Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №295/5599/26
Категорія 289
3/295/1533/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.04.2026 року м. Житомир
Богунський районний суд міста Житомира у складі:
головуючого судді Болейка А.П.,
секретаря Вербовської Н.С.
за участі:
прокурора Крігер Л.Ю.,
особи, яка притягається до
адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , особи з інвалідністю 2-ї групи, працюючої спеціалістом з медико-соціальної реабілітації Житомирського обласного центру МСЕ ЖОР, Житомирської обласної МСЕК №1, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
ОСОБА_1 , будучи у період з 14.02.2012 по 03.01.2025 спеціалістом з медико-соціальної реабілітації Житомирської обласної медико-соціальної експертної комісії №1 Житомирського обласного центру медико-соціальної експертизи Житомирської обласної ради та відповідно до підпункту «ґ» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону) суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 цього Закону несвоєчасно, без поважних причин, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, чим порушила вимоги, передбачені чинним законодавством України.
Окрім того, ОСОБА_1 , будучи у період з 14.02.2012 по 03.01.2025 спеціалістом з медико-соціальної реабілітації Житомирської обласної медико-соціальної експертної комісії №1 Житомирського обласного центру медико-соціальної експертизи Житомирської обласної ради та відповідно до підпункту «ґ» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 цього Закону несвоєчасно, без поважних причин, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим порушила вимоги, передбачені чинним законодавством України.
У судовому засіданні 13.04.2026 ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративних правопорушень визнала, щиро розкаялась. Зазначила, що з протоколами про адміністративні правопорушення погоджується. Просила об`єднати справи в одне провадження.
Прокурор просила визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу. Не заперечувала щодо об`єднання справ в одне провадження.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку учасників процесу, суд приходить до наступного.
Відповідно до наказу головного лікаря Житомирського обласного центру МСЕ ЖОР №26-ОС від 14.02.2012 ОСОБА_1 з 14.02.2012 призначено на посаду спеціаліста з медико-соціальної експертизи Житомирської обласної медико-соціальної експертної комісії №1 Житомирського обласного центру медико-соціальної експертизи Житомирської обласної ради.
Згідно з наказом головного лікаря Житомирського обласного центру МСЕ ЖОР №71-ОС від 31.12.2024 ОСОБА_1 звільнено з посади спеціаліста з медико-соціальної експертизи Житомирської обласної медико-соціальної експертної комісії №1 Житомирського обласного центру медико-соціальної експертизи Житомирської обласної ради з 03.01.2025 у зв`язку з ліквідацією підприємства.
Приписами статті 3 Закону в редакції 19.12.2024 визначено коло осіб, на яких поширює свою дію цей Закон, зокрема підпунктом «ґ» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону, передбачено його розповсюдження на голів та членів медико-соціальних експертних комісій.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»- «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.
У відповідності п. 1 ст. 27 Закону України №4170-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування медико-соціальної експертизи та впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» від 19.12.2024 у підпункті «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 та абзаці третьому частини пятої статті 45 слова «Медико-соціальних експертних комісій» замінено словами «експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи».
Пунктом 2.17 розділу ХІІІ «Прикінцевих положень» Закону встановлено, що голови та члени медико-соціальних експертних комісій, особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням повноважень голови або члена медико-соціальної експертної комісії, подіють декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону.
Отже, ОСОБА_1 є суб`єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, у тому числі за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до пункту 5 ч. 1 ст. 12 Закону, передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов`язкові для виконання нормативно-правові акти.
Відповідно до Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом голови НАЗК від 23.07.2021 № 449/21, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня по 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», було введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався.
Відповідно до Роз?яснення НАЗК № 4 від 07.03.2022 щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок), щорічна декларація, подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-IX "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", відповідно до якого відновлено електронне декларування та відкритий доступ (з урахуванням безпекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно даних публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 тільки 05.09.2025 о 15 год 06 хв, та за 2024 тільки 05.09.2025 о 15 год 12 хв, тобто несвоєчасно.
3 приводу несвоєчасності подачі електронної декларації, ОСОБА_1 пояснила, що з антикорупційним законодавством ознайомлена частково. Несвоєчасно подала щорічні електронні декларації за 2023, 2024 роки у звязку з тим, що була звичайним працівником МСЕК та не приймала жодних рішень під час засідань експертних комісій і відповідно особисті підписи в протоколах не ставила. Після звернення з центру ніхто не повідомляв про обов`язок подання декларації, однак після телефонного дзвінка з поліції вирішила подати вказані декларації.
У відповідності до статті 68 Конституції України кожен зобовязаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання закону не звільняє від юридичної відповідальності.
Таким чином, спеціаліст з медико-соціальної експертизи Житомирської обласної медико-соціальної експертної комісії №1 Житомирського обласного центру медико-соціальної експертизи Житомирської обласної ради ОСОБА_1 несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 та 2024 роки поза межами встановлених строків, а саме 05.09.2025, чим вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, окрім визнання своєї вини, підтверджується також дослідженими доказами: протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією № 255 від 25.03.2026; протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією № 256 від 25.03.2026; копіями витягів з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; поясненнями; рапортами та іншими матеріалами справи.
Діями, які виразилися у несвоєчасному поданні без поважних причин декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Правила, встановлені ст. 36 КУпАП, допускають розгляд одним і тим же органом справ про адміністративні правопорушення відносно особи, яка вчинила кілька адміністративних порушень. Вказані матеріали складені у відношенні однієї особи та знаходяться у провадженні одного органу, уповноваженого на їх розгляд.
У зв`язку з чим, на підставі ст. 36 КУпАП, дані матеріали підлягають об`єднанню в одне провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП України, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь вини, майновий стан, наявність обставини, що пом`якшує відповідальність щире розкаяння винного, та відсутність обтяжуючих обставин, суд вважає за можливе застосувати до останньої адміністративне стягнення з урахуванням вимог ч. 2 ст. 36 КУпАП в межах санкції статті, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, у виді штрафу.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України « Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є особою з інвалідністю 2-ї групи безстроково та має право на пільги, встановлені законодавством України, що підтверджується довідкою серії 2-18 ЖИЗ №0766974.
Таким чином, ОСОБА_1 звільняється від сплати судового збору, при накладенні адміністративного стягнення.
Керуючись ст.ст. 36, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
постановив:
Об`єднати в одне провадження справи №295/5599/26 та №295/5601/26 відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та присвоїти номер справи №295/5599/26.
ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.
ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1020 (одна тисяча двадцять) гривень.
Відповідно до ст. 36 КпАП України застосувати до ОСОБА_1 остаточне адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1020 (одна тисяча двадцять) гривень.
Штраф стягнути на рахунок: Отримувач ГУК у Жит. обл/ТГ м. Житомир/21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ) - 37976485, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA228999980313090106000006797, Код класифікації доходів бюджету 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції».
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору.
Роз`яснити особі, щодо якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до частини 1 статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 (п`ятнадцять) днів з дня вручення йому копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно вимог ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника. У порядку примусового виконання про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя А.П. Болейко
Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.