення, дії або бездіяльності, очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам останньої, неможливості у подальшому без вжиття таких заходів відновлення прав особи та обов`язковим поданням доказів наявності фактичних обставин, з якими пов`язується застосування певного заходу забезпечення позову. При цьому, ознаки протиправності повинні бути пов`язані саме з порушеними правами, свободами чи інтересами.

При цьому суд звертає увагу на те, що забезпечення адміністративного позову це вжиття судом, до вирішення адміністративної справи по суті позовних вимог, заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача, тобто покликане гарантувати виконання рішення адміністративного суду і спрямоване на забезпечення принципу обов`язковості судових рішень.

Вирішуючи питання про забезпечення позову, в даному випадку, суд бере до уваги інтереси позивача, право якого може бути порушене у зв`язку із не застосуванням відповідних заходів. Також суд враховує співрозмірність вимог заяви про забезпечення позову заявленим позовним вимогам та обставинам справи.

Відповідно до пункту 7 частини першої статті 3 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404-VІІІ (далі - Закон № 1404-VІІІ) відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі рішень інших державних органів та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами.

За наведеним визначенням у Законі № 1404-VІІІ виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Суд зазначає, що подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб`єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову (ч. 4 ст. 150 КАС України).

Судом встановлено, що відповідно до доданої до позовної заяви копії постанови вбачається, що 13.03.2026 головним державним виконавцем Великобурлуцького відділу державної виконавчої служби у Куп?янському районі Харківської області Харківського міжрегіонального управління Міністерства юстиції Смірновою Т.В. прийнято постанову про арешт коштів боржника у ВП №80434366 з примусового виконання постанови Новобаварського ТЦК № 5001 від 15.08.2025 про стягнення з ОСОБА_1 штрафу в розмірі 34 000,00 грн, яка є предметом оскарження у даній справі. Стягувачем у виконавчому провадженні є ІНФОРМАЦІЯ_6 у АДРЕСА_1 , а боржником ОСОБА_1 .

Таким чином, на даний час постанова знаходиться в стані примусового виконання, а тому за викладених обставин є очевидними ознаки можливості стягнення з позивача штрафу в розмірі 34 000,00 грн.

Крім того, відкриття виконавчого провадження з виконання постанови, яка є предметом оскарження в даній справі, зумовлює примусове виконання такої постанови та тягне за собою інші наслідки, передбачені Законом № 1404-VІІІ.

Суд вважає, що стягнення штрафу в примусовому порядку на підставі оскаржуваної постанови до прийняття судом рішення може істотно ускладнити поновлення порушених прав позивача у разі задоволення адміністративного позову.

Водночас, у випадку безпідставності позовних вимог позивача вжиття заходів забезпечення позову не перешкодить стягненню штрафу після набрання рішенням законної сили.

Разом з тим, суд враховує той факт, що у тому випадку, якщо з боржника буде у примусовому порядку стягнуто на користь стягувача по виконавчому провадженню, а на користь державного виконавця - винагороду і витрати виконавчого провадження, ефективний захист прав, за яким позивач звернувся до суду, буде істотно ускладненим.

Оцінюючи обґрунтованість заяви про забезпечення позову, суд враховує, що позивачем наведено обставини та надано докази, які свідчать, що виконання рішення у справі у разі задоволення позовних вимог з метою захисту прав, свобод та інтересів позивача буде ускладненим або неможливим без вжиття заходів забезпечення позову, а також, що для відновлення таких прав і свобод необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 34 Закону № 1404-VІІІ виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі зупинення судом стягнення на підставі виконавчого документа.

Під час розгляду заяви про забезпечення позову суд враховує збалансованість інтересів заявника, держави та суб`єкта владних повноважень, а також співмірність негативних наслідків для кожної із сторін спору.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява позивача про вжиття заходів забезпечення позову підлягає задоволенню, а саме шляхом вжиття такого заходу забезпечення позову, як зупинення стягнення на підставі виконавчого документа.

Керуючись статтями 150, 151, 154, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву про забезпечення позову по справі № 639/2523/26 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - задовольнити.

Зупинити стягнення у виконавчому провадженні № 80434366 про стягнення штрафу, відкритого на підставі постанови Новобаварського об? єднаного районного у місті ІНФОРМАЦІЯ_7 від 15 серпня 2025 року № 5001 за справою про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП до набрання судовим рішенням у справі № 639/2532/26 законної сили.

Ухвала набирає законної сили з дня її підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.

Повний текст ухвали складено 14.04.2026

Суддя В.В. Труханович